Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Skladba stěny

Autor: Kuba Kubaa
Datum: 27.10.2019 21:08
uživatel: 131076

Zdravím
Už jsem přečetl spoustu článků i rad tady na fóru, takže prichazim s návrhem na složení stěny u malé (40m2) dřevostavby.
Z venku:
20mm obkladova lat sibiřský modřín
Kontaktní paropropustná folie
Mezera cca 2-3cm
Ovčí vlna ca 6cm
Kontaktní parobrzda (folie)
Sibiřský modřín prkna 20mm
Chápu ze zde asi hraje roli víc aspektů, ale triviálně- muže to žal být?
Potom by me zajímalo, jak vyřešit podlahu.
Momentální stavba totiž stojí na pilotech, budu ji jenom rekonstruovat. Někde jsem viděl, ze dávají do podlahy ocelovou sitku proti mysim. Jak by měla vypadat skladba podlahy? Muže být stejně jako u stěny, jen určitě vyšší vrstva izolace- vyplnění mezi nosné trámy.
Díky za rady
Kuba

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Kuba Kubaa28.10.2019 21:59
Jozef Homola28.10.2019 21:47
Mirek Svejda28.10.2019 21:41
Kuba Kubaa28.10.2019 20:46
Kuba Kubaa28.10.2019 20:46
Mirek Svejda28.10.2019 19:51
Jiří Kubíček28.10.2019 19:32
Kuba Kubaa28.10.2019 19:15
Mirek Svejda28.10.2019 18:16
Jiří Kubíček27.10.2019 21:45

Datum: 27.10.2019 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli vám nevadí, že ta stěna bude mít dost slabou izolaci a tedy na dnešní dobu mizerné izolační vlastnosti dost přesahující normu (ale asi to nebude na nějaké povolení a celoroční bydlení, nebo jste omylem uvedl malou sílu izolace 6 cm), tak to tak být může, jen ta kontaktní pojistní paropropustná fólie nepatří pod ten venkovní obklad ale mezi mezeru a izolaci, tedy pod rošt. Na podlaze byste měl vytvořit plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn, tedy v případě lehké podlahy by bylo dobré na trámech udělat pevný podklad z prken nebo OSB desek, na to by měla přijít celoplošně třeba minerální kročejové izolace a pak plovoucí roznášecí deska ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek. Mezi trámy pak izolace, případně ještě celoplošně pod trámy, aby bylo izolace alespoň 15 cm, ale klidně může být i 20 cm. Následovala by opět kontaktní pojistná fólie, odvětrávaná mezera a třeba obklad z prken, nebo to můžete udělat difúzně uzavřené s parozábranou mezi OSB deskami a kročejovkou, zespoda by pak už nebylo potřeba dávat kontaktní pojistnou fólii a dělat mezeru, jen by se to zaklopila pomocí prken nebo natřených OSB desek.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.10.2019 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Proč tam chcete ovčí vlnu ? Pokud pohledáte, určitě najdete diskuze na téma jak se zbavit molů.

Datum: 28.10.2019 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Koukám na to. Vycházel jsem jen z předpokladu jak je silná momentální stěna. Vzhledem k tomu ze to je úzký objekt, každým Cm si zmenšuju prostor, takže tedy asi 10cm bude max.
Jinak děkuji za vyčerpávající odpověď, jen mi prosím není jasne, jak dosahnu te odvetravaci mezery? Nenapadá me žádný způsob jak to udělat.

Ovcí vlna: chci určitě přírodní materiál. Moderní izolace z ovčí vlny jsou prý napustene solnym roztokem, který má neomezenou životnost a moly i jinou havěť tak odpiuzuje. To jsem četl..

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.10.2019 19:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, na stěnách by měl být ten rošt vymezující odvětrávanou mezeru svislý s přístupem vzduchu do mezeru ze spodní strany a možností odvětrání v horní části stěny. Obklad z prken má sám o sobě velký difúzní odpor, takže buď tam musí být odvětrávaná mezera, nebo musí být obklad tzv. na peření, nebo to můžete udělat difúzně uzavřené, tedy s parozábranou na vnitřní straně konstrukce, a nejlépe s instalační mezerou.

Datum: 28.10.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chtěl jsem jako obložení použit prkna rhombus. Ty do sebe nejsou napasovaná jako palubky a tudis jsem myslel, ze budou dobre odvetravat.
To provedení odvetrani asi pořad nechápu správně. Vůbec si to nedovedu představit. :/

Datum: 28.10.2019 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uděláte nosný rám. Z vnější strany natáhnete poropropustnou folii a přibijete ji pomocí svislých latí. Ty vytvoří vzduchovou mezeru. Na to dáte obložení. Dole a nahoře necháte větrací mezery, které zakryjete nějakou mřížkou. Z vnitřní strany parotěsnou a na to obložení. V každém případě je těch 6 cm izolace málo, navíc ta ovčí vlna má horší izolační schopnost než třeba minerál. Kromě toho nezapomeňte, že z vnitřní strany plánujete parotěsku. Ty sliby o vyrovnávání vlhkosti ovčí vlnou jsou tedy jaksi mimo.

Datum: 28.10.2019 21:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ajo! Hlupák já..
Jak člověku obcas unikne tak triviální věc :)

Datum: 28.10.2019 19:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Minerální izolace je taky přírodní materiál. Přečtěte si třeba zde
https://forum.tzb-info.cz/118621-ovci-vlna

Datum: 28.10.2019 20:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je velmi zajímavé. Děkuji za odkaz. Pohledam tedy jinde

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.10.2019 21:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
U nás se izolace vyráběla a už skončila, protože byly reklamace na napadené molem šatním, přestože byla chemicky ošetřena. Asi to ošetření dlouho nevydrží.
https://stavba.tzb-info.cz/tepelne-izolace/9718-izolace-z-ovci-vlny

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama