Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Experimentální podlahové topení - převratné řešení

Autor: Marek Frank
Datum: 23.04.2019 12:20
uživatel: 130194

Dobrý den!
Pročetl jsem většinu relevantních příspěvků na tomto fóru a nenašel žádnou zmínku o systému, o kterém v rámci jednoho experimentálního projektu uvažuji:

Chci se zdejších odborníků zeptat na názor - a ideálně i zkušenosti, pokud existují - s teplovodním podlahovým topením, které by bylo uloženo v dutině, tedy bez přímého kontaktu topných hadů s podlahovou konstrukcí (mimo jejich kotvení samozřejmě).

Modelový příklad:
- nová dřevostavba, na patkách nad terénem, dvě obytná podlaží (přízemí a podkroví); obálka budovy mězi minimálními a doporučenými normovými hodnotami - tj. TZ objektu cca 6 kW
- vysokoteplotní zdroj tepla (kotel, krbová vložka s výměníkem apod.)
- topení podlahou v celém objektu (obě podlaží)
- hrubý výpočet: cca 50-60 W/m2 reálně topící podlahy (pro výpočtovou teplotu)

- topné hady umístěné v dutině v podlaze (např. zavěšené mezi roznášením roštem podlahy z dřevěných hranolů). Vzduchová dutina o síle několik cm (4-8).

- skladba pod PT: základový dřevěný rošt na patkách s vloženou izolací (zespodu parotěsně zaklopený), kontrarošt pro překrytí mostů (celkem cca 25 cm min. vlny); reflexní folie na izolaci (tj. spodní strana dutiny)

- topné hady kotvené třeba na lišty pro stěnové topení (konkrétní řešení zatím nepodstatné, jde mi o princip), umístěné cca v polovině výšky dutiny - tj. bez přímého kontaktu se spodními nebo svrchními vrstvami skladby podlahy ("základového stropu")

- skladba nad PT: prkenný záklop (asi 24 mm, P+D), plošně lepené vlysky z tvrdého dřeva. (Alternativně jiná skladba, ale vždy min. 30-50 mm masivního dřeva, pravděpodobně ne jen jedna vrstva.)

- možnost topit výrazně teplejší vodou, než je jinak limit pro PT (tj. třeba 75°/65° C)

Otázky:
(Prosím, pokud to bude možné, napište mi svůj názor jen k těmto otázkám. Děkuji! ;-) )

1) Slyšeli jste o takovém systému? Viděli jste jej někde realizovaný (případně podobný - stropní, stěnový apod.)? Je to nesmysl?

2) Existují trubky pro PT, které dlouhodobě snesou vodu o vyšších teplotách a mohou "existovat" volně, tj. bez okolní hmoty, která teplo odebírá? (Návazný dotaz - pokud ano, jak se v takovém případě chovají? "Neměknou", tj. drží tvar jako za studena, resp. s vodou max 50° C?) (Alternativa - měděné trubky, ale už to ztrácí kouzlo jednoduché realizace...)

3) S jakým vyzářeným teplem lze u takových trubek počítat? - Přenos tepla by byl skoro výhradně radiací. - Z toho vyplyne i kolik m trubky /m2 podlahy by bylo potřeba a zda je systém z tohoto hlediska reálný.

4) Co myslíte, bude i při splnění požadavku, že R vrstev nad PT je 10-15x nižší (odhaduji cca do 0,3 m2.W/K), než vrstev pod PT (3,0-4,5 m2.W/K), fungovat takové PT? Nejde o přenos vedením, jen radiací; bude tam reflexní folie pod PT...

5) Bude takové PT vůbec regulovatelné? (Myslím na délku odezvy u teploty povrchu podlahy.)

6) Pokud by výše uvedený systém nebyl zcela nemožný... - myslíte, že by se dal aplikovat i jako stěnové nebo stropní topení? Zde by asi vrstvu "nad" topením, tj. směrem do interieru, tvořil SDK.

Těším se na podnětnou diskusi! (A omlouvám se za "novinářské" pojmenování příspěvku, chtěl jsem jen, aby nezapadl...) ;-)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 177   starší >>
Datum: 23.04.2020 17:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ď PT MF,
"Otázky:
(Prosím, pokud to bude možné, ..."

když tak se zase ozvěte...

SFO alias metball, aka IJK
neboli
iGIN z Nového Dvora

Douška:
Přes LuftFórum, tam je Soukromá Zpráva ...
tady je Zatroleně Zatroleno HŇUPSTVÍM logaritmicky nezobrazitelným :-)

Datum: 23.04.2020 21:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, rád! ;-)

MF

Autor: metball iGIN
Datum: 22.04.2020 20:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A tož co, PT Tazateli,
PoPOJEL jste kýženým směrem?

Samozvaný Fyzikální Ombudsman
(aka)
SFO

Datum: 22.04.2020 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Drahý SFO!, já na tu diskusi tady úplně zapomněl... ;-)

Teď jsem si pročítal loňské myšlénky -- své i ostatních -- a hodně se to od loňska posunulo. Zatím stále ve fázi projektu..., těsně před podáním na úřady. (Trochu to zbrzdila současná situace i moc práce předtím.) Ale jsem rád, že okolnosti mě zdržovaly a vracel jsem se k projektu s delšími přestávkami. Usadilo se to a zjednodušilo. Pomohly i hrubé kalkulace investice+provoz+komfort/životnost (moje i daného zařízení; moje především...). ;-)

Primární zdroj tepla v domě budou těžká akumulační kamna s vnějším pláštěm přes dvě patra, uprostřed disposice domu. Šamotové topeniště pro vysokoteplotní spalování, šamotové tahy, vnější zděný plášť. Malinké okénko s trojsklem pro přikládání a nahlížení. Ještě to není propočítané (to bude dělat zkušený kamnář), ale předpokládám periodu zatápění 8-12 hodin při výpočtovém mrazu a tak 24-48 hod za normálních okolností. Žádný rozvod vzduchu z prostoru pláště, jen sálání vnějšího povrchu kamen (zasáhne do několika místností v obou podlažích).

A sekundární vytápění elektrický přímotop (podlahové topné rohože pod dlažbou a topné folie ve stěnách a stropu v místnostech bez dlažby -- a nějaké obyčejné konvektory v poodružných prostorách).

Obojí dimenzované na celou TZ domu. Ta bude nakonec kolem 6 kW pro -15°C při teoretickém větrání 0,3/hod v průměru na celý dům. Počítal jsem ji nakonec jen jednoduše obálkově; přesněji je to zbytečné.

Větrání okny, a mooožná obyčejná klimatizace někde uprostřed domu, která v létě trochu dochladí -- a dožene potřebnou "ne-obnovitelnou" energii do PENB.

Přemýšlel jsem nad fotovoltaikou na střeše (a spustil podobně divokou diskusi na jiném fóru...), ale nakonec počítáno ze všech stran se to (zatím) nevyplatí. Možná časem.

-- Ale ta diskuse tady loni byla opravdu poučná a zajímavá! ;-)

Cordialement!
MF

Autor: Josef Hodboď
Datum: 23.04.2020 11:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Inu, kdybyste trochu zapátral v historii vytápění obydlí lidských, tak byste na podobné řešení určitě přišel již na počátku. Velká kamna stavěná z kamene, cihel atp, v centrální dispozici domu, to byl základ rodinné pohody. Je tedy fakt, že většinou šlo o jednopodlažní domy. Pokud budete topit dřívím, tak budete hodně "in a nízkouhlíkový". S uhlím bych do budoucna moc nepočítal, protože bude "zrušeno stejně jako byla zrušena dělnická třída."
Ať už vám to udělá sebezkušenější kamnář, tak i systémy s velkou akumulací mají problém regulace výkonu, byť menší než kamna bez akumulace. Také se těžko vyrovnávají s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, tedy přes den menší výkon a v noci větší. Takové počasí je v přechodných obdobích dost časté.
Možná vám to přijde ke smíchu, ale určitou regulační schopnost může přinést možnost část plochy kamen, odkud půjde teplo do místnosti, zakrývat vhodnou tepelně izolační matrací, zástěnou. Samozřejmě to musí odpovídat hasičským předpisům. Za zvážení by stálo i využití principu regulace, jako u akumulačních kamen na elektřinu - podle teploty otevírat průduch ohřívaného vzduchu.
Pokud by bylo v místnostech od kamen tepleji, než bude žádáno, vyřešíte to klasicky, větráním okny - předpokládám že máte levné dřevo a tak vás nějaké úspory paliva až tam moc nebolí.
A abych byl upřímný, tak bych byl velmi zvědav, jak s těmi centrálními kamny budete spokojen za dva, tři roky, jak velký podíl na vytápění budou mít vedle těch elektrických přímotopů, protože ty asi budete regulovat automaticky. Já bych je však v dané kombinaci do podlahy nedával, použil bych sálavé panely nebo konvektory s rychlou reakční schopností - vzhledem k tepelné ztrátě jednotlivých místností budou velmi malé.
Každopádně se rozložení výkonu kamen do celého domu místo jen do jedné místnosti jeví jako progresivní. Nerozmlouvám vám to, ale ani nedoporučuji, nicméně přeji vám úspěch a spokojenost.

Datum: 23.04.2020 14:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, máte pravdu... Jen jsem tu možnost těžkých akumulačních kamen v soudobém provedení na začátku neznal. Komplikace s lehkými krbovými kamny a vložkami, lehkými obestavbami, teplovzdušnými rozvody atd. mě odrazovaly. Ale oheň chceme... ;-)

Osobně si myslím, že v průměru bude za rok podíl kamna na dřevo/elektřina tak půl na půl. Tedy počítáno v kWh, ne v ceně energie. V hlavní topné sezoně bude víc tepla ze dřeva a v mezidobí víc z elektřiny. A tím je i dáno to, že přetopení tolik nehrozí. Vždy se to dá dotáhnout mnohem lépe regulovatelnou elektřinou a kamny dodat jen většinu, ne vše. A samozřejmě se dá vždy vyvětrat... Nejsem vyznavačem klimatismu, CO2 prostým okem nerozeznávám... ;-)

Topit se bude samozřejmě dřevem, ale i to může být časem problém. I když teď se ukázalo, že skutečné problémy mají nad těmi umělými přirozeně navrch a zelená budoucnost -- snad alespoň trochu -- opět zrůžověla... ;-)

Elektrické přímotopy mají své kouzlo jedině a pouze v podobě nízkopotenciální. Tedy nízkoteplotní, velkoplošné. Opak (ty malé sálavé panely, infrazářiče, malé konvektory apod.) je naopak jedno z nejméně komfortních řešení. Topné rohože nebo folie v podlaze jsou nejpříjemnější (mám bohatou osobní zkušenost), jen jsou trochu omezující z hlediska výběru podlahové krytiny a při zastavění nábytkem. Stěnové a stropní folie osobně vyzkoušené zatím nemám, ale lákají mě. Vzhledem k relativně malé akumulaci lehké stavby bude reakce téměř okamžitá u všech druhů přímotopného vytápění -- pokud budou topné zdroje blízko povrchu stěn nebo podlahy.

A to dílčí zastínění kamen, to je zajímavý nápad... Děkuji! ;-) Budu o tom přemýšlet. (O něčem podobném jsem uvažoval u velkého prosklení krbové vložky -- než jsem ji zavrhl úplně a než jsem objevil malá dvířka pro akumulační kamna, navíc se skutečně izolačním zasklením.)
Žádný průduch topného vzduchu ale nebude. Mezi jádrem (topeniště a tahy) a pláštěm kamen bude prostor, ale trvale uzavřený, oddělený od vnitřního prostoru domu. Něco tohoto typu: http://petrmen.jalbum.net/Jak%20se%20stav%C4%9Bla%20Kamna/

MF

Autor: Josef Vavra
Datum: 23.04.2020 16:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132325
reakce na ...
Zkuste si pročíst řadu hodnotných diskuzí na modré střeše. Tam zjistíte, že největším problémem je letní chlazení a když už se musí řešit, pomáhá klimatizace v zimě i s topením. Je to daň za nízkou tepelnou kapacitu domu.

Datum: 23.04.2020 17:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Zkuste si pročíst řadu hodnotných diskuzí na modré střeše ..."

Tý joóóó!

BLUE DACH,
TO JE ASPOŇ SNŮŠKA VALIDNÍCH DAT!!!

SFO

DOUŠKA?
Kdo nedokáže interpetovat naměřená data, neměl by moc vystrkovat "nosánek" :-)

Autor: Milan Havlíček
Datum: 09.12.2019 20:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115990
reakce na ...
Vykašlete se na experimentální podlahovku a začněte řešit s projektantem osvědčené systémy.
Pokud tedy nemáte přebytek času, nervů a peněz. V tom případě platí, kdo si hraje nezlobí.
Milan

Autor: Josef Hodboď
Datum: 02.08.2019 21:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Podobný systém podlahového vytápění není až tak převratný. Používá se např. v tělocvičnách, kde je dřevěná podlaha, která neleží v plné ploše na podkladu, ale z důvodu odpružení podlahy je podlaha podepřena sítí podpěr s pružným prvkem. Potrubí tedy není obklopeno betonovou nebo anhydritovou zálivkou. Měrný výkon je pochopitelně nižší, a realizuje se to s kvalitním plastovým potrubím. U předních systémových výrobců mají podklady pro výpočet.

Datum: 04.05.2019 18:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím Linearčíka, co ke všemu nectí vzorkovací teorém...

a aspoň Drtivé Většině Poučitelných

nabídnu

NELINEÁRNÍ - NELINEARIZOVATELNOU ČASOVOU ŘADU.

SFO

PS?
KBELY, hodinové METARs z roku 2016
4.8. odpo a 5.8. dopoledne

PPS:
Tož a co Fčíl?
Mudrujeme Dál?

PPPS:
To už snad, PT JV, není ani PRDOLENÍ ...

DOUŠKA:
Nelze průměrovat.
A pokud ano,
pak lze simulovat VAŠE bydlo
tak se vzorkováním
3 až 5 dnů,

SCHODOVÁ FUNKCE!!!

ŽÁDNÁ PILA
zacykleného LINEARČÍKA :-)

Autor: Josef Devátý
Datum: 04.05.2019 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Odchylka do max 3K, co chcete řešit?
Doporučuji přečíst a POCHOPIT minimálně http://www.ben.cz/_d/obsah/121336o.pdf (zaměřit se na příčkové RC filtry s rozprostřenými parametry a konkrétně pro zcela nechápavé 9.2.3Elektrotepelná analogie str. 356) a pak můžeme pokračovat v diskuzi. Jinak je to zbytečné osočování.
Každopádně děkuji tazateli za zajímavý dotaz. Přinutil mě vzpomenout na okamžik, kdy jsem čekal na firmu s položením betonové podlahy. Pouze trubky podlahového topení. Topilo to slušně se zjištěnou vodivostí cca 3,5 W/m2K. Po zabetonování se vodivost zlepšila na 5W/m2K, tedy zas ne o tolik. Ten beton je tam spíš z mechanických důvodů, než teplotně-vodivostních. Pokud bych chtěl opravdu kvalitní systém, musel bych si pozvat k realizaci pana Švarce a jeho urotrubičky s dosažitelnou vodivostí 10W/m2K.
Že to nikdo z diskutujících nechápe, se nedivím. Ke zlepšení stavu jsem alespoň zveřejnil výpočtový model podlahy. Jednoduše zadáte teplotu vody a vidíte, co se děje.
https://forum.tzb-info.cz/144929-experimentalni-podlahove-topeni-prevratne-reseni/vsechny-prispevky#text67

Datum: 22.05.2019 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak první Várka toho,
kam vede
HLOUPÉ až RudolfoNaTupované
LINEARČICTVÍ.

Vzorek dat je z CHMI,
jedná se o
KLOUZAVÁ NEPRŮMĚROVANÁ DATA

Zobrazení ZÁVISLÉ PROMĚNNÉ je lineární.

SFO

PS:
A to CHMI má relativně použitelná DATA

M E T E O A K T U Á L U !

PPS?
Sice na mnoha místech furt ještě neaplikovali poznatek,
že planěk v plotu je vždy o jednu víc,
než má plot MEZER :-)

PPPS:
Jo, a použitelné předpovědi počasí už dávno mají ŠKÁLY NELINEÁRNÍ.

Douška?
ISBN 80-7197-265-7
A jako obvykle, studovat!
OdZadu.
Seznam kapitol klíďo vynechte ...

Ale zamyslete se nad tím, proč na známce natištěné L nedokázalo zakrýt pod ním výrazně signifikantnější R.

A že je vlastně jedno, jestli HiFi Stereo posloucháme L _ R ... třebas po Koláčkovsku stojíce NA HLAVĚ?
Zlatej Terry a jeho Lidskosti Plná ZemNéPlocha.

Datum: 03.05.2019 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jedna dokumentační AntiMaryšinovská
(přezdívku odvozuji od MrštnoBratříkovského dramatu:
"Maryšo, 'des kópila to Kafé? U Žida lebo ve Spolku?").

SFO

PS:
Práce s časem byla/je/bude pro Malýho a Měkkýho odjaktěživa "prů... na p...er!"

PPS:
BohuŽEL platí i pro nejlepšího Koně z jeho (vizionářské "účet brány") stáje...

PPPS:
... rozsáhlo Tabulkovského SoftWare "Vynikající" :-)

Datum: 03.05.2019 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Velmi prosím, uveďte konkrétně, kde se Vám zdá chyba. Jsou to pouze nabraná data, přijeli jsme až v sobotu, první větrání ze soboty na neděli. Matematické zpracování v podobě klouzavého průměru 24 hodin snad nemusím vysvětlovat.

Datum: 03.05.2019 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ofic data Velká Chuchle, klimatologická

a Malůvka pro Ovci Obecnou.

No a u Vás o půlnoci na severu pastóšky skorem 29°C.

Jste totální LZV :-)
nebo jen ???

SFO

Datum: 04.05.2019 08:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Metballe děkuji za vysvětlení. Teď už konečně CHÁPU, proč mě NEchápete. Matematika zjevně není Vaším koníčkem (bohužel ani nikoho dalšího). Tím je vše vysvětleno.
Začnu tedy s detailním popisem jevů - co je to průměrná teplota:
Teplotní sonda snímá teplotu od 0:00 po 23:59 Pak hodnoty sečte a vydělí počtem vzorků a hodnotu zveřejní jako průměrnou za tento den. Logicky až ve 23:59 a pro tento čas je hodnota chápána i když se hodiny a minuty neuvádí.
Přesně tak to dělám i já. Pro kontrolu přesnosti jsem porovnal svoje měření s LKKB a jak píšu, obyčejně se dějí věci obyčejné. Moje průměry jsou za sledované období o 0,4 stupně vyšší, ale moje nadmořská výška je pouze 240 m.n.m Správně má být odchylka +0,25K Průměrná chyba mého měření je tedy +0,15 stupně.
Zkuste tedy posílit tu matematiku a pak třeba pochopíte, že i složité integrační funkce jsou lineární. Já o tom nemám pochyb, protože realita souhlasí s teorií v hodnotě i čase. Není to "až se to ustálí. Je to kompletní přechodový děj a výhoda výpočtu spočívá především v pochopení důsledků dřív, než investujete do nevhodné stavby.
Není to tedy, jak píšete, ani měření zlomeným metrem, ani si nechodím pro nakládačku a dokonce ani nechci být za obecného blázna. Jen opravuji četné omyly diskutujících, bohužel i ty Vaše.
Architekt je zatím v nultém levelu a ty povídačky žere i s navijákem (i když občas se už brání). Až pokročí,třeba pochopí i mechaniku kontinuí a uvědomí si, že řeší nějakých 50W výkonu. Ty mnohem podstatnější toky mu unikají. Soubor pro samostudium je zde http://petr.homolka1995.sweb.cz/1/betonova-strecha.xlsx

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.05.2019 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 04.05.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Metball mi našel vynikající!!! zdroj meteorologických dat k popisu vývoje počasí, vše je shrnuto v souboru kondenzace.kvalitne.cz/kks/denostupne.xlsx
Do tohoto vlákna by se hodilo vysvětlit, proč může být okno 3x lepší, než polystyren. Jak je to vlastně s těmi odraznými vrstvami. Stejně tak bych rád našel číselné vyjádření slunečního spektra a frekvenční propustnosti známých skel. Třeba najdete něco ve Vašem archivu.
Mimochodem právě jsme vyřešili přehřívání fasád a střech, tedy konkrétní číselné hodnoty. Něco podobného řeší pan Novák na své fasádě a jsou to docela zajímavá data.

Datum: 04.05.2019 10:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dám Vám jednu dobrou radu. "Odborník je tehdy odborník, když ustojí názor jiného odborníka".
Nemám zájem komunikovat s Vámi potěch excesech, kdy jste vodil za nos (lhal alias Bozek a jiní) tisíce uživatelů portálu včetně moderátora a mne osíral na jiných portálech.

Udělám výjimku a ty skla pokytnu.
http://www.cap-recifal.com/ccs_files/articles/cuveaqua1_denisio/memento_sgg.pdf
Jiná verze
https://www.glas-behrens.de/xdecommerce/uploads/2017/02/Memento_05_2006.pdf
http://www.saint-gobain-facade-glass.com/resources/product-brochures

Datum: 04.05.2019 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave AntiMaryšin,

"Teď už konečně CHÁPU, proč mě NEchápete. ..."

Zase vedle!

Pane, Vy jste tak neskutečný ...

SFO

Datum: 03.05.2019 22:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
A tady drobná nápověda nejen PT JosVávrovi:

Takhle vypadala celkem použitelná vlna veder v Ruzyni
z minulého léta :-)

SFO

Autor: Josef Navrkal
Datum: 23.04.2019 14:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129699
reakce na ...
Firma Rehau se zabývá vytápěním pružných podlah sportovních hal. Trubky jsou volně položeny v dutině podlahy.
https://www.rehau.com/cz-cs/stavebnictvi-podnikatele/vytapeni-a-chlazeni/plosne-vytapeni-chlazeni---specialni-oblasti-pouziti/vytapeni-sportovnich-hal

Datum: 23.04.2019 14:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, pane Navrkale!

To je ono! Nechám si udělat kalkulaci.

Z obrázků v katalogu je vidět, že bm hadů je podstatně více, než při "kontaktním" předávání tepla u tradičních PT. Ale to se dalo očekávat.

Děkuji za tip! ;-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.04.2019 14:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Základní otázka je, jaký to má smysl proti klasickému systému. Jak jsem to pochopil, tak jde o možnost topit vyšší teplotou. Na to ale stačí směšovací rozdělovač a není nutné komplikovat samotnou podlahu.

Datum: 23.04.2019 14:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Částečně to píši již v příspěvku:

- větší možnosti výběru svrchní vrstvy podlahy (třeba palubky P/D přímo na roštu), což jinak umožňují jen ty dražší systémy PT pro suché skladby.

- nebýt omezen limity teploty vody pro PT (rychlejší reakce - ?, méně bm trubek - ?)

- jednodušší a levnější řešení, mimo jiné eliminující plasty (systémové desky) ve skladbě.

Datum: 23.04.2019 14:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neuvědomujete si jednu věc. Tepelná ztráta do podkladu je určena teplotním rozdílem mezi trubkou a venkovní teplotou děleno tepelným odporem. Klasická sestava má teplotní diferenci cca 35-8=27C. Vaše sestava 55-8=47C. Pro stejnou izolační vrstvu směrem k podkladu stoupnou ztráty pro Vaši sestavu o 70%. Pokud dáte jako pochozí vrstvu tepelně izolační materiál (např. ty palubky) musíte pro stejný plošný výkon ještě zvednou teplotu do trubek a to znamená další zvýšení ztrát.
Levnější řešení ? Systémové desky nepotřebujete a izolace tam musí být. V podstatě se jedná PT suchou cestou, které je prakticky vždy výrazně dražší než klasika s betonem a anhydridem. Místo relativně levných trubek musíte použít trubky s vyšší teplnou odolností.
Osobně si myslím, že to bude stejně jako suchá varianta výrazně dražší a navíc s podstatně výššími ztrátami nebo podstatně vyššími náklady na izolace.

Datum: 23.04.2019 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty vyšší ztráty směrem dolů jsou určitě ke zvážení... I dražší trubky pro vyšší teplotu. Ale žádné mokré procesy určitě nechci.

Datum: 23.04.2019 16:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud nechcete mokré procesy, tak použijte suchou podlahovku. Viz obrázky od pana Homoly. Minimalizuje se tepelný odpor směrem nahoru a to znamená menší teplotu topné vody a tím i nižší ztráty směrem dolů. Jsem přesvědčený, že i tak bude většina suchých systémů levnějších než Vaše varianta.

Datum: 23.04.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dovolím si upozornit na možné problémy s hlukem. Je to dané vysokou teplotu a volným uložením. Zatímco pevně ukotvena trubka v něčem může se následkem dilatace i trochu "pěchovat" a tím eliminovat růst do délky, tak u volné to bude probíhat jinak. Instalace v tělocvičně není totéž co doma. Obvykle se v tělocvičně nevytápí na více jak 15°C. Když tak uvažuji krajní hodnoty, tak na délce 5 m by to mohlo dělat i 30 mm (studený stav - horký stav). To má takovu nepříjemnou vlastnost, že to vystřeluje do stran a různě vydává pazvuky. Když se kdysi začala rozvádět TUV v bytových jádrech PE, tak to pěkně "klepalo". Smyčka po puštění vody vystřelia na opačnou stranu.
https://www.revel-pex.com/nabidka-plastovych-trubek-na-trhu.html

zobrazuji 1 - 30 z 177   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama