Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytahování teplé vody z bojleru do systemu

Autor: Lukas Polášek
Datum: 11.10.2019 19:04
uživatel: 131035

Fotogalerie:

Zdravím,
máme U22 předělanou na automat a černý hrášek. V zimě si termostat v domě uzavírá ventil do systému tak nás tento problém netrápi.
Ale teď když ještě automat nepouštíme a přitápíme ráno a večer dřevem tak ventil zůstává otevřen a z bojleru po vychladnutí kotle utíká teplá voda nahoru do systému. Máme tedy bojler ke kotli na kulovém ventilu zastaven a ohříváme nočním proudem.
Topenář to připojil tak že přívod do bojleru je od kotle vyspádovaný a proto mi prosím někdo vysvětlete jak je možné že voda proteče naopak.
Celý systém je samotížný bez čerpadel.
Zpětnou klapku mi nedoporučil protože by ji údajně neprotlačil.
Je to 120 dražice s 3/4 přívodem, na příští sezónu plánujeme dát nový 120 bojler ale s 1" přívodem a na výkresu jsem se díval že má přívody o 10cm výše než stávající takže ještě lepší spád.
Děkuji za vysvětlení této ,,anomálie" a možné návrhy řešení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lukas Polášek18.10.2019 10:56
Jaroslav Dítě12.10.2019 09:50
Lukas Polášek12.10.2019 09:28
Jaroslav Dítě11.10.2019 19:30

Datum: 18.10.2019 10:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dal jsem tedy na rady diskutujících a vrazil jsem tam plovoucí zpětnou klapku, problém vyřešen, možná to někomu pomůže i do budoucna.
Děkuji za rady

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.10.2019 09:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Lepší je dát klapku na přívod. Ten přívod je ta měděná trubka označená šipkou, že ano? Nějaké dva stupně tomu vadit nebudou. Když by jete ji dal na zpátečku, tak uvnitř vrchní trubky by stejně docházelo k proudění a tím vychlazování. Proto je lepší dát klapku na vstup do bojleru.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 11.10.2019 19:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Zde je jediné řešení a to ta zpětná klapka. Ne všek s pružinou, ale plovoucí, která uzavírá vlastní vahou a protitlakem vody. Ta se normálně do samotížných okruhů používá.
Vysvětleni. To chování není žádná anomálie. Po ochlazení vody v systému je teplá voda vytlačována chladnější vodou. Bojler pak funguje stejně jako kotel, i když k vaši nelibosti. Jediná možnost v současné době je, že při topení ventil otevřete a než začne kotel vyhasínat, tak ventil uzavřete. Pokud tam máte ventil zónový, pak by jste ho mohli ovládat termostatem na výstupu z kotle při teplotě pod 60°C aby ventil uzavřel.

Autor: Lukas Polášek
Datum: 12.10.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci, našel jsem plovoucí zpětnou klapku, akorát u ní píšou že je pro vodorovnou instalaci, nebude tedy vadit mírný sklon trubek který tam máme? A bude ideální umístit klapku na přívod nebo lépe na zpátečku z bojleru? A ještě jeden dotaz, kdyby nakonec klapku neprotlačil, dá se jen klapka natrvalo vyndat/otevřít? Děkuji za odpověď

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama