Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Peletkový kotel ATMOS + AN

Autor: Luboš Pokorný
Datum: 02.09.2019 13:58
uživatel: 130192


Dobrý den,

jsem před finální objednávkou nové kotelny (a snad i čerpáním kotlíkových dotací - ale to je v tomto dotazu vedlejší). Chtěl bych Vás poprosit o jakékoli připomínky, kritiky,... Vím, že to tu bylo rozebíranější častokrát, ale každý dům má nějakou svou unikátnost, proto bych Vám chtěl k diskuzi předložit náš zamýšlený "projekt".

Jedná se o vytápění 100 let starého RD, vytápěné 2 podloží, zeď 45 cm, nezateplený a ani nebude (nová fasáda bez něho). Lokace podhorská. Nová zateplená střecha, nová EUROokna.

Zkoumal jsem jednotlivé možné varianty vytápění (čerpadlo, tuhá paliva,...) a zejména pro absenci plynu v ulici jsem pro relativní nízkou údržbovost zvolil zatím variantu kotle na peletky od firmy ATMOS (D25P - až 24 kW). Vytápění bude klasicky radiátorové s tím, že jsme docela nároční na nastavení teploty. Ke kotli bychom rádi připojili akumulační nádobu (objem okolo 750 litrů? Prosím poraďte.) A pro ohřev TUV externě mimo AN bojler - kombinovaný pro elektro ohřev v meziobdobí a létě... 3cestný ventil s ekviterm. regulací a radiátory bych rád osadil Danfoss "chytrými" hlavicemi - pořád jsem si nedal ještě vyvrátit, že by to byla blbost, tak do toho případně :-)... Koukal jsem také na možnost výměníku pro solár pro AKU nádobu, ale nějak jsme s tím zatím v rámci rekonstrukce - elektro rozvody, střecha,.. nepočítali. Myslíte, že to má ještě smysl zvážit a že úspora by byla opravdu reálná. Předem ještě podotýkám, že projekt na tepelné ztráty apod. jsme si vypracovávat nenechali. Že to byla možná chyba, to už bych nerad teď řešil. Ptám se spíš na zkušenosti s podobným typem domu a vytápění, ne na přesná čísla.

A ještě jedna důležitá věc, kterou bych chtěl zkonzultovat se zkušenějšími... Ti, co budou kotel obsluhovat, už nebudou časem nejmladší, proto jsem také zvažoval (a také pro cenu cisternových peletek - nevím už ale, jak je to s kvalitou) možnost textilního zásobníku s pneumatickým dopravníkem. Ale narazil jsem na to, že kotelna bude mít maximálně 2 metry do stropu a konstrukce zásobníku od ATMOSU je o 20 cm vyšší. Zvažuji zakázkovou výrobu podobného zásobníku a využít to jako variantu namísto klasického zásobníku na peletky se šnekovým dopravníkem. Motiv jsem již řekl: obsluha, manipulace, cena (až na tu pořizovací), nevýhody: prostor, zaručená kvalita peletek?...

Předem Vám všem děkuji za Vaše komentáře a rady, za které budu vděčný.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 02.09.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud máte zájem, napište na K projednání bude potřeba znát využitelné prostory, dispozici zamýšlené kotelny a uspořádání domu, případně způsob jeho využívání. Ještě, jaký zdroj tepla jste používali dosud. Jinak, topení peletami je téměř stejně drahé, jako topení plynem. Jsem ochoten probrat vytápění s vámi uvažovaným zdrojem. Jiné zdroje s vámi probere na portálu někdo jiný.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama