Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Posílení trámového stropu pro budoucí vestavbu

Autor: Jiří Toušek
Datum: 13.08.2019 13:39
uživatel: 129346


Do budoucna bych chtěl udělat v domě půdní vestavbu. Strop je ale ve složení trámů asi 17x12 cm ve vzdálenosti 1 m od sebe. Na tom je asi 1 cm tlustá dřevovláknitá deska, 1 cm nějaká černá izolace asi ze skelných vlákem, hydroizolace a na tom jsou dřevěná prkna ve dvou vrstvách přes sebe a na nich 1-2 cm betonová mazanina. Pod stropem jsou dvě místnosti o půdorysu cca 4,5 x 4 metry. Při chůzi osoby po půdě je vidět, jak se strop hýbe. Chtěl bych trámy/strop zpevnit tak, aby se strop při chůzi tolik neprohýbal a zároveň udělat konstrukci pro SDK podhled tak, aby na případném průhybu nebyl závislý.
V podkroví bych do budoucna chtěl vytvořit 1 - 2 pokoje. Podlahová krytina tam by bylo lino nebo plovoucí podlaha. beton není nutný, uvažiji jej i odstrnit a nahradit třeba OSB. Díky předem za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip27.08.2019 23:14
Jiří Toušek27.08.2019 20:55
Filip Filip13.08.2019 21:16

Příspěvky
Autor: Filip Filip
Datum: 13.08.2019 21:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Rozdělím to na dvě samostatné části.

1. Na strop použijete samonosný sádrokartonový podhled :
https://www.knauf.cz/file/1636-d13-samonosne-podhledy.pdf

Tento podhled se nedotýká původního stropu a je tudíž na něm nezávislý. Navíc, když není mechanicky spojený se stropem, tak nedochází k přenosu kročejového hluku. i když ho úplně neeliminuje.

2. Původní, prohýbající se strop :
zde evidentně nebylo plánováno, že se po něm bude trvale chodit, proto osová vzdálenost je 100 cm a výška pouhých 17 cm. Tento strop musíte celý odmašlit, jelikož potřebujete zvýšit výšku stropních trámů. Pokud máte nahoře dostatek místa, tak můžete ponechat spodní pobití a zvýšit trámy směrem nahoru. Tu uděláte pomocí fošen, které z obou stran přibijete ( našroubujete ) na stávající stropní trámy. Fošny by mohly mít výšku 20 cm a natlučete je tak, aby celková výška dosáhla 22 cm. Fošny budou pouze na trámech, čili délka bude odpovídat prostoru mezi stěnami. Zde je důležité upozornit, že záhlaví trámů musí být naprosto zdravé, jinak to budou vyhozené prachy. Nicméně, pořád bude problém ve velké vzdálenosti uložení záklopu. Zde budete muset zvolit silné desky ( spíše fošny ), aby se to v jednotlivých polích neprohýbalo. Nebo tam ( napříč ) budete muset namontovat pomocný rošt, který bude mít osovou vzdálenost kolem 50 cm a tam bude stačit záklop z coulových desek, případně OSB. ( OSB podle doporučení výrobce ). V rámci odhlučnění vyplňte celou dutinu nějakou minerální vlnou. Jelikož s budováním obytného podkroví počítáte někdy později, tak na stropě ze spodní strany musí být parozábrana.
Filip

Autor: Jiří Toušek
Datum: 27.08.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129346
reakce na ...
Dobrý den,
ještě mě napadla otázka. Pokud shora prostor moc nemám a nechce se mi shora strop rozebírat, bylo by možné 20 cm fošny dodat ze spodní strany a zakrýt SDK nebo toto řešení nefunguje?

Ještě mě napadlo pod jeden z trámů v místnosti umístit ocelovou traverzu I 16 cm, ale bojím se, že to sám nebo ve dvou s kamarádem nezvládeme.

Děkuji předem za odpověď

Autor: Filip Filip
Datum: 27.08.2019 23:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Z hlediska statiky - navýšení výšky nosníku je úplně jedno, jestli to uděláte směrem nahoru, nebo směrem dolů. Nicméně, nejjednodušší je to íčko, kterým v podstatě snížíte rozpon uložení stropních trámů na polovinu. To potom stačí vysekat do stěn kapsa a to íčko tam zabudovat. To potom ani nemusíte sundávat podbití. Ideální jsou 2 ks íček vedle sebe s mezerou cca 10 cm a provaření pásovinou,, čímž vznikne průvlak odolný vybočení. Případně by se dal použít speciální válcovaný I profil s označením HEA. Toto řešení ze spodní strany předpokládá , že místnost bude mít dostatečnou výšku a po instalaci zavěšeného podhledu zůstane požadovaná výška 255 cm.
Filip

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama