Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Umístění filtrace atd.

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 20.08.2019 07:24
uživatel: 119170

Jsem zatím ve fázi výkopu a řeším, kam umístit filtraci a další technologii. Nejdřív jsem počítal s tím, že vykopu a zbuduju technologickou šachtu pod úroveň terénu, ale teď jsem byl známým odrazován s tím, že jim byl naopak doporučený samostatný "domeček" a čerpadlo a filtraci mají vedle bazénu.
Toto řešení by se mě líbilo víc, mám tam na to prostor aby to nerušilo, splňoval bych i doporučené vzdálenosti co do vzdálenosti i převýšení (do 10m, do 1m), a v budoucnu bych stejně vedle toho udělat třeba malou saunu. Určitě by tam byl lepší přístup, pro případnou opravu, výměnu atd. i samotný servis. Taky moc nedůvěřuju tvrzení, že technologie v šachtě je izolovaná od okolního mrazu a tak bych stejně na zimu asi vše odpojoval a schovával.
Na druhou stranu by teoreticky hrozilo možné poškození čerpadla, pokud by voda ze systému vytekla, ale to mě nenapadá jak, když by byl okruh uzavřený. Existuje nějaký "koš" s klapkou jako na povrchová čerpadla ze studny?
Pročetl jsem dost článků a doporučení, ale nikde není kromě dodržení vzádleností kvůli bezpečnosti proudem, nebo výkonům čerpadla rozebráno, kam filtraci atd. umístit. Mám pocit, že šachta se dělá tak nějak automaticky, jen kvůli vzhledu, aby další objekt v blízkosti bazénu nerušil okolí.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 26.08.2019 06:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Pochopitelně u všech alternativ je nutno zvážit pro a proti. U vzdálenějšího domečku - kromě zvýšených nákladů na pořízení - se s každým metrem a kolenem ztrácí tlak v přívodních a odvodních rourách.

Mráz bude také asi více působit v domečku než v šachtě, kde teplota moc neklesne, držená masou terénu a vody v bazénu (0 st.).

A pokud domeček bude mít hezkou podlahu, je nutno si připomenout, jak to bude vypadat při zpětném čištění filtru. Pokaždé je nutno otevřít víko koše u pumpy a pročistit nejen koš, ale také odpustit výpustným šroubem tu nádobku, na dně se vždy najde drobný prach písku, který pumpě nedělá moc dobře. Přitom všem vyteče dost vody, ta voda musí někam odtékat.

Já mám strojovnu spojenou s vyrovnávací nádrží přelivového bazénu, spojené s prostorem pod schodami, výkop pro bazén je rozšířen do L pro tento prostor, vidět na obrázku přiloženém k vedlejšímu příspěvku. Nutno pamatovat na pohodlný přístup do šachty. Trocha vody nevadí, ani když po velkém lijáku se to dost zatopí, pamatovat, aby to pumpu nepotrefilo.

Možná ne moc salónfaehig, zato pohodlné a jednoduché na údržbu, vakuování, zpětné čištění, které je nutno dost často. Pokud to není jednoduché, je to odkládáno a pak to nefunguje dobře a chátrá...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama