Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zavěšení palubek na hurdiskový strop na I-nosníky

Autor: Petr Komínek
Datum: 20.08.2019 21:53
uživatel: 130705


Zdravím, rozhodl jsem se obložit strop palubkama. Stropní nosníky jsou I 160, nosné zdi jsou od sbe vzdáleny 450 cm. Skladba stropu jsou hurdisky na patkách, na tom mazanina a cca 8 cm(?) lehčený beton. Místnost má cca 20 m2. Plubky budou vážit cca 200 kg (pro rezervu počítejme raději 300 Kg). Celé to bude uchyceno na 15 ti šroubech M6 navrtaných přes kraj patky do kraje spodní části I nosníku. Nosník bude navrtán vždy po 75-ti cm. Tedy na 450 cm délky nosníku celkem 5 děr průměru 5mm se závitem M6. Na místnost jsou celkem 3 nosníky. Tím pádem bude na 1 šrou připadat cca 15 kg váhy a zatížené budou jen nosníky. Cílem je nezatěžovat hurdisky. Měl bych 2 dotazy.
1) Lze to takto udělat? Sníží se tím navrtáním nosníků únosnost stropu? Podle mě ten nosník 5 děr o průměru 5 mm v té spodní číásti ani "nepostřehne".
2) Uměl by někdo spočítat únosnost takového šroubového spoje? Co jsem se díval tak mez kluzu I materiálu nosníku bude někde okolo 200 Mpa. Materiál šroubu bude pevnější než materiál I-čka. Počítáno tedy s mezí kluzu 200 Mpa, při průměru šroubu 6 mm a zatížení šroubu 15-ti kg mi bezpečnostní koeficient vychází > 20. Tedy při koeficientu bezpečnosti 1 by únosnst 1 šroubu (resp závitu v I čku) byla cca 305 kg. Počítám to správně (nejsem strojař tak sorry jestli jsem úplně mimo).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama