Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

VZT pasivního domu prosím o radu dřív než bude pozdě

Autor: Vladislav Pech
Datum: 13.05.2019 23:46
uživatel: 130279

Fotogalerie:

Zdravím,
prosím o rady/typy (klidně placené) k projektu VZT. Chtěl bych si dovolit ten luxus bydlet v pasivním domě s funkční rekuperací = mít tam dostatek čerstvého vzduchu a neslyšet/necítit jeho výměnu ;-)
V příloze přikládám vše, co mi projektant zatím dodal a na základě čtení TZB z toho mám už teď rozporuplné pocity.
Jelikož se ještě nekoplo do země, tak mohu změnit cokoli...
Chápu, že by Vás zajímala specifikace typu a průřezu potrubí/spojek a ix dalších věcí, ale to zatím nevím a i tak se mi nepozdávají už první náznaky v projektu jako pravoúhlé odbočky, T-kusy, vstupy nad dveřmi, použití hromady tlumičů atd.
Díky za každou radu nebo dokonce návrh vedení ;-)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN15.05.2019 15:08
Josef Devátý15.05.2019 10:46
metball iGIN15.05.2019 10:12
Josef Devátý14.05.2019 18:38
Šalý Jaroslav14.05.2019 18:19
metball iGIN14.05.2019 17:06
Josef Devátý14.05.2019 13:01
Jozef Homola14.05.2019 11:27
Marek Bednar14.05.2019 10:48
Josef Touš14.05.2019 10:15
Marek Bednar14.05.2019 10:11
Josef Touš14.05.2019 09:38
Jozef Homola14.05.2019 09:29
Josef Touš14.05.2019 09:10
Marek Bednar14.05.2019 08:05
Jozef Homola14.05.2019 07:14

Datum: 14.05.2019 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Dle mých dlouholetých zkušeností - 18 let - k rekuperační jednotce nepatří přímý odtah z digestoře !!!!
Digestoř cirkulační a odtah z kuchyně min 2 m od výduchu.

Autor: Josef Touš
Datum: 14.05.2019 09:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100402
reakce na ...
Předesílám že jsem v oboru VZT "laický teoretik", který se zatím na praktickou realizaci chystá, z tohoto pohledu moje příspěvky posuzujte.
Obrázek je - jak píše i pan Homola - ideový návrh , něco jako " jedno čárový schemaťák".
K tomu mohu poznamenat, že jednotka Brink Flair 325, by měla teoreticky i dle recenzí uživatelů patřit k těm nejtišším na trhu. Smysl použití „tolika“ tlumičů spatřuji především v záměru minimalizovat přeslechy mezi místnostmi, protože propojovací potrubí je mezi nimi velmi krátké...
3c klapka je dodávána s touto jednotkou, kterou mám i já na 1. místě výběru, ale zónové větrání jsem již dříve vyloučil zejména proto, že chci regulovat průtok přiváděného vzduchu do každé místnosti samostatně... Ta klapka by se mohla hodit ale jinam (bypas sezónního pylového filtru na sání, bypas odpadu digestoře přímo ven...). Co by laický teoretik zatím nechápu sdělení erudovaného praktika pana Homoly o nezbytnosti upravit při zónovém větrání výkon jednotky, mohl by to objasnit?

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.05.2019 09:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.storc.cz/wp-content/uploads/2018/11/TL_Flair-325_3Q18.pdf
To jak se tobude chovat při přesměrování klapkou na určitou zónu bude záležet na koncepci rozvodu. Dejme tomu, že máme 3 trasy a paždá má stejnou tlakovou ztrátu 100 Pa. Dodáváme 300 m3 za hodinu (3x100)a teď najednou chceme dodávat jenom 100 m3 do určité trasy. Kdyby se nesnížily otáčky ventilátoru, tak z pricipu (odstředivého ventilátoru) se škrcením (klapka je v určitém smyslu škrcení) neúměrně zvýší tlak a ventilátor se bude snažit procpat daným potrubím větší množství vzduchu a tudíž zvyšuje tlak. Z tohoto pohledu musí dojít k redukci otáček.

Datum: 14.05.2019 10:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, pane Homolo,
děkuji za bryskní vysvětlení. Tato 3c klapka umožňuje pouze 2 volby a její smysl mi kdysi byl vysvětlen, že umožňuje posílat čerstvý vzduch buď do „denních“ místností nebo do ložnic, tedy jakýsi přepínač noc / den pro větrání. Navíc jsem byl informován, že speciálně tato jednotka přesně měří objemová množství přiváděného a odváděného vzduchu , potom by neměl být problém s nějak mimořádným nárůstem tlaku přívodního vzduchu, pokud by regulace byla postavena na objemu přiváděného vzduchu, jehož množství je možné i naprogramovat v čase... Předpokládám, že Brink, když standardně dodává k jednotce i tu 3c klapku, má toto ošetřeno...

Autor: Marek Bednar
Datum: 14.05.2019 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Fotogalerie:
Externi ovladac umoznuje nastaveni prutoku vzduchu v pozadovany cas pro kazdy den. Osetrene tohle maji.

Datum: 14.05.2019 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(FLAIR 325)
Mne by zajímal údaj, který není v technické dokumentaci. Kdy jednotka zmrzne, tedy do jakých teplot a vlhkostí může pracovat, případně jak výkonný je elektrický předehřev pokud tam vůbec je.

Autor: Josef Devátý
Datum: 14.05.2019 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Je to napsáno na str. 4/14 a je instalován topný výkon cca 1 kW. Při průtoku 100 m3/hod dohřeje 35 stupňů. Z dat lze určit i charakteristiky ventilátorů s dosažitelnou účinností až 35%. Slušně vychází i kvadratická charakteristika průtokového součinitele potrubí.

Autor: metball iGIN
Datum: 14.05.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
PT Tazateli,
především se snažte o jediné:

PT Vávrovi je víc jak NeMoudré
věřit i jen Nos Mezi Očima :-)

SFO

PS:
Háže Pojmy - Dojmy,
leč
NUMERICKÉ MODELOVÁNÍ
je mu zatím ZAPOVĚZENO.

PPS?
TEDA, I TO FYZIKÁLNÍ.
Klidně pouští MegaVolty do "leflektóru" ...

PPPS:
... a když je tázán, tak mlčí jak B^3.
Nebo na Č T V R T O U ?

DOUŠKA?
Blavák, Bu..., Bu..., Be....ová?
Na sebeprezentaci je ale Ka-Pražák..., bo Ka-Cajzl?

Datum: 14.05.2019 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Milý Metballe Zjevně jsem Vám šlápl na kuří očíčko. Zkuste tedy VY SÁM projít montážní návody a pochopit, jak že to ti výrobci myslí. Pak třeba (a Vy jediný z tohoto fóra na to máte) pochopíte, že do tabulek cpou výrobci výsledky nikoli naměřené, ale přesně modelované rovnice s odchylkou do půl promile (platí třeba pro topné výkony radiátorů). Dojmologií a partikulárními zájmy zde trpí většina diskutérů. Proto každý chytřejší tazatel raději položí svůj dotaz i na jiném fóru.
Mimochodem to na ČTVRTOU už máte několikrát zodpovězeno.

Datum: 15.05.2019 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Cituji:
"... že do tabulek cpou výrobci výsledky nikoli naměřené, ale přesně modelované rovnice s odchylkou do půl promile ..."

Lež.

Cílená na Ovci Obecnou :-)

Tedy inklinace nejen k ostříhání rouna,
ale k podříznutí.

SFO

Datum: 15.05.2019 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne, bohužel je to pravda. Stačí ty matematické souvislosti pochopit a Vy to (stále ještě doufám) dáte.

Datum: 15.05.2019 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
BohuDík opět účelově lžete.

SFO

Datum: 14.05.2019 07:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tomto stádiu ještě se nedá nic moc vytknout. Nejedná se o projekt ale pouze nějaký zámysl. Chce to prostudovat technické údaje o rekuperační jednotce nakolik jsou tam tlumiče potřebné. Samozřejmě dávají tišší provoz. Ovšem ten může produkovat nejenom jednotka sama ale i veliká rychlost proudění v komplikovaném rozvodu. Dobře si rozvažte jak to bude s digestoří. Taková drobnost jako žaluzie. Ani ve snu člověka nenapadne co dokáže s nimi dělat vítr a jak to "tříská". Zkoušel jsem zjistit proč je tam ta 3-c klapka, nuže proto aby se dalo větrat zónově. O tomto způsobu by se dalo pochybovat že bude úspěšně fungovat, protože by se musel upravit výkon jednotky. To jde ale snížíme-li otáčky ventilátorů, tak se mění dopravní tlak.
https://www.luftuj.cz/clanky/rekuperace-vs-digestor/

Datum: 14.05.2019 08:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Nekdy je triskani zaluzie neprijemne, ale da se to prezit :-) Do noveho domu cirkulacni digestor s moznosti otevrit nizke uhloprickove okno viz ilustracni foto na kterem je sice fixni okno, ale to budu sklopne.

Datum: 14.05.2019 09:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se, že to je od věci tohoto tématu, ale velmi mě zaujala věta: "... cirkulační digestoř s možností otevřít nízké uhlopříčkové okno, viz ilustrační foto, na kterém je sice fixní okno, ale to bude sklopné."
Sklopné fixní okno, na pohled to je protimluv , ale možná to je myšleno, tak, že v reálu bude fixní okno, které je na prospektu, nahrazeno sklopným... Ale je tu ještě termín uhlopříčkové okno. Můžete to rozvést?

Datum: 14.05.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pardon, myslel jsem nizke sirokouhle okno. JJ, je to presne to okno z obrazku (fix), ktery bude nahrazen sklopnym. Na ilustraci je uveden rozmer 1300 x 450 mm (neni uprasneno, zda se jedna o rozmer okna nebo otvorovou vypln)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama