Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Lupání v SDK konstrukci při otevření/zavření dveří

Autor: Ondřej Čábela
Datum: 08.10.2019 22:47
uživatel: 131018


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

obracím se na vás s velkou prosbou o vyřešení lupání SDK konstrukce.

Pokusím se popsat problém: při běžném otevření nebo zavření jakýchkoliv dveří v domě, dochází k velmi hlasitému lupnutí konstrukce a je jedno, zda je to malá či velká místnost. Dochází zde(nebo alespoň já si to tak vysvětluji) k podtlaku popř. přelatku vzduchu. Lupnutí se projevuje v malém množství i náhodně, občas prostě někde lupne. Pokáždé na jiném místě.

Tento jev se začal projevovat po namontování obložek(s těsněním) - současně tomu předcházela i montáž odtahu digestoře a stavba krbové vložky s rozvodem teplého vzduchu do 4 místností přes půdu - přívod vzduchu ke krbu je řešen z půdy.

Když chci zavřít interierové dveře a jako by je chci zabouchnout, tak dojedou pár cm před obložku a zastaví se náporem vzduchu - nedocvaknou a v konstrukci opět lupne - vyřeší to až otevření okna - tím se tlak srovná a dveře se krásně zavřou a konstrukce nepraská.

Zkoušel jsem simulovat, zda by nemohl vnikat nějakým způsobem do podlehledu vzduch z půdy.. z přívodu ke krbu, ale při následném otevření dveří tudy nic neproudí, dokonce jsme demontovali i rozvody horkého vzduchu ze všech 4 místnostií, zadělali diry ve fólii i v sádrokartonu - bez úspěchu.

Když dlaní zatlačím zespod na sádrokarton, tak je slyšet, jak konstrukce vrže – nepříjemný zvuk.

Jinak jsem si nevšiml, že by někde sádrokarton praskl, v každé místnosti je dilatační spára, která je vyplněná nějakým průžným akrylátem.

Skladba stropu viz obrázek(12,5mm sdk>poté sdk konstrukce>latě>parotěsná folie>vazníky a v nich izolace(celuóza))- Sádrokartonáři tvrdí, že je vše v pořádku a že se s tím ještě nesetkali a to ostatně tvrdí více dotázaných lidí. Také uvažuji o zapůjčení termokamery, kde by bylo možné vidět kudy falešný vzduch proudí...

Zde je odkaz na youtube, jak se jev projevuje: https://youtu.be/rfRFEJwLZcs

Děkuji za přečtení a budu rád za jakékoliv řešení-nápady.

Pozn.: níže jsem našel podobné téma, které se týkalo stropního vytápení, řešením bylo použití pružinových závěsů – jev byl podobný, jen s tím rozdílem, že se to týkalo rozdílu teplot.
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-elektrinou/19279-nezadouci-zvukove-projevy-stropniho-vytapeni-ecofilm-c

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Ondřej Čábela
Datum: 24.10.2019 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131018
reakce na ...
Půjčil jsem si termokameru a zatím nebyly vidět žádné rozdílné teplotní úníky. Po sundání led panelu ze sádrokaronu(otvor cca 20x20cm), je jasné, že po otevření dveří vzniká přetlak a místnost se ,,nafukuje" a vzduch uniká do stropu mezi sdk a fólii, po zavření dveří je to opačné, vzduch se ze stropu ,,vyfukuje" zpět ke dveřím... Pokud je tedy v sádrokaronu ovrot tlaky se vyrovnají a nedochazí k lupání SDK, ale řešením přeci nemůže být, abych v každé místnotí dělal takovéto otvory...Díky za reakci.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama