Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výpočet tepelných ztrát

Autor: Miloš Krása
Datum: 15.08.2019 12:01
uživatel: 130678

Dobrý den,

rád bych navázal na spoustu předchozích vláken ohledně výpočtu TZ a zeptal se zda by mi někdo nemohl tyto ztráty spočítat pro novostavbu. Veškeré detaily rád poskytnu.

Děkuji.

Miloš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
Datum: 15.08.2019 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli máte vyhotovený PENB a je správně spočítaný, pak po dodání pár údajů jsou TZ spočítány rychle. Jestli to ale chcete počítat podle plánů domu, je to podstatně časově náročnější.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 16.08.2019 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Ten PENB stejně budete potřebovat.

Datum: 26.08.2019 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku,
PENEB mám spočítaný. Jen došlo během realizace ke změně vnitřní dispozice, lepšímu zateplení podlahy a ke snížení stropu. Bohužel se již nejsem nakontaktovat na pána, který mi vše počétal prve. Proto bych se rád obrátil na Vás.
Pokud byste mi zaslal Váš email poskytl bych Vám veškeré informace.

Děkuji.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.08.2019 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když mi na vás napíšete email, po mém odepsání zašlete PENB, půdorysný plán a řez domu, plus napíšete ty změny oproti PENB, pak to bude spočítáno celkem rychle.

Datum: 27.08.2019 09:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku. Děkuji. Zde je můj email:

Autor: Zbyněk Beran
Datum: 22.08.2020 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132922
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku,
rád bych Vás požádal o výpočet tepelných ztrát rodinného domu. Nemám PENB, projekt si kreslím sám. Jde o bungalov tvaru L, kde vnitřní plocha je 173,3m2, světlá výška místností je 2,67m (po zavěšený SDK podhled na vazníkové kci krovu), obvod 64,5 m, U navržené konstrukce je u obvodové stěny 0,12, podlahy 0,15, stropu 0,11, plocha oken a dveří 24m2 (U=0,8?) největší plocha oken na JZ a Z (12,3m2), klimatická zóna mírná (-12 stupňů). Když jsem to počítal obálkovou metodou, tak mi vyšly ztráty 6kW, což se mi zdá hodně.
Řeším návrh topení buď plynem nebo TČ. Komplikace s plynem je délka přípojky (40m) a nutnost mít komín (revize) vs pořizovací hodnota TČ a jeho životnost. Konstrukce stěn je těžká (VPC). Uvažoval jsem o teplovodním podlahovém vytápění nebo topných rohožích (při malých ztrárách do 3kW).
Blížím se s projektem pasivnímu standardu?
Děkuji moc za radu a výpočet

Autor: Josef Vavra
Datum: 22.08.2020 22:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132885
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
V součtech se dělá obvykle dost chyb. Proto jsem zkusil ty Vaše hodnoty vypočítat.
Vycházejí jako ekvivalentní obdélník 24,8 x 7,4 m s celkovým U 75,33 W/K a celkovými ztrátami prostupem 2410W.
V podlaze 15 cm polystyrenu, obvodová zeď 30 cm polystyrenu a strop cca 35 cm.
Když totéž dosadím do teplotního simulátoru, tak jsem na 2432W
Varující je vysoká ztráta soklem - VPC by neměla sednout přímo na základovou desku.
Pan Kubíček asi navýší o nějaká procenta na tepelné vazby.
Větrání 0,3 představuje ztrátu cca 1500W.

Datum: 23.08.2020 09:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za výpočet. V podlaze mám 25 cm. Pasiv jsem už zavrhl, teď jde o to, co ještě vylepšit aby byly ztráty co nejnižší. Největší jsou ztráty okny, i když uvažuji s trojsklem. Při ztrátě 4kW by se mi vyplatilo topit elektřinou a to buď TČ +PT nebo tepelné rohože. Jaký na to máte názor? Neuvažuji s výměnou tepelného zdroje (nebudu mít komín).

Autor: Josef Vavra
Datum: 23.08.2020 10:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132885
reakce na ...
Výpočet můžeme upřesnit. Jsem rád, že jste nezapomněl na izolační založení zdí (i příček).
Pokud se rozhodnete pro vodní podlahovku, tak si neuzavřete cestu k levnějším zdrojům tepla. Dražší varianty jsou nenávratné, ale třeba
https://www.dilynakotle.cz/mango-tepelne-cerpadlo-vzduch-voda-7kw_z13009/
se zaplatí už za 3,5 roku
Konkrétně TZ 4 kW = 8,6 MWh ročně + teplá voda 4 lidi 4 MWh = 12,6 MWh.
12,6 MWh po 2,60 Kč/kWh = 32864 Kč
čerpadlo se SCOPem 2 spotřebuje 6,3 MWh po 2,60Kč/kWh = 16482 Kč ročně
Nákupka 56355 / ušetřených 16482 ročně = 3,5 roku.
Tudy bych šel já, ještě jsou ve hře přímé dovozy ze zahraničí.
Když sáhnete po kvalitě, např.
http://www.clgservis.cz/category/therma-v-monoblok-tepelna-cerpadla/18
pak při nákupce 97 tis a dosaženému SCOPu 3(s podlahovkou určitě víc)
pak spotřebujete 4,2 MWh á 2,60 = 10900 Kč ročně
návratnost 97000 / 22 tis = 4,5 roku.
A ještě jiný pohled:
Náklady za 10 let provozu
elektro 10 x 32864 = 328tis.
mango 10 x 16482 = 165 tis + 56 tis = 220 tis
LG 10 x 10954 = 109 tis + 97 tis = 261 tis.
PS : Plyn fakt umím dokonale, přesto ho z hlediska ekonomiky nedoporučím.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 23.08.2020 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jo jo,jednou zaplatíte a víckrát neuvidíte...
Osobní zkušenost.

Datum: 23.08.2020 00:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záleží na tom, co chcete vypočítat. Pokud opravdu chcete TZ domu, tak je ještě nutné doplnit plochu obvodových stěn z vnějších rozměrů. Uvádíte, že světlá výška je 2.67. K tomu je nutné přičít celkovou výšku podlahové konstrukce a výšku mezi stropem a dolní hranou vazníků. Pokud odhadnu výšku na 3m, vychází plocha stěn 176m2. Z toho a z Vámi uvedených U vychází celkové TZ=4340kW. Z toho ztráta větráním pro 0.3/h 1.6kW. Na pasiv se s bungalovem tvaru L prakticky nemáte šanci dostat. V případě VPC musíte nějak vyřešit přerušení tepelného mostu u paty zdiva. To jste řešil jak ? V případě pasivu se dělá založení na pěnoskle nebo XPS. Pro klasické založení na pasech se první řada zdí z tepelněizolačních cihel. Buď spec. systémové cihly, nebo pevnější Ytong.

Datum: 23.08.2020 09:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za výpočet. Od podkladního betonu po dolní hranu vazníků mám 3,25m (v podlaze mám 25 cm izolace, věnec mám 25cm vysoký). Je to pouze návrh, neviděl to statik. Výška ytongu je 25cm, hebel má 20cm, takže můžu snížit celkovou výšku o 5 cm. TZ jsou největší okny, s tím nic neudělám. Teď ke zdroji vytápění. Jak jsem již psal, mám plyn 40 m daleko. Když porovnám a) přípojka plynu (60t), kotel (120t) komín (100t), revize komínu 30t/15 let)
b) tepelné čerpadlo (200t) se životností 15 let, tak mi z dlouhodobého hlediska vychází plyn levněji.
Počítám správně?

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.08.2020 09:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
a) přípojka plynu (60t), kotel (120t) komín (100t), revize komínu 30t/15 let)
Tyto čísla jsou nereálné.

Například jsem měl 2 revize komínu a zaplatil jsem dohromady asi 2000 tisíce korun během 20 let topení plynem. Kotel za 120 tisíc si neumím představit a komín za 100 tisíc taky.

Datum: 23.08.2020 10:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, někdy jsem si to počítal vč. krbu. Cena komínu vč. základu by měla být za cca 40 t. Kč. Kotel bude za 50t. Přípojka bude možná dražší. Vychází tedy lépe plyn. Máme vítěze, děkuji. Vytápění plynem projde předpokládám bez problémů...

Datum: 23.08.2020 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže plocha stěn je 3.25x64.5-24=186m2. TZ se pak mírně zvýší na 4.35kW. Musíte splnit podmínky PENB, takže čistě elektrické topení nemůžete použít. Měl by jste zajistit i chlazení domu. Takže jaké máte možnosti v pořadí vhodnosti
1) Topení, chlazení a ohřev TUV TČ
2) Topen, chlazení pomocí klimatizace + třeba topné kabely
3) Topení a ohřev TUV plynem + chlazení klimou
4) Topení a ohřev TUV elektřinou, ale tam musíte přidat FVE elektrárnu, nebo krb. Pro chlazení klimatizaci nebo alespoň aktivní rekuperaci
Snížit ztráty můžete pomocí rekuperace. Na nižší hodnoty TZ se dostanete kompaktnější patrovou stavbou a samozřejmě věci jako zateplení základů, přerušení tepelných mostů apod.

Datum: 23.08.2020 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Provozně vychází nejlépe TČ+PT. Z dlouhodobého hledika (i přes nutnost zhotovit přípojku a postavit komín) vychází lépe vytápění plynem viz příspěvek níže.
Tepelný most u základu chci přerušit porobetonem, základ chci zaptelit 16 cm XPS.
Děkuji za posouzení.

Datum: 23.08.2020 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, výpočet TZ už máte hotový, jen nevím, jak jste došel k závěru, že vychází lépe plyn než TČ vzduch/voda ? Celková investice do plynu včetně přípojky, komína, zásobníku pro TV, kotle, ceny práce a dalšího instalačního materiálu bude určitě přes 100 tis., může to jít třeba i ke 140 tisícům. Nějaké TČ vzduch/voda s inverterem za rozumnou cenu o nominálním výkonu vás vyjde i s ohřevem TV a komplet se vším až k rozdělovači podlahovky na cca 160 - 170 tis., ale budete mít menší provozní náklady a lepší sazbu EE pro celý dům.

Datum: 23.08.2020 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V TČ se vůbec nevyznám, pan Vávra mi poslal odkaz na TČ Mango a LG. To řeší pouze vytápění a ohřev TUV. Pokud bych chtěl i chlazení, je cena vč. montáže 160-170 tisíc? To je sice dost dost vysoká jednorázová investice, ale provozní náklady dle výpočtu pana Vávry jsou o dost nižší. Něco si o tom musím načíst...

Prosím Vás o vysvětlení.
Dle odkazu https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
mám spotřebu na vytápění a ohřev vody (po zahrnutí zisků od spotřebičů) 8,55 MW/rok. Když to vydělím plochou vychází mi 50kw/m2, což je hranice NED. Počítám správně?

Datum: 23.08.2020 12:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když budu počítat TZ 4,35 kW v mírném klimatickém pásmu, co vám spočítal p. Svejda, a 4 osoby v domě, tak při vytápění a ohřevu TV jen elektřinou byste orientačně spotřeboval ze sítě na vytápění a ohřev TV kolem 10 MWh EE, při 3 osobách v domě kolem 9 MWh. S TČ vzduch/voda by to bylo na vytápění a ohřev TV při 4 osobách cca 3,4 MWh a při 3 osobách cca 3,1 MWh (kdybyste chtěl u všech variant celkovou spotřebu domu, musíte si připočíst ještě ostatní spotřebu, která bude někde mezi 3-4 MWh).

Nyní ke standardu NED. Zde platí, že měrná potřeba tepla by měla být do 50 kWh/m2, ale týká se to čisté vnitřní vytápěné plochy a potřeby tepla na vytápění (pouze vytápění bez ohřevu TV). Potřeba tepla na vytápění není totožná se spotřebou EE ze sítě na vytápění. Když vezmu TZ 4,35 kW a vnitřní plochu vytápěné zóny 173,3 m2 a započítám nějaké běžné solární a tepelné zisky, tak vám vychází orientačně měrná potřeba tepla někde mezi 45 - 50 kWh/m2, takže standard NED asi splňovat budete. Abyste se ale vešel do pasivu, tak i s rekuperací by byl vzhledem ke tvaru domu podle mne problém se na pasiv dostat, orientačně by to pak vycházelo kolem 25 - 30 kWh/m2.

Datum: 23.08.2020 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jde o to jak náročné by bylo se na pasiv dostat (finančně) a pokud by ten nárůst zaplatila dotace. Tl. izolací mám 26cm stěna, 25 cm podlaha, 35 cm strop. Jde i o tepelné zisky okny. Tl. izolace by se dala navýšit, rekuperace pořídit. Pokud bych to vše pořídil za cenu dotace, šel bych do toho. Má na výpočet ztrát vliv i to, že se nějaké místnosti (wc, spíž, technická místnost) nebudou vytápět vůbec? TZB jsem měl na škole, ale je to pro mne španělská vesnice. Děkuji za pomoc.

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.08.2020 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To, že někde nebudete topit, tak v dobře izolovaném domě nemá vliv na celkovou hodnotu TZ. Místosti si tu "trochu" tepla vezmou odjinud.

Datum: 23.08.2020 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To by vám musel přesně spočítat nějaká energetický auditor a co by bylo možné udělat za opatření. Dobrá rekuperace je jasná, ale můj odhad je takový, že při vašem tvaru domu (bungalov ve tvaru L) se budete na pasiv dostávat hodně těžko, máte celkem velký poměr ochlazovaných konstrukcí k podlahové ploše, lépe by na tom byl bungalov v půdorysném tvaru čtverce nebo mírného obdelníku, ale ještě lépe patrový domek ve tvaru čtverce.

Datum: 23.08.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
doporučil byste mi nějaké TČ voda vzduch? Nebo parametry které by mělo mít? Pokud chci topení + ohřev vody+chlazení? Sestavu, kterou byste si vybral vy sám? Děkuji

Datum: 23.08.2020 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konkrétní typ nedoporučím. Něco ze střední třídy (Panasonic, LG, Fuji apod.).

Datum: 24.08.2020 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jak už bylo uvedeno, šel bych nějakou zlatou střední cestou inverterů za slušnou cenu, takže bych vybíral mezi značkami jako Panasonic, LG, Fujitsu, Samsung atd., při vašich TZ by vám stačilo něco o nominálním výkonu kolem 6, maximálně 8 kW, když to TČ s vyšším nominálním výkonem bude mít stejný spodní výkon inverteru a bude za podobnou cenu, jak to u některých značek bývá. Ohřev TV bych asi oddělil od ohřevu podlahovky trojcestným ventilem do bojleru vhodného pro TČ (prodávají se rovnou takové sety), ale jsou možné i jiné způsoby zapojení.

Datum: 24.08.2020 19:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za vyhodnocení. Trochu jsem si načetl tepelná čerpadla a zeptám se na čerpadlo země/voda. Mám celkem velký pozemek a příjezdovou cestu k domu budu mít 40m dlouhou. Pokud bych dal rozvod pod komunikaci, kde budu muset stejně jít do hloubky 40cm, udělal bych to při jednom. Našel jsem jednu z nabídek, máte s nimi někdo zkušenost? https://www.solarenvi.cz/s-16-tepelne-cerpadlo-aqua-master-22i-3-8-kw.html
Investice je to sice vysoká, ale pokud čerpadlo poběží déle než 10 let, zaplatí se.
Jen nerozumím tomu proč se nemá ukládat s kanalizací, vždyť kanalizace nikdy nezamrzne a zeminu ohřívá...

Datum: 24.08.2020 19:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud chcete čerpadlo zem-voda, tak se podívejte se na čerpadla eltex

Datum: 24.08.2020 19:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je více možností instalace kolektoru a dokonce existuje o instalace kolektoru s přímým odparem, ale většinou je potřeba kolektor dát do hloubky 1,2 - 1,5 m a rozestup je 1 m a na TZ kolem 4,5 kW budete potřebovat pozemek o ploše cca 250 m2. Jedna z možností to je, ale chce to něco za slušnou cenu, dá se dostat i do 200 tis. a méně, zkuste poptat třeba TČ firmy Eltex KM. Hned vedle kanalizace bych to taky nedával, podle mne v zimě ta kanalizace bude tvořit v zemi tepelný most, takže zemina v okolí kanalizace nebude mít tak dobře naakumulované teplo jako jinde, kolektor potřebuje mít zeminu všude kolem sebe a ideálně tu vrstvu do 1,5 m nad sebou, ze které si odebírá nejvíce tepla.

Datum: 24.08.2020 20:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na pozemku jsou písky až do hloubky 4m. Rozumím tomu správně, že buď zaberu 250 m2 nebo natáhnu 2 trasy po 120m? To by se dalo zrealizovat. Souseda mám bagristu...

Datum: 24.08.2020 20:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, rozumíte tomu dobře, prostě potřebujete cca 250 - 300 m kolektoru (lepší je to i trochu předimenzovat vzhledem k vašemu podloží) s případnou roztečí 1 m. Poraďte se ale přesně s firmou, od které budete brát TČ.

zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama