Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Enormní spotřeba plynu

Autor: Petr Kočál
Datum: 03.09.2019 09:24
uživatel: 130775


Dobrý den,
rád bych se se zkušenějšími poradil ohledně spotřeby plynu.

Bydlíme na "studentském" bytě v Brně, je to 3+1, výměra 79 m2. Byt je koncipován nešťastně, jeden obytný pokoj je příliš velký (jedná se o krajní pokoj v nezatepleném domě, byť s novými okny), další dva velmi malé. Přes všechny pokoje vedou trubky do topení. Termostat je umístěn v největším pokoji.

Plyn se na bytě používá k topení, ohřevu vody i k vaření (nicméně to jen velmi zanedbatelně). Roční spotřeba plynu nám letos vychází na 3000 m3. Po kontaktování předchozích nájemníků se ukázalo, že i oni měli za podobného užívání zhruba stejnou spotřebu, tj. 3000 m3/rok. Tím je potvrzeno, že nedošlo k nějaké nenadálé závadě atp.

V posledních třech měsících jsem stav plynoměru pravidelně kontroloval - ale spotřeba se pohybuje kolem kubíku za den, což vychází z vaření a ohřevu vody, tzn. zanedbatelně. Příčina tedy musí tkvít v zimním vytápění bytu, kdy jsem ještě tuto záležitost neřešil.

V největším pokoji, kde je termostat, máme těžké velké závěsy i odrazné desky za topení. Po doporučení jsme přes den vytápěli pokoj na 20 stupňů, přes noc (případně přes víkendy) na 18 stupňů, aby tedy rozdíl nebyl příliš velký. Přesto je spotřeba takto veliká.

Nutno navíc ještě podotknout, že vytápění našeho největšího pokoje na 20 stupňů je opravdu docela hraniční, i tak je nám v pokoji docela zima (v těch menších mají naopak při těch dvaceti relativně dost teplo). Takže člověk zaplatí přespříliš, ale přitom mu ani není teplo.

Může mi na to prosím někdo napsat svůj názor? Je ta spotřeba objektivně opravdu obrovská? Dá se tomu nějak zamezit? Případně je možné, že bude problém ještě někde jinde než ve spotřebované energii? Předem děkuji za reakce.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Pavlo03.09.2019 11:50
Jozef Homola03.09.2019 10:13
Josef Devátý03.09.2019 10:12

Příspěvky
Autor: Pavel Pavlo
Datum: 03.09.2019 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Co tam je za kotel?

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.09.2019 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Důležitý údaj by byl co za spotřebu je za jediný den když opravdu mrzne. Spotřeba plynu na TUV a vaření 1 m3 za den je v pořádku.
Topení ale je hodně "žravé". První věc co se nabízí je typ kotle, výkon, údržba a pak situování bytu a zda se topí okolo.

Autor: Josef Devátý
Datum: 03.09.2019 10:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Jednoznačně nefunkční kotel, tedy s nízkou účinností. Pokud jste technický typ, změřte při napouštění vany ustálenou teplotu vody, stav vodoměru a stavy plynoměru. Nejlépe vodoměr, plynoměr a teploměr střídavě fotit a poslat fotky ke zpracování. Nezapomeňte na teplotu studené vody okamžitě po napuštění vany. Pro kontrolu může být i před. Narazil jsem i na kotel s účinností 51% Možná ho překonáte. Další variantou je popis radiátorů (typy, velikosti) a dopočet výkonů v zimě. Spotřeba 3000 m3 ročně odpovídá TZ 17 kW. To je čtyřpatrová nezateplená vila.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama