Stamo 31 - rekonstrukceNejdříve se omlouvám, že příspěvek dávám do této kategorie, ale nebyl jsem si jistý, kterou přesně vybrat, nejsem technicky zdatný a o stavebnictví a věcech příbuzných mám to nejmenší povědomí, předem mi tedy odpusťte případné hloupé dotazy.
Máme možnost koupit ŘRD, typ Stamo 31 z roku cca 1985. Při pátrání na internetu jsem našel, cituji
(Luděk Liška - Panelové dřevostavby v reálném socialismu) "Základním prvkem soustavy STAMO je obvodový panel 1200 x 2600 mm. Tuhost panelu zajišťuje dřevěný rám. Vodorovné vlysy rámu mají vyfrézovanou polodrážku, do které je z interiéru vloženo a nasponkováno bednění tl. 20 mm z bočního řeziva. Panel je z interiéru obložen azbestocementovou deskou Cembalit tl. 7 mm a z exteriéru
Cembalitem tl. 3,2 mm. Panel je vyplněn vláknitou izolací na bázi skla nebo čediče tl. 70 mm. Celková tloušťka obvodového panelu je 100 mm. Dalším panelem soustavy STAMO je panel pro vnitřní nosné stěny. Rozměry, vč. tloušťky, jsou shodné s obvodovým
panelem. Bednění tl. 20 mm je však vloženo z obou stran, v panelu není izolace a plášť tvoří Cembalit tl. 5 mm. Na hotové stavby se podobně jako u systému TL připevňovala provětrávaná fasáda ze svislého dřevěného roštu a Cembalitu tl. 7 mm."
Dle dostupných informací je dům částečně podsklepen, má původní funkční akumulační elektrické vytápění se zásobníky a expanzními nádobami (pro mně španělská vesnice), dle sdělení sousedů nákladově s veškerou el.e. 50k ročně. Neznám, ale tepelné ztráty. Dům je nezateplený a má původní dřevěná okna - taková ta panelová.
Snažíme se chovat co nejšetrněji k přírodě a obnovitelným zdrojů m a tedy naše představa by byla, dům uvést do nízkoenergetické/pasivniho standardu s využitím čerpání dotací Zelená úsporám a Dešťovky (na splachování/praní/úklid). Dům má správnou dispozici vůči světovým stranám. Takže bychom chtěli zateplit, dřevěná/hliníková okna, tepelné čerpadlo vzduch/voda, podlahové topení a zachovat i okruh radiátorů s možností přepínání (není blbost?) a fotovoltaiku i s bateriemi.
Otázka zní, je naše představa reálná? Realizace cenově únosná? Je potřeba zateplovat?
A dále, když desky obsahují Cembalit (tedy azbest) není dům zdraví nebezpečný? Četl jsem že v tomto zpracování se azbest neuvolňuje, ale co když desku naruším (např. vrtání poliček), předpokládám, že případné bourání příček by měla dělat specializovaná firma.
Děkuji všem za odpovědi a komentáře.