Jaký doplňkový zdroj vytápěníŘeším následující situaci:
Maminka žije sama v rodinném domě o výměře cca 85m2 o dvou patrech z roku cca 1985. Otec přimíchával do omítek perlit, jinak dům není nijak zateplen. Já tam jsem tam skoro každý víkend a sestra s rodinou přijede většinou na týden, tak 3x do roka. V rámci kotlikové dotace budu realizovat kotel na ruční přikládání (máme les, takže přístup k dřevu není problém, spíše je ho poslední dobou nějak moc). Aktuálně je použitý předimenzovaný Viadrus U22 (stejně musí jít pryč), obojživelný bojler na teplou vodu (elektřina se uz dávno nepoužívá), plynový kotel a plynový kotel na teplou vodu. V systému není oběhové čerpadlo a je využita sanotíž. Radiátory jsou litinové.
Viadrus se používá v zimním období a k přitopení na večer v aktuálním počasí. V zimě se používá obojživelný bojler, jinak plynový. Plynový kotel se používá když je maminka pryč (nemocnice, výlet s klubem důchodců, návštěva u sestry), bych to spočítal tak na max. 3-4 týdny v zimním období.
Aktuánlní řešení je i docela náročné na prostor v již tak malé kotelně (viz foto), ale prostě se to dodělávalo z toho co bylo k dispozici. Dům má dva komíny, použity jsou šamotové vložky, nad sřechou pak azbestocementová roura (nevím jestli se jedná o standardní anebo úsporné řešení protože v té době prostě moc na výběr nebylo)
V rámci kotlíkové dotace chci vyměnit kotel na ruční přikládání, ale potřebuji vyřešit ohřev teplé vody mimo zimní období a vykrytí doby, kdy nikdo nebude moci přikládat. Z toho co jsem pochopil z mého průzkumu trhu, tak mám tyto možnosti:
1) nechat stávající plynové řešení a vyměnit jenom Viadrus. Jenže musím někde umístit akumulační nádobu a zmenšil bych prostor kde mohu mít uložené dřevo (mamince navozím dřevo do zásoby, takže jenom bere z hromady). Akumulační nádobu bych sice mohl umístit do suterénu, ale zase bych ubral prostor tam.
2) vyměnit plynové kotle za jeden nový, asi kondenzační. Zabere to méně prostoru, ale asi bude chtít vyvložkovat komín (v případě kondenzačního kotle). Otázka je jestli s ním jenom ohřívat topení anebo pořídit ten co má i ohřev teplé vody
3) vyměnit plynové kotle za elektrický. Provozní náklady jsou sice vyšší, ale pořizovací nižsí a při četnosti jeho využití by to nemusela být špatná volba. Ušetří se i za takové věci jako revize. Používal by se pouze na temperování po dobu nepřítomnosti, takže by vytápěl dům na třeba jen na 15°C
Také jsem uvažoval, že ohřev teplé vody přes léto by se dal realizovat soláry. Díval jsem se, že se na trhu vyskytují i akumulační nádoby co mají vstup i na tento zdroj tepla.
Co se týče výhledu do budoucna, tak je třeba zohlednit i to, že mamince je 70 let, mohou přibýt zdravotní problémy (možná dlouhodobá hospitalizace v nemocnici), v horším případě hospic či úmrtí. V tomto případě bych objekt využíval asi jako "víkendové sídlo" s případnou rodinou, takže v zimě by musel fungovat sekundární zdroj tepla podstatně delší dobu (mám to cca 50 km daleko).
Také bych chtěl zautomatizovat vytápění jednotlivých místností (jsem tak trochu bastíř, takže bych si nechal namontovat ventily a dobastlil si termoregulaci vlastními silami - pokud to není utopie). Také přepínání mezi zdroji tepla bych chtěl mít zautomatizované abych mohl maximálně utilizovat možnosti akumulační nádoby (před odjezdem ji nabiju a naložím kotel, takže oddálím využití sekundárního zdroje)
Možnost 1) jsem zavrhnul, ikdyž se jedná o ekonomicky asi nejvýhodnější variantu. Oba plynové kotle jsou na věčný plamínek a občas má maminka s jejich zapnutím problém. A pak je tu ten problém s prostorem.
Možnost 3) by měla vyjít levněji v rámci pořizovacích nákladů. V případě, že bych byl nucen objekt vytápět přes celou zimu sekundárním zdojem, tak bych počítal i s variantou přestavby na plynové řešení.
Nehledám nejlevnější řešení v rámci pořizovacích nákladů, ale hlavně provozních. Takže mě napadá argument jako soláry jsou sice super, ale když tam pak budeš jezdit jenom na víkendy, tak se náklady nevrátí a je to akorát další starost navíc. Anebo zahrát si vabang s elektrickým kotlem je dobré řešení, ten plynový stejne nevydrží více jak 15 let.
Také mám otázku ke kotli na tuhá paliva. Chtěl jsem zůstat věrný značce Viadrus, ale dle informací na internetu jsem se dozvěděl, že litina není moc dobrá pro kondenzační kotle, nejlepší je prý nerez. Takže nevím jaký kotel vybrat, ideálně ale takový do kterého strčím 50cm polínka, protože do štípačky dám 1m kládu a teď to řežu na 3 kousky, 3 kousky musím vzít několikrát do ruky, ..... prostě se 2 kousky by to vše bylo trošku jednodužší.
Pokud má samozřejmě někdo i nápad jak to vymyslet lépe, tak se tomu nebráním. Budu vděčný za jakékoliv náměty a připomínky.
Díky.
