Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Teplotní gradient podlahového topení

Autor: Jan Svoboda
Datum: 14.06.2019 18:09
uživatel: 130420


Prostup tepla se počítá podle kvality složené konstrukce a podle teplotního gradientu. Zajímalo by mne následující. V případě podlahového topení s teplou vodou se počítá gradient od teploty cca 20 oC v interiéru do 5 oC pod domem, ale v topení běhá voda o teplotě cca 50 oC, takže teplotní spád je zřejmě vyšší. Podle doporučení se mají počítat jen vrstvy konstrukce pod topením. Je to někde zohledněno? Jak vysvětlit ten rozdíl výpočtové a skutečné teploty?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.06.2019 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, při výpočtu TZ podlahou se počítá s normální venkovní výpočtovou teplotou a normální vnitřní výpočtovou teplotou, do toho se zahrne tzv. činitel teplotní redukce, který se buď určí podle normy nebo se dá vypočítat pomocí specializovaných výpočtových nástrojů, do výpočtu vstupují takové věci, jako je plocha a půdorysný tvar podlahy, zda je zateplen sokl atd. (většinou vychází v rozmezí 0,4 - 0,6). Co se týká podlahového topení, to zpravidla do výpočtu nezasahuje, ale můj názor je takový, že to pak není zrovna přesné, protože s podlahovým topením je u podlahy větší teplotní gradient, i když 50°C topné vody je nesmysl. Existují určité normy pro povrchovou teplotu podlahy s podlahovým topením a zpravidla i v těch největších mrazech to vychází tak, že do podlahy nejde větší teplota topné vody než cca 35°C, většinu topné sezóny je to spíše do 30°C. Samozřejmě je žádoucí podlahu řádně zateplit a též zateplit i sokl domu, případně celé základy domu (reálně má jiné TZ podlaha uprostřed domu a jiné při okraji domu).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama