Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jakou podlahu ve staré chatě

Autor: Radomil Erban
Datum: 01.10.2019 06:56
uživatel: 130955

Koupil jsem starou chatu z 60. let, ve které provádím rekonstrukci. Při vybourání jedné z podlah jsem zjistil, že základy chaty nejsou z betonu, ale z cihel, celé to stojí na jílu. Skladba podlahy byla následující - na vrchu popraskaný beton v tloušce od 2 do 5 cm, pod ním cca 15 cm škváry, pod škvárou rozpadající se obyčejná lepenka položená na jílu. Cihelné základy jsou vlhké od jílu, stěny jsou však suché, protože mezi základy a stěnami z cihel je docela silná izolace, sice z lepenky,ale doplněná vrstvou asfaltu. Chtěl bych uvnitř odkopat po obvodu místnosti jíl, aby základové cihly od jílu nevlhly a nechat to vyschnout. Poradí mi někdo, jak potom dál postupovat ? Z venkovní vlhkosti strach nemám, protože zvenku je po obvodu betonový ochoz (tzv. záhrobec) a pod ním suchý zásyp.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ferdinand Dobrotivý03.10.2019 07:23
Jiří Kubíček02.10.2019 09:28
Radomil Erban02.10.2019 06:16
Jiří Kubíček01.10.2019 12:45

Datum: 01.10.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vykopal bych to do takové hloubky, aby se do požadované výšky podlahy vešly tyto vrstvy: podkladní beton, hydroizolace s integrovanou protiradonovou izolací (nejlépe pak napojenou na vodorovnou hydroizolaci zdiva), minimálně 15 cm EPS a libovolná plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn. Ta může být buď lehká, třeba ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, nebo těžká třeba z betonu, ale u těžké vrstvy patří ještě mezi EPS a roznášecí vrstvu separační PE fólie.

Autor: Radomil Erban
Datum: 02.10.2019 06:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130955
reakce na ...
Děkuji za radu, myslel jsem podobně, ale místo EPS bych chtěl použít keramzit, toho může být i menší vrstva než 15 cm. A podkladní beton by měl být v jaké tloušťce, a mám do něj položit kari síť ? Děkuji za odpověd.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.10.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, když už to budete dělat, tak by asi bylo dobré, aby to mělo přijatelné tepelně izolační vlastnosti, proto těch 15 cm EPS. Keramzit, resp. liapor použít samozřejmě můžete, ale má 2x až 3x horší lambdu než EPS a když ho navíc použijete méně než EPS, tak to bude mít podstatně horší tepelně izolační vlastnosti. Sílu podkladního betonu bych viděl na cca 10 cm, karisíť do něj dát můžete.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 03.10.2019 07:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
To jste Kubíčka špatně pochopil, on myslel těch 15 cm PS tak že aby bylo dobře tepelně odizováno podle součásných standardů, ale klidně toho polystzrénu můžete dát třeba jen 5 cm, akorát, že bude podlaha sudenější než z 15 cm, Ale furt teplejší než z 5cm keramzitu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama