Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

AKU nádrž s průtokovým výměnikem, nebo bojler zvlášť

Autor: Jiří Veselý
Datum: 13.10.2019 22:06
uživatel: 131042

Dobrý den, mám prosbu.
Řeším na RD instalaci FVE s akumulací do baterií a akumulační nádrže.
Zdroje vytápění (včetně ohřevu TUV) v domě - PLYN, DŘEVO a nově bych chtěl alespoň lehce přitápět FVE
Nevím ale jaké řešení je optimálnější. Jestli akumulační nádrž s nerezovým výměníkem (NADO v11 750L s 25l průtokovým nerezovým výměníkem).
Nebo samostatnou akumulační nádrž 750l a samostatný bojler 160l.
Primárně by se nejprve nahřál TUV 160l a pak teprve AN 750L.

Co ale ještě řeším jestli ten bojler 160l vzít kombinovaný s výměníkem abych ho případně mohl dohřívat buď s AN, plynem, nebo dřevem.
Nebo kombinovaný a dohřívat ho sekundárně jen z AN a právě tu AN750L sekundárně dohřívat plynem a nebo dřevem.
Asi to popisuji moc složitě a možná to i zbytečně překombinovávám.

Možná bych měl uvést důvod proč se bráním AN s průtokovým výměníkem, první hlavně cena, porovnával jsem a vychází lépe mít samostatnou AN a zvlášť bojler, dále životnost AN s výměníkem, vím bojler není taky na dlouho, ale je stále levnější vyměnit 160l bojler, než AN750L s nerezovým výměníkem.
A ještě - je možná lepší nejprve přebytky ohřát bojler na TUV a poté těmi zbylými zbytky dohřívat AN750L.

Sám nevím a potřeboval bych nějaké rozhřešení.

Díky za každou radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda15.10.2019 15:45
Pavel Žalud15.10.2019 13:42
Jiří Veselý15.10.2019 08:29
Jiří Veselý15.10.2019 07:30
Jiří Veselý14.10.2019 11:08
Mirek Svejda14.10.2019 10:22
Jiří Veselý14.10.2019 08:37
Mirek Svejda13.10.2019 23:10
Instalaterství Žalud13.10.2019 22:59

Datum: 13.10.2019 23:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nevím proč řešíte cenu bojleru. FVE s baterkami je nenávratná investice. Investujete zbytečně navíc daleko vyšší čásku, než je cena bojleru.
Levnější a výhodnější řešení jsou nádrže LMT s vyměnitelným ohřívačem DN32.
Hlavní výhodou průtokového ohřevy je hygiena. Kombinace AN a bojleru je výrazně složitější jak z hlediska zapojení, tak i regulace.

Datum: 15.10.2019 07:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, máte pravdu. Investice do akumulátorů je tak trochu zbytečná nenavratná investice, nebyl dotačního programu nova zelená úsporám, tak bych to nich asi neinvestoval.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 13.10.2019 22:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Jaké máte TZ domu a výkon kotle na dřevo? Osobně bych doporučil akumulační nádrž LMT s průtokovým výměníkem na TUV DN 32 nebo 825. Rozhodně lepší řešení než bojler a akumulaci zvlášť. Rozdíl mezi teplotou AKU a průtokem TUV DN 32 kolem 2°C a 825 neznatelný rozdíl. Při vysokoteplotním zdroji nutnost termostatického ventilu na výstupu TUV.

Datum: 14.10.2019 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díky za rychlou reakci. Tepelné ztráty domů teď momentálně nevím. Ale jedná se o RD z 300mm ytong zateplení 10cm polystyrenem. Ok a a dveře jsou zesílené vicekomorove s trojskly. Výkon krnově vložky s vymenikem je kolem 16kW do vody a za ty roky musím říci, že i v těch největších zónách, topíme spíše k večeru, a jen občas se topí po celý den, radiátoru máme koncipovány na teplotní spát kolem 55stupňů ( kvůli kondentačnímu kotli, kterým zatím spíše netopíme. Díky odpověď.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.10.2019 10:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je nějaká rekonstrukce ? Podle uvedeného složení to vypadá na malé TZ. V tom případě to ale moc překombinováváte.
V době, kdy jsem si vybíral AN pro sebe, tak jsem bral jako velkou výhodu hygienu ohřevu a proto jsem chtěl průtokový ohřev. U normálních uzavřených systémů obíhá voda bez kyslíku a proto AN samotná nemá důvod proč rezavět. Odejde jedině v případě vadných svárů a to se nechá opravit. U výměníku bude docházet k zanášení a proto se mi líbí LMT+DN32, kde se nechá celý výměník vymontovat.

Datum: 14.10.2019 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky moc za radu, jen se zeptám, všichni tu zmiňujete nějaké nádrže, které moc neznám já znám pouze Dražice a tam vychází s nerezovym vymenikem nado v11 750l po slevě na nějakých 36000kc bez izolace, tu co zde hodně zmiňujete je o polovinu levnější, jal to? Je to dáno značkou DZD, tak vysoká cena? Díky. Jinak nejedná se o rekonstrukci, jen do montáž FVE s akumulaci. Momentálně mám dva termické konektory a 300l bolet, stáří 8 let, to chci dát pryč a bude čistě FVE s akumulací.

Datum: 15.10.2019 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, prosím ještě o radu. Koukal jsem na nádrže LMT S DM32mm.
Elektricky ohřev je přes vnořená topná tělesa. Je toto řešení dobré, vzhledem k výměně a životnosti topných těles.
Není spíše lepší příruba pro keramická topná tělesa? Nebo pouzdra pro keramická topná tělesa? Asi nebude tak efektivní ohřev ale následný servis bez vypouštění nádrže.
Vzhledem k tomu že chci přebytky z FVE ukládat do akumulační nádrže je lepší mít tělesa dole a ohřívat celou nádobu, nebo dal těleso do půlky nádrže, jal je to zvykem.
Akumulační nádrž bude využívána i pro ústřední topení.
Předem děkuji za každou radu.

Autor: Pavel Žalud
Datum: 15.10.2019 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131050
reakce na ...
Pokud uvažujete nad akumulační nádrží dal bych na TZ kolem 5kW akumulační nádrž 1m3 tento typ: LMT 1000L d790 - 0V + Nerez výměník N825 , ohledně topné spirálky nemusíte mít obavy jseou pomořené v topné (mrtvé vodě) bez kyslíku a tudíž výdrž je dostatečná.
Pokud budete mít dotaz napište na mail:

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.10.2019 15:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
LMT jsou levnější a proto je zde zmiňujeme. Důvod proč jsou levnější i přesto, že mají rozsáhlejší sortiment nevím.
Patronu bych dal dolů, protože využijete celou kapacitu AN. Zase pro dotápění EL by byla vhodnější nahoře.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama