Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Regulace vytápění s více zdroji tepla do akumulační nádrže

Autor: Jiří Veselý
Datum: 16.10.2019 22:50
uživatel: 131042

Dobrý večer, mám prosbu a dotaz.

Dvoupodlažní RD 5+1 o ploše 200m2 (1.NP 100m2, 2.NP 100m2)
Ytong 300mm + 100mm zateplení okna dveře trojskla.

V minulém dotazu jsem řešil akumulační nádrž a všem velice děkuji za veškeré rady, které mi pomohli.

Nyní řeším budoucí otázku a to jak účinně regulovat vytápění s více zdroji tepla do jedné akumulační nádrže o objemu 1000l.

Zdroje tepla
1. FVE s akumulací cca 4,5-5kWp (pokud to nebude vyloženě nutné tak el. energií bez FVE ohřívat nebudu)
2.Krbová kamna na pelety s teplovodním výměníkem (asi hlavní zdroj)
3. Plyn - kondenzační kotel Junkers (využívaný okrajově)

Uvažuji to asi udělat tak

Akumulaci z FVE bude řídít wattrouter, takže tam bych toto řešit nemusel

Teplou vodu z krbových kamen bych asi reguloval jen na mezní teplotu v AN. Takže Kamna zapalte při teplotě v AN x°C a Kamna vypněte při teplotě v AN x°C.

U plynu by to bylo podobné jako u Krbových kamen, natopit na nějakou teplotu a při určité teplotě vypnout, teď jde o tom jestli ten plyn s krbovkama nějak propojovat, nebo regulaci pro každý zdroj zvlášť.

No a teď to výsledné teplo z AN nějak regulovat dle potřeb v domě.
To je to co vůbec nevím přes co řešit.

Zatím jsem pokukoval na zónovou regulaci od Jablotronu.
Něco ve smyslu zónové regulace by se mi docela líbilo, v každé místnosti si nastavit určitou teplotu, kterou bych požadoval a hlavice by mi radiátory podle toho zavřely jo a mám radiátory koncipované na teplotní spád kolem 50°C.
Jak to pořádně skloubit aby se radiátory nahřály, zavřely a čerpadlo topné vody dostalo pokyn k vypnutí, že už je nahřáto a naopak, čerpadlo začni honit vodu z AN do radiátorů, protože v domě je zima.

Na výstupu z AN by se mi líbit nějaký regulovatelný trojcestný směšovač, protože plánuji AN nahřívat alespoň na 80°C (má to smysl a jakou max teplotu by vlastně měla mít voda v AN?).

Jsem elektrotechnik který se s**e do všeho, ale uznávám rozličnost řemesel a nes**u se zbytečně ostatním do jejich fochu.
Takže budu velice rád za každou radu, případně řešení.
V tomto odvětví jsem naprostý amatér a svojí invencí bych vše dovedl jen k nějakému kočkopsovi, což nechci.

Předem díky za každou zkušenost a radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Veselý18.10.2019 22:57
Jozef Homola18.10.2019 15:17
Mirek Svejda18.10.2019 13:37
Jiří Veselý18.10.2019 13:17
Jozef Homola18.10.2019 09:18
Mirek Svejda18.10.2019 08:32
Josef Desátý17.10.2019 23:51
Pavel Wolf17.10.2019 22:46
Šalý Jaroslav17.10.2019 22:43
Jiří Veselý17.10.2019 21:16
Josef Desátý17.10.2019 19:44
Jozef Homola17.10.2019 09:41
Mirek Svejda17.10.2019 08:51
Instalaterství Žalud17.10.2019 07:45
Jozef Homola16.10.2019 23:01

Datum: 17.10.2019 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pokud jste elektrotechnik slaboproudař, tak otázku vytápění zvládnete levou zadní. Platí totiž elektricko-tepelná analogie a materiály budovy lze popsat jako RC filtry s rozprostřenými parametry.
Dům 10x10m s 30 cm Ytong a 10 cm zateplení je na obrázku. TZ vycházejí kolem 5 kW a časová konstanta pouhé dva dny (pochopitelně můžete upřesnit hlavně typ Ytongu, ale výrazné rozdíly nenastanou). Proto dejte pozor na správné, jednoznačně zónové řízení. Výrazně se budou uplatňovat sluneční zisky. Ostatně na obrázku vidíte, co dělá výpadek 5 kW na celý dům a sluneční zisky jsou v jižní části domu i několikanásobně vyšší.
Ještě můžeme vypočítat využitelnost akumulační nádrže. 1000 l dT 50 stupňů představuje 58 kWh. To je teoreticky 11 hodin výpadku topení. Pak stejně následuje pád dle druhého obrázku. Radiátory samozřejmě v režimu minimálně 60/30.
Proto bych situaci nekomplikoval, využil poměrně nízké ceny plynu a už nic dalšího nepořizoval.
V reálu jsou zimy typicky poloviční (venku +4°C) a budete krýt ztráty kolem 2,5 kW. Vše řeší kondenzák s výkonem omezeným na 6 kW a anticyklační podmínka 20 minut. Všude termohlavice.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 17.10.2019 07:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Zbytečně překombinované řešení.
Zdroje tepla
1. FVE s akumulací cca 4,5-5kWp (pokud to nebude vyloženě nutné tak el. energií bez FVE ohřívat nebudu)- pokud bude takto dimenzovaná fotovoltaika utáhne TUV 3/4 roku i s topením. Wattrouter dobře nastvený s poučeným osazenstvem zvládne využít zak 75-80% výkonu fotovaoltaiky
Jako druhý zdroj bych v tomto případě dal TČ, které Vám nákladově vyjde, jak krbová vložka na pelety a tudíž plyn i s rozvody je zbytečnost a za tyto náklady topíte min. 4 roky. Pokud budete ekvitermně řídit výstupní vodu nepotřebujete žádné další řízení- zony jsou nákladově drahé a zbytečné. Topit na stálou teplotu buz útlumů celý den a vyjde to nákladově lépe než zonová regulace- pokud nemáte dům bez akumulace (dřevák)
Postupně jsem prošel topení el,TP,kondenzákem na plyn a nákladově vyjde nejlépe TČ

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.10.2019 08:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přesně jak píše pan Žalud. Překombinované řešení. Provozní náklady pelety a plyn vychází stejně. TČ zajistí levnější topení a navíc získáte výhodnější paušál, takže spadnou i náklady na ostatní elektro. FVE k tomu navíc je jen vyhazování peněz.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.10.2019 09:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
On ten "ZONING HEATING" se k nám jako nákaza šíří z krajín, kde to používají ale oni žijí v oblasti, kde téměř nemrzne, nebo mají kamenné baráky a nejsou zvyklí na "trenkovou teplotu". Mají vložnici klidně 14°c a při odchodu do práce topení vypínají. Takový teplem nenabitý barák nebo i byt velmi "ochotně reguje" na snížení teploty. Pak zatopí s kotlem o výkonu 32 kW. To kolik ušetří je sice ve hvězách ale pravděpodobně něco ano, protože ještě neznají ani dvojí zasklení a výměna vzduchu samomolná ACH je neuvěřitelná. Pro představu měření a údaje ze tří zemí. Tam určitě problém s plísněmi nemají i když jsou studené zdi.

Datum: 17.10.2019 21:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer a díky za rychlé reakce.
Myslíte že k TČ je zbytečné pořizovat fotovoltaiku?
Já jsem byl právě přitom, že je to dobré práce proto aby FVE vyráběla el. Energii právě pro TČ a tím pádem se za elektřinu dost ušetří.
Nebo není lepší nakonec jen ta varianta FVE + 1000l akumulační s ropným tělesem a nákladové to vyjde levněji než tepelné čerpadlo? Nebo se pletu? Opravdu v tomto jsem amatér a oceňují zkušenosti ostatních.
Možná jsem měl ještě zmínit, jaké jsou zdroje tepla teď.
Krnova vložka s TV 16kW na dřevo (primární zdroj topeni), momentálně bez akumulační, tudíž špatně regulovatelné teplo.
Plyn - kondenzační kotel Junkers myslím něco kolem 15kW s eqvitermní regulací (ten používám minimálně, skoro vůbec, dřeva je zatím dost)
TUV ohřívám, od jara do podzimu termickými kolektory s 300l bojlerem s dvěma výměníky junkers a v zimě tam mám odbočku právě do druhého výměníku z krnově vložky, takže když se v zimě topí v krbu natápim i bojler, který bych jinak natápěl plynem, protože jak klesnou venkovní teploty k 5°C už moc teplé vody termické kolektory nedají i přes skutečný den.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 17.10.2019 22:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
jednoduché řešení je TČ. Kombinace TČ + další zařízení pro "šetření" je paradoxně nevýhodné - ekonomicky. Nenávratná investice.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.10.2019 22:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Co vám bude v zimě na FVE svítit? 1000l musíte nahřát v mrazech každý den. Při 80/35 se do nádrže vejde max.50 kWh. Kde je vezmete.

Autor: Josef Desátý
Datum: 17.10.2019 23:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130832
reakce na ...
Přečtěte si
https://forum.tzb-info.cz/143230-vaillant-vu-256-5-5-ecotec-plus-erelax-ekvitermni-regulator/vsechny-prispevky#text230
Pán se dosud nevzpamatoval z toho šoku, že správnou zónovou regulací dosáhl spotřeb odpovídajících TZ 11 kW.
Vy máte výpočtových 6 kW a opravdu bych zvážil po ročním ověření spotřeb plynem (když už ho máte) případný přechod na TČ. Mělo by se to vyplatit, chci podobnou situaci zkusit také.

Datum: 18.10.2019 08:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TČ Vás sice vyjde provozně výhodněji, ale Vy již máte KK zamontovaný. Máte tam termické kolektory a krbovou vložku. Pro Vás nemá význam přecházet na TČ. FVE je vysoká investice, která Vám v podstatě jen sníží náklady na ohřev TUV. Poptejte si ceny FVE systému a pak si to porovnejte s částkou, kterou Vám to ušetří. I s dotací bude návratnost nulová a naopak na tom jen proděláte tím spíše, že tam již máte nainstalované termické panely. Pro Vám má význam jen nějaké vylepšení regulace.

Datum: 18.10.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"V tomto domě je už všechno jenom tepelné čerpadlo tam chybí".
Mne by zajímaly skutečné tepelné ztráty nebo roční spotřeba energie na vytápění. To se asi nedozvíme.
Nebo jinak. Tazatel by mohl sdělit jakou si představuje platbu ročně za topení a TUV v baráku o ploše 200 m2. Klimatickou oblast nám nesdělil.
Platit za přípojku plynu a nevyužívat jej je už prodělečné.

Datum: 18.10.2019 13:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za plyn jsme to nedávná platili 90kč měsíčně, jen staly poplatek a sem tam ale opravdu sporadicky jsem ho pustil, takže necelých 1100kč stálé platby za plyn jsem oželel, než ho nechat odpojit a v případě výpadku krbu bych byl nahraný.
Za natáčení TUV neplatil vlastně nic krom energie na oběhové čerpadlo k solární, jak jsem psal od jara do podzim a ji ohřívání termické kolektory a poté už TUV ohřívám krbovou vlozkou s TV.
No a kolik protokol? Vlastně taky skoro nic protože doposud jsem měl dřevo zadarmo a sem tam se ještě nějaká ta možnost naskytne. Takže jen náklady na provoz stipačky a moje práce.
Možná si říkáte proč když mám dřevo zadarmo chci přecházet na placený zdroj energie s tak vysokou pořizovací cenou. Ono to dřevo už moc není (zadarmo) a kdybych ho měl kupovat, tak už snad raději topit opravdu plynem.
Ta FVE se mi líbí že se na ní momentálně poskytuje dotace a na TČ částečně taky.
Proto sháním informace kde.muzu jaká je ideální varianta, nebo jestli opravdu zůstat u stávající konfigurace.
TA FVE se mi do budoucna stejně líbí a abych pravdu řekl, kolem dřeva už mě postupem času taky přestává bavit lítat. Je to sice za skoro nulové náklady ale to lítání, už jsem asi zpohodlněl a raději si za teplo zaplatím, než kolem toho pořád lítat.
Díky. Klimatická poloha - Čáslav😀

Datum: 18.10.2019 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nerozumím. V létě máte ohřev TUV zdarma díky termickým panelům. V zimě plynem máte energii za 1Kč/kWh. Co chcete ušetřit přidáním FVE ? Jedině provoz ostatní elektřiny, ale to prakticky musíte přidat i baterie. Jste na cenách bez dotace kolem 300000Kč a s dotací 150000Kč. Jenže životnost zařízení je do 10let. Za tu dobu se Vám nevrátí ani ta částka po odečtení dotace a pokud budete chtít elektrárnu provozovat dál, budete již platit opravy bez dotace. Jen samotný střídač vyjde na 20000Kč a baterky na 100000Kč.

Datum: 18.10.2019 22:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, ano jak jsem psal, momentálně mám skoro nulové náklady na vytápění a ohřev TUV.
S plynem jsem teď přešel k MND kde budu platit 160kč vč. DPH stálý poplatek, ale podstatně méně za dodaný plyn. U innogy jsem sice platil 90kč stálý poplatek, ale za plyn to byla raketa.
Ale abych se vrátil.
Tu životnost 10let, kterou uvádíte u FVE tu máte opravdu ověřenou?
já o tom opravdu moc nevím, ale pořád jsem byl přitom že s dotací 150000kč dotací je návratnost jistá, plánuju že by mě FVE s akumulací (zatím dle nabídek 5ti dodavatelů) vyšla na cca 200000kč po odečtení dotace.
To jste mi dal docela brouka do hlavy.
Já vím že bych nemusel investovat do FVE, ale líbí se mi to a myšlenka skoro vlastní soběstačnosti a vyrábět si vlastní elektřinu. Bez dotace bych do toho určitě nešel.
No a když vám řeknu že mám elektřinu MWh za 1240kč vč. DPH tak vám moje myšlenka pořídít si FVE příjde asi ještě absurdnější.Ale to mám fixnutý na 3 roky a bůh ví jaká bude cena el. energie právě třeba za 10let.
Já bych s tím pořízením FVE chtěl také ještě pár let počkat, ale co myslíte jak na tom budou po roce 2021 dotace na pořízení FVE?

Datum: 18.10.2019 15:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To platíte nějak málo za distribuci. U mne je to měsíčně 140 Kč bez DPH.

Datum: 16.10.2019 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mne by zajímala vaše představa o tom jak dlouho by to "nahřátí" pokoje mělo vydržet po vypnutí oběhu, tedy kolik minut nebo hodin do opětovného pokusu zatopit?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama