Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vývod tepla ze 136 mm do HK110 (105 mm)

Autor: Vlastimil Hebr
Datum: 01.07.2019 19:22
uživatel: 130490


Dobrý den pánové,

mám takové menší dilema.

Před nějakou dobou jsem si s dobrým úmyslem pozdějšího využití nechal v obvodovém zdivu zazdít odpadní trubku (HK110). Díra ve zdi už byla a tato trubka byla jediná, která se tam vešla. Myslel jsem si, že to později bez problémů využiji na mobilní klimatizaci (odvod tepla).

Před pár dny jsem si koupil klimatizaci, u které bylo uvedeno, že má rouru na odpadní teplo 125 mm. Říkal jsem si, že by to mohlo stačit. 125/105 mi v té krátké délce mi nepřišlo jako úplná katastrofa. Nutno dodat, že tato mobilní klimatizace má uvedený vzduchový výkon 360 m3/h.

Tato klimatizace však přišla s flexi rourou -> 150 mm vnější / 136 mm vnitřní průměr. Pokud porovnám 136 mm vs 105 mm, je to už velký rozdíl.

Může mi někdo říct, jak velký problém to při tomto vzduchovém výkonu je (pokud se budeme bavit o délce cca 60 cm originální flexi (harmonika) roury a 40 cm hladké HK roury zakončené bez sítka).


Děkuji mnohokrát za vysvětlení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 06.07.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Odhaduji, že jde o monoblokovou klimatizaci typu vzduch - vzduch, která bude komplet celá uvnitř místnosti. Tedy včetně kompresoru (součást chladicí okruhu v klimatizaci).
Její ventilátor pro plný chladicí výkon zřejmě nebude mít velkou výkonovou rezervu, aby nedošlo k poklesu výkonu.
Zmenšením světlosti potrubí dojde ke zvětšení rychlosti proudění vzduchu a s tím je spojen nárůst hluku. Navíc ventilátor se bude muset točit větší rychlostí, pokud je nějak řízen, aby větší odpor proudění menší trubkou překonal. To je též příspěvek ke zvýšení hluku. Pokud vzduchový výkon nebude dostatečný, tak se zhorší i podmínky pro provoz klimatizace (kompresoru). Je otázkou, jak se výrazně se to u vás projeví.

Pokud jí nebudete využívat na plný výkon, tak by problém nemusel být zásadní.
Když už jste ji koupil, tak vám nezbývá nic jiného, než to vyzkoušet. Nebo včas nerozbalenou vrátit, pokud to obchodní podmínky umožňují, pokud jste opravdu objednal klimatizaci s vhodným průměrem potrubí. Je-li to přes e-shop, tak včasné vrácení je problém jen dopravy k obchodníkovi.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama