Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: MŽP spouští slibovaný program na boj se suchem za 300 milionů. Peníze půjdou na zdroje pitné vody v obcích

Autor článku: redakce
Plné znění článku: MŽP spouští slibovaný program na boj se suchem za 300 milionů. Peníze půjdou na zdroje pitné vody v obcích
Anotace článku: Ministerstvo životního prostředí nepolevuje v boji proti suchu. Po podpoře projektů řešících rekonstrukce úpraven vody a propojování vodárenských soustav, chytré hospodaření s vodou v obcích a zadržení vody v krajině vyhlašuje MŽP program zaměřený na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. V praxi to znamená dotace na nové i průzkumné vrty řešící zdroje pitné vody v obcích, včetně jejich napojení na vodovodní řady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: úřední šimlPetr Much18.08.2016 19:31
Systémový přístupLukáš Čeřovský31.07.2016 13:23
úřední šimlJosef Zapletal28.07.2016 23:36

Příspěvky
Předmět: Systémový přístup
Autor: Lukáš Čeřovský
Datum: 31.07.2016 13:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119363
reakce na ...
Já jsem pro systémový přístup. Intenzivnější čerpání vody totiž může vést k vyčerpání dalších zásob a za nějakou dobu bude zase sucho a bude se muset vrtat dál a hlouběji...

Nejprve si položit otázku, proč na daném místě není kvalitní voda:
a) nikdy tam nebyla a osídlení takového místa byl omyl
Apelovat na osobní odpovědnost lidí, kteří si pořizují nemovitost na nevhodném místě. Když si postavím dům na pustém ostrově, nemám právo chtít po ostatních, aby mi tam zajistili přijatelné podmínky.

b) kvalitní voda tam bývala, ale v omezeném množství
Buďto se najdou další zdroje nebo se musí omezovat dodávka vody či množství odběrných míst.

c) kvalitní voda tam bývala, ale zdroje vyschly nevhodným hospodařením
Změnit hospodaření tak, aby se vodní zdroje zase postupně obnovily. Udržet vodu déle v krajině, zamezit rychlému odtékání do údolí. To není jen otázka dotací, předně musí místní lidé vzít problém za svůj a zapojit se do jeho řešení.

d) kvalitní voda tam bývala, ale byla znečištěna lidskou činností
Zastavit další znečišťování, odstranit zdroje znečištění a pokud to nepomůže, smířit se s další "no-life" zónou. Náklady má nést znečišťovatel, pokud je vůbec dohledatelný a postižitelný. Opět to musí být podpořeno aktivním přístupem místních, aby se rozhodli, zda chtějí raději čisté prostředí nebo tolerovat znečišťování.

Předmět: úřední šiml
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.07.2016 23:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
za peníze daňových poplatníků a řeší imaginární problémy se suchem , není špatné něco vylepšit to samozřejmě není , jenže veřejné peníze jsou konečné a tak je vhodné z ně dělat něco , co je důležité, pokud jsme bez větších problémů ustáli 50 leté sucho, které bylo loni je vidět ,že systém zásobování vodou je dostatečně odolný a peníze by bylo lepší investovat jinak. Například do dotací na zalesňování krajiny v současné době jsou totiž obhospodařovány nekvalitní půdy na svazích , potravin je přebytek a stát místo aby motivoval majitele kopcovitých pozemků k jejich zalesnění , tak ještě na těchto kopcích dotuje zemědělství.

Předmět: Re: úřední šiml
Autor: Petr Much
Datum: 18.08.2016 19:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
"pokud jsme bez větších problémů ustáli 50 leté sucho, které bylo loni je vidět ,že systém zásobování vodou je dostatečně odolný a peníze by bylo lepší investovat jinak"

Nesmysl a kravina. To že jsme bez nějakých velkých obtíží překonali loňské sucho, je dáno tím, že zejména spodní vody mají určitou setrvačnost, tj. pokud pár měsíců neprší, tak prostě nevyschnou, ale jen klesnou.
Na druhou stranu pokud by se loňské léto a zima opakovala několikrát po sobě, bude obrovské problémy, protože naše zdroje vody jsou víceméně jen podzemní a ty se doplňují hlavně sněhem

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama