Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Parozábrana mezi palubky a hurdis strop?

Autor: Petr Komínek
Datum: 09.10.2019 16:40
uživatel: 130705


Fotogalerie:

Ahoj, mám rodinný dům kde dole je garáž, nad ní obývák a patro nad tím dětské pokoje a nad nima nevytápěná půda. V obýváku a v dětských pokojích budu obkládat strop palubkama. V obýváku určitě nebudu strop izolovat jelikož tam budou krbová kamna a prostup tepla nahoru je tam žádoucí. Strop je z hurdis 120cm na patkách, Ička 16 cm, na hurdis je mazanina a nějaký lehčený beton.

Otázka č. 1 zní, zda je třeba mezi palubky a hurdis na stropě v obýváku dát nějakou parozábranu a proč? Myslím si že ne, ale raději se ptám.

Otázka č. 2. Dětské pokoje o patro výše. Nad nimi je nevytápěná půda a mezi pokoji a půdou je skladba stropu opět hurdis na patkách, na nich PIR/PUR panely cca 5cm a na nich beton cca 5cm, na tom na půdě leží nějaká cca 10cm izolace a na ní OSB desky. Půda je provizorně pochozí. Česem se to možná bude předělávat. Co tady, musím mezi palubky a hurdis v dětských pokojích dát parozábranu?Palubky budou na stropě na roštu který vytvoří cca 3-4 cm mezeru. Co kdybych tu mezeru vyplnil PIR izolačními panely. Vím že 3 cm izolace není nic moc ale co kdybych ji tam dal. Byla by potom nutnost parozábrany?

Otázka č.3. Jeden z dětských pokojů je z části zešikmený procházející střechou. Cást je tedy strop jak v otázce 2 a část je přímo střecha. Viz foto. Skladba střechy je z vrchu plech, pod tím nějaká asfaltová lepenka, desky. trámy. Mezi trámy je z vrchu folie, cca 15 cm izolace, parozábrana. Pod parozábranou cca 5 cm izolace aby se eliminovaly tepelné mosty od krovů a pod ní na roštu byl sádroš. Sádroš jsem sundal viz přiložené foto. Ta šikmá část bude rovněž obložená palubkami. Co tady, nemusí tam být další parozábrana mezi palubkama a tou spodní vrstvou izolace? Uvažuji že bych místo té cca 5 cm vaty dal PIR / PUR panely. Můžu? Nenarušil bych tím ten doporučený poměr max 4 ku 1 izolace nad a pod parozábranou? Vaty by bylo 15 cm a panelů pod parozábrano ujen 5 cm, jenže ty panely mají lepší izolační vlastnosti než vata. Bude v tamovém případě lepší dát mezi PIR / PUR panel a palubky parozábranu?

Omlouvám se za laické dotazy a předem děkuj za vaše reakce.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček12.10.2019 18:23
Petr Komínek11.10.2019 23:02
Jiří Kubíček10.10.2019 23:08

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 10.10.2019 23:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den,
1) Mezi dva vytápěné a obývané prostory žádnou parozábranu dávat nemusíte, žádná kondenzace zde nehrozí.
2) Záleží na přesném složení té konstrukce a difúzních vlastnostech jednotlivých materiálů, jednak nepíšete, zda ty PIR deska náhodou nejsou s ALU fólií a co je to přesně za tu izolaci pod OSB deskami, jestli ale chcete mít jistotu, aby vám především pod tím OSB záklopem nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti, tak bych tu parozábranu použil. Druhým řešením je dát mezi ten rošt ty PIR desky, ale prodávají se PIR desky s integrovanou ALU fólií, takže ty by bylo dobré použít a rošt s přesahem na ty desky přelepit buď páskou na parozábrany nebo pomocí pruhů parozábrany. V případě, že byste použil PIR desky bez ALU fólie, měla by ještě mezi rošt a palubky přijít parozábrana.
3) Co se týká šikmin, tak jestli jsem to dobře pochopil, jedná se o bedněnou a úplně difúzně uzavřenou střechu a pravděpodobně bez jakéhokoli odvětrání pod bedněním, takže je velice žádoucí, aby se do takové konstrukce nedostala žádná vlhkost. Jenom nechápu k čemu je nějaká fólie mezi trámy nad izolací, to jedině, že by to byla pojistná kontaktní difúzní fólie a vymezovala by odvětrávanou mezeru mezi bedněním a izolací. Každopádně ještě platí pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou, aby nedocházelo ke kondenzaci mezi parozábranou a tou izolací blíže k interiéru, což nesplňujete, ale 5 a 15 cm ještě není úplně nic tak hrozného. Když tam ale dáte PIR desky, tak to sice bude lepší z tepelně izolačního hlediska, ale PIR desky právě díky lepší lambdě způsobí to, že se ještě více vzdálíte tomu uvedenému poměrovému pravidlu, takže jestli je budete chtít použít, opět by to chtělo PIR desky s ALU fólií nebo použít parozábranu.

Autor: Petr Komínek
Datum: 11.10.2019 23:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130705
reakce na ...
Díky za reakci.

2) Nad hurdis na patkách je cca 5cm PIR/PUR panel, na něm obyčejný igelit a na něm vrtva lehčeného betonu cca 5cm. Přímo na tom betonu leží cca 10 cm deska z kamenné vlny. OSB desky jsou jen cca na 1/3 plochy půdy. Ve zbytku plochy je ta deska z kamenné vlny nejvrchnější vrstva. Časem bych tu podlahu na půdě chtěl předělat na pochozí. Z té spodní strany bude dřevěný rošt z latí 50x30mm přišroubovaný přímo na strop. Pokud bych mezi latě dal desky PIR /PUR pěny např. s tou ALU folií a tyto desky bych lepidlem přilepil přímo na strop. Chápu to tak že bych musel páskou přelepit latě aby vznikla jedna celistvá vrstva? Asi by bylo nutné to nějak dolepit i na obvodové zdi ne? Nebo by kolem dokola mohla být např. 1 cm mezera mezi zdí a tou vrstvou? Do roštu se pak budou připevňovat palubky. Tyto díry v pásce co by byla nalepená přes rošt by nevadily? Mezi Palubkama a PIR/PUR panelama by ale nebyla žádná vzduchová mezera, Palubky by byly těsně na těch PIR /PUR panelech. Nebylo by pa lepší se na tu izolaci vypdrnout a nechat tam 3 cm vzduchovou mezeru ať palubky z vrchu dýchají. Pípadně do té mezery dát přímo mezi strop a rošt parozábranu.
Jaké řešení zvolit?

3) Ano je to beu odvětrávání. Mezi krokvemi je 15-20 cm izolace která je z vrchu zkryta difuzní pojistnou folií a zespodu parozábranou. Pod parozábranou je cca dalšcíh 5 cm ozolace mezi latěmi a na roštu byl sádrokarton. Jde o nahrazení sádrokarotnu palubkami. Ten poměr izolace nad a pod praozábranou je teď 4(5):1. Takže teoreticky mohu dát rovnou palubky a nemusím řešit další parozábranu? Případně můžu pod tu spodní izolaci přidat další parozbranu? Byla by parozábrana, 5 cm izolace, parozábrana, 15-20cm izolace, difuzní pojistná folie. Můžou být takto 2 parozábrany nad sebou?
Pokud bych pod tu stávající parozábranu dal místo vety PIR /PUR panely tak bych ten poměr 4:1 narušil a pod PIR/PUR panely (mezi palubky a tyto PIR/PUR panely) bych musel dát další parozábranu? Takže z pohledu zespod by byla skladba: Palubka - parozábrana - PIR/PUR - parozábrana - izolace - difuzní pojistná folie? Opět, nevadí 2 parozábrany za sebou? Nebo prostřední by pak bylo lepší vyhodit?
Co kdyby se vše vyházelo až k té difuzní pojistné folii a mezi krokve by se daly 15-20cm tlusté PIR PUR panely. Ze spod pod ně další 5 cm tlusté PIR / PUR panely, parozábrana, palubky.
A nebo to nechat jak to je a na rošt jen namlátit palubky s tím že mezi stávající spodní izolací a palubkama bude 3 cm vduchová mezera a parozábrana bude až ta mezi izolacema.

Sorry za laické dotazy. Zatím se v tom snažím rozientovat.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 12.10.2019 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den,

2) Zde je problém ten igelit na PIR deskách, což je téměř to samé, jako kdybyste tam dal parozábranu a určitě 5 cm PIR pod igelitem a 10 cm minerálu nad igelitem nesplňuje pravidlo 1/4, spíše je to 1/1. Když zespoda dáte další izolaci, ještě se to zhorší, takže izolace tam teoreticky být může, ale jedině s hodně dobře provedenou parozábranou nebo ty PIR desky s ALU fólií, kde se přelepí i ty latě s přesahem na PIR desky, aby se vytvořila celistvá parotěsnící vrstva. U Obvodového zdiva se PIR desky samozřejmě dají co nejblíže ke zdivu, když někde vznikne mezírka, tak se vypění PUR pěnou a pak se to seřízna do roviny, roh se přelepí páskou na parozábranu (chce to kvalitní pásku, né ty nejlevnější, ale hodně dobré jsou ALU pásky podlepené takovým voskovým papírem, při použití se z toho ta páska sloupne a nalepí, velice dobře to na všem drží). Při připevňování palubek se sice naruší na latích parotěsnící vrstva, ale není to nic zásadního, když palubky budou natěsno na latích, ale můžete to pojistit tím, že latě ještě polepíte těsnící páskou, např.: http://e-shop.juta.cz/index.php?page=1&vyr=JDTPK . Můžete to udělat i bez té přidané izolace, i když podle mne by byla další celkem žádoucí, ale v tom případě by bylo dobré dát na strop parozábranu, pak přes to latě a nechat tu vzduchovou mezeru, v případě parozábrany s ALU vrstvou by se využila reflexe, i když ta moc izolace nenahradí. Co zvolíte, jen jen na vás, obě varianty jsou použitelné, ta první sníží TZ stropu, ta druhá bude levnější.

3) Trochu nechápu smysl té difúzní fólie, když nevymezuje odvětrávanou mezeru a střecha je bedněná a s hydroizolací. Ta difúzní fólie je tam pak zbytečná, ale ničemu neublíží. Jestli je nad parozábranou 15-20 cm izolace a pod 5 cm, pak je tem poměr 1/3 až 4, ale to bych neřešil, můžete dát klidně rovnou palubky, další parozábranu bych tam nedával. V případě použití PIR desek díky lepší lambdě porušíte to pravidlo 1/4 a bylo v tom případě lepší použít PIR desky s ALU fólií, ale celkově se ty tepelně izolační vlastnosti zlepší jen minimálně, osobně bych do toho neinvestoval a jen bych nahradil sádrokarton palubkami bez dalších opatření. Maximálně kdyby ta vata v sílě 5 cm byla někde špatná nebo scházela, tak bych to vyspravil novou vatou. Při volbě PIR desek s alu fólií bych tam tu nynější parozábranu nechal, protože střecha je totálně difúzně uzavřená a bez odvětrání, bylo by to alespoň více jištěno proti proniknutí vlhkosti až k bednění. Vyházet až k difúzní fólii to taky můžete a dát tam PIR desky s alu fólií mezi krokve a další vrstvu přes krokve, bude to ale dost drahé, výhodou budou celkově lepší izolační vlastnosti, ale horší akustika. Jestli je ta původní izolace a parozábrana v pořádku, tak se to podle mne nevyplatí to celé měnit. Možností opět máte více a je jen na vás, co si zvolíte. Osobně bych asi ještě někde prořízl parozábranu, která se pak dá opravit, a zkontroloval, jak to vypadá mezi izolací a difúzní fólií s bedněním, zda se tam někde nevytvářejí plísně. Kdyby se něco takového dělo, tak by se to stejně muselo vše vyměnit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama