Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ventilátor do interiérové zdi - vzduch mezi místnostmi

Autor: Petr PM
Datum: 12.06.2019 15:34
uživatel: 121481

Asi se jedná o trochu atypický dotaz, ale zkusím to :)
Řeším přívod čerstvého vzduchu v podkroví primárně na noc, kde máme koupelnu a ložnici. Bohužel otevřená okna přímo v ložnici znamenají zvýšený hluk z ulice, takže situaci nyní řeším tak, že máme v koupelně otevřené okno a z koupelny otevřené dveře do ložnice. Tím je hluk snesitelný a nějaký vzduch se do ložnice dostane - bez otevřeného okna v koupelně je v ložnici k ránu cca 3000 CO2 ppm, s otevřeným oknem v koupelně 1000-1500. + se tím podkroví v létě samozřejmě trochu chladí. Původně jsem chtěl dát do koupelny klasický stolní/stojanový ventilátor, aby čerstvý vzduch vháněl do ložnice, nicméně i na nejmenší otáčky je to hodně hlučné (výrobce udává 50db, ale asi na max)

Moje myšlenka - nechávat otevřené okno v koupelně, zavřené dveře a do 10cm ytog vnitřní příčky dát axiální kupelnový ventiátor, který bude vhánět vzduch do ložnice, ve které spí 2 dospělí a 1 malé dítě. Našel jsem např. tento s 25db
https://www.ventilatory-shop.cz/produkt/ventilator-vents-100-quiet
Přiznám se, že netuším na kolik je 25db v noci rušících a zároveň tento údaj je měřen ze strany nádechu a mne zajímá hlučnost výdechu - tam mam očekávat větší či menší hlučnost?
Ještě dodám, že do podkroví/ložnice vedou schody se dveřmi, které potřebujeme zavírat kvůli prckovi. Pod celou délkou dveří je však cca 1cm škvíra, kudy by mohl odcházet případný přetlak způsobený ventilátorem.
Dává toto řešení smysl? Napadá vás něco jiného co by stálo pár peněz? :)

Původně jsem uvažoval i o lokální rekuperaci, ale to téměř nikdo nedoporčuje.

Předem díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr PM15.10.2019 16:50
Jozef Homola15.10.2019 16:17
Petr PM15.10.2019 16:10
Josef Hodboď09.10.2019 11:24
Petr PM07.10.2019 22:36
Josef Hodboď07.07.2019 18:08
Petr PM06.07.2019 20:17
Josef Hodboď06.07.2019 14:04
Petr PM14.06.2019 21:54
Petr Zíka13.06.2019 16:45

Datum: 07.10.2019 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dávám info, jak jsem dopadl:
zakoupil jsem ventilátor do PC skříně AKASA AK-FN058 s parametry:
průměr 12cm, otáčky 1300, průtok vzduchu 97m3/h, hlučnost 16db, statický tlak 2.64 mm H2O
https://www.mironet.cz/akasa-akfn058-apache-ventilator-12cm-hydrodynamicke-lozisko-reg-pwm-cerny+dp253504/

Dal jsem ho do zdi mezi koupelnu a ložnici. V koupeně nechávám mírně pootevřené okno ven - více než na mikroventilaci, o dost méně než na plný výklop.
Pokud ventilátor jede celou noc, kdy jsou v ložnici 2 dospělý+1dítě, tak se hodnoty CO2 drží kolem 900, což považuji za super, oproti původním nevětraným 3000 k ránu nebo cca 1300 s otevřeným oknem přes koupelnu a dveře.
Větrák jsem vybíral s co největším ohledem na tichost a co největším statickým tlakem, který se u tohoto překvapivě papírově vyrovná i těm nejobyčejnějším koupelnovým.
Těch 16db je sice i tak slyšet, ale je to docela OK - lepší než nárazový/občasný hluk z okna přes druhou místnost.
Původně jsem myslel, že ventilátor budu zapínat střídavě, ale když to mám střídavě 1h ON, 1h OFF, tak je CO2 okolo 1300. Ještě si s tím ale budu hrát... možná zkusím napájet ne 12V (plný výkon), ale třeba jen 9V.
Teplota v ložnici přísunem studenějšího nočního vzduchu klesla jen o 1stupeň, ikdyž pocitově to je více, jak vzduch trochu proudí v místnosti. V mrazech očekávám optimisticky rozdíl 2 stupně :) (už ani teď není nejtepleji v noci)

Takže docela spokojenost a mohu doporučit... nebát se a zkoušet :)

Autor: Josef Hodboď
Datum: 09.10.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
K tomu hluku. Údaj z prospektu "Hlučnost 6.9 -16.05 dB(A)" je zcela nejistý. Snad jde o ekvivalentní hladinu akustického tlaku, ale nikde tam není uvedno, v jakém umístění vůči různým překážkám ten ventilátor je, jak daleko od ventilátoru má ta hladina ak. tlaku být. Takto zadané údaje jsou "ideální" pro matení zákazníků, jak dokazuje i vaše zkušenost. Protože hladina akustického tlaku 16 dB(A) by vám nemusela vadit. Tedy pokud ve hlukovém spektru ventulátoru není zesílena některá z tónových složek. Zjednodušeně si to můžete představit tak, jako kdyby ventilátor při konstantních otáčkách vydávál silný hluk třeba jen o jednom tónu, jako když brknete na strunu na kytaře. Tento hluk může mít hladinu akustického tlaku mnohem vyšší než zmíněných 16 dB. Ale do prospektu je ten osamocený tón "pěkně" rozpočítán na celé hlukové spektrum, které slyšíme a tak je prospektová hodnota příjemně nízká. Bohužel, toto "klamání" je v podstatě beztrestné.

Jinak blahopřeji, že jste s tím v podstatě spokojen. Jsou i jiné, profesionální cesty spojené s úsporou energií, ale je fakt, že na jedné straně jsou pořizovací a provozní náklady a na druhé požadovaný efekt a každý si sám mezi nimi nachází rovnováhu.
Pokles teploty v místnosti o 1 stupeň C obvykle znamená zvýšení spotřeby tepla v takové místnosti o cca 5 až 6 %. Jen za ložnici to asi nebude tak zásadní. Jako dost nekomfortní problém bych však viděl noční "podchlazení" koupelny přes zimu, pokud by se tam někdo po ránu chtěl navíc i vysprchovat. Koupelna bude sloužit jako předehřev studeného vzduchu, než ho ventilátor dopraví do ložnice. Ze studené koupelny mám osobně tak trochu hrůzu a nevím, co by tomu řekla manželka. Asi je vaše paní otužilá.

Datum: 15.10.2019 16:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Koupelna je po ránu skutečně chladnější (logicky), ale ráno ji téměř nepoužíváme, takže to nám nevadí :)

Co se týče úrovně hlučnosti... asi tedy není reálně najít ventilátor, který bude mít vše uvedeno správně, resp. s doplňujícími informacemi. 16dB jsem doufal, že neuslyšlím, leč bohužel (ale dá se to). Většina ventilátorů neměla ani uvedenou hodnotu statického tlaku.. tím jsem strávil přes půl dne, hledáním "vhodného"... kdybyste měl tip na něco vhodnějšího, tak sem s ním, ale přeci jen mam poměrně atypický požadavek, takže těžko to bude někdo z hlavy vědět.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.10.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://ventilatoryzlin.cz/ventilatory-c-1349
A zde jste hledal? Znám ten obchod a je vkutku tam dobrý výběr.
K hlučnosti ventilátoru jednu připomínku. On se měří bez jakéhokoliv kousku potrubí. I s kouskem potrubí už hlučnost je někde jinde. Dá se navrhnout krátké potrubí, které působí jako tlumič.

Datum: 15.10.2019 16:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
interiérová zeď ve které ventilátor mám je do 10cm tlouštky, když jsem ventilátor zkoušel naprázdno mimo zeď, tak jsem rozdíl ani nezaznamenal... Pouze když uzavřu přístup vzduchu oknem, tak ventilátor hučí víc jak nemá odkud vzduch natáhnout.

Z daného odkazu jsem prošel ventilátory do cca 1200Kč a pod 30dB jich moc nebylo... např http://ventilatoryzlin.cz/uc10-std-koupelnovy-ventilator-cata-p-64020 a to je podobné, jako ten co jsem uváděl ve svém dotazu. Jak jsem psal, jsem celkem spokojený, takže jen kdyby se naskytla nějaká tutovka :-)

Datum: 06.07.2019 14:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte pod dveřmi ložnice dostatečnou volnou štěrbinu, tak by to zřejmě šlo. Ale ten 1 cm se mi jeví jako dost málo. Asi by bylo lepší do dveří dole vyříznout raději větší otvor, třeba 50 x 20 cm a designově ho vyplnit řídkou mřížkou, žaluziemi. A pak použít velmi tichý ventilátor, nikoliv ten s vrtulí - axiální, ale pracující odstředivě - radiální (ty jsou tišší), a raději větší, ale přepnutelný na menší výkon. Do přívodu elektřiny bych doporučil alespoň časově programovatelnou zásuvku, abyste si mohl naprogramovat spínání. Radějí delší časy (alespoň hodinu atp.) a menší výkon ventilátoru v noci, kdy spíte, kvůli hluku, méně častým změnám proudění vzduchu. Hladina hluku 25 dB(A) není až tak vysoká, ale těžko říci bez osobního vyzkoušení, jak by vám vadila. Navíc v hluku z ventilátoru může být tónová složka a ty vadí i při nižší hladině hluku.
A nezapomenout, že vzduch z ložnice musí odejít nejen jejími dveřmi, ale i dále, třeba schodištěm přes věntilační mřížku v přízemí atp. Do koupelny by neměl proudit, aby se jeho část zase nedostávala do ložnice. Ale to byste si musel odzkoušet.
Protože uvádíte zjištěné koncentrace CO2, tak si účinnost svého řešení můžete měřením postupně ověřovat.
Jako zásadní tedy vidím volbu velmi tichého ventilátoru. Ten, co jste vybral, nedoporučuji!
Při sprchování by vám do ložnice šlo více vlhkosti. V zimě bych v tom zásadní problém neviděl, v létě to může být více či méně nepříjemné. Lze řešit tím,že nejdříve vyvětráte koupelnu a teprve pak zapnete ventilátor do ložnice.
Není to zcela profi, ale mohlo by to pomoci. Protože spát v místnosti, kde je 3000 ppm CO2, rozhodně není zdravé, bolí z toho hlava atd.
Pokud to nějak vyřešíte, bylo by fajn, kdybyste pak napsal, jak jste postupoval a jak to dopadlo.

Datum: 06.07.2019 20:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za info. Co jsem se díval, tak radiální ventilátory byly právě výrazně hlučnější, než axiální... ale ještě se na to podívám. Ten co jsem uvedl, nedoporučujete proč? Nic tiššího jsem za rozumný peníz nenašel a výkonově by snad stačil... Díval jsem se i na nějaké potrubní, ale všechno je 30db+. Zatím jsem se do realizace nepustil, když nechám okno v koupelně otevřené dokořán a nejen na ventilačku, tak je CO2 max do 1000. Horší to bude v zimě, kdy dokořán otevřené okno bude dovnitř pouštět asi hodně zimy. Pokud by prostup vzduchu škvírou pod dveřmi nestačil, tak bych větraní otvor do dveří klidně umístil a se spínací zásuvkou na cyklování spouštění ventilátoru taktéž počítám :)
Ještě se dívám na ventilátory do počítačových skříní, ale to je asi nesmysl? Uvádí se u nich třeba 80m3/h, hlučnost 11db, ale nebudou mít asi žádný výkon, když mají příkon 1W :-D

Datum: 07.07.2019 18:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U ventilátoru je problém, že vy ho chcete použít obráceně, tedy aby tlačil vzduchu do ložnice a hlukový údaj na výtlaku se u odsávacích ventilátorů běžně neuvádí.
Obvykle se uvádí hladina akustického tlaku (hluku) ve vzdálenosti 3 metrů. Ale to může být až na konci vaší ložnice. Zřejmě budete k ventilátoru blíže, takže i hluk bude větší. V koupelně hladinu hluku 30 dB(A) v pohodě snesete, skryje se za šumění sprchy. Ale v tiché ložnici to může být problém, často větší pro ženy než muže. Mohlo by pomoci nedávat ventilátor do stěny, ale někam k oknu a odtud vést vzduch uvnitř hladkým, ale přitom mírně ohebným potrubím, které by hluk tlumilo.
A nezapomeňte na trvalý pohyb vzduchu, který půjde z jednoho místa. Takže by to chtělo proud vzduchu za ventilátorem všesměrově rozptýlit.
Pokud máte ventilátor v koupelně, mějte zavřené okno, pusťtě ventilátor a vydrže v koupelně delší dobu, třeba při čtení, abyste si vyzkoušel život s ventilátorem.
Ta čísla o hluku je třeba prožít!

Autor: Petr Zíka
Datum: 13.06.2019 16:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Stojanový ventilátor není příliš tichý, to máte pravdu. Ale když ho připojíte přes žárovku 230V 15-25W, ještě docela fouká a není téměř slyšet. Stačí krabice se dvěma jednozásuvkama (uvnitř spojené "za sebou"), kus kabelu+zástrčka a stolní lampička se žárovkou.

Datum: 14.06.2019 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no já už jsem ten stojanový ventilátor vrátil... navíc to co píšu, mi přijde jako elegantnější řešení s tím, že se ještě víc utlumí přes zavřené dveře hlučnost z venku.. ale nevím jestli to bude mít dostatečný efekt.
I tak díky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama