Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak složit lehkou podlahu do 2.NP na dřevěném stropě

Autor: Lukáš Čadan
Datum: 21.10.2019 09:28
uživatel: 131082

Fotogalerie:

Dobrý den,

nejsem odborník, prosím o zhodnocení postupu, který jsem si navrhl po přečtení řady názorů a článků.

Situace: potřebuji položit novou podlahu do 2NP. V místnosti bude dětský pokoj, čili bude vytápěná. Pod podlahou v 1NP je také obývaný pokoj.

Navrhovanou skladbu nejlépe vykreslí obrázek, viz příloha. Momentální stav je, že na zemi leží jen struska. Na ni pak položím další vrstvy viz obrázek. Vidíte v tomto navrhovaném řešení nějaký zádrhel? Případně je potřeba předtím něco zvážit?

K tomu mám ještě pár nejasností:

1) jakou kročejovou izolaci mám použít, když chci položit OSB desky přímo na liapor? Jakou tloušťku? A jsou s tím spojené nějaké zádrhele?

2) musím oddělit OSB desky od stěn - stačí nechat jen mezera? anebo tam dát nějakou pásku (např jaká se dává, když se lije anyhdrid?. Pokud pásku, tak od jaké "hloubky"?

3) jakou PE (jak tlustou) folii postačí dát mezi OSB desky, abych zamezil vrzání?

4) je lepší dvě vrstvy OSB lepit anebo sešroubovat? Dokážu si představit pracnost při šroubování, ale ne při lepení? A cenové srovnání? Při lepení asi odpadá vrzání a pak bych asi ani nemusel dávat tu PE folii?

5) je nutné řešit parotěsnost? předpokládám, že ne, když nad i pod podlahou se bydlí

Předem děkuji za odpověď a tipy!
Lukáš Čadan

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lukáš Čadan25.10.2019 12:36
Jiří Kubíček25.10.2019 11:41
Lukáš Čadan25.10.2019 00:04
Jiří Kubíček21.10.2019 12:18

Datum: 21.10.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den,

1) V případě použití kročejovky, která je žádoucí, by plovoucí podlaha z OSB desek neležela přímo na liaporu, ale až na kročejovce. Osobně bych ale vůbec liapor nepoužíval. Nevím, jak mají být silné ty jednotlivé vrstvy, ale podle toho nákresu nemáte žádný minerál mezi trámy, takže by to chtělo vylepšit i vzduchovou neprůzvučnost, proto bych místo liaporu použil rovnou nějaké tvrdší minerální desky o větší síle (třeba 10-12 cm, nevím, kolik na to máte místa), ty by vylepšily vzduchovou neprůzvučnost a zároveň sloužily jako kročejovka. Kdyby na to nebylo místo, odstranil bych i tu strusku. Kdybyste náhodou vzduchovou neprůzvučnost vylepšovat nechtěl, tak ale můžete dát místo liaporu levný podlahový EPS a na to minerální kročejovku pro lehkou plovoucí podlahu o síle cca 3-4 cm.
2) Plovoucí roznášecí vrstva musí mít nějakou dilataci kolem stěn, jak ji vyřešíte, je jen na vás, lze použít slabý EPS, slabé dilatační minerální pásy, nebo dilatační pás, nebo můžete mezeru jen vystříkat PUR pěnou a pak seříznout do roviny. Od jaké hloubky tu případnou dilatační pásku nebo minerální, případně EPS dilataci použijete, je jen na vás, osobně bych ji dal buď jen kolem té plovoucí desky nebo i kolem kročejovky.
3) O použití PE fólie mezi dvě vrstvy OSB desek slyším poprvé, jako možnost se uvádí slabý mirelon, ale většinou se to zpravidla řeší tak, že se OSB desky k sobě slepí v celé ploše i v perodrážce a žádná separační vrstva se nepoužívá.
4) Slepit a zároveň i sešroubovat, jak už jsem uvedl, žádná separační vrstva se pak nepoužívá.
5) Mezi dvěma trvale obývanými a vytápěnými prostory není žádná parozábrana potřeba.

Datum: 25.10.2019 00:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

Ten liapor jsem uvažoval položit na škváru z důvodu vytvoření roviny (původní podlaha byla křivá se spádem cca 5cm na 4m). Čili škváru "rozhrabat" do skororoviny a "ideální" rovinu pak vytvořím tím liaporem, na něj jsem pak chtěl rovnou pokládat OSB desky.

Zajímalo by mě ještě, kolik cm minimálně musí mít vrstva liaporu aby byla dostatečně kompatkní a nosná pro zatížení finální plovoucí podlahou (tj. OSB deskami)? Jestli stačí 2cm, jak se uvádí přímo na výrobku (frakce 1-4mm)

Nově mě ještě napadlo, zda mezi škváru a liapor ještě položit nějakou geotextilii? mám obavu, aby se mi lipaor časem díky zatížení podlahy "nevtiskl" do škváry časem? čímž by se narušila ona rovina pod OSB deskami?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.10.2019 11:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, kdyby skladba podlahy byla: OSB desky, liapor, škvára, prkna, trámy bez minerálu a spodní bednění, tak to nebude dobré ani z hlediska vzduchové neprůzvučnosti ani z hlediska útlumu kročejového hluku, resp. celkově ta akustika bude vyřešena jen částečně, osobně bych tímto směrem nešel, hlavně z hlediska vzduchové neprůzvučnosti to bude podle mne špatné. Jestli jste se ale tak už rozhodl, tak geotextílii bych asi mezi škváru a liapor dal. Jaká musí být minimální vrstva liaporu vám nepovím, ale předpokládám, že alespoň ty 2 cm to budou muset být. Asi se vám nechce odstraňovat škvára a dávat peníze za minerál, ale kdybyste vše odstranil a použil jen tuhé minerální desky pod plovoucí podlahu z OSB desek, tak by to bylo z hlediska akustiky po všech stránkách nesrovnatelně lepší.

Datum: 25.10.2019 12:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď! Tou minerální deskou máte přesně na mysli co? Našel jsem jen minerální/zateplovací desky na fasády, tak nevím, jestli myslíte tuto a použít ji či jinou? Můžete mě prosím nasměrovat?

Když shrnu své úvahy vychází mi několik řešeni

se škvárou
1) škvára-geotextilie-ESP (na zvýšení úrovně podlahy)-OSB (uvažuji 2x15)
2) škvára-geotextilie-liapor (na vytvoření hladší roviny-hladiny)-ESP -OSB
3) škvára-geotextilie-ESP-liapor-OSB (nevím, zda je vhodné dávat OSB přímo na ESP?)

bez škváry (vyberu)
3) geotextilie-liapor(na srovnání nerovnosti)-ESP-OSB

Chápu to správně, že ta minerální vrstva přišla na stejné místo jako ESP?

Ještě bych se rád zeptal, zda existuje jiné, srovnatelné alternativní, řešení k OSB deskám, např. jsem narazil na desky fermacell E20?

Děkuji za odpověď!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama