Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektrokotel BoschTronic Heat 3000 + zonové ovládání podlahového topení

Autor: Michal Stráník
Datum: 27.08.2019 14:35
uživatel: 130415

Fotogalerie:

Dobrý den, prosím o radu, zda je možné ovládat/zapojit tento kotel dle přiloženého schématu, případně, zda je něco špatně na zamýšleném řešení:

1) Každá místnost má vlastní smyčku podlahového topení z rozdělovače
2) Každá smyčka má termický ventil, který je ovládán termostatem místnosti
3) Při sepnutí termostatu je předán signál do kotle (topení) + sepnuté oběhové čerpadlo

Jedinou nevýhodu daného řešení, kterou já nyní vidím, je nemožnost automaticky regulovat na kotli teplotu vody (není autorita, která by mu vysvětlila, co je správná hodnota). Ale to by nemuselo být potřeba, kotel může dodávat trvale 40st, ne?

Odkaz na kotel:
https://www.junkersplus.cz/Elektrokotel-Bosch-Tronic-Heat-3000-6-d526.htm

Doplnění:

Pro podlahové topení by měly být lepší termostaty s níže uvedenými funkcemi:

Algoritmus TPI (Time Proportional & Integral) je osvědčenou metodou minimalizace spotřeby energie výpočtem
požadavků z termostatu. Zařízení která disponují technologií TPI, dokáží zajistit přesnější regulaci teploty
a výsledkem je úspora energie i zvýšená úroveň komfortu. Mají složitější algoritmus, který se neustále přizpůsobuje
podmínkám prostředí. “I” (integrální) část řízení TPI díky komplexnímu algoritmu provádí malé, dlouhodobé úpravy
procesu, mění délku doby vytápění tak, aby se teplota místnosti ještě přesněji přiblížila požadované hodnotě.

Systém PWM (Pulse Width Modulation) - Průběžným porovnáváním požadované teploty s naměřenou teplotou, jsou délky
otevíracích časů pro termopohony upraveny takovým způsobem, že naměřená teplota téměř nepřekročí nebo nepoklesne pod
nastavenou teplotu. Tímto způsobem se požadované nastavení teploty reguluje přesně a pohodlně.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda09.09.2019 11:52
Michal Stráník09.09.2019 11:51
Mirek Svejda09.09.2019 10:42
Michal Stráník09.09.2019 10:31
Mirek Svejda09.09.2019 10:30
Michal Stráník09.09.2019 10:16
Mirek Svejda09.09.2019 09:45
Michal Stráník09.09.2019 08:43
Mirek Svejda08.09.2019 10:25

Datum: 08.09.2019 10:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
1) Přečtěte si něco na téma vhodnosti zonových regulací pro PT. Pokud to plánujete pro akumulační PT, tak je to prakticky k ničemu.
2) Pokud budete trvat na zónové regulaci, tak bych nevymýšlel nesmysly a koupil hotovou sestavu. Jde o to, že je nutno sečíst požadavky od zón. Vy na svém zapojení píšete něco o pomocném kontaktu. Musel by jste použít pro každý okruh relátko. Má to ale význam ? Za cca 3000 Kč si můžete pořídit hotovou centrální jednotku pro drátovou verzi. Navíc je tam ošetřený i doběh OČ a pravidelné spouštění jako ochrana před zaseknutím OČ. Kromě toho nejsou klasické prostorové termostaty moc vhodné pro tento typ regulace. Termostaty z originálních systémů umí proporcionální řízení termopohonů
3) Regulace teploty z kotle se dělá pomocí ekvitermu a to umí i ten Váš kotel

Datum: 09.09.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpovědi:

1) Hledal jsem na toto téma informace a nenašel jsem nic, co by mě odradilo od navrhovaného řešení. Můžete mi poskytnou nějaké konkrétnější informace, proč je to k ničemu?
2) Mohu to zapojit přes relé nebo koupit sestavu, to je samozřejmě také řešení. Doběh si myslím, že řešit nemusím, pokud nechám jednu větev trvale otevřenou (např. v koupelně). Proč nejsou klasické termostaty vhodné? Je nějaký systém, který byste mi doporučil?
3) To ano, ale nějak jsem nepochopil, jak se to zapojuje, protože to vyžaduje zakoupení další jednotky CW 100. Nebude se to pak bít s termostatem, když se tato jednotka umístí do stejné místnosti (například obývacího pokoje)?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.09.2019 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napiště o jakou stavbu se jedná a jaký typ PT máte. Dneska je to tak, že v případě novostaveb je velice malé TZ domu a proti tomu bývá velká akumulace. Pokud máte PT realizované klasicky cca 6 cm vrstvou betonu nabo anhydritu, tak má podlahové topení velikou setrvačnost. Klasický prostorový regulátor pak bude fungovat tak, že zapne topení. Nejprve se akumuluje teplo do podlahy a teprve po několika hodinách se zvýší i teplota vzduchu a vypne termostat. Pak to zase bude pár hodin vychládat a to se bude periodicky opakovat. Toto nemá s komfortem nic společného. Toto je problém všech klasických OnOff termostatů. Termostaty určené pro regulaci PT mají i čidlo, kterým si měří teplotu podlahy a otevření termopohonu ovládají plynule.
Nenapsal jste důvod proč chcete zonovou regulaci.
Chcete šetřit ? - v novostavbě neušetříte.
Chcete mít třeba na noc chladno ? - nefunguje to díky velké setrvačnosti.
Klasický způsob regulace je trvalé topení na konstantní teplotu. Teplotu na kotli regulujete buď ručně nebo ekvitermem. Díky samoregulaci PT stačí ruční kotekce párkrát za rok. Teplotní rozdíly mezi místnostmi si dorovnáte nastavením průtoků.
Nevšiml jsem si, že tento kotel nemá ekviterm v základu. Je nutno dokoupit přídavný modul třeba EKR. Je to ale tak, že ekviterm reguluje teplotu oběhové vody podle venkovní teploty. Interní teplota na to nemá vliv. Případně některé regulátory umí i vliv interní teploty (ta CW 100 to asi umí). To zase funguje tak, že se primárně reguluje teplota oběhové vody podle venkovní teplety a lze nastavit vliv prostoru, kdy se podle rozdílu nastavené a aktuální teploty automaticky upravuje offset ekvitermu. To se pak nebude hádat. Je to spíše o ceně. Je to skoro zbytečné.
Já Vám nebudu doporučovat sestavu. Zatím jsem pomáhal se zapojením zonové regulace s drátovým propojením od f. Salus. Ta je jedna z nejlevnějších a zhruba odpovídá tomu, co chcete. Dále jsem se motal kolem bezdrátové regulace Jablotron. Ta je ale poměrně drahá.

Datum: 09.09.2019 10:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedná se o novostavbu z cihel (44cm), podlaha bude cca. 5cm anhydrit. Takže ano, máte pravdu, že On/Off bude způsobovat kolísání teplot.

Důvod, proč chci toto řešení, je ten, že nechci nastavovat teplotu místnostech přes rozdělovač manuálně (nastavováním průtoků), ale rád bych ovládal teplotu "nezávisle" v jednotlivých místnostech přímo na termostatech (s vědomím, že změna se projeví v řádech hodin/dnů).

Na Salus jsem se také díval a působí na mě docela dobře (myslím, to co nabízí a jak vypadá).

Takže abych to shrnul, když použiji nějaký proto navržený systém, například Solus (tz. termostaty v místnostech včetně podlahových čidel + centrální svorkovnice + plynulé ovládání ventilů + přídavný modul třeba EKR), tak to by to mělo fungovat.

Datum: 09.09.2019 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fungovat to bude. V každém případě je vhodné, aby jste nejprve zprovoznil normální regulaci pomocí ekvitermu a doladění průtoků. Pak uvidíte, jak to bude fungovat a následně se rozhodujte, zda přidáte zónovou regulaci. Pokud bude mít prostorový regulátor velký vliv, je riziko periodického kolísání teplot.

Datum: 09.09.2019 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Super, díky za vaši pomoc.

Datum: 09.09.2019 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě další poznámka. Pokud se rozhodnete pro zónovou regulaci, tak si dejte pozor na typy termopohonů. Jde o to, že okruhy jsou většinou otevřeny, proto se normálně používají typy "bez proudu otevřeno". V tom Vašem zapojení by jste musel mít opačný typ, nebo klasický termostat s přepínacím kontaktem.

Datum: 09.09.2019 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen malá poznámka. Kdysi jsem taky realizoval zónovou regulaci pro radiátory s elektronickými hlavicemi. Dopadlo to tak, že se mi nepodařilo donutit děcka zavírat dveře. Takže představy o rozdílných teplotách v různých časech vzaly za své. Poměrně rychle mě přestalo bavit nastavovat nějaké útlumy. Pár hlavic jsem zrušil nešikovností a jedna odešla sama. Ve výsledku mě toto nadšení vydrželo asi 5 let a zbytečně vyhozená poměrně vysoká částka.

Datum: 09.09.2019 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo, tak na to taky něco je :) Díky

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama