Napojení zděře na komín (kamna kouřovod 150, komín 140)

Rubriky:

Reklama
PK Petr Komínek @petr.kominek před 4 roky31.10.2019 10:10:00
Napojení zděře na komín (kamna kouřovod 150, komín 140)

Ahoj, v tomto vlákně jsem trochu nomen omen viz moje příjmení :D
Potřebuji napojit kamna Jotul F100 do komína. Kamna mají možnost připojit kouřovod 150 (na vnější stranu příruby) nebo kouřovod průměru 125 (do vnitřní strany příruby + dotěsnit šňůrou). Kamna budu připojovat do komína ze šamotových vložek s vnitřním průměrem 140mm které jsou obezděny cihlou. Připojení bude provedeno tak že se vyvrtá otvor do šamotové roury kterou mám obnaženou a dozdí se k tomu zděř. Zděř bude dvojitá nerezová. Z venku na zdi zarovnaná s obkladem, uvnitř zdi domáznutá maltou k šamotové rouře. Zděř má na délku cca 11 cm, prostor od kraje zdi k šamotové rouře je cca 15-20 cm (střed roury vs kraje). Potřeboval bych si ujasnit několik věcí:

1) Kouřovod se nesmí nikde po cestě zužovat. Jen u kamen. Tedy menohu vzít kouřovod 150, napojit na kamna a zděří 150 do komína 140. Šlo by vzít kouřovod a zděř 125 zasunout přes těsnící šňůru do vyrobeného sopouchu komína 140, ale přijde mi zbytečné to ale takhle zbytečně zužovat na 125. Takže mě napadá varianta kdy se přímo na kamnech udělá redukce 150->140 a potom už bude kouřovod 140, zděř 140, komín šamot 140. Jak ale v takovém případě napojit nerezovou zděř na šamotovou rouru? Postačilo by jí usadit do zdi a prostor za ní k šamotu (cca těch 5-10 cm) "domáznout" maltou? (jakou - obyč vs. nějakou šamotovou?). Nikde jsem neviděl zděř která by byla na kouřovod 140 a zároveň se dala z vnějšku nasunout na sopouch 140, tedy by musela mít vnější průměr 170. Jak byste toto řešili?

2) Vstup kouřovodu do komína bude ve výšce cca 150 cm od podlahy. Účinná délka komína od tohoto napojení bude cca 7-8m. Kamna mají možnost napojení kouřovodu ze shora nebo ze zadu. Kamna budou od zdi cca 50 cm. Tedy délka kouřovodu cca 170 (50+120) + 2 kolena při napojení ze zadu a 170 (100+70) + 1 koleno při napojení ze shora. Někde jsem četl že koleno = cca 1m kouřovodu. Tedy napojení ze zadu cca 370 cm, napojení ze shora 270 cm. Prý by kouřovod neměl být delší než 20% účinné délky komína. Tedy v tomto případě by kouřovod neměl být delší než 150cm. Tedy max. 1 koleno + 50 cm k tomu. To by znamenalo nutnost posunout díru do komína úplně dolů k zemi a kamna napojit přímo na díru zadním otvorem. Případně otvor těsně nad kamny a připojit ze shora s jedním kolenem. Obojí je dosti proti plánu který byl připojit ze zadu a díra do komína výš pro případ budoucí výměny kamen za vyšší. Jak byste řešili tuto situaci? Děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.