Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

FVE na ohřev TUV a temperovaní objektu

Autor: Jiri Vareka
Datum: 02.08.2019 15:43
uživatel: 130627


Dobrý den
u našeho malého penzionu již delší dobu uvažujeme o instalaci malé FVE (cca 5KW) jejíž hlavním účelem by bylo pouze ohřev TUV a temperování objektu. Neuvažujeme o využití elektrické energie pro jiné spotřebiče nebo prodej do sítě. Stávající topná soustava obsahuje akumulační nádrž 1000l - kam mohou být instalovány 1f nebo 3f patrony na ohřev. Ještě máme 2 boilery na ohřev vody cca 250 a 300 l které bychom také mohli využít. Můžete prosím poradit jak by mohla v takovém případě vypadat plánovaná FVE?
Děkuji za Vaše názory a radu
Vařeka

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Karel Beránek
Datum: 16.09.2019 10:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Dobrý den, řešíme podobnou otázku. Poptávku jsme poslali renomovaným firmám. Máme dům celý na elektřinu. Fotovoltaika vypadá, že by mohla výrazně snížit náklady. Bohužel to tak jen vypadá. Při sazbě D45 je návratnost cca 20 let, neboť fotovoltaika nezatopí, protože v zimě příliš nefunguje. Tedy bude ohřívat vodu a pomůže při běžném provozu, jako je vaření atp. Máte-li rodinný dům, dostanete dotaci 60 tis. Kč. Vás budou panely a jejich instalace, včetně dalšího zařízení, stát cca 135 000,- Kč. Lze předpokládat, že se technické zařízení porouchá jednou za pět let a oprava bude mít cenu cca 20 000,- Kč. Panely vydrží cca 20-30 let- se tvrdí, ale zatím nikdo tuto zkušenost nemá.

Fotovoltaika pro potřeby běžné domácnosti tedy nemá smysl, protože přebytky od Vás nikdo nekoupí. To si zařídili politici z let minulých, kteří elektrárny vlastní.

Nevím, jak to vychází pro penzion, ale o moc lepší to nebude. A to je ideální stav, když máte střechu na 12 panelů, směr jih.

Mohu se mýlit, ale těžko bude někdo tuto úvahu vyvracet i přes to, že se elektřina v dalších letech cca o 30 % zdraží.
No, potom, možná, návratnost 15 let.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama