NOVÉ VÝPOČTY VYŘEŠILY ENERGETICKOU ÚČINNOST VYTÁPĚNÍ

NOVÉ VÝPOČTY VYŘEŠILY ENERGETICKOU ÚČINNOST VYTÁPĚNÍ

Dobrý den,

do roku 2020 se ČR v rámci EU zavázala zvýšit energetickou účinnost vytápění o 20%. Zatímco energetická náročnost byla vyřešena zateplováním budov téměř k nule, energetická účinnost je něco jiného. Energetická účinnost otopného systému jako celku (ne pouze kotle) se v současnosti pohybuje kolem 65% a komplexním vyřešením kombinované regulace ji lze zvýšit až téměř na 100%.

Uživatelé nového SW mají nové poznatky o funkci dynamických otopných soustav, získané novými výpočty. Jejich výsledky jsou fyzikálně správné, důkladně prověřené měřením v dlouhodobém provozu, ale vedou ke zcela jinému navrhování TRV i všech ostatních armatur v celé soustavě.

JAK MAJÍ BÝT SEŘÍZENY ARMATURY TĚLESA, ABY JEHO VÝKON BYL SPRÁVNÝ A PLNĚ REGULOVATELNÝ ?

Komentář k obr. 1
Při klasických výpočtech se teploty „tp“ a „tz“ i teplotní spád vody „tmT“ předpokládají v celé soustavě stejné a pro otopná tělesa stejného výkonu vychází stejný průtok, ať už jsou připojena v kterémkoliv bodě soustavy. Vztah mezi výkonem a průtokem je lineární a pro výkon 1000 W zde činí průtok 44,67 kg.h-1.

Komentář k obr. 2
Při nových výpočtech se průtoky počítají z reálných teplotních parametrů v bodě připojení tělesa. Vztah mezi výkonem a průtokem je nelineární. Například v nejvyšším podlaží budou pro výkon 1000 W radiátorové armatury navrženy na průtok 80,62 kg.h-1, čímž se odstraní známé nedotápění a zároveň se zajistí plná účinnost regulace při prakticky stejné střední teplotě všech těles ve vztahu k otopové křivce.

Komentář k obr. 3
Pokles teploty vody v potrubí je tím větší, čím menší je v daném průměru průtok. U těles s malými výkony (nízkoenergetické stavby) už jsou klasické výpočty prakticky nepoužitelné a rozdíly nás mohou šokovat. Například pro výkon 121 W zde vychází klasickým výpočtem průtok 5,41 kg.h-1 a při tomto průtoku už je vstupní teplota vody do tělesa nedostatečná, takže se požadovaného výkonu tělesa nedosáhne. Pro průtok 5,41 kg.h-1 přitom určí klasický projekt nastavení TRV na hodnotu N = 1 (minimum).

Komentář k obr. 4
Aby mohlo těleso s výkonem 121 W řádně pracovat a jeho výkon byl plně regulovatelný, je potřebný průtok cca 169,17 kg.h-1, protože při udržení potřebné střední teploty už činí pracovní teplotní spád vody na prahu tělesa jen tmT = 0,615 K. TRV je nastaven na N = 8 (maximum). Taková situace nastává, když se požadovaný výkon tělesa blíží k tepelné ztrátě úseku potrubí.

Komentář k obr. 5
Obr. 5 ukazuje pracovní teplotní spády vody pro těleso v nejvyšším podlaží, v závislosti na jeho regulovatelném výkonu.

Komentář ke GRAFU 1
Jsou porovnány požadavky na průtok vody nejvýše položeným tělesem při klasických a nových výpočtech, v závislosti na výkonu připojeného tělesa. U žádného tělesa v soustavě se však požadavky na průtok neshodují a klasickým projektováním nelze otopnou soustavu seřídit správně.

Komentář k TAB 1
Nelinearita vztahů mezi regulovatelným výkonem a průtokem se promítá i do nastavení radiátorových armatur, které je u obou způsobů výpočtů zcela odlišné.

Komentář ke GRAFU 2
Novými výpočty projektované soustavy nikdy nehlučí, nevyžadují žádné dodatečné vyvažování, vykazují správnou funkci ve všech svých bodech a dosahují násobně vyšších úspor tepla. GRAF 2 ukazuje výsledky měření spotřeb tepla dvou panelových objektů, v porovnání se všemi dříve provedenými klasickými opatřeními. Úspory tepla jsou přitom skutečné, bez poklesu vnitřní teploty.

ZÁVĚR
Nové výpočty dnes může používat každý, včetně obsaženého knot-how.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.