Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné čerpadlo + Zásobník vody + Podlahové topení. Jak to funguje

Autor: Jiří Vajda
Datum: 06.11.2019 13:17
uživatel: 131186

Dobrý den

Koupili jsme RD s instalovaným tepelným čerpadlem a popravdě moc nechápu, jak systém funguje.

Máme instalované TČ značky LG Therma HM091M, které by mělo mít 9kW (https://www.lg.com/cz/tepelna-cerpadla/lg-HM091M)
Máme instalovaný zásobník na vodu Revel (https://www.revel-pex.com/sortiment/priprava-teple-vody-za-uziti-tepelneho-cerpadla)

Chápu to správně, že tepelné čerpadlo ohřívá vodu a ta se uzavřeným okruhem dostává do zásobníku na teplou vodu, kde se předá teplo do ohřívané vody (čerpadlo údajně umí ohřát vodu na 57°Celsia a zásobník mám nastavený na 60°Celsia)? Pokud je to správně nedává mi smysl:

1) Neznám účinnost přenosu tepla z čerpadla, ale pokud mám v zásobníku nahřátou vodu a tu spotřebuji, napustí se zásobník novou studenou vodou, čidlo zásobníku zaznamená pokles teploty a dá informaci TČ a současně zapíná elektrickou patronu. Tak nějak laicky předpokládám, že ta elektrika to vytopí mnohem rychleji, takže TČ se na ohřevu vody v zásobníků podílí pouze malou částí?
2) Pokud mám nastaveno, že do podlahového topení jde voda o teplotě 25° Celsia a v zásobníku je oněch 60° Celsia, tak je někde po cestě ještě nějaký směšovač, který zředí teplotu?
3) Nemám v domě žádný termostat a jak jsem pochopil z článků, u tohoto systému trochu postrádají smysl. Mám ovládací panel TČ, kde nastavuji teplotu vody do podlahy. Předpokládal jsem, že najdeme teplotu, která nám vyhovuje a při změně venkovní teploty se jakýmsi koeficientem automaticky změní i teplota vody do podlahy. TČ má sice jakýsi automatický režim, který by to měl umět, ale když jej takto nastavím, stále nám jde do podlahy 31° a je nám trochu horko 😊. Nemá nějakou praktickou radu?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Vajda27.11.2019 16:18
Jiří Vajda27.11.2019 16:18
Mirek Svejda19.11.2019 20:50
Jiří Kubíček06.11.2019 13:39

Datum: 06.11.2019 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nemám sice s uvedeným dvojbojlerem osobní zkušenost, ale podle mne, aby se nesnižoval COP tepelného čerpadla, tak TV je ohřívána ve spodní nádrži přes výměník pouze na teplotu vody v topném systému a v horní nádrži je dohřívána elektřinou pomocí el. patrony. Nejedná se tedy o systém s trojcestným ventilem, kdy je ohřev TV oddělen od ohřevu topného systému a je TV ohřívána pomocí TČ na vyšší teplotu než topný systém, též se nikde nic nesměšuje. COP TČ je tedy v průměru vyšší, než kdyby to bylo takto odděleno, ale zase musíte TV dohřívat elektřinou. Nechci se tu pouštět do diskuzí, co je ekonomičtější, ale jestli jsem to pochopil dobře, tak v létě je k předehřevu využíván jen oběh vody topného systému a TČ jako takové TV vůbec neohřívá, takže k ohřevu TV bude potřeba v létě paradoxně té elektřiny ještě více, než v zimě, a to by TČ mohlo TV ohřívat za hubičku. Podle mne by byl ekonomičtější ohřev TV pomocí trojcestného ventilu a TČ po celý rok, ale nechci se tu dohadovat se zastánci těchto dvojbojlerů s předehřevem TV. Jinak regulaci budete mít pravděpodobně ekvitermní, tedy pouze s venkovním čidlem a nastavením topné křivky, což je v pořádku a užívá se to u TČ s podlahovkou běžně.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.11.2019 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Doporučené zapojení tohoto dvojbojleru je např. zde:
https://forum.tzb-info.cz/119872-topit-tepelnym-cerpadlem-do-aku-nadrze-nebo-rovnou-do-podlahovky/vsechny-prispevky
Dolní půlka bojleru je zapojena paralelně k topení. V létě se jen zavře větev PT. TČ ohřívá vodu výměníkem v dolní půlce. Teplá voda z dolní části jde do horní poloviny a tam se podle potřeby dohřívá. Osobně se mi taky víc líbí trojcestný ventil a jednoduchý bojler. Pokud čerpadlo nezvládne ohřev do určité doby, tak se dotopí elektřinou.

Datum: 27.11.2019 16:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji. Pročtu a zkusím zjistit, zda by nebylo vhodnější zapojit jinak.

Datum: 27.11.2019 16:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím

Moc se omlouvám, ale nezaregistroval jsem Vámi zaslanou odpověď, takže reaguji s velkým zpožděním.

Na základě Vaší informace jsem pochopil, jak tedy toto zapojení funguje. Doposud jsem uvažoval, že máme 2x 160 litrů nádrž, jejíž celý obsah je ohříván TČ na maximální teplotu TČ (uváděných 47°), ale nedávalo mi smysl, jak se směšuje voda do podlahového topení (které je nastaveno nyní na 23°) a zároveň, jakým způsobem je úlohována elektrická patrona (aby čekala na ohřátí nejdříve TČ a následně dohřála sama). Bohužel, také jsem tedy očekával, že máme 320 litrů teplé vody, ale máme v podstatě jen 160, což nám občas nedostačuje (čtyřčlenná rodina).

Nyní chápu, že TČ řeší pouze do nastavené hodnoty v podlaze a vše ostatní obstarává TČ.

Děkuji

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama