Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PENB - vývoj cen

Autor: Tomas Uhr
Datum: 03.07.2019 12:19
uživatel: 129075


Dobrý den, kamarád si mi stěžoval, že by si chtěl udělat jakousi licenci na provádění PENB ale, že když koukal na ceny, za jaké je provádí konkurence tak s přihlédnutím na kontroly od SEI.

Zajímalo mě, zda tuto situaci vidí moc černě, nebo to tak je a po shlédnutí cenových nabídek jsem si říkal, že se ty ceny vážně sráží níž a níž. Nechal jsem si od nejmenované společnosti nacenit zhotovení PENB na chatu, a stál kupodivu o 1500 Kč méně než před 3-mi lety.

Nižší ceny jsou z důvodu "kobercového" provádění štítků ? nebo jen "energetičtí experti" si cení svou práci za čím dál méně ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď10.12.2019 13:30
Andy Bonde07.08.2019 08:26

Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 10.12.2019 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Bohužel platí: "Kde není žalobce, tam není soudce". Kdyby si objednavatelé posudků více prověřovali, co dostali a nechtěli jen popsaný cár papíru, situace by byla jiná. SEI nemá tolik inspektorů, aby to kontrolovali plošně. Pokuta v řádu tisíc Kč je směšná.

Na základě ENB průkazu lidé rozhodují o investicích v řádu miliónů Kč. Má-li být průkaz jakýmsi obrazem budoucí spotřeby energií, byť v nějakém standardizovaném způsobu užívání, tak na jeho přesném výpočtu hodně záleží. Povšimněte si, kdo na případné neshody průkazu a skutečnosti nejvíce poukazuje? Nevšiml jsem si, že by to byli primárně ti, kteří by kvůli nesprávnosti průkazu požadovali adekvátní satisfakci od jeho zpracovatele. Stát nikdy neuhlídá vše.

Udělat průkaz například za 3000 Kč opravdu odborně a správně je podle mne možné jen u typizovaných a opakujících se projektů. Podle současné platové situace by specialista měl pobírat snad 40000 měsíčně, né-li více, s odvody na pojištění dejme tomu 60 tisíc. Musí se účastnit pravidelných školení, musí někam jezdit, musí mít počítač, software, telefon, kancelář, musí mít čas na diskuzi se zákazníkem atd. Při nějakých 180 pracovních hodinách měsíčně se pod 500 až 600 Kč za hodinu práce nedostane, pokud nebude "charitativním" pracovníkem. A ceny práce rostou.
Snížení ceny bych bral jako výsledek příznivého působení trhu, pokud by kvalita posudků, zpracování průkazů neklesla. Snížení o 1500 Kč za posudek na chatu, to už vypadá na sakra velkou "racionalizaci práce".

Autor: Andy Bonde
Datum: 07.08.2019 08:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120053
reakce na ...
Dobrý den,
tzv. energetických specialistů je (bohužel) čím dál víc, i když už to tolik nenarůstá a určitá část jede v "kobercovém" režimu jak říkáte. Když pak vezmete, že PENB je pro velkou část vlastně otravnej povinnej dokument, ES se spojí s nějakou realitkou, která mu to chrlí po desítkách, tak to sází jak Baťa cvičky od stolu za malý peníz. Pak přijde SEI, zkontroluje mu pár průkazů, dá mu pár tisíc pokutu a jede se dál.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama