Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné čerpadlo + Zásobník vody + Podlahové topení. Jak to funguje

Autor: Jiří Vajda
Datum: 06.11.2019 13:17
uživatel: 131186

Dobrý den

Koupili jsme RD s instalovaným tepelným čerpadlem a popravdě moc nechápu, jak systém funguje.

Máme instalované TČ značky LG Therma HM091M, které by mělo mít 9kW (https://www.lg.com/cz/tepelna-cerpadla/lg-HM091M)
Máme instalovaný zásobník na vodu Revel (https://www.revel-pex.com/sortiment/priprava-teple-vody-za-uziti-tepelneho-cerpadla)

Chápu to správně, že tepelné čerpadlo ohřívá vodu a ta se uzavřeným okruhem dostává do zásobníku na teplou vodu, kde se předá teplo do ohřívané vody (čerpadlo údajně umí ohřát vodu na 57°Celsia a zásobník mám nastavený na 60°Celsia)? Pokud je to správně nedává mi smysl:

1) Neznám účinnost přenosu tepla z čerpadla, ale pokud mám v zásobníku nahřátou vodu a tu spotřebuji, napustí se zásobník novou studenou vodou, čidlo zásobníku zaznamená pokles teploty a dá informaci TČ a současně zapíná elektrickou patronu. Tak nějak laicky předpokládám, že ta elektrika to vytopí mnohem rychleji, takže TČ se na ohřevu vody v zásobníků podílí pouze malou částí?
2) Pokud mám nastaveno, že do podlahového topení jde voda o teplotě 25° Celsia a v zásobníku je oněch 60° Celsia, tak je někde po cestě ještě nějaký směšovač, který zředí teplotu?
3) Nemám v domě žádný termostat a jak jsem pochopil z článků, u tohoto systému trochu postrádají smysl. Mám ovládací panel TČ, kde nastavuji teplotu vody do podlahy. Předpokládal jsem, že najdeme teplotu, která nám vyhovuje a při změně venkovní teploty se jakýmsi koeficientem automaticky změní i teplota vody do podlahy. TČ má sice jakýsi automatický režim, který by to měl umět, ale když jej takto nastavím, stále nám jde do podlahy 31° a je nám trochu horko 😊. Nemá nějakou praktickou radu?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 06.11.2019 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nemám sice s uvedeným dvojbojlerem osobní zkušenost, ale podle mne, aby se nesnižoval COP tepelného čerpadla, tak TV je ohřívána ve spodní nádrži přes výměník pouze na teplotu vody v topném systému a v horní nádrži je dohřívána elektřinou pomocí el. patrony. Nejedná se tedy o systém s trojcestným ventilem, kdy je ohřev TV oddělen od ohřevu topného systému a je TV ohřívána pomocí TČ na vyšší teplotu než topný systém, též se nikde nic nesměšuje. COP TČ je tedy v průměru vyšší, než kdyby to bylo takto odděleno, ale zase musíte TV dohřívat elektřinou. Nechci se tu pouštět do diskuzí, co je ekonomičtější, ale jestli jsem to pochopil dobře, tak v létě je k předehřevu využíván jen oběh vody topného systému a TČ jako takové TV vůbec neohřívá, takže k ohřevu TV bude potřeba v létě paradoxně té elektřiny ještě více, než v zimě, a to by TČ mohlo TV ohřívat za hubičku. Podle mne by byl ekonomičtější ohřev TV pomocí trojcestného ventilu a TČ po celý rok, ale nechci se tu dohadovat se zastánci těchto dvojbojlerů s předehřevem TV. Jinak regulaci budete mít pravděpodobně ekvitermní, tedy pouze s venkovním čidlem a nastavením topné křivky, což je v pořádku a užívá se to u TČ s podlahovkou běžně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama