Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak vyřešit odtah z digestoře

Autor: Luboš Sehnoutka
Datum: 31.05.2019 16:42
uživatel: 130362

Dobrý den,
prosím o radu, neb řeším odtah nové komínové digestoře o max výkonu 650m3/min.
Původní digestoř pouze recirkulovala, nikdy nedošlo k jejímu napojení do stávající šachty 100x150mm ve společném komínovém tělese.
Nová by měla být již do této šachtu vyvedena.
Myšlenka je takováto:
Kulatou plastovou trubou 150mm cca 900mm vzhůru, potom přechodka 150mm/220x90mm doleva a dále hranatou plastovou trubou 220x90 cca 1650mm ke komínu do šachty. Ta je bouhužel jen 150x100 o délce 2500 přes půdu + 1000 komín.
Ještě úplně přesně nevím jak to napasuji a dále se trochu bojím toho zmenšení průřezu.
Vodorovná část je hranatá proto, neb bude pod sádrokartonovým záklopem, pod který by se 150 kulatá s kolenem nevešla.
Celková délka tedy je cca 6 metrů s dvojím lomením 90 st.
Co myslíte? Bude to fungovat?
Popř. to nekomplikovat maximálním průřezem a různými tvary v připojení do komína a použít po celé délce připojení kulatou trubu 125mm s kolenem. To se pod sádrokarton vejde.

Dík za Váš čas.
Luboš S.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN06.06.2019 09:57
Jozef Homola05.06.2019 23:16
Luboš Sehnoutka05.06.2019 22:48
Jozef Homola05.06.2019 20:50
metball iGIN05.06.2019 18:50
Luboš Sehnoutka05.06.2019 16:51
metball iGIN05.06.2019 14:57
Luboš Sehnoutka05.06.2019 13:52
metball iGIN04.06.2019 10:04
metball iGIN04.06.2019 09:35
Jozef Homola01.06.2019 08:54
Luboš Sehnoutka01.06.2019 07:49
Jozef Homola01.06.2019 07:04
Luboš Sehnoutka01.06.2019 06:44
Jozef Homola31.05.2019 17:20
metball iGIN31.05.2019 17:09

Datum: 05.06.2019 18:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Číst (POZORNĚ A POKORNĚ)
a nehledat rozhřešení.
A se čtením vždy začínat ODZADU.
Když Vám to nebude dávat smysl,
nedá Vám to smysl ani čteno OdPředu,
TO MI VĚŘTE!

SFO

PS:
"Nesnáším" Ty Z NÁS,
co neznají slovo NEJDE :-)

PPS:
Výjimečnost? Exhibicionismus? ...
Jo, tohoto "ocenění" si (i konkrétně od Vás)
Celkem Vážím ...

PPPS:
Jj, ZAZNAMENAL jsem Váš postřeh, že CIRKULAČNÍ DIGESTOŘ
"Toliko pro Kvaltující Dobrá Jest ..." jak byl pravil ŽANY MAZLÍČEK,
tento postřeh mi konvenoval
a tak jsem se na Váš První dotaz
(raději co nejtriviálněji) OZVAL.

Prohlédněte si pozorně přiložené obrázky ...

iGoGY

Douška?
TAK SI POZVĚTE praktika vzduchaře.
Možná od něj uslyšíte něco úplně jiného...
A pak bych rád,
abyste nám to tu celé poctivě a věcně zadokumentoval :-)
Pak se můžeme "popasovat"...

A "MY MAJESTÁT"?
URČITĚ od NÁS
NIKDY nepůjde NIKAM na
InterFÉRnet
PODPORA Zlodějiny, Lží a Planých Slibů.

O>:-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.06.2019 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Digestoř dobře fungující je jen obtížně řešitelná věc. Předělával jsem jí asi 12 let na různé způsoby. Co nejvíce vadilo byl hluk a to dokonce i na 1. stupeň (celonerezová MORA).

Odtah byl až na střechu s pěkným kloboukem proti dešti.

Další problémy:
- ptáci seděli na okraji trubky a kadili dovnitř (musel jsem nasadit košilku z králičího pletiva, pomohlo)
- hodinu po pečení v troubě nalétlo 5 až 10 masařek a bzoukalo v digestoři (musel se otevřít tukový filtr)
- instaloval jsem na půdě šíbr se sítkem (pomohlo ale musel se co půl roku čistit, protože stejným potrubím odcházel i vzduch z koupelny)
- na sítku z kovu kondenzovala voda a namrzala na půdě
- při teplotaách pod -10°C kapal kondenzát do digestoře při pomalém a samovolném odchdu vlhkého vzduchu (instaloval jsem těsně nad stropem záchytný límec (pomohlo)
- hluk jsem snížil použitím trubky MIRELON cca 120 mm z pěnové izolace (šlo to tišeji ale byl problém za pár let to vyčistit
- vymontování motoru s příslušenstvím a montáž jiného diagonálního ventilátoru na půdě ( vždy po 5-ti letech bylo nutno všechno pracně rozebírat a čistit)
- po deseti letech nešla od lepkavého marastu vyčistit ani samotná digestoř a páchlo to kuchyně (vyhodil jsem celou digestoř)
- Výměna za digestoř ve slevě, vykuchání motoru, nejkratší potrubí přes zeď, originál tlumič, ve zdi diagonální ventilátor SILENT, žaluzie
- problém, i sebemenší vítr třískal žaluziemi
- žaluzie při větším závanu se zasekly otevřené (jenom některá lamela, použil jsem hrazdu a pomohla)
- poslední úprava je klapka z Al plechu s magnetem (super věc)
- odtah není tak výkonný ale absolutně tichý a funkční. Čistit tlumič nebudu a zrovna půde do odpadu a bude nahrazen novým.
Tolik o digestoři.

Datum: 05.06.2019 22:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vycházím z jediné možnosti, tedy pokud se chci vyhnout recirkulaci, vyvedení do komína 3500x150x100 (z toho 2500mm jde vytápěným prostorem a 1000mm je nad střechou).
Diskus o vyústění odtahu vedle vyústění splodin vytápění v tuto chvíli neuvažujme.
Taktéž vypouštím z úvah resp. rizik veškeré mouchy, holuby, myši, závany větru a teploty pod nulou. Zdůvodňuji: mouchy, holuby, myši jsou specifická záležitost, která v 3,5 metru dlouhém zděném komíně 100x150mm pravděpodobně nenastane (ale samozřejmě nastat může).
Kondenzace ve vytápěném komíně?
Poryvy větru, meluzína?

Takže řeším pouze funkčnost a hluk.
Je mi jasné, že honit permanentně 650m3/min apod. původně dotazovaným potrubím je hlučná hloupost.
Nicméně tento hluk se dá krátkodobě vydržet, pokud je potřeba rychle odsát, např když zakouří olej...
Při normálním provozu stačí obvykle nižší stupně výkonu.
Dotazovaná digestoř má dle mého tak nešťastně odstupňované výkony/dbA, že bude hlučná v 150mm trubě minimálně již od stupně II, ale myslím i I.

Čistě akademicky: jak by se takováto výkonná digestoř s výstupem 150mm chovala, pokud by byla napojená na potrubí třebas 300, 450, ...mm (analogie ve velkokuchyních) se stejnou délkou?.

Vzhledem k původnímu komplikovanému napojení 150mm do značně zúženého komína, vidím jako lepší řešení vybrat jinou digestoř s výstupem 120-125mm a prvními dvěma stupni v mezích snesitelného zvukového projevu a jedním (dvěma) tzv. boost na mimořádné události...

Žádné bourání stropu, vyvedení přímo nahoru nebo skrz obvodové zdivo nepřichází v úvahu.

Takže hledám jednoduché řešení 2,5m dlouhého připojení do komína s jedním kolenem a jednou digestoří, která nebude stát majlant.

Někde tu zazněla zmínka o nedůvěře k projektantům.
No asi ano. Obecně.
Projektanti, jak vidím, dokážou navrhnout nefunkční hlučné digestoře.
Jiní projektanti zase běžně navrhují v bytových domech desítky metrů dlouhé plechové odtahy na střechu o průměru 150mm, do té však naprojektují uškrcené metrové flexo 100mm.
K tomu se jebne ta nejlevnější podvěsná krabice a je to.
A takhle to funguje desetiletí a nikdo se tím moc nekácí.

Datum: 05.06.2019 23:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pár poznámek. Ona ta digestoř moc nehlučí, pokud není napojena na potrubí. Máte-li nějaký úsek na cestě do komína a do kuchyńské linky nebo v přístavbě máte možnost schovat tlumič, tak bych to tak špatné neviděl. Ten tlumič zabrání zpětnému vnikání hluku. Dobře tlumí i flexi rukávec SONOVAC ale ten by se musel pod něco schovat a každých 5 let vyhodit. To čistit nejde ale tlumí dobře, to mám odzkoušené u jiného potrubí z plastu. Přidáním 2 až 3 m Sonovacu to bylo v pohodě. Tktéž jsem vyzkoušel napojit ventilátor tichý do plasové trubky KG 125 a to byl teprve hluk.
Nějaké obrázky z mého domu

Autor: metball iGIN
Datum: 06.06.2019 09:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
AVE,
vše správně ...
"... Dobře tlumí i flexi rukávec SONOVAC ..."

A tady je Drobnička!
Každý tlumič nějaké frekvence také PRODUKUJE.
A Drátěná spirála s "lochovaným Alobálkem" to na vysokých frekvencích umí "akusticky rozbalit" ve velkém.
SONO "cosi jako tlumiče" mají ale jednu zcela zásadní
VLASTNOST.
HLUBOKÉ FREKVENCE prostě jen propustí přes svůj povrch do okolí.

SONO má i jinou vlastnost - ohebnost.
A zkušení ví, že nejméně blbým je TLUMIČ V KOLENI.
Podle zbytku rozvodů dokáže extrémně dobře zatlumit MNOHO NÍZKÝCH KMITOČTŮ
- leč to pak musí být TLUMIČ vyroben formou "lochované koleno ve spiro koleni" a správně vyfutrován MINERÁLEM A ROUNEM proti proprašování - v přívodech!.

Takže krapítko BACHA na ty

DRÁTO-LOCHFÓLIO-MINERÁLVATO-DRÁTOFOLIE :-)

SFO

PS:
Na akademickou otázku jednoduchá odpověď (lépe praktická, zjednodušená!),
DN150 45° max 30cm spiro 45°zaústění do DN280, k samotahové hlavici cca 5.5m, polepeno a tiché víc, než "do volnýho prostoru".

PPS:
Rychlosti proudění (zatím) nezměřeny.

PPPS:
Houston/Bonus je ta samotahovka.
Když venku fičí, je to bomba.
Když bude venku 35°C a bezvětří ...
ale zatím se nikdo neozval :-)

Douška?
Ale mám tu pár dalších mastí na to, abych nenatlakoval společnou stoupačku o víc jak pár Pa ... ale zase, nemám tvrdá data.

Siemens LB75564 720mm vestavná (2 protiběžné, á170W, EBM-papst paralelně). 3 kvalty + Boost.

Datum: 04.06.2019 10:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave,
tak jsem si dohledal, co šlo jednoduše najít na interFÉR-netu
...
ale obzvláště z tohoto výrazu se mi už krapítko
N A V A L U J E !

" Fluiddynamische Effizienz: 34,7"

JINAK JDE O STROJEK
kde vítězí
Stylový Design
nad fyzikálními "nutnostmi".

Aspoň že to

MLÝNSKÝ KOLO

(dovozuji z 3D malůvek)
je "dvoj_vstupový" ...
A LEDky půjdou nahradit halogeny ...

SFO

PS:
Leč dvojmotor je výrazně lepší varianta řešení téhož tasku ...

PPS:
... šikmé plochy odtahu jsou taky dost NonSens (nikoliv ovšem designérský) ...

PPPS:
... páč to vše lze vyřešit aerodynamickými clonami.
A to velmi efektivně. Tedy Fluidně efektivně!
A bez doprovodných zvukových efektů.

Douška?
A letící projektil "škvařícího se tuku" stejně nic neODchytí :-)
Leda by to byla digestoř, co Kuchaři bude rvát náčiní z rukou!

Inu, to máme za naše

Z E L E N Á Č S K É _ J E D N Á N Í !

Takže Fluidně Dynamická Efficiency... krásných
skorem
Č T Y Ř I C E T _ D V A ! ! !

... a já jen dodám:
"Díky, již jsem dnes Zvracel."

Rozhřešení PT Tazateli?
Přímé SPIRO "formou přímé odkouření"
obalit samolepkou,
rozšířit /mazaně kvůli odvodu kondenzátu/dešťovky!/
a osadit servem s těsnou klapkou,
I záhy zjistíte, že jste vybudoval funkční systém odtahu "smradů"
...
pokud nezapomenete třebas na to,
jak těch NORMOVANÝCH
200 gramů za sekundu
EXTERIÉROVÉHO luftu
taky do Vaší pastóšky dostat!!!

Datum: 05.06.2019 13:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
metball iGIN:

Dobrý den,
téma je stále aktuální, tedy v řešení, a proto jsem dychtiv nových podnětů, poznatků, čehokoliv přínosného.
Bohužel pane, a za to se velmi omlouvám a stydím zároveň, jsem Váš názor či radu? vůbec nepochopil, nepobral, neorientuji se.
Prostě jsem Vaší rétorice jednoduše neporozumněl a přiznám se, že najít logiku v takovémto sáhodlouhém výplodu chce čas, trpělivost a ještě něco podstatného, čímž zřejmě neoplývám.
Takže jestli jste mi chtěl něco podstatného sdělit, tak prosím ještě jednou, lépe a hlavně srozumitelněji.
A pokud to není ve Vaších silách, tak to pusťte z hlavy, včetně jakýchkoliv dalších komentářů.

Omlouvám se a děkuji za pochopení.
LS

Datum: 05.06.2019 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
AVE PT TAZATELI,
Drobnička netkví ve Vaší NeCHápavosti,
ale JEN A POUZE v tom,
že JÁ JSEM OMBUDSMAN,
nikoliv prodejný advokát,
zkorumpovaný soudce,

či dokonce
prolhaný ZákonoDárce
a současně Hlava Moci Výkonné!!!

TOŽ ASI TAK.

SFO

PS?
PROČ SI NEZAPLATÍTE PROJEKTANATA?

PPS:
Nedůvěřujete mu?

PPPS:
Hmmm, toť ten Vámi nevyžádaný KOmentář O>:-)

Douška?
Poučka Programátorova:
"Program dělá TO,
CO mu přikážete,
ne to,
CO chcete,
aby dělal."

A jedna rada navíc:
"Nejdražší rada bývá ZADARMO DRAHÁ!"

Datum: 05.06.2019 16:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
2metball iGIN:

Dobrý den,
na tomto fóru jsem vznesl svůj první a poměrně jednoduchý dotaz.
Bohužel jsem netušil, za což se hluboce omlouvám, že jím bude zlobit své synapse sám OMBUDSMAN. Je zde problém normálně odpovědět bezúplatně? Je to o penězích?
Mám dojem, že je to spíš EXIBICIONISMUS, nutkavá potřeba předvést svojí "vyjímečnost" a tím nesmyslně zaplevelit diskusi.
Jak jsem již psal: nemáte nic k věci, tak to nechte prostě plavat.

LS

Datum: 31.05.2019 17:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave, nejen nefunkční aeromechanicky, ale i akusticky.

Mám proměřený a prostudovaný "dvoumotor 2x170W" EBM
a i ten je nad 250Pa celkové ztráty na hraně stability.

SFO

PS: Do nulového protitlaku dálval 110% nominálu Qv.

PPS:
škrcením celkem slušně protlačoval, ale brzy začal hlučet...

PPPS:
... a nepředpokládám, že máte digestoř se 4 motory a 200W.

Datum: 31.05.2019 17:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Doplním to konstatováním, že uvedené rozměry vzduchvodů vykazují obrovskou rychlost pro maximální odtah a z toho plynou problémy tlakových ztrát a hlavně hluku. Podle mne na rychlost maximální zapomenout. Chtělo by to chrakteristiku výtlaku.

Datum: 01.06.2019 06:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
metball iGIN:
dík za reakci, jedná se o digestoř Beko HCA63640B 258/465/632 m3/hod, hlučnost: 46/61/67 dB(A).
Podrobnosti o výkonu a počtu motorů, se mi jednoduchou cestou bohužel zjistit napodařilo, výrobce neuvádí. Pokud by to bylo důležité, určitě by se o zjistit dalo.
Mohu to tedy chápat tak, že při uvedené skladbě a celkové délce vzduchovodů, by byla celková tlaková ztráta tak velká, že by jí digestoř nebyla schopna překonat, popř, by se zničila?
Jsem v tomto směru naprostý laik, normálně bych zapojil a spustil, tak předem dík za trpělivost.

Jozef Homola:
taktéž děkuji za reakci a názorné výpočty.
Výše jsem doplnil všechy tři dostupné výkony odsávání a tak nějak mi po dosazení nejnížší rychlosti odsávání 258m3/h v plastovém potrubí 150 vychází rychlost proudění 4m/s, což již téměř 1,75xpřekračuje Vámi udávané doporučení max 2,5m/s
Pokud správně chápu, tak součet Vámi uvedených tlakový ztrát vypočítaných pro jednotlivé úseky na základě jednotlivých délek, dá - zhruba - celkovou tlakovou ztrátu vedení. V tomto případě mi to vyšlo cca 174Pa celkem.
Co toto číslo pro mě prakticky znamená? Mezní max doporučená hranice?
Je mi jasné že při maximální rychlosti digestoře bude hlučná jak digestoř, tak aerodynamický hluk v potrubí.
Lze z toho nějak vyvodit, že např. na první výkonový stupeň to "neprotlačí", na druhý také ne a ještě bude hluk.
V této kuchyni se nijak extra nevyváří, takže extrémní výkon nebude potřeba.
Děkuji.

Datum: 01.06.2019 07:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic podstatného se nestane se samotnou digestoří. Pouze poklesne objem dopravovaného vzduchu a zvýší se hlučnost. Musíte to chápat tak, že ty max. údaje jsou změřeny při zkouškách bez jakéhokoliv odtahového potrubí. Ovšem pokles výkonu s narůstajícím odporem má výroce změřen a proto je dobré zapátrat po nějakých křivkách a pak by se dal stanovit i pracovní bod na kterém se to ustálí. Bude-li známé potrubí, dá se spočítat jeho odpor jako křivka pro různé průtoky.

EDIT
https://www.expert.cz/beko-hca-63640-b/
Nedaří se mne sehnat podrobnější údaje
Zde výkony motorů
https://www.navod-k-obsluze.cz/pdf/odsavac-par-beko-hca-63640-b-cerny-27681-cesky-navod.pdf

Datum: 01.06.2019 07:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se pane Homolo, jste rychlejší, dlouho jsem odpověď editoval a přeformulovával:
Teď jsem se pokusil přepočítat pro nejjednodušší možnost přímo vzhůru skrz strop na střechu hladkou PVC trubou 150 o celkové délce 4,5m a vyšla mi celková tlaková ztráta ccz 35Pa proti 175Pa ve složité verzi. Je můj výpočet možno považovat za správný?
To vedení v komíně zatím nemám prozkoumané, neb je do něj zazděný vstup, dnes vylezu na střechu a zjistím přímo, dle předběžné informace tam ale nebude pozink, ale prý omítka, stěrka, či co. Tedy vyšší tlaková ztráta na 3,5 m délky.
Obecný dotaz: při takto řekněme nešťastném vedení a výběru jakékoliv digestoře s nízkým výkonem, resp jejím provozu na nízký výkon, tato nebude odsávat?

Dík
LS

EDIT:
Motor o výkonu 210W lze v tomto případě považovat za dostatečný či nikoliv?

Datum: 01.06.2019 08:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výkon ventilátoru 210 W lze považovat za "dělo".
Má to jeden háček. Pokud je to jenom příkon, tak u některých motorů se až 80% utopí ve ztrátách (vířivými proudy).
Výpočet pro rovné potrubí je správný.
EDIT
Rychlost 10 m/s, která vychází u 150 mm a 650 m3 je mimo. To bude hluk jak "prase". Doporučuje se 2,5 m/s a nanejvýše 3,5 m/s. Doma jsem z tohoto důvodu digestoř vykuchal a až do zdi dal diagonální ventilátor a do cesty vrazil 900 mm dlouhý tlumič a při vaření se dá poslouchat rádio.

Datum: 04.06.2019 09:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ave,
trošku světla na konci tunelu :-)
"... 10 m/s, která vychází u 150 mm a 650 m3 je mimo. To bude hluk ..."

Radiální strojky,
jsou-li dobře "obaleny"
nejen aeromechanicky, ale i akusticky,
tak ty stejně potřebují
cca 1m (i trochu navíc) na to,
aby se při těchto
"nominálních TURBO KVALTECH" proudění aspoň trochu stabilizovalo.

Tedy max 1m výtlaku DN 160 do DN 280, jediné koleno 45° ...
! MAZANĚ PŘIPASOVANÝ PŘECHOD !
a hluk je pocitově přesně stejný,
jaký vydává digestoř "do metrovýho tlumiča", končícího jen tak v kuchyni.

Prostě ten rambál SE nemá moc JAK do bydla dostat...
Tedy ten AEROMECHANICKÝ!

SFO

PS?
Ale neZAizolované odtahy, ...

PPS:
... různé PVC nebo i ABS náhražky ...

PPPS:
... víc zatáček, delší štreka ...

iGoNY

Douška?
... a světlo na konci tunelu mizí v NeKOnečnu!!!
DOSTANETE RamBál a nic Míň.
A ani nic Víc?

Není TO nic složitého,
jen je TOHO
krapítko velká
Hromada.
Čeho?
Drobniček.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama