Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kolisajici teplota vody

Autor: Kamil Knopp
Datum: 07.10.2019 18:20
uživatel: 131006

Dobrý den, rad bych se dokázal na problém který řeším doma s ohrevem vody. V bytě, cca 120m2, je vytápění a ohřev vody řešen plynovým kotlem Jukers ZWSE 24-6 MFA který má dle specifikace cca 40l zásobník vody. V bytě je voda tažena ve dvou okruzích a zároveň je tam oběhové čerpadlo. V koupelně když pustím teplou vodu ať už z umyvadla nebo ve vane tak ve vteřině teče tepla. To ovšem vydrží je chvíli a poté teplota klesne na vlaznou. Budí to dojem jako kdybych za minutu vyčerpal cely zásobník a dal kotel nestihal dohrivat vodu. Když vodu vypnu a počkám tak opět teče tepla a pořad dokola.

Nepustil si vanu teplou je nemožné.

Na kotel jsem si zavolal servisaka a ten řekl ze v kotli problém není. Další varianta byla baterie a ty jsou taky v pořádku. Dle mého laického pohledu zbývá problém někde v trubkach, zapojeni, té soustavy dvou okruhu či oběhového čerpadla. Tady jsem se zasekl protože dostat sem toho řemeslníka který to dělal je nemožné zkrz jeho “spolehlivost”.

Doplním ze koupelna je hned vedle místnosti kde je kotel. Naproti tomu v kuchyni která je od kotle cca 7 až 8m teče tepla daleko déle.

Pokud by byl schopen mi někdo poradit budu moc rad.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 63   starší >>
Datum: 08.10.2019 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
panove pripadam si jako blb :-) prisel jsem domu a udelal zminovany test a kdy jsem nejdriv otocil levy ventil a najednou tece tepla porad v koupelne. Kdyz zaroven pustim teplou v kuchyni tak na obou mistech tece tepla i kdyz v kuchyni trochu mene a slabsim proudem.

Cemu ale nerozumim je nasledujici

Obrazek 1: varianta kterou jsem prikladal rano - nefukcni. Levy ventil vodorovne, pravy svisle
Obrazek 2: funkcni, levy svisle, pravy vodorovne
Obrazek 3: funkcni, levy svisle, pravy svisle

Proc varianty 2 a 3 jsou obe fukcni? Popravde se v tom poctu trubek trochu ztracim. Jsem jenom ajtak ;)

EDIT: ja mam pocit ze jsem ten ventil zkousel i v minulosti, ale pouze ten pravy at uz byl svisle/vodorovne tak to nevedelo k uspechu....kdybych tehda nebyl liny a vyzkousel i ten levy

Autor: Josef Desátý
Datum: 08.10.2019 17:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
V pořádku, nefunguje zpětná klapka :-) ))) Stačí cokoli zavřít (obr 2 a 3 )

Datum: 08.10.2019 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ok, vymenim zpetnou klapku a potom je ktera varianta spravna? 2 nebo 3? :-)

Datum: 08.10.2019 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeste nez provedu zde uvedene pokusy, dle vasich komentaru soudim ze se timto zivite. Neni zda nahodou nekdo z Brna ci okoli? Pokud ano, bylo by mozne se s vami domluvit na pripadne oprave? Na cene se urcite domluvime.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.10.2019 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Fotogalerie:
Viz obrazek

1. Zavrete ty dva ventily jak jsou v krouzku.. a zkuste zda to funguje

Kdyz ne

Nechte je zavreny, zavrete hlavni uzaver vody. Puste teplou vodu aby prestala tyct
Pak si sezente pulkovy tesneni a jak je sipka na obrazku tam tu trubku povolte a nasmerujte ji nekam do kyble. At nekdo pak otevre uzaver vody a cekujte kolik teply vody pujde z kotle(popripade pripojit nato hadici a smer vana)

Tim zjistite zda je chyba v kotli nebo v pripojeni

Jinak u tohodle kotle davat cirkulacni cerpadlo bez programovatelnych hodin je naprosta blbost... to stoji tisice korun za rok na plynu navic..

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.10.2019 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Ondřej, co znamená falešný průtokáč ? Chápu to tak, že v kotli ja teplotní výměník, který předehřívá vodu před zásobníkem a zásobník vlastně funguje jako vyrovnávvací buffer. Je to tak ? Vlastně kombinace průtokáče a za ním zásobník

Datum: 08.10.2019 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano dalo by se rict ze to tak je.. proste zasobnik na 40l primarne resi cas nez se kotel zapne a zahreje se, pak alfalaval strka vodu do zasobniku a je to vlastne po vypotrebovani zasobniku prutokac.. coz znamena problem vznika spatnou vodou diky zanaseni od bordelu z topeni nebo kamence z radu

A tim ze tam je cidlo zasobniku teploty hodne nizko tak startuje hodne rychle.. tedy cirkulacni cerpadlo nuti kotel casto bojler dohrivat a to stoji prachy:)

Edit:

Jak to funguje priblizne funguje je tady popsany odkaz od konkurence:

https://youtu.be/QBjBvmSaILA

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/7390-zavesne-kondenzacni-kotle-tiger-condens-s-vestavenym-zasobnikem

Datum: 08.10.2019 13:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dík za popis. Pro mě je to novinka. Je to ale složité jako autobus. Osobně bych radši preferoval klasický externí zásobník. Ještě prozraďtě tazateli odhad, na kolik vyjde oprava, pokud bude ucpaný alfalevel.

Datum: 08.10.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem psal uz stoji 5000 + pak dalsich 5000 na mag.filtr s inhibitorem

A jinak je to slozitejsi kotel.. ale proto by se mel davat spravne jen na mista kde se zasobnik 120l nevejde... a zakaznik je natolik bohaty ze chce mit i super vodu na podnikovou vanu

Autor: Josef Desátý
Datum: 08.10.2019 17:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Nedávno jsme zde společně řešili výměník ucpaný vodním kamenem(Kotel Junkers kvílí). Perfektně poomohl octový čistič za 17Kč a výměník je jako nový a pochopitelně tichý. Totéž zabere i na ten alfalaval. Ale jak je vidět, zatím asi funguje.

Datum: 08.10.2019 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jde jen pri částečným zaneseni.. bohuzel alfalaval je paralelně pripojeny tedy nemusi se dostat do uplne ucpanych chodeb..

Kor pomuze jen na vodni kamen ale na cerny bordel z topeni spis vubec.. osobne davam novy a davam lidem 2 varianty.. bud pri kazdym servisu ho budu cistit nebo si ho samy zkusi procistovat a az odejde novy prohodim ho za stary..

Datum: 08.10.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaky je dle vas vhodny interval ve kterem se to cerpadlo bude spoustet?

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 08.10.2019 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ten interval se musí odzkoušet. Nejlepší je pokud jde po určitou dobu úplně vyřadit, třeba v noci a v době kdy není nikdo doma. Pak se změři čas za který dorazí teplá voda zpět ke kotli a potom pro prodlevu se dává čas za který vychladne na poloviční teplotu a nebo přijatelnou pro přímé použití.

Datum: 08.10.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no ja ted vyzkousel to cerpadlo uplne vytahnout ze zasuvky....v koupelne ta tepla zacne tect ani ne o 2s pozdeji a kuchyni asi tak po 15-20s do te doby takova vlazna...tak je otazka jestli to tak nenechat. Premyslim co je hospodarnejsi. Jestli nechat protect trochu vody navic v kuchyni a koupelna je v pohode a nebo tam mit cerpadlo ktere jede ted 24/7 pripadne v nejakem intervalu

Datum: 08.10.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty varianty 2 a 3 jsou ekvivalentní. Je fuk na které straně ventil zavřete (pokud je motýlek ventilu v ose, je ventil otevřený). Tím, že ty ventily zavřete, tak se mírně prodlouží prodleva od otevření kohoutku do ustálení teploty. Takže spotřebujete víc vody. Na druhou stranu kotel musí v pravidelných intervalech kompenzovat ztráty teplých trubek. Zde záleží na jejich izolaci. Pokud je to ošizené, propálíte zbytečně plno plynu. Osobně bych to radši vyřadil. Taky záleží na tom čerpadle. Moderní čerpadla mají funkci autoadapt, která se naučí kdy používáte vodu a zapíná jen v době zjištěných intervalů.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.10.2019 18:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://imp-pumps.com/cz/%C4%8Derpadla/san-eco/
Nové už mají časovač.

Datum: 08.10.2019 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no tak jestli tomu dobre rozumim tak tepla voda z okruhu se mi vraci k levemu ventilu a ten je tedy ted zavreny (obr 2 a 3 kdy je kolmo na osu). V tom pripade vubec nema smysl aby to cerpadlo bezelo protoze se k nemu nic nedostane? Nebo jsem mimo?

Datum: 08.10.2019 19:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsme již psali. Pokud uzavřete některý z obou ventilů, je čerpadlo k ničemu a musíte ho vypnout. Přesněji řečeno, je zbytečné aby běželo.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 08.10.2019 19:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ano, je to tak. při uzavření ventilu, nebo ventilů tak čerpadlo vůbec nezapínejte. Nebude zajišťovat oběh a jenom by bralo e.e.. Ta závady je v tom, že neuzavírá zpětná klapka a vzhledem k tomu, že průtok kotlem má větší odpor než potrubí, tak studená voda tekla ke kohoutkům v protisměru přímo, tím potrubím na kterém je oběhové čerpadlo.

Datum: 07.10.2019 21:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den

Problem dela od zacatku? Pokud ano udelejte jednoduchy test.. odpojte výstup teply vody a zkuste do kyblu davat vodu kolik vytece teply vody.. a i si treba sahnete predtim na trubky zda z levy jde fakt tepla a z pravy studena ldyz pustite vodu do kohoutku

Pokud to dela po delsim case treba 3 roky a dyl. Znamena to ze nemate magneticky filtr ani chemii v topeni... tedy máte zacpany alfalaval v kotli.. to je oprava za bura plus dalsich 5000 za mag filtr s chemii.. to poznate i tak ze kotel potom co pustite vodu do kohoutku několikrát zapne a vypne.. popripade displej kotle ukazuje teplotu nad 70C

Datum: 07.10.2019 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zřejmě je cirkulační čerpadlo zapojené blbě a míchá se Vám teplá voda z výstupu zásobníku a voda ze vstupu do zásobníku. Zkusil bych čerpadlo provizorně vyhodit. Třeba tak, že na jedné straně odšroubujete šroubení a vložíte tam nějakou ucpávku např. kus plastu vystřiženého do kruhu. Předem si samozřejmě nezapomeňte vypnout přívod vody a vypněte čerpadlo.

Datum: 07.10.2019 20:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za tip. To jsem zatím nezkoušel. Jediné co jo, tak že jsem to oběhové čerpadlo vypnul. A to nepomohlo. Naopak mi v kuchyni vůbec netekla tepla...

Datum: 07.10.2019 21:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podstatná je otázka pana Ondřeje. Fungovalo to někdy ? Pokud ne, tak máte blbě zapojené cirkulační čerpadlo. Vypnutím čerpadla má dojít jen k mírnému prodloužení prodlevy, kdy poteče teplá voda. Nemůže dojít k úplnému přerušení teplé vody. Od zásobníku by měly vést dvě trubky. Jedna z výstupu zásobníku a ta by měla vést přímo do koupelny a kuchyně. Zpátky má vést další trubka přes cirkulační čerpadlo na vstup zásobníku. Buď může být čerpadlo v prvnímokruhu, nebo je opačně.

Datum: 07.10.2019 21:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Popravde doufam ze u tohodle kotle cirkulacni cerpadlo neni vubec.. je to "falesny" prutokac..

Jak sem psal, zavrit uzaver vody, odpojit trubku vystupu vody z kotle a vystup z kotle napojit treba na hadici a do vany a zkusit kolik vody kotel da.. tendle kotel umi prakticky neomezeny pocet teply vody..

Datum: 08.10.2019 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dekuji vsem za reakce a tipy. Doufam ze bych se k tomu mohl o vikendu dostat.

Fungovalo to nekdy? -> byvaly majitel tvrdi ze tam nikdy takovy problem nebyl. Ale muzu mu verit? Mam jiste indicie ze ne, ale to sem nepatri. Byt byl pred nekolika lety opraven a prakticky se v nem nebydlelo a nasledne jsme ho koupili a nastehovali se. Pri prohlidkach jsem teplou na nekolik minout nepoustel ani pri predavani. Az pote co jsme se nastehovali jsem tento problem objevil.

Prikladam fotku jak je to zapojene pod kotlem. Nevim jakou to ma vypovidajici hodnout, ale vypadato ze se v tom vyznate daleko vic jak ja. Ja se jenom modlim at kvuli tomu nemusim rozsekat pulku bytu a delat nove instalace vody kdyz ten byt je plne vybaven vestavenym nabytkem apod :-( :-(

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.10.2019 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Ta fotka vypovídá hodně.
Jen tak pro srovnání co je "štábní kultura".
Je to nedávno realizovaný kotel ve staré zástavbě.

Datum: 08.10.2019 09:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pravda, to jsem nesledoval. Ten magnetický filtr by tam bylo velice vhodné přidat.

Datum: 08.10.2019 09:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mozna blba otazka, ale k cemu slouzi takovy filtr? A pomuze vyresit mojit situaci?

Datum: 08.10.2019 09:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste uzavřít ten ventil u cirkulačního čerpadla. Pokud po krátkém oddtočení poteče normálně teplá voda a pojede kotel, je to jen vadná zpětná klapka. Pokud ale voda poteče jen malým čůrkem, je to špatné. Pak to navíc znamená, že je zarostrlý výměník v kotli. Prvotní příčinou je ten chybějící filtr.

Datum: 08.10.2019 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
je jedno ktery?

zobrazuji 1 - 30 z 63   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama