Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová kamna 150 mm jaká 6-8 kW ?

Autor: Michal Kluc
Datum: 07.09.2019 17:16
uživatel: 115028


Dobrý den,

rád bych se poradil ohledně krbových kamen:
- průměr kouřovodu: 150 mm
- 6 až 8 kW

V současné době se rozhoduji, která krbová kamna zakoupit. Jde mi o to, že na trhu je velké množství kamen a nevím, která vybrat protože výběr je obrovský. Jedná se mi o to, aby na ně byla záruka i servis po několika letech.

Líbí se mi HAAS+SOHN Mundo. V současné době již ve výprodeji. Případně jaká jiná bežná kamna max. do 15 tisíc, která se dají běžně koupit vybrat ? Z technického hlediska se mi jedná, aby byla praktická, dobře těsnili, kvalitní šamot, do budoucnosti náhradní díly apod.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Malík08.09.2019 13:08
Petr Malík08.09.2019 12:50
Petr Malík08.09.2019 12:45
Michal Kluc08.09.2019 12:32
Petr Malík08.09.2019 12:28
Michal Kluc08.09.2019 12:26
Petr Malík08.09.2019 12:12
Petr Malík08.09.2019 11:54
Petr Malík08.09.2019 11:44
Michal Kluc08.09.2019 11:26
Petr Malík08.09.2019 10:33

Příspěvky
Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 13:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
PS : Zkuste pohledat i ve starších příspěvcích, kamna na dřevo se tam také dost řešila třebas vám to pomůže při výběru.....

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím
Jaká kamna? To je velice široká otázka. Pro lepší orientaci bych se zaměřil na několik otázek.

1. Ano výkon
2. Průměr kouřovodu, máte-li možnost napojit na komín 150 mm pak bez problému můžete i kamna s nižším průměrem např. 120, 130mm apod.,
3.Preferované palivo (jen dřevo, dřevo + i alespoň uhelné brikety, nebo uhlí koks apod.)
4. Způsob užití, což je velmi důležité, pokud jsou kamna jen doplňkovým nebo ozdobným prvkem lze pořídit dle vkusu a předchozích bodů prakticky "cokoliv". Vyžadujete-li od kamen nějakou speciální funkci např. možnost stáložárného provozu, nebo nějaké speciální věci jako vaření pečení, je třeba vybírat pečlivěji.
5. Další kritéria např. materiálové provedení (plech, litina nebo kombinace, keramické nebo kombinace apod.) způsob šíření tepla např. klasičtější radiační (sálavá) nebo konvekční apod.
S kvalitou vyhotovení to není často ideální, k nejproblematičtějším věcem patří vyzdívky (např. šamot vermikulit žárobeton apod.) jsou totiž nejvíce tepelně namáhány a výrobci často na těchto materiálech (ale nejen na nich) "šetří"....(čili např. po sezóně je třeba přešamotovat apod.)
Dalším kamenem úrazu bývá doprava, nezřídka se stane že dopravce přiveze kamna rozbitá (otlučená poškozená apod.) je tedy třeba ihned při převzetí prohlédnout a nepřevzít, případně je-li to možné dovézt si kamna sám.
Cena, na sezónní slevy se u nás příliš nehraje případně se často jen zdraží před sezonou, je třeba dávat pozor na to že tentýž produkt můžete někde koupit i např. o několik tisíc levněji, není špatné nakupovat i na inzerci, bývají tam i kamna užitá minimálně tedy zánovní přičemž cenově až o třetinu i polovinu levnější.
Dobrým ukazatelem je číst recenze na kamna např. na heurece a všude kde je to možné......

Autor: Michal Kluc
Datum: 08.09.2019 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115028
reakce na ...
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Kamna nebudou hlavním zdroje tepla, ale pouze na příležitostné zatopení jako okrasná. Proto přemýšlím, jestli výše uvedená nejsou zbytečně drahá a navíc nemám přívod externího vzduchu z venku. Výměna tepla radiační. Jde mi o to, zdali existuje nějaký opravdu ověřený výrobek který dobře těsní a nejsou s ním problémy. Nechápu, že podle některých recenzí lidé kritizují popelník apod. že si výrobce na to nedá pozor. Přemýšlel jsem i o klasických Petrách se sklem, ale když jsem viděl ty konstrukce a klička má koncovku z nějakého plastu tak nevím. Další požadavek je kouřovod zeshora kamen.

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 11:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím
Tak petry jsou principielně a konstrukčně velmi dobrá kamna, ovšem jsou určena především na uhlí tzn. hn. uhlí ořech 1 se naplní shora zapálí rozhoří seřídí velmi dlouho sama hřejí bez přikládání. Dřevem v nich topit lze ale není to příliš efektivní. Existují ale i kamna vpodstatě "zkrbované petry" např.
https://www.vjrousek.cz/wamsler-kamino-of-804-nostalgie-cerna-2.html
A různé jejich verze. Výhodou je že plotna dvířka a čelní meziplát je litinový, zbytek je tedy profilovaný plech, nevýhodou je šamotová vyzdívka která nepatří jako u mnoha ostatních kamen takového druhu k těm kvalitnějším čili je třeba sem tam zamáznout prasklinu nebo šamot po několika letech každodenního užívání vyměnit. Kamna lze užít jak na dřevo tak uhelné brikety, i hn. uhlí (bílina) chceme-li aby vyhřívala dlouho bez obsluhy. Nevýhodou je absence vnějšího roštového táhla, takže kamna nelze čistit se zavřenými spodními dvířky, (i když je rošt pohyblivý) u dřeva to tak nevadí u uhlí je to horší u hn. briket je už třeba dávat velký pozor. (prašnost) Dle mého soudu roštové táhlo by šlo i dodělat nebo si pomoci vysavačem popela ale v případě převážně dřeva nebude tak velký problém. Trochu omezenější je regulace sekundárního vzduchu vzadu páčkou jen vyp/zap. a neuzavíratelné otvory pod spodním okrajem horního skla. Jinak jsou kamna úspornější než klas. petry tedy mají vyšší účinnost a co se týká pláště něco vydrží (až na vyzdívku třeba po sezoně přešamotovat ) Mají odkouření 120 mm čili máte-li vstup do komína sopouch 150 hodíte tam redukci je běžně k dostání s tím by neměl být problém redukovat na nižší průměr lze....
Tuto verzi se zadním vývodem dostanete i levněji kolem osmi a půl tisíce cca, a samozřejmě jsou i klasicky s plnými dvířky, vyrábí se i s plech obloukem jako mátra a i okachlované ale dávat za ně o deset patnáct tisíc kvůli pár kachlicím se mi jeví jako zbytečné navíc ztratíte plotnu že....A jsou i ve verzi menší tedy 6kw jak se sklem tak bez skla ty už v podstatě nemají skoro žádnou šachtu čili to už jsou jen spíše krbovky

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 11:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Další z těch od peter odvozených jsou např. Thorma Flensburg dělají se jak se zadním tak i horním vývodem a i ve verzi konvekční (plech navíc) což je zase zbytečně o několik tisíc dražší. Užití je převážně na dřevo, můžete i hn. uhel. brikety ovšem zase rošt už je nepohyblivý čili čištění nebude tak komfortní jako u peter. Na dřevo si myslím ale stojí za pozornost, za šamoty a vermikulit nemohu zase dát ruku do ohně, je to asi obdobné jako u předchozího modelu.....
http://www.kamnaandrlik.cz/product/kamna-krbova/kamna-thorma/kamna-krbova-thorma-flensburg-cerna-smal/2573
Regulace vzduchu je propracovanější než u předchozího modelu, vzadu na stěně jsou ale také neuzavíratelné otvory na sekundární nebo terc. vzduch, odsávání tepla z vyhořelých kamen lze u tohoto nebo předchozího modelu částečně sanovat pořízením klapky do kouřovodu
Dalším modelem který je takovou zlatou střední cestou je ABX Kelt
https://krbova-kamna.heureka.cz/abx-kelt/?gclid=EAIaIQobChMIhO6TjvrA5AIVEc53Ch0HWQQXEAAYASAAEgI5w_D_BwE
Pokud se nepletu měly by mít rošt. táhlo možnost čištění zvenku, možnost užít dřevo uhelné brikety, co se týká šachtičky vyložené litinou nemohu sloužit co se trvanlivosti týká, jedná se také o kamna vycházející z koncepce "petry"

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Další v podstatě "principielně " skoro čistokrevné petry jsou Thorma Filex, verze s druhým pláštěm tedy konvekční se prodává pod názvem "bamberk", lze je užít jak na dřevo uhel. brikety tak na hn. uhlí ořech 1 Bílina (odhořívání shora) mají jinak řešený deflektor než klas. petry litinový sběrač který je vyměnitelným náhr. dílem (jako skoro všechny části od kamen značky Thorma jsou díly snadno dostupné a ne příliš drahé) Mají dobře a jednoduše řešeno ovládání prim. i sekundárního vzduchu a mají i vnější roštové táhlo čili výhoda čištění za zavřenými dvířky (nechat odstát)= lze dosáhnout téměř bezprašnosti v interiéru téměř...Konstrukčně funkčně velmi dobré a hodnocené i jako úspornější než petry. Nevýhodou je zase šamotová vyzdívka kvalitou cca jako u výše jmenovaných a při přetěžování možnost průhybu plechu u rámu dvířek (problém mnoha kamen kombinace plech litinová dvířka, funkčně většinou drobná dilatace nevadí) https://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-h-b/
nebo
https://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-filex-bamberg/
Vývod mají zadní v čemž nevidím problém (umožnuje variabilnější napojení kamen než horní vývod) Dobrá kamna nechcete-li příliš utrácet a pozor je třeba také hledat dle ceny bývají i levnější....
Co se týká těch peter s plastovými úchyty a sklem máte na mysli různé od Thormy Milano, Verona, apod., oproti petrám mají zkrácenou výšku šachty a na rozdíl od Thorma Flensburg nemají šachtu protaženou vzad čili špalíky dřeva musí být menší , mají ale roštové táhlo čili ideální např. pro hn. uhelné brikety, jde o kamna cca 5 kw viz.např.
https://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-milano-ii-b/?gclid=EAIaIQobChMIv_ikqf7A5AIVlOR3Ch1YywqyEAAYASAAEgIArfD_BwE
Jinak ale zase šamoty to samé jako výše řečeno....a pozor na cenu (bývají také předražovány)

Autor: Michal Kluc
Datum: 08.09.2019 12:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115028
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Já jsem zapomněl napsat, že palivo bude pouze dřevo. Tedy aby to bylo efektivní. Dále budou v rohu, kde je 90 stupňů úhel a v jedné ze zdí je přívod na komín. Dříve tu byli pravděpodobně petry. Tak aby se to dalo vůbec napojit. Někteří uvádějí u Thormy že se špiní sklo.

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Nevím jak to tam stálo, to bych musel vidět, ale nebyl-li problém napojit petry neměl by být problém napojit i jiná kamna se zadním vývodem tedy pochopitelně neviděl jsem tam vzdálenosti od nábytku stěn apod. Ve výše jmenovaných kamnech vyjma posledně jmenovaných jen na dřevo (od fi. Jotul, Plamen, Dovre apod.) je možno topit také jen dřevem ale je tu možnost v případě potřeby použít i např. hn. uhelné brikety, u některých i uhlí, což nikomu nenutím ale je tu vždy ta možnost. Jinak co se zanášení skla týká je třeba se trochu "naučit topit" užívat suché dřevo , u dřeva se postupně stahuje primární vzduch a nakonec se užívá víceméně jen sekundární přikládá se po menších dávkách a chce to topit delší dobu než se v kamnech nastolí jistý žár pak se sklo i často očistí samo, jelikož ale dřevo je většinou systém "přikládací" takže teploty často kolísají pak jednou za čas je třeba sklo stejně očistit. (na rozdíl od hn. uhlí oř. 1 Bílina stápěného shora tam je to relativně čistý a stabilní proces že se sklo víceméně nemusí čistit velmi velmi dlouho, spíše jen občas od popílku, ale to jen na okraj)
Jinak tedy jsou-li kamna jen na okrasu bez dalších požadavků a jen na dřevo, pak opravdu volit co libo s ohledem na výkon, na občasné zatopení nejsou nároky na kamna velké ale záleží na každém

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Čistě jen na dřevo jsou určeny kamna tvaru "jezevčík" kde špalíky mají odhořívat zepředu dozadu pak se zezadu shrábne dopředu a přiloží těmto typům se blíží např. ty Thorma Flensburg, na rozdíl od nich ale nemají vyzdívku (což vzhledem k údržbě může být výhoda) a nemají rošt tzv. systém bezroštového spalování. Nejznámější jsou u nás kamna např. od firmy Jotul viz. např.
https://www.centrumvytapeni.cz/jotul-f-601-n-litinova-krbova-kamna/?gclid=EAIaIQobChMIs76WyYHB5AIVhed3Ch044Q6xEAYYBCABEgLOWfD_BwE
nebo prosklená
https://www.profistavba.cz/jotul-f-602-n-cerny-lak-prosklena-dvirka-d3937/?var=4026&gclid=EAIaIQobChMIkLDg34HB5AIVhud3Ch3BogsYEAQYDyABEgLg7fD_BwE
Ale těchto kamen je vícero verzí i od jiných výrobců např. pod názvy upland, trenk apod. liší se rozměry designem apod.

Autor: Michal Kluc
Datum: 08.09.2019 12:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115028
reakce na ...
Jotul se mi líbí, ale po technické stránce vybírání popelu asi není praktické ?

Autor: Petr Malík
Datum: 08.09.2019 12:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
U těch bezroštových systémů na dřevo se popel nevybírá nikdy úplně vždy se tam nechává jistá vrstva která má dvě funkce izolační (pro stáložárný proces uchování žhavých uhlíků) a ochrannou tj. chrání spodní část kamen před zbytečným tep.namáháním. Popel se doporučuje vybírat až tehdy je-li jeho vrstva už příliš vysoká, nekdo tedy říká jednou za týden někdo za měsíc apod., toto nevím s tím prakticky nemám zkušenost takže nechci "mystifikovat" jak to v praxi s těmito kamny "systémem" vlastně je.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama