Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Uzemnění hlavního rozvaděče na zemnič hromosvodu

Autor: Flash Gordon
Datum: 07.05.2019 10:14
uživatel: 130223


Koupil jsem hrubou stavbu domu v lokalitě, kde nebyl vyžadován hromosvod. Do základů nebyly původním stavitelem vbudovány ani zemnící pásky. Po dostavbě jsem se rozhodl hromosvod udělat. Včetně revize jej zhotovila odborná firma pomocí natažení jímacího drátu okolo domu a instalace zemnících tyčí. Následně mi bylo doporučeno na uzemnění hromosvodu připojit i zem v hlavním rozvaděči. Jelikož ještě nebyla hotová fasáda (barva), tak jsem od rozvaděče udělal propoj v Cu 10 mm2 zeleno-žlutý na jímací drát, který je v zemi okolo domu (délka Cu propoje od rozvaděče k jímacímu drátu je cca 2,5 m). Správně by, jak jsem se dozvěděl, měla být kulatina (jímací drát) vyvedena k rozvaděči a až u něj přes redukci na měď, nicméně to by teď již byl poměrně problém předělat. Můj dotaz tedy je, byť toto řešení není zcela správné, bude funkční? A druhý dotaz. V případě úderu blesku do hromosvodu, není při tomto propojení větší riziko, že se blesk dostane do rozvaděče a zničí elektroinstalaci či spotřebiče? Je mi jasné, že výboj by měl jít nejkratší cestou do země, nicméně stejně mi to nedá se nezeptat. Žádné přepěťové ochrany instalovány nemám.

Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 07.05.2019 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mám to podobně udělané ale pod rozváděčem je malá krabice, kde je udělán spoj. V zemi mám kulatý drát a několik sond (tyčí). Řádně je to odzkoušené inspektorem a proměřen odpor, ten totiž při sloučení homosvodu a skříně musí mít menší odpor než je pro samostatný hromosvod ale nevím kolik.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama