Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Připojení ventilátoru do ventilační šachty v BD

Autor: Filip Filip
Datum: 06.05.2019 09:11
uživatel: 130251


Chtěl bych se zeptat, jestli je možné připojit obyčejný axiální ventilátor do společné ventilační šachty v bytovém domě. Jedná se o starší cihlový dům ze 60. let, který má klasickou kovovou stoupačku na WC a která je na WC a v koupelně zakončena mřížkou. Je možné při rekonstrukci koupelny tuto mřížku nahradit ventilátorem? Bohužel nevím, jestli je centrální odvětrávání funkčí nebo nikoli. Mám obavu, aby se vzduch při odsávání netlačil do jiných bytů a nedostali jsme se zbytečně od problémů se sousedy.
Nebo by bylo lepší ventilátor nemontovat a nechat jenom mřížku?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
CVB Ventilátory20.05.2019 11:01
Jozef Homola06.05.2019 09:31

Příspěvky
Autor: CVB Ventilátory
Datum: 20.05.2019 11:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130306
reakce na ...
Popsané řešení je standardem. Důležité je mít ventilátor buď s integrovanou automatickou žaluzii nebo externí zpětnou klapku, aby nedocházelo ke zpětnému proudění vzduchu zpět do interiéru, při vypnuté ventilaci. Pokud ovšem v ostatních partajích zpětné klapky nebo ventilátory s automatickou žaluzií nemají, bude do jejich bytů určitě proudit vzduch od Vás.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.05.2019 09:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
V domě o 4 patrech panelákového typu (kolaudované 1980) byla plechová šachta do které se odváděl vzduch přes mřížky z koupelny, WC a od lapače nad sporákem bez papírového filtru jenom mřížka. Stav této šachty po 20-ti letech byl žalosný. Každý měl u sporáku tlačítko, kterým spouštěl ventilátor na střeše, bohužel tam bylo nějaké časové omezení a po pár letech to nefungovalo. Bydlel jsem v přízemí a nahlédl do šachty. Velký bordel, který se výše odlupoval a padal na dno. To byl také důvod se tam podívat a vysvětlit si nějaké občasné zvuky.
Foukat tam něco přetlakem, může znamenat pro sousedy problémy, zejména ty mastné úsady ze sporákového větrání. Taktéž to může proudit jiným otvorem do vlastního bytu. Tento "dluh minulosti" a z toho plynoucí problémy se znásobí zateplením, výměnou oken a nebo zaslepením otvorů na spížní skříni.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama