Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dozdění štítové zdi a její zateplení

Autor: Petr Olšer
Datum: 07.10.2019 10:49
uživatel: 131000


Dobrý den, chystám se přizdít štítovou zeď tlouštky 15cm Porfixem 12cm a mezi to 3cm izolace. Nevíte, jak je to s vlhkostí v takovéto stěně? Nebude to někde blbě kondenzovat? Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Olšer07.10.2019 16:43
Jiří Kubíček07.10.2019 15:22

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.10.2019 15:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, měl byste uvést přesné složení té stěny, tedy jakou izolaci chcete použít, jaký přesně porfix, a z čeho je to původní zdivo. Jestli by mělo být složení: porfix 12 cm - příčkovka P2-500 + 3 cm EPS + 15 cm klasická pálená cihla, pak to není moc dobré ani z difúzního hlediska ani z tepelně izolačního, součinitel prostupu tepla je někde kolem 0,5 W/m2K a při běžných okrajových podmínkách, kdy by se uvnitř bydlelo a topilo, by v konstrukci docházelo ke kondenzaci asi 5x větší, než povoluje norma, ta je do 0,1 kg/m2/rok (i když někdy v červnu by to mělo být zase suché, než od října až listopadu opět začne docházet ke kondenzaci a těžko říci, když většinu roku bude u EPS vlhko, zda tam nebude docházet k tvorbě plísní). S minerálem by to bylo ještě horší. Nejlepší by bylo tu stěnu zateplit z venkovní strany a podstatně větší silou izolantu, ale to jste asi slyšet nechtěl. Vzhledem k hodně slabé štítové stěně je další možností vnitřní zateplení, ale takové, aby vlhkost nemohla proniknout do konstrukce, nebo aby splňovala normu, takže jsou třeba tyto možnosti:
1) dát zevnitř pouze 15 cm EPS nebo lépe XPS (má vyšší difúzní odpor), na to stěrku a omítku, bude to dobré z izolačního, tak z difúzního hlediska, ale asi jste to chtěl i trochu zpevnit
2) udělat to jak píšete, ale změnit síly materiálů, tedy dát příčkovku jen 5 cm nebo maximálně 7,5 cm silnou a 8 - 10 cm izolantu, nejlépe XPS, který má větší difúzní odpor, než EPS
3) zde by to bylo úplně bez kondenzace, s izolačními vlastnostmi jako první možnost díky lepší lambdě desek, ale cenově dražší - stejně jako druhá možnost, ale jako izolant použít PIR desky s integrovanou ALU fólií o síle 8 cm a příčkovky 7,5 cm nebo SDK konstrukci
Možnosti s parozábranou jsem vám ani nenabízel, ta se nikdy nepovede udělat ideálně, navíc předpokládám, že v té štítové zdi budou i 30 cm silné zesilovací sloupy, takže chcete vše udělat jen mezi ty sloupy, které ale stále budou tvořit tepelný most. Proto by bylo nejlepší to zateplit z venkovní strany.

Autor: Petr Olšer
Datum: 07.10.2019 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131000
reakce na ...
Odhadl jste to přesně, zateplení z venku se chci pokud možno vyhnout, uvidím, co bude v našich možnostech. Na každý pád děkuji za Vaši odpověď.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama