Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

prosba o radu co se "soukromým sloupovým elektrickým vedením"

Autor: Mikuláš Fluenberg
Datum: 23.10.2019 11:43
uživatel: 131098


Dobrý den, rád bych se tu poradil. Můj příbuzný cca v roce 1950 koupil domek na samotě u (čerstvě) bývalého kamenolomu. Dům postavila společnost, která v lomu těžila kámen a po ukončení těžby jej prodala. Protože šlo o velký podnik (zřejmě státní), byla až k domu natažena elektrifikace na klasických dřevěných sloupech skrz 2 km lesa. Elektrické vedení bylo uděláno hlavně k tomuto domku. Elektrické hodiny měl příbuzný třicet let přímo u baráku.
Pak jednou v noci v osmdesátých letech přišel nějaký člověk a hodiny odmontoval a namontoval je na transformátor 400m zpátky po vedení (par metru od transformatoru je skupinka chatek, kde maji hodiny ty, nevim). Od té doby se o těch 400m vedení ten příbuzný tak nějak stará sám, protože "elektrikáři" se k němu nehlásí. Problém je, že těch 400m jde po pozemku soukromého majitele, kterému tam (jako všude v okolí) roste les. Na elektrické vedení (jde o čtyři dráty, nikoliv o zavěšený zaizolovaný kabel - a tak dochází ke zkratům, když na vedení sedne větev apod) nemá příbuzný věcné břemeno a nemá k němu ani žádné dokumenty, protože ho tehdy stavěl onen dnes již zaniklý podnik (má snad jen pár letitých fotografií). Nejradši by byl, kdyby byla nějaká cesta, jak vedení "předat" elektrikářům, aby se o něj nemusel starat. Nebo si alespoň zřídit věcné břemeno na těch 400m - ale vzhledem k tomu, že nemá žádné dokumenty, je to vůbec reálné, pokud by mu vlastník pozemku nevyšel vstříc?
Moc děkuju za radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
František Přidal07.11.2019 19:04
Jan Odlas23.10.2019 13:42

Příspěvky
Autor: František Přidal
Datum: 07.11.2019 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131196
reakce na ...
Musí být fakt "sranda" běžet těch cca 400m, v zimě či blátivém počasí, zapnout pojistky k obchodnímu elektroměru po náhodném vypnutí ... Věcné břemeno tohoto elektrovedení může vlastník zajistit zápisem na na dotčené pozemky do katastru , buďto uzavřením písemné dohody s vlastníkem pozemku a vkladem do katastru, nebo při neochotě vlastníka pozemku potom musí jej zažalovat o právo vydržení, v souladu OZ, přičemž musí si taky zajistit výkresovou dokumentaci skutečného stavu umístění elekrovedení elktroprojektantem...

Autor: Jan Odlas
Datum: 23.10.2019 13:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100438
reakce na ...
Dobrý den, tyto starší věci se řešit dají záleží na všech zůčastněných. Že by distribuce měla zájem o starou přípojku na to bych nesázel, čekala by je v první řadě rekonstrukce na vlastní náklady a to kvůli jednomu domku se nevyplatí. Zbývá se tedy domluvit se sousedem a buď udržovat nebo dát vedení do země, ale v každém případě zasmluvnit. Další cesta by byla natáhnout úplně nově jinou cestou např. kolem příjezdové cesty. Ideální je jít v pozemcích obce. Řešení to má, ale jak se říká "..... za peníze v Praze dům".

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama