Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Má fotovoltaika smysl na ohřev vody ve 200 l boileru?

Autor: Karel Beránek
Datum: 16.09.2019 10:50
uživatel: 101638

V našich klimatických podmínkách lze předpokládat, že na nic jiného, než na ohřev vody fotovoltaiku nepoužijete. V zimě je většinou zataženo a v létě netopíte. Přebytky nikdo nekoupí.
Má tedy smysl o fotovoltaice na rodinné domy vůbec uvažovat ?

Má návratnost 20 let smysl? Smutné probuzení z fotovoltaického snu!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 60   starší >>
Datum: 10.12.2019 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101903
reakce na ...
rozumím, že každý má jiný energo-mix v RD/polohu střechy/nabídkovu cenu FVE a proto objektivně nemusí tento základní typ FVS optimálně zapadat do TS, ale proto tady nemusíte na vše okolo FVE hned plošně plivat.....já reálně nahřívám 160l bojler pomocí FVE nově od května 2019. 6x280W=1,68Wp amerisolar, střecha 45st JZ, měnič s regulací Solareco OPL 7AC2, PC FVE vč montáže na klíč+ administr. NZU+výchozí revize >> 55t.Kč (5 let plná záruka,+1x bezpl.záruční prohlídka, můj čistý náklad po odečt. 50%dotace a 10t.bonusu za kotlíkovku činil 17tis.Kč) zhruba mi návratnost přes ušetř. EL vychází na 5-6 let Pokud se budou opakovat mimořádně dlouhé a stabilní léta jako v r. 2019, pak 4-5 let:-))

Za období 5-10/2019 jsem prakticky nemusel (jestli všehovšady 2x?) zatopit v zplynovacím kotli na dřevo=hlavní zdroj tepla, +bivalentní zdroj ohřevu bojleru, protože bojler si držel od FVE celé období kolísavě 45-60C podle intenzity slunce při stálém odběru vody/spořebě 2 osob (o víkendech 4), resp.si poradil až se 3-4 dny bez slunce - zajímavé že i v oblačném dni jsou teplotní zisky poloviční až třetinové oproti jasnému slunečnému dni, ale jsou.... PS bojler mám obalen 20cm molitanu ze starých matrací a to vše zakryto ALU-odraznou folií :-))

Autor: Jiří Zilvar
Datum: 23.10.2019 11:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den,

v podmínkách ČR průměrně 1 instalovaný kWp ročně vyrobí 1 MWhel. Pořídíte-li si elektrárnu s dotací, využijete minimálně 70 % v místě výroby. 1 MWh v ČR stojí 4500 Kč, při dnešních cenách elektřiny tak ročně ušetříte minimálně 3200 Kč, reálně víc (využijete víc než 70 %, rostou ceny elektřiny...). 2 kWp fotovoltaiky s baterií, instalací a s dotací stojí 100 000 Kč. Tak si můžete spočítat, za jak dlouho se vám to vrátí. Zbývajících 30 % lze prodat obchodníkovi s elektřinou, nebo vyměnit za slevu na elektřinu (tzv. net metering nebo "virtuální baterie"), blíže zde: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/17459-v-cr-uz-funguje-net-metering-pro-koncove-zakazniky-jen-se-mu-tak-nerika

Autor: Pavel Wolf
Datum: 23.10.2019 13:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Děkujeme za reklamu. Když si pořídím 2 kWp fotovoltaiku ušetřím podle vás 6400 Kč ročně. To se zaplatí za 15 let. Je jasné el. zdražuje ale panely stárnou a na měnič určitě není záruka 15 let. A co revize servis kolik to dělá za rok? Dobu co dával stát (odběratelé EE) za 1kWh hromadu peněz jsme propásli. A dotace ty tady nejsou v tomto případě pro nás ale pro obchodníky jenom nás k tomu potřebujete. Zrovna dnes náš nejvyšší Major Zeman prohlásil v TV že cena panelů klesla na 1/10. Jo to by se to potom budovalo.

Autor: Frantisek Stepanek
Datum: 03.11.2019 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105497
reakce na ...
Kdybych si měl dnes volat firmu aby mi postavila 2kWp FVE, musel bych být přinejmenším padlej na hlavu. Před 12 roky jsem si nechal postavit firmou kompletní systém solárních panelů s bojlerem pro TUV s tím, že 50 procent z ceny mi vrátí SFŽP. Když tu najednou se objevil pán, že musí provést posouzení celého systému.Nevim co posuzoval ale naúčtoval mi 4500 Kč, jinak prý těch 50 procent zpět nedostanu.Abych se tomu v budoucnu vyhnul, postavil jsem si 2 kWp FVE off grid sám a vyšlo mi to na cca 40000 Kč.8 panelů 260W stalo 21000, regulator 30A 3000 Kč, Měnič 2.5 kW 1900 Kč (z Číny)baterie 2x 12V/100Ah trakční cca 10000 Kč a zbytek stál příslušenství. Měnič je modifikovany sinus a pro většinu spotřebičů vyhoví. Odporovým spotřebičům vůbec nevadí, spínanými zdrojům také ne, problém můžou mít spotřebiče s trafem (mikrovlnka) a motory s rozběhovým kondenzátorem. (sekačka na trávu, ponorné čerpadlo), tam je třeba počítat s větším proudem při spuštění.

Autor: Martin Kotelník
Datum: 23.10.2019 13:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Tak z Vašeho příspěvku je pravdivá první věta, zbytek to jsou takové reklamní polopravdy z letáku, to nelze brát vážně. Na druhou stranu, pane Wolf, revize/servis, mám mikrozdroj na střeše 2,5 roku a teda jsem na to nešáhl, nevím teda co bych na tom servisoval...umetal elektronům cestičku? takže 0Kč a pokud do toho neuhodí blesk, nehodlám na tom nejbližších 10 let nic měnit. A áno, po 12 letech jsem psychicky připraven si koupit nový měnič.

Datum: 23.10.2019 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano jsou dvě cest jak přijít FV. Třeba jako vy nebo já co si to umíme zapojit a z koukne to rev. technik. Nebo lidé co to mají na klíč. A FV za 200 t musí přinést pro firmu další peníze za kontroly které určitě jsou nutné pro uznáni záruk. Když koupíte nové auto kolik dáte za servis dejme tomu za 7 let aniž by se cokoliv rozbilo, bude to ranec. V dnešní době nadále platí vzdělávej se rozšiřuj obzory a co si dokážeš udělat sám tak si udělej jinak platíš jak mourovatý. A návratnost je potom v nedohlednu. Ty argumenty byly použity z předešlého příspěvku nejsou z mé hlavy.

Datum: 23.10.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
hmmm, přiznám, že mně teda nenapadlo, že když jako si to koupím od větší firmy, že bych měl solit ještě pro sicher za nějaké prohlídky.....to v reklamních letácích není :-))))

Autor: Tomáš tom
Datum: 26.10.2019 08:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Díky legalizovanému podvodu ve vyhodnocování naměřené energie v elektroměru je těch 70% spotřebované energie jen na papíře pro zelenou úsporám. Ty simulační a výpočtové programy na kterých se zpracovávají ty energické posudky neumí zohlednit tuto ČEZkou podvodnou specialitu. Ten posudek zhruba souhlasí pouze u jednofázových přípojek, ale u těch třífázových je to pouze "přesné sčítaní nesmyslných čísel".
Ten energetický posudek by se musel dělat na každou fázi zvlášť, na každé fázi zmapovat spotřebu udělat fázové posudky a výsledky fázových posudků potom sečíst.
Ano dá se zvýšit ta míra spotřebované energie třeba i na 100% použitím různých regulátorů, ale to je navíc, to není v energetickém posudku a např. v lednici to nelze spotřebovat a tak to skončí v teple (kterého je tak často nadbytek). To by musel být regulátor který by přepínal všechny spotřebiče mezi fázemi a vyhodnocoval by jejich nejoptimálnější kombinaci.

Autor: Lukáš Švinger
Datum: 20.11.2019 19:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100847
reakce na ...
100% se podepisuji pod Váš příspěvek.
Zdánlivá maličkost, o které se mlčí, nikdo ji neřeší, v Evropě specialita jen ČR a tuším i Slovenska a přitom má zásadní dopad do možnosti spotřebovat vlastní vyrobenou energii a tím maximalizovat úsporu a zároveň max. omezit přetok do sítě při 3 fázové přípojce. Smutné!

Datum: 20.11.2019 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stát nemá zájem aby přišel o odběratele a ekologie to je jen takoví popěvek. Když by bylo snadné se opojit od DS kdo by potom platil ty zisky solárním baronům to by potom stala 1 kWh 10 korun.

Datum: 25.11.2019 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A tady je výsledek toho vyhláškou legalizovaného měřícího podvodu jak to vychází ve skutečnosti oproti těm energetickém posudkům:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/219452801081125
Ty dvě třetiny energie ve skutečnosti ani nikdo nevyrobil ani nespotřeboval, ale zákazník je zaplatil, protože je elektroměr "vytvořil" z fázové nesouměrnosti a započítal do spotřeby i výroby zároveň v jeden okamžik. Za trafem na VN straně už je všude součtové měření, takže tam se ten podvod projeví tak, že tato část distribuční síť přenesla dle elektroměrů více energie než kolik tam bylo dodáno a vyrobeno, takže účinnost distribuce roste i nad 100%. A to je dle MPO spravedlivé a překonali tak supravodiče. Naši úředníci z MPO by za to měli dostat Nobelovu cenu.

Autor: Karel Beránek
Datum: 25.11.2019 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Úředníci a vlády současné i minulé. Je lidské nejdříve vidět svou kapsu a až po tom blaho lidu. Ve fotovoltaice to je do vesmíru volající !
Typicky česká ulička. Ve světě je prakticky vše ošetřeno, jenom my, naše vlády a zákonodárci, vždy hledají svou cestu. Už jen pro to aby opodstatnili statisíce vládních úředníků, kteří jsou zároveň poslušnými voliči těch, kteří jim neustále přidávají na výplatách. Vymýšlejí již vymyšlené a z nás dělají blbce! Díky státní České televizi!!! Tu by ostatně také chtěli zrušit, spíše vlastnit, stejně jako ty soukromé. Hezky si to komunisti rozdělili !

Autor: Jiří Zilvar
Datum: 26.11.2019 12:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120411
reakce na ...
Je fajn, že ČT rozvířila vody, na TZB jsme o tom psali před dvěma lety: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/16878-mereni-po-fazich-je-pro-vlastniky-malych-fotovoltaik-problem-jak-mu-predejit

Jen škoda, že to muselo dojít až sem a je s podivem, že se chytla zrovna PRE, resp. její dodavatel. To jsem zvědavý, jestli se ozve víc jejich zákazníků.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 25.11.2019 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
A mohu se zeptat, jak jen změna způsobu účtování omezí přetoky energie do sítě?
Pokud máte špatný střídač, tak tomu nezabráníte a navíc zvyšujete nerovnoměrnost zatížení soustavy.
Možná bez hloupých dotací by ta technologie nastoupila až v době, kdy by byla na tyto věci opravdu zralá a ekonomicky opodstatněná.

Datum: 25.11.2019 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nerovnoměrnost zatížení ale v tomto případě nevytváří zdroje (v té reportáží je fázově symetrický zdroj tak jak požadují distributoři v PPDS a instalují energetické firmy a to je ten problém), ale vytváří jej spotřebiče. A ten kdo si fázově vyrovnává zatížení fází a zrovnoměrňuje tak zatížení sítě, to dělá k nelibosti distributora, protože ho "okrádá" na tom podvodu co si u Kuby a Vitáskové tou vyhláškou prolobovali.
Ono tak ani nejde o FVE, tam je to už celkem řešitelné asymetrickými střídači, ale co takové kogenerační jednotky a jiné zdroje s rotačními generátory bez střídačů, z těch asymetrické zdroje neuděláte. Navíc MPO tvrdí že je to spravedlivé, ale to je lež a energetický podvod už proto že to umožňuje na papíře překročit 100% účinnost distribuce a je to realizované jen u vybraných měřících míst.
Elektroměr má měřit přenesenou energii v předávacím místě a ne vyhodnocovat fázovou nesouměrnost a vykazovat ji v přenesené energii v kWh. Jestli někomu vadila fázová nesouměrnost tak si měli stanovit sankci za překročení např. 6kW fázového rozdílu (podobně jako je sankce za nedodržení účiníku) a ne to míchat do kWh. Jenže tady vůbec nejde o fázovou nesouměrnost, ale o legalizovaný energetický podvod.

Datum: 25.11.2019 22:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musel by mít 3f konvici.

Autor: Lukáš Švinger
Datum: 28.11.2019 19:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100847
reakce na ...
3f. konvice, to by byla raketa :-)
Výše uvedené doplním jednoduchým příkladem:
RD s 3f přípojkou a elektroměrem. Na fázi č.1 je připojena FVE s aktuálním výkonem 1,5 kW. Na fázi č.2 se zapne spotřebič s příkonem 2 kW (např. bojler). Pro jednoduchost žádná další spotřeba v domě není.
Jak tuto situaci vyhodnotí elektroměr v ČR a v okolní Evropě:
- elektroměr v ČR zaznamenává dodávku do sitě 1,5 kW a odběr ze sítě 2 kW
- elektroměr v Evropě zaznamenává odběr ze sítě 0,5kW (dodávku 0 kW)

Když takový stav bude trvat 1 hodinu tak:
- elektroměr v ČR zaznamená dodávku do sitě 1.5 kWh za cenu nula nula prd a odběr 2 kWh za cenu v hodnotě cca 2x4,3=8,6 Kč (záleží na tarifu)
- elektroměr v Evropě zaznamená pouze odběr ze sítě 0,5 kWh za cenu v hodnotě cca 0,5x4,3=2,15 Kč.

8,6-2,15=6,45 Kč je z pohledu zákazníka v čudu, tedy na kontě dodavatele el.

Jediným řešením u FVE je asymetrický střídač, ale ten je nepochybně dražší než obyčejný jednofázový. A návratnost investice utíká a utíká do budoucna. :-(

Datum: 29.11.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Váš jednoduchý příklad trochu vylepším, protože to jsou furt nějaké poloinformace:
1) takhle blbě se neměří jenom u nás, ale tutově i v Polsku, taky tam na to nadávají. Bohužel pro nás, v tom Polsku jedou na full netmeteringu 1 k 0,8.
2) Dále ten příklad je takový tendenční, kulhající stejně jak ta reportáž v televizi, neboť když mám barák, asi v něm nepojedu na sazbu D02 (soudím dle ceny 4,3 z příkladu). Dále když už mám 3f barák a nechám si postavit 1f FVE, tak přehodím maximum odběrů právě do té jedné fáze abych neřešil způsob měření, nebo si pořídím 3f FVE, což je blbě zase na jinou stranu, tak si člověk nevybere. Dále ta 1h plného provozu totální nesymetrie.......ale budiž, pro příklad dejme tomu. A teď, kdo s toho co má.
z 8,6Kč je to: 2,3Kč Obchodník, -0,87Kč (mi pro změnu vrátí obchodník na slevě), 0,74Kč distributor, 0,03 Kč, ČEPS, 0,21Kč OTE (tedy potažmo stát pro OZE), 0,01Kč stát, 1,34Kč stát (DPH).
Když si to vyhodnotíte komu na čem záleží, tak obchodník to není, protože on tu energii taky kupuje, takže ten profit nebude nic moc a taky se do toho obchodníci nehrnou, takže nejvíc by tratil distributor a hlavně stát. Jenže pořád se bavíme o extrémním případu. V praxi u mně mi vyteče 700kWh, no a kdyby se změnilo měření na součtové, pomohl bych si řekněme o 300kWh. Ano jsou to peníze, ale spíš férovější mi přijde, dát nějaké drobné distributorovi, když už přes jeho dráty to teče k sousedovi a nedělat blbosti typu asymetrický měnič a přepojování fází baráků atd.

Datum: 29.11.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napsal jste to asi dobře, ale hromada lidí jenom ví co jim řekne prodejce. Nevím kolik je povolený výkon pro 1f asi 3,5 kW to se zdá zákazníkovi málo a prodejce navrhne 3f a je to. Bude lepší kšeft. To sesadit si věci na 1f napadne jen lidi, co tomu rozumí jako vy a fandové co do FV dá se říci kutí. Stát z jedné strany nebude mít zdroje el. ale pro podporu malých solárníků moc nedělá. Někdo bude oponovat jsou dotace, ale jak dopadl pán s dotacemi v TV, špatně. Netmetering by byl veliký + bez použití aku, které strašně systém prodražují. Z jedné strany stát buduje po zkušeností ve světe nebezpečné at. elektrárny (Německo je bude rušit) při tom se bojí, že přijde při podpoře FV o odběratele a dojde ke snižování hodnot hl. jističů tím pádem poklesu zisku. Kdo by potom platil ty zisky solárních baronů?

Datum: 29.11.2019 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mno, v 1f řešení je povoleno 16A, tedy 3,68kW,
Navržením 3f fotovoltaiky nevznikne lepší kšef, ale horší, protože v 3f řešení je všechno dražší, takže do limitu dotace se toho vleze méně. Proto firmy houfně tlačí 1f řešení do 3f baráku. Vypadá to lépe, jako ten výkon v panelech. Jinak máte pravdu, lidé jsou jak ovce bez rozumu. Moje babička dycky říkala, když má hloupý peníze, mají kramáři kšeft. Krásná ukázka je toho zákazníka v televizi, vstupní jistič do baráku 3x80A (všimli jste si někdo?), výkon FVE kolem 6-7kW (rozuměj docela dost), k tomu baterka pouze do jedné fáze a řeší, že se to blbě měří. I kdyby to měřili součtově tak si moc nepolepší. Jo a chudák důchodce si koupí elektromobil, málem mi ukápla slza. By mně zajímala taky ta návratnost. Ale nezávidím, ať si koupí každý co chce, jeden si koupí baterku za 1/2 míče, druhý to prolítá kolem zeměkoule. K těm solární baronům, každý jsme jim mohli být, taky jím bych byl, kdy se u nás připojovalo. Největším vítězem podle mě jsou banky, které na to se státní garancí napůjčovaly.

Autor: Petr Zíka
Datum: 29.11.2019 19:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
"...neboť když mám barák, asi v něm nepojedu na sazbu D02..." Mám barák 3x25A, D02, trvale 3 osoby, roční odběr kolísá mezi 1.2 a 1.5MW. S jinou sazbou bych ušetřil možná stovku nebo dvě.

Datum: 30.11.2019 07:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A tak může být. Při Vaší spotřebě v tom domě jen přespáváte, tam bych zvážil změnu jističe na 3x20A nebo lépe 1x25A. Ale pokud si pořídíte, FVE a budete ukládat přebytek do vody, pořídíte si boiler, když už budete mít ten boiler a veškeré k tomu el. zapojení, už můžete mít D25, pak nebude důvod zůstat u D02.........No ale při té spotřebě nemá cenu asi vůbec něco dělat.

Autor: Vítězslav Klozik
Datum: 22.10.2019 13:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112045
reakce na ...
Přátelé, cena elektřiny tak naroste, že se budeme všichni divit i ušima, a kdo zainvestuje do FVE, bude rád že ji má ...poté tahle debata ztratí smysl....povíme si za pár let. Nové elektrárny nikdo nestaví, němci se zbláznili a odstaví si jaderky atd.., vše tomu nasvědčuje že do pár let bude kilowata za 8 Korun třeba...

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 22.10.2019 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pán který má "doma", dělal regulaci a měření, tak mi řekl, že by si to domů nedal. Zatím naprosto neekonomické - Takže max si připravit pro případnou instalaci

Datum: 22.10.2019 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednou by mně fakt zajímala definice, jak píše pan výše, naprosto neekonomické.
Jinak máte pravdu, ešče se budeme divit, co budeme platit za energie (obecně). Vždyť jak to může dopadnout, když na jednu stranu se tlačí auta do elektriky a nestaví zdroje?

Datum: 22.10.2019 14:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stát nemá zájem to podpořit protože při dnešních pořizovacích cenách kdy si to necháte udělat ani dotace to moc nezlepší. Kdy by to měl každý na baráku přišel by stát do budoucna o veliké prachy. Koukněte na fórum kde to chlapi probírají a mají jak se každý snaží vše využít a nic od ČEZU nekupovat prostě šetří a to se státu naprosto nehodí potřebují své poddané mít hezky závislé.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.10.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Myslím, že nemáte pravdu. Stát na to dává vysoké dotace, což zase na druhou stranu kur*í trh a zvyšuje ceny. FVE měl hlavní význam v minulosti jak obří finanční tunel. Momentálně má zatím hlavní význam pro rozvodné firmy, protože jim vyrábíte elektřinu za cca 0.70Kč, kterou oni prodávají třeba za 5 Kč. Má to do budoucna význam? To se uvidí časem. Zatím si myslím, že výroba celého systému zanechá větší uhlíkovou stopu, než kolik se tím ušetří. Nemluvě o spotřebě drahých kovů na baterky a samožřejmě tím spojený vliv na životní prostředí v místech těžby.

Datum: 22.10.2019 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ale to není pravda, že výroba zanechá větší stopu, zkuste něco pohledat na webu....

Datum: 22.10.2019 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To stát dává ale na kupujícího toho ještě zbude na zaplaceni dost. Nikdo vám nezaručí že v době kdy by se se to mělo zaplatit nekoupíte nové měniče které stojí desítka tisíc. Něco jiného je když dům nemá možnost přípojky. Mnoho lidí to má jako koníčka a píšou každý koníček něco stojí. Co se týká té stopy vemte jádro bydlím kousek od Stráže p.R. byla zde chem.těžba a ta stopa se neztratí asi nikdy jo horníci na něco podivného umřou na ně se zapomene ale v rozvrtané zemi a ve vodě ta radiace bude stovky let. Tak jakápak čistá energie. Nikdo by se kdo to tvrdí do této lokality kde bylo objeveno další ložistko nenastěhoval.

Datum: 23.10.2019 15:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pavle to jsou jen vaše doměnky, stát se zavázal Evropě že bude nějaký podíl z OZE, a o tom to je...

zobrazuji 1 - 30 z 60   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama