Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odkouření kondenzačního plynového kotle

Autor: František Pokorný
Datum: 10.08.2019 09:09
uživatel: 130653

Mám závěsný kombinovaný plynový kotel JUNKERS s přirozenym tahem, který je připojen ke keramickému kouřovodu Schiedel Ø 200. Jedná se o jednopodlažní přízemní domek s rovnou střechou. Výška komína od zaústění je cca 3m.
Tento kotel nasavá spalovaci vzduch přimo z mistnosti bez oken, kdy vzduch je přiváděn samostatnou komínovou šachtou, která ústí cca 15 cm nad podlahou. Přívod vzduchu je dostatečný.
Stávající kotel, který dosluhuje, chci nahradit kondenzačním kombinovaným kotlem JUNKERS ZWB 24-1 DE. Můj dotaz zní, zda tento kotel může nasávat také vzduch přímo z této místnost a to přes „límec kotle“?
Jde mi o to, že pokud by bylo použito k odkouření kotle koaxiální vedení, zhoršilo by se větrání místnosti, kde je umístěn kotel. V této místnosti v zimních měsících, kdy je kotel v provozu, se s výhodou suší prádlo – místnost je vyhřívána kotlem a dobře odvětrávána přes kotel do komína.
Dále uvažuji, že kotel by byl odkouřen jednoduchou flexibilní trubkou Ø 80 zavedenou do stávajícího kouřovodu Schiedel Ø 200 připojenou na komínovou zděř DN125/80. Vnější mezikruží zděře by bylo volné a sloužilo by k odvodu vzduchu z kotelny. Vnitřní otvor zděře by byl napojen na odvod spalin z kotle. Podotýkám, že jsem si vědom zvýšených ztrát tepla, ale jedná se o nevytápěné prostory nevyužívané k bydlení.
Prosím o odpověď, zda uvedené řešení by bylo možné.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Datum: 10.08.2019 22:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
To si nikdo z odborníků neuvědomil, že ten komín, kterým přivádíte vzduch, má také podtlak cca 4Pa(stejný, jako komín) ? Jste živej, protože na štěstí přivádíte dostatek vzduchu pod dveřmi. Mám stejný případ. Kondenzační kotel zapojený jako B a vzduch přichází netěsnostmi. Když otevřu komínová dvířka nepoužívaných komínů, vzduch jimi uniká. Proto jsou zavřená. Prádlo schne skvěle, sklep luxusně suchý a kotel po patnácti letech provozu čistý. Není divu, dostává ten nejčistší vzduch, jaký může. Ne vypadaný bordel z nasávacího komínu případně zvířený venkovní prach. A ten bordel se díky rychlosti proudění v nasávací rouře opravdu neusadí (typ C). Mimo jiné kotel funguje i jako dokonalá rekuperace. Čím vlhčí vzduch nasaje, tím víc topí. Popisuji na stránce
http://kondenzace.kvalitne.cz/proc-se-ke-kk-nehodi-koaxialni-komin/

Datum: 10.08.2019 23:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Devátý, děkuji za odpověď. Jak jsem psal výše, nejsem přes tyto věci odborník. Vaši odpověď jsem nepochopil a nevím co mi tedy radíte. Mám použít k odkouření koncentrické potrubí natažené stávajícím komínem schiedel?
Nebo sání řešit stávajícím komínem schiedel, kterým by byl veden plastovou trubkou pouze výfuk z kotle a koncentrickým vedením by kotel byl připojen pouze ke komínové zděři?
Nebo spalovací vzduch mám odebírat přímo z místnosti, kde je umístěn kotel a výfuk vést stávajícím komínem schiedel vloženou ohebnou plastovou trubkou?
Mám zrušit (zaslepit) stávající průduch, kterým přivádím (Odvádím?) vzduch do prostoru "kotelny"?
Nezlobte se za moji nechápavost. Děkuji předem za odpověď.

Autor: Josef Devátý
Datum: 11.08.2019 00:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Naopak. Potvrzuji, že Váš záměr nasávat přes límec je nejlepší možné řešení, ač to zde někteří 'odborníci' nechápou. Ověřeno 15letým provozem. Jsem Vávra, díky administrátorovi Devátý. Kondenzační kotel si vzduch vezme odkudkoliv, přívod neřešte. I v té nejtěsnější novostavbě. Má na to až 100 Pa. Pro představu při 100 Pa podtlaku dveře 80ky otvíráte silou 8 kilogramů (80N).

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.08.2019 06:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Pokorný)

Nasávání přes límec je to nejhorší řešní (mnoho nových kotlů to už neumožňuje např. Viadrus K1, K4, K5 nebo i PROTHERM). Nejlepší řešení je nasávání přes dlouhý koaxiální přívod kde se míjí studený nasáváný vzduch s tím horkým co odchází. Dá se tím o hodně procent vylepšit účinnost kondenzace. Toto propaguje i ECODESIGN při EU. Kondenzace spalin, která probíhá v komíně kde není terciální výměník není přínosem pro kotel, prostě mu účinnost nezvyšuje a zvláště při cyklickém provozu to může být velká ztráta. Kondenzát z komína je chladnější když odtéká kotlem a za jistých okolností může teplo "odnášet" do kanalizace. Z tohoto důvodu se doporučuje u některých konstelací kde se vytváří hodně kondenzátu v komíně tento vést jinudy než přes kotel. Je to zejména u dlouhých svislých komínů u vícepatrových budov, kde by to některému kotli mohlo vadit. Totéž platí i u odkouření kaskád, kde do jednoho komínu pracuje více kotlů. Platí že čím teplejší je vzduch ohřátý kondenzací spalin v komíně tím lépe pro celkovou bilanci kotle. To dokonced může za jistých okolností vést až k namrzání spali na konci komína. Při zkouškách kotlů na zkušebně se uměle přihřívá nasávaný vzduch na 25°C aby byla jednotná metodika měření všech kotlů.

Datum: 11.08.2019 08:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohudík popisujete říši snů, realita je jinde. Nasávání z místnosti dovolují všechny kotle. Koaxiální řešení je jen teorie. Někdo při výpočtu zapomněl na entalpie. Proto je přínos pouhé jedno procento. Využitím nasávání z místnosti to jedno procento zvýšení výkonu dosáhnu také a ještě bezeztrátově větrám. Užití kondenzačního kotle v zapojení typu B mám tak vytápění i s dokonalou 100% rekuperací. Je fakt, že ten průtah je poměrně malý (klidně i 5x menší, než atmosférickým kotlem) , ale na sušení prádla perfektně stačí. A samozřejmě nevlhnou sklepní prostory. A dokonce ani bytové prostory, viz případ
https://forum.tzb-info.cz/137356-vytapeni-novym-kondenzacnim-kotlem
kde se díky koaxiálnímu komínu zbavili provětrávání kotlem.
Mezi podstatné výhody patří i rozdíl v cenách realizace. Jednoduché skládané odkouření je snadno sestavitelné i kontrolovatelné, nehledě na mnohonásobně nižší cenu. Proto ho všude používám.

Datum: 11.08.2019 09:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Víte o projekčních pokynech houby. Mohu doložit které značky a typy kotlů mají odkouření typu B zakázané. V topenařině jste amatér, který navíc lže. Absolutně nevíte nic co se děje za hranicemi a co na to říkají instituce povolané. Jinak by se do kondenzačních kotlů nemontovaly terciální výměníky.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 11.08.2019 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Viadrus nasavani z miatnosti nepovoluje. Nepovoluje to praltocky ani norma tpg 70401

Datum: 11.08.2019 09:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové, děkuji za podnětnou diskuzi.
Pane Homolo, můžete mi jako lajkovi vysvětlit, proč nedoporučujete nasávání vzduchu přes límec?

Datum: 11.08.2019 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jednoduše. Když to má v projekčních pokynech zakázané, tak přes to nejede vlak a kotel plynotechnik nespustí. U nás to tak chodí (ve firmě v rodině, kde se montují desítky kotlů ročně).

Datum: 11.08.2019 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepomlouvejte. Raději ukažte, kde je to zakázané. Tlakové poměry jsou vždy splněny, včetně odkouření typu B. Mně o nic nejde, já mám sklepy i byty, kde je kotel v koupelně, suché. Pokud bude mít pan Pokorný problém, zaplatíte mu ho? Nebo za své rady neručíte?

Datum: 11.08.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co to zde melete o zaplacení. Vy už jste někomu něco platil. Radši si zaplaťte servis. "To by museli posoudit 3 nezávislí experti a rozhodnout za 10 let soud kdo má pravdu", pak se platí a i to ne. Vaše sklepy jsou pro 90% nových instalací tabu.

Datum: 11.08.2019 10:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pojmy, jako entalpie mi moc neříkají, a nevím jestli mně doporučovaný plynový kondenzační kotel JUNKERS CerapurCompact má terciální výměník.
Jako lajkovi jste mi moc nevysvětlil, proč nedoporučujete nasávání vzduchu límcem kotle. Váš odkaz se týká projekčních pokynů VIADRUS. Máte prosím projekční pokyny pro mě doporučovaný kondenzační kotel JUNKERS CerapurCompact?

Zatím jsem si z této diskuze vzal, že
1. Pro tepelnou bilanci kotle je lepší, aby vzduch při vstupu do kotle byl již předehřátý a je nutné, aby vzduch byl čistý bez prachových částic
2. Není dobré, aby spaliny, které již opustily kotel, byly dále ochlazovány, protože kondenzace vody ve spalinách v komínovém vedení tepelnou bilanci kotle již nezvyšuje a není přínosem pro kotel, a ochlazování spalin může vést až k namrzání spalin na konci
Proto jsem zatím jsem zcela nezavrhnul myšlenku použití vzduchového filtru nasazeného na adapter odděleného sání kotle - viz pro představu přiložené fotky. Kotel by byl odkouřen jednoduchou flexibilní trubkou Ø 80 zavedenou do stávajícího kouřovodu Schiedel Ø 200 připojenou na komínovou zděř DN125/80. Vnější mezikruží zděře by bylo volné a sloužilo by k přirozenému odvodu vzduchu z kotelny. Vnitřní otvor zděře by byl napojen na odvod spalin z kotle.
Toto mi řeší
• Odvětrání prostoru kotelny přes kotel odtahem do komína (funguje pouze při provozu kotle)
• Předehřev a filtraci vzduchu vstupujícího do kotle
• Přirozené odvětrání kotelny volným vnějším mezikružím zděře

reakce na ...
Fotogalerie:
Pojmy, jako entalpie mi moc neříkají, a nevím jestli mně doporučovaný plynový kondenzační kotel JUNKERS CerapurCompact má terciální výměník.
Jako lajkovi jste mi moc nevysvětlil, proč nedoporučujete nasávání vzduchu límcem kotle. Váš odkaz se týká projekčních pokynů VIADRUS. Máte prosím projekční pokyny pro mě doporučovaný kondenzační kotel JUNKERS CerapurCompact?

1. Pro tepelnou bilanci kotle je lepší, aby vzduch při vstupu do kotle byl již předehřátý a je nutné, aby vzduch byl čistý bez prachových částic
2. Není dobré, aby spaliny, které již opustily kotel, byly dále ochlazovány, protože kondenzace vody ve spalinách v komínovém vedení tepelnou bilanci kotle již nezvyšuje a není přínosem pro kotel, a ochlazování spalin může vést až k namrzání spalin na konci
Proto jsem zatím jsem zcela nezavrhnul myšlenku použití vzduchového filtru nasazeného na adapter odděleného sání kotle - viz pro představu přiložené fotky. Kotel by byl odkouřen jednoduchou flexibilní trubkou Ø 80 zavedenou do stávajícího kouřovodu Schiedel Ø 200 připojenou na komínovou zděř DN125/80. Vnější mezikruží zděře by bylo volné a sloužilo by k přirozenému odvodu vzduchu z kotelny. Vnitřní otvor zděře by byl napojen na odvod spalin z kotle.
Toto mi řeší
• Odvětrání prostoru kotelny přes kotel odtahem do komína (funguje pouze při provozu kotle)

reakce na ...
Fotogalerie:

Toto mi řeší

Datum: 11.08.2019 10:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Junkers žádný terciální výměník implementovaný do kotle nemá. Může ale vzniknout právě tím koaxiálním odkouřením. Všechno co se může nebo nemůže říkají závazné projekční podmínky výrobce té konkrétní značky s dodatkem, že je můžou zpřísnit místní zákonné úpravy.
Filtr na sání se v některých zemích dává ale musí to zvládnout kotel. Dneska mají kondenzační kotle vymezenou tlakovou ztátu od 75 do 100 Pa a to se počítá trakt nasávací a výtlačný dohromady. Je to z toho důvodu, že kotle které modulují výkon ve veliké rozsahu mají malou rezervu v plynovém mixeru na protlačení spalin a nasátí vzduchu (nízké otáčky dmychadla).
Pak je tu problém který se zřídka může vyskytnout a to dodatečné tlaky nebo sání při vodorovném odkouření od větru.
Taktéž se flexi hadicí nepřipouští vodorovné odkouření v koaxiláním provedení. Ve varháncích se zachytává kondenzát, hadice se prohne a vytvoří uzávěr pro odchod spalin.

EDIT
Jukers povoluje odkouření z místnosti, kde se nebydlí a musí být splněna jiná kritéria. Viz str 112, 113 a dopravní tlak 80 Pa str. 125
https://www.bosch-thermotechnology.com/cz/media/country_pool/dokumentace/projekcni-podklady/pp_cerapursmart.pdf

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 10.08.2019 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Z hlediska servisáka bych vám toto řešení nedoporučoval...už jenom proto,že zmiňujete,že tam sušíte prádlo.
Je až neuvěřitelné,kolik prachu kotle do sebe nasají a pozor-tento nasátý prach v KK kotli půjde naprosto všechen do hořáku.
Není to jako u komínového,nebo turbo kotle,kde nasátý prach přichází do spalovací komory atd.

Datum: 10.08.2019 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení. Pokud bych odkouření kotle provedl koaxiálním vedením, nebude se mi dobře odvětrávat místnost, kde je kotel umístěn. V této místnosti je pračka, sušení a žehlení prádla a dobré odvětrání je nutné. Nebylo by proto možné použít adapter na oddělené sání a na vstupu instalovat filtr proti nasávání prachu?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.08.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
To bude určitě levnější a jednodušší přidat si někam ventilátor.

Datum: 10.08.2019 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel místnost, kde je umístěn kotel, je umístěna uprostřed domu a nemá žádnou vnější stěnu, takže mě nenapadá jak použít ventilátor k odvětrání. Nějaké doporučení? Díky,

Datum: 10.08.2019 11:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud Vás chápu, tak máte jeden komín pro nasávání vzduchu a druhý pro odkouření. V jednom tedy budete mít koaxiál a druhý můžete použít pro podtlakové větrání.

Datum: 10.08.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Švejdo, mám jeden komín pro nasávání vzduchu s vývodem u podlahy a hned vedle v jednom komínovém tělese druhý komín Schiedl pro odkouření stávajícího nekondenzačního kotle.
Této větě zcela nerozumím:"V jednom tedy budete mít koaxiál a druhý můžete použít pro podtlakové větrání." Nejsem odborník a nevím co si mám představit pod pojmem "podtlakové větrání".

Datum: 10.08.2019 15:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže máte dva komínové průduchy ? Na ten pro nasávání vzduchu bych zapojil ventilátor, který bude nasávat vzduch z místnosti a vyfukovat komínem ven. Ventilátor tedy bude v místnosti vytvářet podtlak. Proto jsem psal podtlakové větrání. Musíte samozřejmě zajist přívod vzduch třeba ventilačním otvorem ve dveřích. Výhodou je, že si ventilaci pouštíte podle potřeby. Do druhého průduchu dáte klasicky koaxiální potrubí pro kotel. Vnější trubkou si kotel nasává vzduch a vnitřkem jdou spaliny

Datum: 10.08.2019 16:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za vysvětlení.

Autor: Martin Minář
Datum: 11.08.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124901
reakce na ...
Souhlas, možná ani ventilátor nebude třeba, odvětrání bude mít přirozeny tah.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 10.08.2019 11:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
A nemáte tam ještě jeden volný komín do kterého by se zaůstil ventilátor?

Datum: 10.08.2019 11:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Bohužel žádný další volný komín nemám.
Jinak děkuji všem za podnětnou diskusi.
Zatím jsem zcela nezavrhnul myšlenku použití vzduchového filtru nasazeného na adapter odděleného sání kotle - viz pro představu přiložené fotky.
Mohly by vzniknout nějaké problémy třeba se zvýšeným odporem sání, nebo nějaké další problémy,

Datum: 11.08.2019 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Pokorný, je to na Vás komu budete věřit. Pan Pavlo zde má nejvíce praktických zkušeností a své profesi rozumí. Proti tomu pan Vávra je samouk amatér, který provozuje pár kotlů a neustále se chlubí, že všemu rozumí.

Datum: 11.08.2019 12:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Pokorný má štěstí, že je ještě naživu. Má totiž instalaci v rozporu s fyzikálními zákony a ten amatér, co mu to instaloval, to nevěděl . Stejně, jako to zde neví nikdo jiný. Odborníky si rád zaplatím, pokud odborníky opravdu budou. Zatím opravuji já po nich. Jsem zvědav, zda alespoň pan Pavlo tuší, kde je smrtelný problém.
Vzduchový filtr je v případě nasávání z místnosti zbytečný. Je určen pro prach ze silnice či z větru. Porovnejte špínu na podlaze a na střeše, když zrovna neprší.

Datum: 11.08.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové, opravdu všem děkuji za zajímavou diskuzi.
Pochopte ale, že já, jako lajk, nemohu pochopit některé vysoce odborné výklady. Zase ale na druhé straně nemohu bez jakýchkoli vysvětlení přijmout tvrzení, že mám po 40ti letech provozu kotle štěstí, že ještě žiju, a že mi to instaloval amater (instaloval mi to před 40ti lety technik JUNKERSu). Stávající kotel ale už řešit nechci a snad se neotrávím do doby než nainstaluji nový kondenzační kotel.

Prosím, můžete se mi vyjádřit, zda mnou navržené řešení pro instalaci nového kondenzačního kotle je schůdné, nebo má nějaké slabiny, či vůbec není možné. To by mně jako lajkovi nejvíce pomohlo.

Datum: 11.08.2019 15:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Že to nemůžete pochopit Vy, je celkem v pořádku. Horší je, že problematiku nechápou ani diskutující a jedinou nadějí je tedy pan Pavlo.
Občas se i normotvůrci diví, co že se to děje.
https://forum.tzb-info.cz/128863-kdyz-to-nema-duvod-tahnout-tak-to-proste-netahne/vsechny-prispevky
Jednoduché odkouření neodporuje fyzikálním zákonům a zakázáno logicky není. Běžně ho se všemi výhodami používám. Klidně si ale nechte udělat Cčko a tahejte si ten bordel z cihel rovnou do kotle. Výrobce bude spokojen, protože vám brzy dodá jiný.
Jistou záchranou bude fakt, že servisák Vám časem tak zlikviduje těsnění krytu, že kotel bude nabírat vzduch přes netěsnosti a na přívod se vykašle. Pak budete mít B a ani o tom nebudete vědět. A nebude to tušit ani ten servisák.

zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama