Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dodatečná odbočka do komínové vložky

Autor: Jan Pavelka
Datum: 14.04.2019 20:46
uživatel: 130158

Dobrý den,

je možné přidělat do stávajícího komína (tvárnice z Hornbachu tuším 40 x 40 cm, nerezová vložka 180 mm) odbočku v podkroví? Na stávající spalinovou cestu je napojen automatický kotel a v podkroví bych rád provozoval krbová kamna.
Je možné nabourat stěnu komína, vyříznout nějaký kus a vložit např. díl s odbočkou? Nebo lze jen vyříznout kruhový otvor do stávající vložky a trubu navařit?
Ptám se coby lajk, v proto omluvte mojí možnou neznalost.

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Pavelka12.05.2019 22:27
Jaroslav Dítě15.04.2019 20:38
metball iGIN15.04.2019 20:31
Jan Pavelka15.04.2019 14:59
Pavel Mareček15.04.2019 09:04
Jaroslav Dítě15.04.2019 09:00
Jan Pavelka15.04.2019 08:16
Pavel Mareček14.04.2019 21:14

Datum: 12.05.2019 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

dospěl jsem i dle doporučení vás všech tady k řešení stavbou nového komína a ten původní nechat hezky na pokoji :-)
Nový komín:
Odhadem cca 4 m, založený přímo v podkroví na betonové podlaze, dvě odbočky z jednoho patra (z jedné úrovně) na spotřebič typu krbová kamna.
Chtěl bych to řešit takto:
nerezová vložka - 150 mm
izolace (prtostor zbývá na 70 mm)
obezdění Ytongem 50 mm (ze tří stran, čtvrtá bude přilepená na stávající komín z betonových komínových tvárnic).

Někde na internetu jsem zahlédl izolační pouzdra, kdy bylo možno vybrat přímo průměr truby, který se do ní strčí. To se mi líbí s ohledem na přepokládanou pohodlnou manipulaci. Zaskočilo mě ale, že skoro vždy byla tloušťka izolace okolo 20 mm (max. 25 mm).
Moje otázky zní:
Lze komín poskládat dle rozpisu výše?
Není tloušťka izolace toho pouzdra příliš slabá?

Děkuji za reakce.

Autor: metball iGIN
Datum: 15.04.2019 20:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave PT Tazateli.

Pokud alespoň v (nejhrubších) obrysech tušíte,
Z _ Č E H O
si dělám srandu zde
https://forum.tzb-info.cz/144794-proc-netahne-komin-nad-venkovnim-grylem
je jistá naděje, že pochopíte
O _ Č E M
je problematika odtahu spalin "podtlakovým komínem" :-)
...

SFO

PS?
Jj, cca tři dlouhé večery mi trvalo, než jsem aspoň rámcově "přeformátoval myšlení" jedněch...

PPS:
... kteří taky "paralelizovali"...

PPPS:
... dole kvalitní "šporhelt" a v patře "slušný pidiakvárko".

Douška?
Právě proto existují normy, aby ti, kteří "nemaj nastudováno a léty odkoukáno", nekončili svou pouť potupnou INHUMACÍ...
Tedy?
Je možné provozovat i
!!! VÝKONOVOU CHARAKTERISTIKOU A ČASOVÝM SCÉNÁŘEM !!!
podobná "dřevopalná" zařízení v různých podlažích,
ale chce to

N I K D Y _ A _ N A _ N I C

NNN _EEE _ Z A P O M E N O U T !!!

Svahilština?
No A!

Autor: Pavel Mareček
Datum: 14.04.2019 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100973
reakce na ...
Dobrý den,
technicky to možné je, ale z normy ČSN 734201 a jiných předpisů je to zakázáno.
Do jednoho komína můžete připojit pouze tzv. lokální spotřebiče s výkonem do 10kW, a to pouze z jednoho podlaží.
Automatický kotel není lokálním spotřebičem.
Tím, že chcete v podkroví krbová kamna, zcela jistě nebude problém najít technické řešení samostatného komína, např. nerezového. Jen pozor na správnou dimenzi a délku, nejlépe vše ověřeno výpočtem, až budete mít jistý typ/výrobce a výkon kamen.
S pozdravem
Pavel Mareček

Datum: 15.04.2019 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za objasnění a upozornění.

Z technického hlediska - jakým způsobem by bylo nejlepší to napojení řešit?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2019 09:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Osobně bych to neriskoval. Za určitých povětrnostních podmínek můžete vykouřit to podkroví. Není klapka, která by tento dodatečný vstup utěsnila.

Autor: Pavel Mareček
Datum: 15.04.2019 09:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100973
reakce na ...
Tím, že máte již jeden spotřebič v komíně zapojený, tak NELZE toto řešit.
Navrhl jsem Vám systémové řešení, které řeší váš problém a je v souladu s předpisy jak kominickými, tak požárními.
Jen pro vaši informaci - za rok 2018 bylo v ČR přesně 1.074 požárů (vč. vyhoření sazí) se škodou 57 mil. Kč. Tyto požáry mají na svědomí 2 mrtvé a 38 raněných. Zdroj: GŘ HZS ČR.

Pokud jsou zde diskutující odborníci, nemůžou ani učinit jinak, než je stanoveno v §2950 Občanského zákoníku - Škoda způsobená informací nebo radou
Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.

Hezký den přeje Pavel Mareček

Datum: 15.04.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Již napoprvé jsem pochopil, že by se nejednalo o legální zásah. Nemůžete-li tedy poradit, nevadí.

Z jiného soudku: při stavbě nového komína z betonových tvárnic a nerezovou vložkou - je nutno dávat izolaci v případě, že otvor ve tvárnicích by přesně odpovídal nerezové rouře?

Děkuji.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 15.04.2019 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud se máte rád a máte rád svoji rodinu i střechu nad hlavou, tak si k tomu pozvěte kominíka s kulatým razítkem (kvalifikace na provádění revizí) a udělejte to podle jeho doporučení. Jinak si zahráváte s ohněm a to doslova.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama