Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Větrání ložnice bez ohledu na rekuperaci, ale hlavně tiše...

Autor: Ales Koule
Datum: 12.09.2019 14:55
uživatel: 130834

Zdravím,
mám specifický problém. Přestěhovali jsme se z malého bytu do většího, ale zároveň ze zcela klidného prostředí do místa s ulicí, kde trochu jezdí auta.
Byli jsme zvyklí spát při pootevřeném okně, raní řev ptáků je tolerovatelný. Jenže teď si musíme vybrat buď otevřené okno a občasný hluk aut (nejde snést) nebo zavřené okno a po čase vydýchanou ložnici (cca 45m3).
Řeším otázku, jak větrat při zcela zavřených oknech, a zároveň nebýt pro změnu rušeni nějakým protivným monotónním hlukem větráčku.
Samozřejmě jsem koukal na decentralizované rekuperační jednotky, ale nejsem si jistý právě jejich hlukem...jak je to s nimi ve skutečnosti.
Také mě zarazilo, že se při příliš nízkých teplotách vypínají, aby nezamrzly. V zásadě je mi rekuperace volná, jde mi o větrání venkovním vzduchem, ideálně očištěným o prach atd. nějakými filtry při zachování hlukotěsnosti a vlastním hluku max. jako tichá klimatizační jednotka. Ale za to každou noc, v zimě v létě, bez ohledu na vekovní teplotu. Optimálně s možností nějakého pokročilejšího nastavení např.: "během noci se každou hodinu rozjeď na 10 minut naplno" a pak zase sniž otáčky na minimum.
Existuje něco takového?
Jsou ty decentrální rekuperační jednotky schopné v zimě aspoň nějak bez rekuperace honit vzduch sem a tam (nebo jen dovnitř)?
Co nějaká ventilační jednotka, ale viz.výše....s filtry, nezvyšující hluk pronikající zvenku a s možností podrobnějšího nastavení než on/off.

Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Roman Novák06.08.2020 20:46
Marek Bednar06.08.2020 15:45
Jozef Homola06.08.2020 10:09
Michal Hacker06.08.2020 09:16

Datum: 06.08.2020 10:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Oba příspěvky docela trefně popisují možné problémy. Není všechno zlato co se třpití asi tak by se dalo parafrázovat.
Rekuperace byla původně vymyšlena dávno předtím než se začalo šetřit energiemi a to pro tropické klima, kdy se potřebuje větrat už jinak klimatizované místnosti a nechceme tam "nafoukat" tropický vzduch o vysoké vlhkosti, který po mixáži s chladnějším uvnitř je ještě relativně více vlhčí.

Autor: Michal Hacker
Datum: 06.08.2020 09:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132708
reakce na ...
Zdravím,
vidím lehkou podobnost v tom, co obsahuje předešlý příspěvěk, zaparkuji sem tedy můj, který jsem psal na jiné fórum:

Mnoho laiků i expertů hovoří ve fórech o tom, že rekuperace více či méně napomáhá ponechat vyšší teplotu v obálce domu. To je dle mě OK a naprosto pochopitelné v období podzim-zima-jaro. Ale co dělat nyní (srpen), kdy chci, aby naopak co nejvíce tepla šlo ven? Máme dvoupodlažní dům, kde se celý den pohybuje žena na mateřské, dvě děti a jedna kočka před smrtí. Takže celý den běží TV s pohádkama (65" televize je svým způsobem přímotop), trouby jak horkovzdušná, tak parní (mimochodem super udržet vlhkost, stačí ohřát jídlo a pustit páru do interiéru), varná deska, myčka otevře po dokončení dveře a pouští vlhko a teplo do interiéru, nemluvě o pračce a sušičce. Za současné situace, kdy ještě nemáme namontované venkovní stínění a máme okna (východ/jih/západ) včetně portálu jako kr*va (jih) je interiér přehřátý, logické. Takže tohle teplo rozhodně nechci držet v obálce domu ani ve spodním, ani v horním patře, kde jsou dětské pokoje a ložnice.

Rekuperaci mám spuštěnou teprve třetí den a začínáme se kamarádit. Ovšem postřehy z různých fór ne vždy něco napovídají co se týče nastavení průtoků, teplotních profilů, bypassu atp. Je zřejmé, že co stavba+člověk, to unikát.

Např. nyní mi nejvíce vadí a budu odstraňovat ze stolu otázku, co s ložnicí v noci. Jsme naučeni spát celoročně s více či méně otevřenými okny a nyní je máme zavřené a seznamujeme se s rekuperací. A musím přiznat, že poslední noc jsem rekuperaci před spaním dal do režimu "Away" a řekl jí, že ráno v 6:00 má začít na druhý stupeň větrat. Když je venku max. 16°C a po dešti, lokalita na kraji obce, kde žádné smrady, hluky ani obtěžující sousedé nejsou, není přeci nic příjemnějšího, než okno otevřít dokořán, roztáhnout nosdry do maxima a nasávat vzduch jak vysavač. Jenže co s rekuperací. Vypínat ji už z principu nechci, můžu ale ovlivnit její výkon. Mám ho snížit na minimum, třeba využít režim "Away"? Nebo nechat stupeň 1 nebo celodenní dvojku? (samozřejmě hodnoty těchto stupňů si nastavuji v rozšířeném nastavení) Chtěl bych ráno přijít do spodního patra a mít tam vyvětráno, současně bych tam chtěl přes noc hnát studený vzduch z exteriéru. Dále musím brát ohled na to, že centrální rozvod mi ovlivňuje i oba dětské pokoje, kde spí děti ve stejném návyku jako my (doposud otevřená okna, nyní máme rekuperaci). Jedna místní "odborná" firma mi nastavila koncové klapky tak, že na jedné větvi (2x pokoj, 1x ložnice) mám u děcáků klapky plně otevřené a ráno je tam suprově. Ale v ložnici (jak jsem psal výše) to není úplně ono a klapka na konci rozvodu je zde nastavena tak, že pohmatem kolem ní protáhnu prst. Nejsem odborník, takže nevím, co je k tomuto nastavení a zaregulování vedlo. Ale něco mi napovídá, že to možná nebude úplně ono. Spíš si říkám, že to takto nastavili, aby zbytečně nevětrali místnost, kde celý den nikdo není. Ale již opomenuli, že v noci je žádoucí děcáky a ložnici větrat na maximum. Nevím. Stačí si pohrát s nastavením kdy bypass ano a kdy ne?

Pročtením manuálu odpovědi na tyhle postřehy jen těžko dostanu. Čekám návštěvu od Zehnderu (k těm jsem přešel z důvodu nespokojenosti s předchozí firmou), abychom společně nastavili jednotku profesionálně a hlavně se pobavili o tom, jak výše popsané situace řešit.

Pokud by někoho zajímaly parametry výše popsaného domu, prosím. jednotka Zehnder Q350, spodní patro 192m3, horní patro 285m3 (bude to o něco víc, nechali jsme v děcákách otevřené krovy oproti projektu). Rozvod průměr 160cm, konce 125cm, páteřní, vývody z rekuperace na fasádě západní strana. Vnější obálka 30ka Porotherm+20 izolace, okna trojskla.

Závěrem. Ani nevím co tímhle příspěvkem sleduji, spíše oživím téma a možná požádám více z Vás o sdílení praktického využívání nuceného větrání pasivní rekuperační jednotkou a předem díky za to.

Autor: Marek Bednar
Datum: 06.08.2020 15:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Od jara do podzimu prepnu jednotku na manualni rezim s % vykonem, ktery po zkusenosti vyhovuje a to je vse. Je to jednoduchy jak facka bez laborovani kdo, kdy a jak ma otevrena okna nebo dvere. Pres zimu se nastavi tydenni program, ktery se automaticky kombinuje s CO2. Ventily si nastavte podle pocitu, aby Vam to vyhovovalo.

Autor: Roman Novák
Datum: 06.08.2020 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím, je potřeba si uvědomit co po té rekuperaci a celém rozvodu vzduchu požadujete. Správně uvádíte zdroje energie. Pokud se Vám podaří vyčíslit uvedené zisky pro vybrané místnosti tak dostanete hodnotu potřebnou na jejich uchlazení. Následně zjistíte, že pasivní rekuperace něco takového nemůže zvládnout. Takže Vám nepomůže anii návštěva ze Zehnderu. V následujících dnech se o tom přesvědčíte. Nikdy ale není vše ztraceno. Určitě dejte vědět jak se daří či nedaří problém řešit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama