Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Proč je rozvod v RD proveden takto?

Autor: Jan Jaroš
Datum: 06.10.2019 20:22
uživatel: 100421

Fotogalerie:

Dobrý den, byl by prosím někdo ochoten mi vysvětlit smysl provedení viz obrázek? Jedná o patrový RD, Pasivní jednotka Duplex 380. Na obrázku je 2. NP. K čemu může sloužit, být určen, rozvod odtahů mezi místnostmi, značený zeleně? Tyto odtahy pouze propojují jednotlivé místnosti, ale nejsou napojeny na celkový rozvod VZT. O problematice něco již vím, ale s tímto jsem se ještě nesetkal.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Desátý10.10.2019 14:55
Jan Jaroš10.10.2019 11:30
Josef Desátý10.10.2019 11:26
Marek Bednar10.10.2019 10:34
Jiří Vápeník10.10.2019 09:12
Jan Jaroš10.10.2019 07:45
Jiří Vápeník09.10.2019 11:28
Šalý Jaroslav09.10.2019 11:24

Datum: 09.10.2019 11:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101844
reakce na ...
to je dotaz na toho, kdo to projektoval... podle mě zapomněl dokreslit větev, která vede k VZT jednotce

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 09.10.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
zelený je odtah. Celkově mi připadá řešení složité.

Datum: 10.10.2019 07:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano pane Šalý zelený je odtah, ale v reálu jde jen o odtahové ventily a rozvod, který jen propojuje jednotlivé pokoje. Napojené na centrální rozvod jsou jen vývody, u kterých je uveden číselně průtok.

Jedná se o provedenou realizaci a developerský projekt a kvalitní komunikace s projektantem je dosti kostrbatá až nemožná. Doufal jsem, že mi někdo z oboru osvětlí princip. Přece nemůže jít o unikátní myšlenku konkrétního projektanta.

Mě osobně napadají dvě myšlenky. A to, že buď se počítalo s přívodem i odtahem do každé místnosti. Případně, že je to nějak připraveno pro vnitřní cirkulaci. Projekt celého domu se v průběhu trochu měnil. Ale nezdá se mi pravděpodobné, že by realizační firma potřebovala utopit finance ve zbytečném materiálu.

Autor: Jiří Vápeník
Datum: 10.10.2019 09:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101844
reakce na ...
tak už jsem tomu asi přišel na kloub...
přívod čerstvého vzduchu je jen do pokojů a to zelené potrubí umožní z těch pokojů transportovat už trochu použitý vzduch do koupelny a na WC, kde jsou pak umístěné odtahy připojené na VZT jednotku. (u toho zeleného potrubí by tedy ty šipky u ventilů v koupelně a WC měly mít opačný směr)

Většinou se to řeší trochu jinak- místo potrubí stačí dveře bez prahů nebo dveře s větrací mřížkou (i když to není zase ideální z hlediska akustiky), vzduch z pokojů pak proletí chodbou a odsaje se na WC a v koupelně. Při tomto způsobu se ještě navíc provětrává chodba, s potrubím podle projektu se chodba nevětrá nijak

Autor: Marek Bednar
Datum: 10.10.2019 10:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Po negativni zkusenosti s podriznutim dveri u pokoju bych sel jinou cestou a 100% si uz dvere nepodriznul. Ani bych se nedivil, ze takto dela prez 90% vsech instalaci, coz je treba z meho pohledu chybne. Clovek resi akusticky utlum hluku mezi pokoji a pak se to cele zabije podriznutim...

Autor: Josef Desátý
Datum: 10.10.2019 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Názorně ukazujete, že základem každého rozhodnutí je výpočet. Například místnost 25 m2, větrání 0,3 znamená odtáhnout 19 m3 za hodinu. Při obvodu dveří 5,6 metru to při rychlosti vzduchu 1m/s znamená štěrbinu 0,9 mm. Bohatě tedy stačí nedat těsnění a nebo v případě přívodu vzduchu oknem (podtlakové větrání) mírně nedotáhnout kličky a ta milimetrová mezera tam vznikne také. Mikroventilace je proti tomuto požadavku obrovská díra.

Datum: 10.10.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc, oba jste nejspíše na správné stopě. Také jsem si myslel, že to není utopení peněz v materiálu, ale má to umožnit výměnu vzduchu (vyrovnání tlaku) mezi místnostmi. A v projektu je požadavek na podříznutí dveří, což v reálu není a tímto je to asi "posychrováno".
Nicméně v reálu si nejsem jistý efektivitou výměny vzduchu tímto způsobem, ale každopádně to lépe vypadá, než podřezané dveře a ty hlavně lépe těsní. Efektivitou nemyslím objem, ale opravdový praktický přínos nebo dopad.

Autor: Josef Desátý
Datum: 10.10.2019 14:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Pokuste se dodržovat princip laminárního zaplavování, popsaný v odkazu
https://forum.tzb-info.cz/141077-dimenzovani-rozvodu-kontrola-navrhu#text18

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama