Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Čištění topného systému před montážní kondenzačního kotle

Autor: Ondřej Lát
Datum: 10.09.2019 09:46
uživatel: 130816


Dobrý den,

chceme vyměnit dosluhující kotel (Viadrus NK 17) za nový kondenzační, ale radiátory a rozvody nechat stávající. Jedna z podmínek záruky je vyčištění / ošetření topného systému před montáží. Problém je v tom, že montážní firmy, které jsme oslovili, se na tom neshodnou.
firma A - doporučuje systém propláchnout chem. roztokem, odkalit, znovu napustit a přidat inhibitor + namontovat mag. filtr, ale sama by to nezajistila
firma B - čištění je prý zbytečné, stačí mag. filtr
firma C - jen vyměna vody, inhibitor + mag. filtr (takže asi něco mezi A a B).

Pokud se systém nevyčistí, může se poškodit čerpadlo a tím pádem skončí záruka. Pokud se vyčistí, prý hrozí, že topný systém naruší (radiátory jsou litinové, staré cca 60 let, rozvody 20 let).

Máte s čištěním nějaké zkušenosti? Existuje nějaký doporučený postup, na kterém by měl člověk trvat?
Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej jjj10.09.2019 18:51
Jozef Homola10.09.2019 12:42
Petr Stoll10.09.2019 11:48
Jozef Homola10.09.2019 11:16
Petr Stoll10.09.2019 11:01
Jozef Homola10.09.2019 10:08

Příspěvky
Autor: Ondřej jjj
Datum: 10.09.2019 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Dle me kazdy ma pravdu

1. Pokud je bordel v topeni tak chemie se musi dat a proplach topeni taky musi byt.. jinak budete do smrti cistit filtr

2.cisteni je zbytecny.. ano je zbytecny pokud tam bordel neni. A samo inhibitor nemusite davat pokud voda ma kvalitu co ma mit..

3. Inhibitor je fajn vec kdyz napousteci voda neni spravna.. ano to je pravda a taky reseni, kvalitni mag filtr vzdy bwz debat

Ale zda voda je spatna nebo neni zjistite tak ze udelate chemicky rozbor vody v topeni a vody co budete napoustet pak budete vedet do ceho jit.. rozbor vody umi delat vetsina firem co prodava chemie do topeni. Tedy fernox a av-equen

Topenar je jen "blbej" clovek co dela jen to co mu reknete a rad udela i neco na vic kdyz mu to zaplatite.. ale kdyz přečtěte navod poradne ze vyrobce nechce aby ste dal kotel o vykonu co si vymyslite nebo vymysli topenar. Chce aby ste mel nato projekt od projektanta.. to je clovek co to umi spocitat. Stejne tak musite najit nekoho kdo umi udelat rozbor vody a rict co je treba udelat s vodou.. topenar je clovek co ma ruce nato aby udelal co chcete, pak ste vy incestor co to zaplati a pak jsou lidi co vam spocitaji a vyprojektuji co mate chtit po topenari.. zda si je zaplatite je jen vase vec:)

Autor: Petr Stoll
Datum: 10.09.2019 11:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den,

s těmi radiátory se zbytečně obáváte, pokud nejsou ocelové a zrezivělé.

Zde máte vyjádření od specializované firmy:

5. Může čištění poškodit radiátory nebo jiné části soustavy? Mohou radiátory prosakovat?

"Pro čištění se používají pouze speciální, ekologicky nezávadné čistící směsi, vyráběné a používané již desítky let v zahraničí, které jsou naprosto bezpečné a neškodné vůči všem čištěným materiálům a reagují výhradně na sedimenty Při použití těchto speciálních směsí nemohou být radiátory, těsnění ani jiné části nijak poškozeny. Jakékoli obavy z možného prosakování radiátorů jsou zcela zbytečné."

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.09.2019 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Při vší úctě, tak je to přehnaná reklama jak všechno jde sndno a ekologicky. Nejde a ekologicky už vůbec.
Pokud někdo chce radiátory litinové vyčistit ze "zapečených nánosů" a jiného kalu, tak je musí demontovat (nejlépe převrátit vzhůru). Jinak tu špínu může přesunout jinam a část té uvolněné bude škodit později.

Autor: Petr Stoll
Datum: 10.09.2019 11:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den, pane Homolo,

link jsem již smazal, abych nebyl podezřívám z reklamy. Od uvedené firmy jsem četl odborný článek, ve kterém bylo čištění zdokumentováno i pomocí termovize. Zpochybnit se dá však cokoliv, to sám víte nejlépe.

Pokud bych tedy odpověděl za sebe, na základě mých zkušeností, a že jsem byl přítomen jak chemickému čištění, tak i demontáži starých litinových radiátorů, tak bych obavy tazatele nesdílel.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.09.2019 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Je faktem, že litinové radiátory vykazují větší odolnost vůči laminární korozi než plech ale v jaké kondici jsou po 60-ti letech těžko hádat.
Kdybych měl doporučit něco tazateli, tak demontovat pouze jeden a na stojáka jej aplikačním nádstavcem tryskající vodu vypláchnout. Podle toho co z toho vyjde aplikovat případně čištění.
Jakmile bude náhodou reklama na nějaký vadný díl, tak si výrobce kotle automaticky u staré instalace ale i nové odebírá vzorek vody.
Také lze zvážit výměnu radiátorů, mají na to nárok. Nevím o jaký počet se jedná ale nové je nové a má to i nové ventily. Pokud budou panelové, ušetří i místo.

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.09.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
K novému kondenzačnímu kotli určtě existují závazné projekční pokyny výrobce, které říkají co se má udělat aby nepadla záruka. Takže typ kondenzačního kotle a uvidíme co tam píší.
Poznámka: Výrobce určitě požaduje do provozního sešitu uvést jak byl systém vyčištěn a čím a jak. Ani se mne nechce věřit, že topenářská firma nemá v tomto jasno.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama