Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotel BAXI PRIME 24 + pokojový termostat NETATMO

Autor: Filip Novák
Datum: 07.10.2019 12:52
uživatel: 131002

Fotogalerie:

Dobrý den, už několik dní zde pročítám diskuze a potřeboval bych ujasnit pár věcí. Bydlím v malém bytě 54m2 o dispozici 2kk. Jedná se o přízemí s okny na sever, takže je byt dost chladný.

Byt je po rekonstrukci, dům není zateplený.Topná soustava už zde byla, nově udělaná.

Ve 2 hlavních místnostech jsou nové klasické radiátory a v koupelně je žebřinový, oboje s termostatickými hlavicemi . To jsou jedniná otopná tělesa v bytě. Hlavice jsou otevřeny na plno, čili na stupeň 5.

Kondenzační kotel je umístěný na chodbě v samostatné místnosti. Jedná se o typ BAXI PRIME 24.

Aktuálně je ovládaný pokojovým termostatem od firmy NETATMO, který říká kdy topit a kdy ne. Nejsem si jistý jak je to s výkonem, podle grafu z aplikace umí regulovat výkon od 0 do 100 %. Obrázek v příloze.

Tak a teď k věci. Rozumím tomu dobře že kondenzační kotel by měl jet spíše nepřetržitě a na nižší výkon, než zapínat / vypínat podle prostorového termostatu? Toho asi takovým termostatem nedosáhnu?

Dál jsem narazil na problematiku ekvitermních křivek, kdy by tedy měla mít otopná voda dannou teplotu tak, aby ohřála místnost v závislosti na venkovní teplotě? Aktuálně tam mám nastaveno nějakých 50 stupňů a venku je 10 přes den a kolem 2 v noci. Nerozumím tomu, jestli si to kotel nastaví sám, nebo mu to snad umí nastavit NETATMO termostat anebo to nenastaví vůbec a je potřeba to štelovat ručně.

Snad to dává smysl a dostanu od vás nějaký názor, připomínku. Jak a čím byste takový kotel obsluhovali vy?

Předem děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Datum: 07.10.2019 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Mezi nejzávažnější problémy patří zbytečné cyklování dané nenastavením výkonu kotle.
Dobře popsáno a vyřešeno například ve vláknu
https://www.energoportal.cz/forum/plyn/divne-chovani-kotle-junkers-22kw-pri-ekvitermni-re-133224/?cele_vlakno=ano
nebo zde ve vláknu
https://forum.tzb-info.cz/145781-rezonujici-zvuky-v-kotli/vsechny-prispevky
Proto vypozorujte, zda kotel spíná na dostatečně dlouhou dobu (alespoň 5 minut) a bez problémů. Pokud by se nějaké opakované starty objevily, je třeba nastavit v ovládacím menu kotle dostatečně nízké hodnoty topného výkonu a anticyklační podmínku. V každém případě nastavením prodloužíte životnost kotle.
Na nepřetržitý chod zapomeňte. Je to jen nerealizovatelný sen konstruktérů. Vše potvrdí výpočet, pokud dodáte typy těch radiátorů.

Datum: 07.10.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Radiátory jsou KORADO, v pokoji 15m2 je to 120x50 a v pokoji 22m2 je to 140x50. Žebřinový v koupelně je CONCEPT 100 KTOE o rozměru 45x134. Nastaveno mám tak, na kotli ohřev otopné vody je na cca 45 stupňů, pokojový termostat na 21den/19noc, termostatické hlavice mám naplno. Venku je cca 5-10 stupňů, v noci lehce nad nulou. Dává to smysl?
Děkuji moc!

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.10.2019 15:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Smysl to dává ale smysl nedává výkon kotle. To nemůžete v tomto období rozumně uchladit. To co kotel vyrobí každou vteřinu, tak musí radátory předat.
Kolik plynu spotřebujete za den nebo za minutu chodu a kolik minut vydrží kotel jet bez vypnutí. To jsou klíčové otázky.

Datum: 07.10.2019 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám tedy zvýšit teplotu vody na kotli? Spotřebu tedy změřím. Bez vypnutí většinou běží desítky minut řekl bych. Poté se vypne a naskočí až si to zase termostat zažádá. Mým cílem je aby jel co nejdéle, nebo aby co nejrychleji vytopil? Děkuji.

Datum: 07.10.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě doplním například teď je venku cca 10 stupňů, kotel mi spíná každých 10 minut na zhruba 2 minuty, kdy spotřebuje asi 0,02m3 za minutu, aby udržel nastavenou teplotu 21.0 stupňů.

Datum: 07.10.2019 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To znamená, že jede příkonem 12,6 kW při spotřebě 20 l/minutu. Nechte jej přestavit na nejmenší možný výkon. Nevím jakou ale máte dolní hranici výkonu. Pokud by to bylo kolem 5 kW, tak by měl mít příkon asi v plynu za minutu 9,5 l (dm3). Pokud se vám toto podaří nastavit, tak kotel vydrží 2x déle v chodu. Trvale topit ale nemůžete, nemáte takovu soustavu (tělesa a TZ domu aby to odebraly).
Poznámka:
Topit co nejdéle a rychlý náběh nejde skloubit. Buď jedno nebo druhé. Obvykle u dobrých soustav s větším odběrem kotel startuje a jede do bodu modulace velkým výkonem aby se nečekalo dlouho na nahřátí vody v okruhu. Jakmile toho dosáhne tedy nahřeje všechnu vodu na teplotu nastavenou na výstupu z kotle, upraví si svůj výkon ale pod hranici minimálního nemůže jít a tak vypne, pokud soustava není schpona vyrobené teplo odebírat. Aby to nebylo časté zapínání má obvykle kotel anticyklační nastavitelnou dobu od minut až po hodinu (některé typy).

Datum: 07.10.2019 17:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za další příspěvek. Bohužel polovině věcí co píšete moc nerozumím. Příští rok na jaře mě čeká první servisní prohlídka kotle a to budu konzultovat s technikem, nicméně do té doby jsem chtěl alespoň vědět, zda používám všechny přístroje zapojené v tomto koloběhu alespoň trochu správně.

Myslíte že v tomto stávajícím nastavení dává smysl pracovat alespoň budoucí zimu, nebo to mám nějak řešit a přenastavit?

Také jsem vůbec nevěděl, jestli dává smysl používat spolu kondeznační kotel a pokojový termostat v jedné soustavě. Aby to nešlo nějak proti sobě. (plus nastavení jednotlivých zařízení zejména teplota vody v kotli a také termostatické hlavice, když mi teplotu hlídá prostorový termostat.)

Datum: 07.10.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl by jste to řešit ještě tuto sezonu. To znamená upravit výkon kotle. Vy nemůžet topit podle ekvitermu. Ten bude nutit kotel jet na nízkou teplotu, která pokryje TZ bytu ale to kotel nedokáže na takovou úroveň snížit a tak bude odstavovat, "mlít vodu" a čekat až se dochladí třeba o 5°C a pak opět sepne. Toto časté spínání je spojeno s profuky před zapálením a po zapálení kotle. Je to neodstranitelná povinná operace aby něco nebouchlo.
Termostat je pro vás jednoznačně lepší řešení, protže si můžete stanovit hysterezi jak kotel má spínat, případně na noc něco málo utlumovat. Taková obvyklá hystereze pokojové teploty, která spína je 0,3 až 0,5°C. V praxi to vypadá tak, že při začátku sezóny sepne na půl hodiny třeba 2x za půlden. V zimě ale musíte na panelu kotle zvýšit o něco teplotu vody. To jakou teplotu potřebuje, tak od toho jsou jednoduché výpočty jaké tělesa se osazují vzhledem k teplotním ztrátám jednotlivých místností. Prostě tělesa mají být projektované jak na teplotu nátoku, tak teplotní spád.Termostatické ventily jsou od toho aby někde zasáhly, pokud tam je nějaký jiný tepelný zisk. Více ventilů vnáší do regulace zmatek zvláště u domů s malými ztrátami a malým počtem těles. Pamatovat na to, že výkon těles je prioritně závislý na teplotě vody, která do těles vstupuje a taky na průtoku. U předimenzovaného kotle nejde omezovat moc průtok. Má definované co může téci nejméně výměníkem v nějakých projekčních podkladech od výrobce. Ještě pro zajímavost udejte přesné označení kotle a nějakou roční spotřebu plynu (uvést jestli je tam TUV a vaření).

Datum: 07.10.2019 19:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za poznámku s hysterezí, zjistil jsem že jsem měl zapnuté na termostatu jakési prediktivní vyhřívání. Čili jsem tam nastavil zpátky hysterezi 0.5 stupně, aby kotel spínal méně často.

Jinak je to kotel BAXI PRIME 24, bohužel bydlíme teprve od léta, takže nemám žádné údaje.

Co se týče teploty vody v kotli, nastavil jsem to alespoň podle tohoto:
https://www.baxi.cz/informace/ekvitermni-regulace/

Datum: 07.10.2019 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díval jsem se na parametry Baxi PRIME 24 kW a nejsou to povzbudivé parametry. V režimu vychlazování 50/30°C má minimální výkon 5,2 kW. To velmi nevhodné pro nějaký delší chod 2 radiátorů a žebříku. Při tomto výkonu a tomto teplotním spádu by muselo kotlem protékat asi 225 l/h a totéž okruhem. Když ještě zapracuje jeden termoventil, tak to už vůbec nemůže kotel pracovat.
Vy v tom bytě nebude mít tyto ztráty ani při krutých mrazech. Vám by se hodil kotel například Geminox 0,9 až 9,5 kW.

Datum: 08.10.2019 08:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím tomu dobře že to je moc silné a chtělo by to slabší? Kotel je úplně nový a určitě ho teď měnit nemůžeme, spíš mi jde o to nejvhodnější nastavení.

Prostorový termostat mám tedy nastaveno hysterezi +- 0,2 stupně a většinu dne je nastaven na 21 čili se vytopí na 21,2 a pak spíná při 20,8. Takto může sepnout třeba jednou za hodinu a jet třeba 30 minut v kuse tuším. Zatím jsem neměl čas to přesně měřit, ale vytápí to vcelku pomalu. A to mám nastavenou teplotu ohřevné vody na 55 stupňů, což by nemělo být málo. Všechny radiátory jsou otevřeny na max.

Datum: 08.10.2019 08:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jiné termostaty pracuji jinak s hysterezí. Když mají nastaveno třeba 0,3°C, tak to je povolena ochylka od žádané hodnoty směrem dolů. Když budete mít žádanou hodnotu 22,0°C, tak termostat čeká až klesne teplota na 21,6°C a okamžitě zapíná topení. Vypíná, když teplota dosáhne 22,0°C a toto se opakuje. Chcete-li z nějakých důvodů dočasně změnit teplotu o 0,5°C, tak cvakněte na kolébkovém spínači znaménko plus (nebo mínus) a do nejbližší změny naprogramované relace temostat udržuje dočasně teplotu vyšší, to znamená, že okamžitě zapíná kotel. Když cvakněte 2x, snaží se dotopit o 1°C. Má to ale "háček", pokud topíte s minimálním přesahem topného výkonu (teplota vody na výstupu) nemusí se toto zvýšení podařit realizovat ani za 2 hodiny. Je to vždy určitý kompromis s jakým přebytkem výkonu vůči okamžitým ztrátám topíte. To jak rychle jdou změny realizovat je v úzkém vztahu s kapacitou okolního zdiva a předmětů.

Datum: 08.10.2019 09:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten můj pracuje přesně jak jsem napsal tzn nastaveno 21 a jede to plus i mínus 0,2 stupně (nebo jak si nastavím) takže vypíná při 21,2 a zapíná při 20.8. Ještě nevím jak dlouho bude objektu trvat než onoho 0,4 stupně ztratí. O co mi primárně celou dobu jde je právě nějaká ideální teplota vody na výstupu. Dává smysl tam nastavit nejmenší potřebnou hodnotu anebo naopak co nejvyšší? Děkuji za tipy.

Datum: 08.10.2019 10:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Správně by měla být teplota vody co nejnižší aby se výkon téměř rovnal ztrátě domu. Bude-li přesně taková jaká odpovídá ztrátě domu, tak termostat zůstne "namístě", praktiky nebude vypínat a tím vlastně je jaksi mimo svůj cíl určení. Takto pracuje ekvitermní regulace. Bude-li voda příliš teplá, tak radiátory budou mít větší výkon v daném období, rychle vyhřeji během topného cyklu ten "schodek" ale po vypnutí termostatem ještě zbytečně poleze teplota vzduchu nahoru, protože je v tělesech je moc horká voda a do určité doby vlastně přetápí. Tím, že ještě zbytečně zvýší teplotu vzduchu, tak se může jednat sice o malý diskomfort ale kromě toho se zvyšují ztráty domu. Říká se, že 1°C dokáže zvýšit TZ o 6%.

Datum: 08.10.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano přesně takto jsem to nějak pochopil. Je možné alespoň nějak odhadnout na základě údajů, které jsem popsal nějaké nastavení pro venkovní teplotu dejme tomu 10, 0 a minu 10 stupňů? Tyto tři režimy bych si nastvil ručně na kotli podle potřeby.

V tuto chvíli pracuji s těmito údaji čili lehce nad oranžovou křivku.
https://www.baxi.cz/res/archive/012/001513.gif?seek=1461750239

Čili pokud je venku průměr cca 5 stupňů, nastavím kotel na cca 55?

Datum: 08.10.2019 11:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ten graf platí ale pouze pro nějakou stavbu (typ provedení) a pro učitou koncepci radiátorů.
Řeknu to jinak. Zatímco ta oranžová křivka končí při -20 někde u 80°C, tak třeba v mém domě končí u teploty vody do radátorů 48°C. Takže rozdíl obrovský. Vy s tím kotle a malými ztrátami bytu moc "nenačarujete".
Hitem roku 2019 jsou kotle jedocí od výkonu 1,9 kW až po 35 kW. Firma Wiessmann říká, že "přehodila výhybku" a musím uznat že skutečně přehodila. Vzala si k srdci kritiku když ECODESIGN při EU konstatoval, 80% všech topných soustav je špatně.
Něco na ukázku.

Datum: 08.10.2019 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty ztráty možná nebudou úplně malé, přes noc mi spadne teplota o více než stupeň během nějakých 6-7 hodin a to je venku tak 5 nad nulou. Až bude pod nulou, tak se určitě bude spínat i v noci aby se udrželo alespoň 19.

Pořád ale nevím, kolik tedy nastavit na kotli, případně jak to zkusit alespoň metodou pokus omyl? Vy píšete že máte výstup max 48 stupňů i v mrazech? Mohl by to být i můj případ?

Autor: Josef Desátý
Datum: 08.10.2019 11:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel takto utrápíte. Je třeba především snížit výkon na minimum a prodloužit anticyklační podmínku na ideálně 20 minut. Teplotu na 60st a nechat fungovat termoventily. Máte to v těch grafech. Pokud chcete ekviterm, tak zkusíte, co vyhoví. Ekonomičtější, než termoventily, to ale nebude.

Datum: 08.10.2019 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám tedy zkusit nastavit:

Kotel na 60 stupňů

Termohlavice na 3 stupeň což odpovídá myslím těm 21 stupňům v místnosti (zvažuji ještě koupi automatických termohlavic od NETATMO, jako doplňek k termostatu, kde se dá přímo danná teplota nastavit)

Termostat nastavit také na 21.

Rozumím tomu dobře?

Datum: 08.10.2019 14:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě k těm termohlavicím - to je myšleno tak, aby se místnost vyhřívala pomaleji a teplá voda déle kolovala?

Datum: 08.10.2019 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ve vašem případě jsou termohlavice k ničenu. Vy musíte ctít potřeby kotle a ne mu bránit k odebrání vyrobeného tepla. Co ten chudák kotel má dělat, když mu to vyrobené teplo bráníte nějakým způsobem odebrat. Kam to má poslat? Když nemá kam, tak vypne a čeká až se soustava ochladí.

Datum: 08.10.2019 16:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
V podstatě ano. Na termohlavicích nastavíte požadované teploty. Obvykle fungují velmi přesně, s chybou do půl stupně. Nastavíte si tedy přesně kolik kde chcete. Termostat pak dle dosažené teploty zapíná kotel. Také můžete termostat zcela odstavit a kotel pak topí optimálním způsobem trvale. Samozřejmě s anticyklačními přestávkami a minimálním výkonem. Přijdete o noční útlumy. Na druhou stranu noční útlumy si každý může dělat podle potřeby ve svém pokoji pomocí termohlavice. Řada lidí si nedokáže představit, že 24 kW kotel dokáže perfektně topit i do samotného koupelnového žebříčku a že je to dokonce levnější, než topit topnou elektřinou. Jedno z precizních měření máte na obrázku.

Datum: 08.10.2019 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. Můžu ještě poprosit o vysvětlení cyklační problematiky? Co je a není žádoucí? Díky !

Datum: 08.10.2019 17:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Praktické zkušenosti podložené precizním měřením uvádím na svých stránkách (hledat vavra kondenzace). Je tam i odkaz na případ
https://forum.tzb-info.cz/133115-vyber-kondezacniho-kotle-s-integrovanym-zasobnikem/vsechny-prispevky#text31
kterému se snažíme vyhnout. Tedy nespínat 20x za hodinu, ale jen 2x, maximálně 3x. Tím prodloužíme životnost na nějakých 30 let a to bohatě stačí. Pokud nám ovšem výrobce nepřipraví překvapení v podobě záměrných kurvítek.

Datum: 09.10.2019 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nastavením hystereze jsem myslím tohle obešel, kotel tak spíná spíš tak 5x za celý den. Myslím že když sepne tak ohrívá v kuse a nijak nepřerušuje. Jinak jsem koukal že za 24 hodin si to vezme nějakých 2m3. To se mi nezdá moc, ale bylo tak 8 stupňů v průměru.

Pořád ale nevím kolik na kotli nastavit, píšete mi tu cenné rady 2, ale trochu se mi zdá že každý přesně naopak. Hystereze a cyklování je velmi cenná pomoc, ještě vyřešit tu výstupní teplotu a nastavení termohlavic (stále jsou otevřeny naplno) a nechám to asi do jara do kontroly být (jen budu regulovat lehce výstupní teplotu když přituhne?)

Prosím o radu s nastavením. Díky!

Datum: 09.10.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při dvou radiátorech v byte a kotli o výkonu 24 kW si nemůžete nechat zavírat radiátory hlavicemi. Jak ten kotel má fungovat? Ta spotřeba 2 m3 za den je i s přípravou teplé vody nebo ne?
Výpočet je jednoduchý

2 m3 x 10,5 kWh/m3 x úč. 0,9 = 18,9 kWh

Když to podělíme 24 hodinami, tak je to 0,787 kW průměrný výkon

Dejme tomu, že kotel topí výkonem sníženým na 5,2 kW, tak odhadem se dá říci, že topil celkem asi 4 hodiny. Pokud je v tom TUV, tak méně.

EDIT

teď jsem zjistil, že jste udával spotřebu 20l/min

2000 l /20 = 100 minut, takže doba chodu kotle 1 h a 40 minut za celých 24 hodin.

Datum: 09.10.2019 11:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano je v tom i TUV, ale tak řekněme 3x běžná sprcha a nějaké to mytí rukou. Dobrá, termostatické hlavice nechám na plno. Jak ta výstupní teplota? Řekněme při 10 stupních, 0 stupních a -10 stupních? Děkuji moc.

Datum: 09.10.2019 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Snažte se to zkusit provozovat s nízkou teplotou (například 45°C). Pokud se to podaří, tak to ošetří i ten stav při -10°C. Nic jiného se nestane než že kotel místo 20 minut pojede v kuse třeba hodinu a tak dodá 3x více tepla. On i tak za mrazu dodá více tepla neboť se mu vrací více vychlazena voda a aby dodržel stejnou teplotu vody nastavenou na kotli, musí spálit více plynu. Proritní je u Vás potřeba snížit výkon kotle nastavením výkonu a k tomu má oprávnění technik. Pak si můžete stopnout spotřebu plynu za minutu a kutečně musí být menší než původní hodnota 20 l/min.

Datum: 09.10.2019 22:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenže to je právě špatně. V příspěvku 07.10.2019 22:21 zjistíte, že 45°C kotel dosáhne už po 10 minutách provozu a začne cyklovat. Je popisován výkon 5 kW do radiátorů o instalovaném výkonu 4,5 kW 75/65/20.
Když nastavíte 60°C, tak ji kotel dosáhne plynulým chodem až za půl hodiny a to už by mělo stačit a vypne termostat. Ideálně bude platit ten druhý graf a kotel pojede po chvilkách v režimu 40/25 s bohatou kondenzací 2x za hodinu.

Do toho všeho ale vstupuje vnitřní logika kotle, která může i nějaký překmit teploty povolit. Proto je třeba zkoušet, jaká varianta dokáže co nejdelší chod nejnižším výkonem.
https://www.baxi.cz/index.php?cmd=download&id=1855
str 30/48
Přepínač
J Přepínač Dip-Switch
1: Maximální teplota topení:
VYP = 80°C - ZAP = 45°C (podlahový systém)
2: OFF = Maximální výkon (topení)--------tento hodit do polohy ON
ON = Výkon kotle 50% (topení)
3: OFF = Metan (G20)
ON = Propan (G31) - Butan (G30)

podrobně i na str 36/48
správné řešení se zdá být na str 37/48
Přestavit parametr GP007 z hodnoty 6200 na 2200 (PC se Service tool)
Obdobně je popsáno v tabulce na str.39/48
GP007 snížit z hodnoty 7300 na 1800
na GP009 s hodnotou 3800 nesahat!!! je to prvních 10 vteřin pro spolehlivé zapálení.
Pro mě je nastavení kotle velkým zklamáním. Zcela ZÁSADNÍ parametr odepřou uživateli. To si většina výrobců nedovolí.

Datum: 08.10.2019 17:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávro, to že kotel 24 kW dokáže perfektně topit do jediného žebříku je neskonalá hovadina, kterou zde oblbujete už od nepaměti.

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama