Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zapojení elektřiny - ostrůvek v kuchyni

Autor: Luboš Luboš
Datum: 17.08.2019 15:47
uživatel: 116804

Dobrý den,

chtěl bych se vás zeptat na názory a rady ohledně zapojení ostrůvku v kuchyni k elektřině. Nyní rekonstruujeme kuchyni a naše požadavky jsou, aby v ostrůvku bylo:

- sporákový vypínač (v ostrůvku bude 3F varná deska zapojená napevno)
- zásuvka na digestoř zabudovanou v pracovní desce (má samostatný okruh)
- zásuvka z okruhu linky, do které se zapojí vyjížděcí roztrojka instalovaná v pracovní desce)

Elektrikář mi doporučuje, aby se v místě pod ostrůvkem vystavěl malý "sloupek" např. z ytongu a do něho by instaloval dvě zásuvky a sporákový vypínač. Toto řešení se mi ale moc nezdá, jaký názor na to máte vy a případně jaké jiné řešení byste ze zkušeností doporučili?

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Luboš Luboš17.08.2019 20:13
bob svaton17.08.2019 19:37
Luboš Luboš17.08.2019 18:10
bob svaton17.08.2019 18:06
Luboš Luboš17.08.2019 17:56
bob svaton17.08.2019 17:24

Datum: 17.08.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
sporakova kombinace neni potreba. kabel pro digestor tam taky asi nepotahnete, nebo mi neni jasne proc byste to delali a kabel pro zasuvku je jasny. cili za mne krk 50mm v podlaze a veskere krabice za linkou.

Datum: 17.08.2019 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem se asi špatně vyjádřil. Zkusím budoucí stav tedy popsat znovu.

Uprostřed kuchyně bude ostrůvek (budou truhlářen vyrobené skříňky a nad nimi pracovní deska, celý ostrůvek bude v prostoru). V ostrůvku bude instalovaná varná deska, odsavač par instalovaný v pracovní desce a výsuvné zásuvky instalované v desce.

Podlahou jsou přivedeny 3 kabely, 1 kabel 3F na varnou desku, 1 kabel z okruhu zásuvek linky - do této zásuvky bude zapojen kabel od výsuvené zásuvky instalované v pracovní desce a 1 kabel pro zásuvku na odsavač par (digestoř), která jak jsem uvedl, bude zabudována v pracovní lince.

Tedy můj dotaz zní, jak byste poradili s instalací sporákového vypínače a těch dvou zásuvek (pro odsavač a výsuvné zásuvky).

Elektrikář to chce udělat tak, že do prostoru skříněk chce postavit nízkou zídku z ytongu a do ní instalovat právě ty dvě zásuvky a sporákový vypínač. Mně se to ale moc nezdá, jelikož by se pak musela řezat díra do skříněk (podlaha skříněk) a celé mi to přijde dost divné řešení.

Máte tedy někdo návrh jak to dělá někdo jiný a jak by to bylo lepší, jak to v tom ostrůvku uprostřed kuchyně udělat?

Autor: bob svaton
Datum: 17.08.2019 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vypinac pro desku bych vubec neinstaloval. do skrinky bych dnem protahl kabely a na vnitrni bok skrinky prisrouboval krabicky ve kterych bych to pospojoval.
kam ten nesmysl bude foukat?

Datum: 17.08.2019 18:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odsává to do podlahy, trubkou vedenou v podlaze pak ven...

A krabice na dřevěné skříňce mohou být? To mne napadlo dříve taky, ale ani jsem se ho neptal, poněvadž jsem myslel, že to ani nemůže být kvůli požární bezpečnosti, tak jsem ze sebe nechtěl dělat hlupáka:)

Kabel 3F na desku je dost dlouhý, může se zapojit přímo do desky a je na samostatný jistič a kabely na zásuvky také, tedy mohou asi jít přímo zapojit do zásuvek. Tedy rozumím správně, že mu mám říct, aby desku zapojil napřímo a zásuvky dal "nadomítkové" přímo na skříňku zevnitř?

Autor: bob svaton
Datum: 17.08.2019 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
samozrejme. proste zakoncete ty kabely v krabicich a z nich to dopojte. krabicky maji tridu reakce na ohen podkladu A1-F https://www.kopos.cz/cs/produkt/2884-krabice-s-ip-krytim. desku bych dopojil H07RN-F 5x2,5 https://www.elektro-materialy.cz/kabel-h07rn-f-5gx2-5-cgtg-titanex-gumovy

Datum: 17.08.2019 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, takto to tedy navrhnu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama