Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výpočet TZ bytu 2+1 65m² v bytovém domě z roku 1960

Autor: Petr Lecián
Datum: 08.11.2019 17:29
uživatel: 131205


Fotogalerie:

Dobrý den.

Prosím o výpočet TZ bytu.

Bytový dům zďěný z roku 1960 v Hranicích (okr. Přerov), nedávno zataplení fasády polystyrenem cca 10-15 cm (nevím). PENB hodnota D.

Byt v 3. patře z celkových 4. Dispozice 2+1 65 m².
Nahoře, dole, zleva , zprava sousední byty.

Do vnějšího prostředí pouze čelní zeď - 13 metrů délky, stropy vysoké 2,7 metru, orientovaná na severo-východ.

Skladba stropů/podlah nezjištěná.

Světlík mezi WC, chodbou, koupelnou. Slabší zdi ve světlíku, 3 okénka, každé do jedné místnosti, jednovrstvé zasklení.

Okna v hlavních místnostech budou 3-skla s koeficientem prostupu tepla 0,7-0,8.

Vchodové dveře do bytu budou bezpečnostní.

Prosím o výpočet TZ.


V bytě zaveden plyn, elektřina 1f 20A char. A (D02).

Jsme mladá rodina, manželka na mateřské.
Chtěli by jsme topit raději plynem.
Ideálně do nízkoprofilového podlahového topení, případně do radiátorů. TUV v jednom systému s vytápěním. Vaření také na plynu.

Způsob možného zateplení světlíku ze všech stran jsem zatím nevymyslel. Idealně asi zateplit z venkovní strany a okénka zrušit.


Přikládám půdoris bytu. WC je oproti nákresu na místě uvedeném jako "šatna".

Další podrobnosti rád doplním, jen se ptejte.

Děkuji za pomoc. Petr Lecián

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Vávradv24.11.2019 22:16
Jozef Homola24.11.2019 18:56
Jiří Kubíček24.11.2019 15:30
Petr Lecián24.11.2019 14:52
Filip Filip09.11.2019 07:54
Jiří Kubíček08.11.2019 22:11
Jozef Homola08.11.2019 18:06
Stanislav Vinklárek08.11.2019 17:59

Příspěvky
Autor: Petr Lecián
Datum: 24.11.2019 14:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131205
reakce na ...
Děkuji všem za reakce, klidně další pokračujte a vyjádřete svůj názor.

Momentálně řeším budoucí skladbu podlah. Zatím nevím jestli je pod parketami a prkny v dosažitelné hloubce beton nebo jsou stropy/podlahy realizované trámy, roštem a zásypem.

Změna přívodu elektřiny je problematická z důvodu natažení nového kabelu z přízemí společných prostor přes schodiště třech pater k dveřím bytu. Jsme v bytovce noví, nikoho neznáme a nikdo nezná nás. Zalištování kabelu nebo vyřezání drážek ve společných prostorách je nezodpovězenou otázkou. Záchranou by byl původní přívod v husím krku .
Ostatní rekonstruované byty také provozují pouze jednu fázi.

Od využití mnou preferovaného plynu k vytápění mě odrazují ceny kondenzačních kotlů s nízkým prahovým provozním výkonem.
1kW jako minimální výkon kotle při trojnásobní ceně oproti obyčejným kondenzačním kotlům je značný příplatek.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.11.2019 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vy nemáte hlavní bytový jistič a stupačky s elektřinou hned někde na chodbě u dveří, jak to zpravidla bývá, odtud by nešlo vzít 3x 20 nebo 3x 16A ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.11.2019 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Plyn se do vašeho zatepleného bytu nehodí. Jednak drahý kotel nízkého výkonu, pak možné potíže s odkouřením a roční servis. Rovněž vaření na plynu se nevyrovná poderní sklokeramické desce. Neprodukuje tolik vodních par jak vaření na plynu a ani CO2. I tak vyvstává otázka jak zajistíte větrání při těsných oknech. Doporučuji přejít na elektřinu i za cenu předělání instalací. Pak můžete topit lektrickými panely a nebo nějakými jinými přímotopy jako radiátory olejové. Většinu topné sezóny vystačíte s výkonem 1 - 1,5 kw a jenom za největších mrazů to může stoupnot na 2,5 až 3 kw. Pokud chcete teplou podlahu, tak řeště teplou nášlapní vrstvu. Čím méně budete mít izolace v podlaze, tím výce může "vypomoci" s topením soused. Budete-li topit v podlaze Vy, tak rozhodně vypomůžete jemu.

Autor: Josef Vávradv
Datum: 24.11.2019 22:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131246
reakce na ...
Správně se ptáte na výpočet tepelných ztrát. Obvodová stěna 13m x 3m x 0,25 W/m2K x 30 K = 300 W. Ještě můžeme přičíst ztráty podtlakovým větráním do světlíku jako 65m2 x 3m x 0,3 x 30K x 1,2 kg/m3 x 1000J/kg /3600s = 585 W.
Je jasné, že i když přičteme ztráty oken a nedotápění sousedů, přes 4 kW se nedostanete.
Přípojku máte 230V x 25A = 5750 W. Elektrická přípojka tedy bohatě stačí na vytápění i na provoz plnohodnotného sklokeramického sporáku. Stačí použít nadproudové odpojovače, Jednoduše počká topení a počká i ohřev teplé vody v bojleru, než těch 10 minut vyluxujete nebo si uvaříte kafe a nebo když zrovna ohřívá pračka. NEnavýšení přípojky Vám zajistí významně levnější provoz a na komfortu jej nemáte šanci poznat.
Zda radiátory či podlahové topení je diskutabilní otázka. Podlahové je vždy příjemnější, ale budou nadávat ti nad Vámi. Nebudete jim tolik přitápět, jako s radiátory. Pokud už tu rekonstrukci podlahy děláte a vejde se Vám tam 5 cm polystyrenu, pak bych dal i levné odporové dráty pod obývané plochy.
Pokud trváte na plynu, pak klidně koupit třeba kondenzační Viadrus za 16 tis. Kč + jednoduché odkouření + radiátory. Tak jsem to dělal v podobných bytech, ale nezateplených. Bohužel se mi nechtělo sahat do parketových podlah. Sousedi nad námi si nestěžují :-) Pokud něco není jasné, můžete mi zavolat na tel. 608 507 514. Vysvětlím souvislosti.

Autor: Filip Filip
Datum: 09.11.2019 07:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Z hlediska snížení TZ už toho nic moc neuděláte. U paneláků, kde TZ tvoří z drtivé většiny TZ obvodových stěn to ani nemá smysl. TZ bych odhadl na 2 kW při největších mrazech. Přesnější zjištění TZ by asi bylo možné pomocí výpočtu TZ celého baráku a následně rozdělením na jednotlivé byty podle podlahové plochy, nebo podle objemu. Jestli trváte na úpravě světlíku, tak zazdění je kontraproduktivní, protože ztratíte možnost větrat WC. Zde bych doporučil zazdít , ale s otvorem pro vetilátor.
Co se týká vlastního topení, tak v dnešní době připadá v úvahu pouze elektrika v nízkém tarifu ( dříve se tam daly Wavky ( plyn ) a bylo to vyřešeno. Podlahové topení je nesmysl, protože budete vytápět sousedy pod Vámi, jelikož jim vybudujete stopní topení. Co se týká investičních nákladů, tak rozhodně stačí přímotopy. Také je možno použít olejový radiátor s možností zavěšení na stěnu pod okno. Také vaření na plynu není v bytě to nejlepší.
Čili, abych to shrnul - soustředil bych se na možnost navýšení
rezervovaného příkonu a prověřil možnost rekonstrukce pouze elektrické přípojky s hlavním bytovým jističem 3 x 20 A. Určitě náklady pouze na tuto rekonstrukci budou nejnižší a komfort nejvyšší.
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.11.2019 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, sice nepíšete všechny informace, např. plochu oken, jaká je případná plocha a složení zdiva do chodby a zda je chodba vytápěna, ale to nějak nevadí, protože jestli platí, že všude kolem vás jsou vytápěné byty a s venkovním prostředím sousedí je ta jedna zateplená stěna a světlík, pak vaše celkové výpočtové TZ i s větráním budou někde kolem 2 kW, maximálně do 2,5 kW. Jak už bylo podotknuto, záleží v reálu samozřejmě i na tom, jak budou byty kolem vás vytápěny, ale většinu topné sezóny budete aktuálně pokrývat TZ kolem 1 kW.

Možné problémy s plynovým vytápěním už byly popsány a vzhledem k TZ bytu by se vám podle mne z hlediska provozních nákladů více vyplatilo topit a ohřívat TV elektřinou, samozřejmě za předpokladu, že byste mohl změnit sazbu EE na D57d a měl jste tedy i levnější elektřinu pro celou domácnost. Nevím, jak je to u vás s rozvody elektřiny, ale topil bych buď pomocí elektrokotle do nízkoteplotních radiátorů nebo pomocí obyčejných levných přímotopů, případně olejových radiátorů. Podlahové topení bych neinstaloval, protože si tím zvýšíte teplotní gradient u podlahy a bez řádného zateplení půjde zbytečně i část tepla k sousedům. Zateplení světlíku by bylo lepší z venkovní strany, ale kdyby to nebylo možné lze i zevnitř pomocí nějakého k tomu vhodného materiálu, jako je třeba ytong multipor WI, jen byste si trochu ubral vnitřní plochu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.11.2019 18:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
není jednoduché zvolit topení do zatepleného bytu umístěného v blokové zástavbě. Složitým výpočtem nic nedocílíte, chyba může být veliká a třeba i 50% vám mohou nechtěně dodat sousedé a nebo chtěne "ukrást". Co se týká vaření na plynu nedoporučuji. Nic se tím nezíská leda zkažené ovzduší CO2 a pára z hoření plynu. Podlahové topení nízkoprofilové je sice regulačně operativnější ale bez dobré izolace topí i sousedům. Vaše výpočtové tepelné ztráty mohou být tak 3 kW při největší zimě. Ovšem 70-80% topného období budete potřebovat příkon 1 až 1,5 kW. To rozumně nejde splnit plynovým kotlem a přes podlahové topení už vůbec ne. Vy musíte dokázat odebrat minimální výkon kotle. U těch vašich spotřeb je dobré topit třeba do radiátorů ale elektrickým kotlem.Tten disponuje výkony od 0,5 kW. To znamená zabezpečit do domu novou instalaci elektřiny. Topení elektřinou je sice dražší ale nečekají vás problémy s odkouřením kotle ani revizemi každý rok. Jiná volba je použití čistě elektrických panelů. Máte možnost se zeptat sousedů čím topí a kolik toho spotřebují. To je dobré vodítko pro rozhodování.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 08.11.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Nevím co si od výpočtu slibujete ?? TZ bude hodně pod 5kW - zateplený byt 65m2 ... bydlím sice za humny, ale topení plynem - když ho chcete tak doporučuji.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama