Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Připojení kotle Rejnok

Autor: Flash Gordon
Datum: 02.05.2019 07:49
uživatel: 130223

Měl bych otázku k elektrickému zapojení kotle Rejnok. Zjistil jsem, že kotel má stykač v sobě. Je tedy nutné kromě napájecího vodiče k němu dotáhnout též HDO. Potřeboval bych ale připojit tak, aby byl stykač napájen ze třetí fáze, protože již mám v zapojení stykač kvůli bojleru, který jede práve ze třetí fáze. Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda03.05.2019 10:27
Mirek Svejda03.05.2019 10:08
Flash Gordon03.05.2019 06:48
Mirek Svejda02.05.2019 13:20
Flash Gordon02.05.2019 11:52
Mirek Svejda02.05.2019 10:28
Flash Gordon02.05.2019 09:28
Mirek Svejda02.05.2019 08:37

Datum: 02.05.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud se nepletu, když mám v zapojení více stykačů, měl bych všechny jejich cívky napájet ze stejné fáze, aby nedošlo k problému. Mám to zapojené tak, že mám 1F stykač, přes který je připojen bojler (jištěný standardně 1F 16A jističem). Stykač (cívka) je napájen ze třetí fáze (jištěno 6A jističem). Kotel bude mít vlastní 3F jistič a stykač má vlastní až za vstupní svorkovnicí. Stykač v těle kotle je již zapojen z výroby. Mohu tedy svorkovnici připojit dle schématu a toto nemusím řešit?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 02.05.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
První věta neplatí "Pokud se nepletu, když mám v zapojení více stykačů, měl bych všechny jejich cívky napájet ze stejné fáze, aby nedošlo k problému". Neřešte to. Ono je to v tom kotli trochu jinak. Není tam stykač pro HDO, ale sada relé, které podle požadovaného výkonu zapínají jednotlivé spirály topných těles. Podle výkonu je to až 9 relé pro tři topná tělesa, každé s třemi spirálami. Signál od HDO jen blokuje zapínání těchto relátek.

Datum: 02.05.2019 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha, takže HDO normálně rozdělím svorkou ke stykači pro bojler a ke kotli a kotel připojím dle schématu. On v tom kotli je totiž stykač na DIN liště již zapojený, takže to si asi hlídá elektronika kotle, je to tak? To fázování stykačů bych tedy musel řešit třeba pokud bych zapojoval dva bojlery na samostatný stykač, nebo bojler a přímotopy. Chápu to správně? Díky.

Datum: 02.05.2019 13:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak je to detailně v tom kotli nevím, znám jen zapojení řídící jednotky. Stykač před řídící jednotkou je celkem zbytečný, ale asi ho tam opravdu dávají jako ochranu.
Pokud by jste chtěl mít několik bojlerů přímotopy apod. Tak použijete jeden společný trojfázový stykač spínaný HDO. Za něj dáte jističe jednotlivých okruhů. Teprve zde je vhodné až nutné provést rozfázování tak, aby se rovnoměrně rozdělilo zatížení jednotlivých fází. Pokud by jste použil co okruh, to samostatný jistič, tak všechny cívky musí být spínané jedním společným drátem. To je ten HDO. Druhé konce cívek vedou na nulák.

Datum: 03.05.2019 06:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já žiji právě v domnění, že na stykač se na A1 přivádí fáze a z druhé strany HDO, které spíná nulu. A další doporučení, které jsem si načetl je, že by se měl dávat jistič před stykač, protože pak v případě jeho poruchy není nutné vypínac celý rozvaděč. Před stykačem jsou tedy vlastně dva jističe. Jeden před cívkou přerušovaným obvodem spotřebiče a druhý. před kontaktem A1 pro napájení cívky. A právě všude jsem se dočetl, že pokud je v hlavním okruhu zapojeno více stykačů, je nutné cívku napájet na všech stykačích ze stejné fáze. Možná jsem to ale pochopil blbě.

Datum: 03.05.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díval jsem se na zapojení HDO přijímačů a je tam přepínací kontakt. Asi jsou možné obě varianty. V každém případě mě jde od elektroměrového rozvaděče spínaná fáze.

Datum: 03.05.2019 10:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsou obě možnosti a co jsem zatím dočetl, tak je v tom bordel. Prostě si vemte měřák a ověřte si to. V každém případě pokud HDO spíná na zem, tak všechny cívky stykačů musí být na jedné fázi, jinak to bude vyhazovat hlavní jistič.

Datum: 02.05.2019 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V rozvaděči máte okruh pro bojler složený z jednofázového jističe a stykače spínaného HDO. Pro elektrokotel by jste tam měl mít další trojfázový jistič. Tento okruh ale nemá nic společného se stykačem nebo okruhem bojleru. Do elektrokotle přivedete trojfázový kabel od jističe + vodič od HDO. Elektrokotel je napájen trojfázově, takže netuším, co míníte tou třetí fází a proč do toho mícháte bojler, ten s tím nemá nic společného..

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama