Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Změnit nebo zůstat?

Autor: Jiřina Líšková
Datum: 11.11.2019 16:10
uživatel: 131219

Dobrý den,
prosím o radu, zda změnit nebo zůstat u současného dodavatele elektřiny. V srpnu 2019 jsem podepsala smlouvu s BEE (online), tarif START+++ s cenou 999,- Kč/MWh, zahájení dodávky začátkem prosince 2019. Nyní se ozval současný dodavatel s nabídkou 1150,- Kč/MWh v NT i VT a měsíční paušální částkou 80,- Kč s dvouletou fixací ceny. Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH.
Pro info uvádím:
sazba D45d
roční spotřeba ve VT cca 0,5 MWh
roční spotřeba v NT cca 12,2 Mwh.
Jde mi o názor, zda zůstat u současného dodavatele za vyšší cenu, ale s dvouletou fixací nebo přejít k BEE s fixací na 1 rok.
Díky za Vaše případné odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Robin Lejsek22.11.2019 19:00
Filip Tomeš22.11.2019 13:11
jarda jarda22.11.2019 03:40
Jiřina Líšková21.11.2019 20:35
Robin Lejsek20.11.2019 23:20
jarda jarda14.11.2019 12:49
Jiřina Líšková14.11.2019 12:28
jarda jarda14.11.2019 12:20
Jiřina Líšková14.11.2019 12:18
Miroslav Láska14.11.2019 10:03
jarda jarda14.11.2019 09:50
Miroslav Láska14.11.2019 07:58
jarda jarda13.11.2019 16:17
Jiřina Líšková11.11.2019 16:33

Datum: 14.11.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za příspěvky, ale v rozhodnutí mně to příliš nepomohlo. Jde mi spíš o názor, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny v letech 2020 a 2021.
Pokud bych zůstala u stávajícího dodavatele tak v r. 2020 bych zaplatila o cca 3,5 tis. Kč více než u BEE. Ale co rok 2021?
Současný dodavatel mi nabídl individuální cenu. Kdybych nyní odešla a chtěla jsem se vrátit za rok, tak tato cena již nebude aktuální a je otázkou, zda by mi vůbec za rok nabídli individuální cenu.
U BEE si nejsem jista, jestli by mi pro další rok 2021 mohli nabídnout nějaký tarif, který by byl výhodnější než tarif ENERGIE++, na kterou bych přešla (vyplývá ze smlouvy) a ještě s fixací ceny alespoň na jeden rok.
Podle kalkulátoru TZB by v současnosti byla cena ENERGIE++ o cca 7 tis.Kč vyšší oproti START++ s cenou 999,-, a to je fakt hodně.
Když se podívám i do historických cen na kalkulátoru TZB na rok 2018, tak ceny rapidně vyskočili. U Skautů to dělá na moji spotřebu cca 4 tis.Kč za rok.
Tak a teď babo raď.

Autor: jarda jarda
Datum: 14.11.2019 12:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105814
reakce na ...
Mame snad vesteckou kouli?:-)

Neodpovedela jste ani na prostou otazku, kdo je vas soucasny dodavatel.

I on muze smlouvu s fixovanou cenou zmenit cenu, zeptejte se na eru.

Neboli, ze mate nekde fixaci jeste neznamena, ze vam cenu nezvysi, klidne zvysit muze a vy mate pak pravo odstoupit.

Datum: 14.11.2019 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
škoda, že věšteckou kouli nemáte. Mít jí bylo by fajn.
Já jsem se ptala jen na názor.
Myslím, že dodavatel není podstatný.
Zdraví Vás J.L.

Datum: 14.11.2019 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslet znamena ho... vedet :-)

Ja si take myslim, ze s vasi spotrebou by to chtelo zateplit barak...

Autor: Robin Lejsek
Datum: 20.11.2019 23:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129834
reakce na ...
Dobrý den, pí Líšková,
kdybych měl napsat svůj názor na to jaké budou ceny elektřiny třeba v letech 2020 nebo 2021, tak nějakou zásadní změnu směrem dolů asi očekávat nelze, protože výroba elektřiny prochází momentálně dost velkou změnou, kde za dost velkým zdražením zhruba od jara 2018 stojí vliv tzv. emisních povolenek, které si musí kupovat společnosti, vyrábějící elektřinu zejména z uhelných elektráren - ty třeba v ČR tvoří podíl cca 50 procent. Spíše si myslím, že ceny elektřiny na trhu se budou buď pohybovat na současné úrovni nebo budou více či méně růst. A na to budou muset reagovat víceméně všichni dodavatelé.
Vy máte podepsanou smlouvu s Bohemkou na tarif Start++ (který je opravdu startovací) a po roce přecházíte na Energii a++, kde se cena odvíjí od cen na tzv. spotovém trhu a dodavatel ji nemůže ovlivnit. Každopádně máte cenu, která se odvíjí od aktuální situace a tady v kalkulátoru na TZB můžete její vývoj sledovat zpětně (myslím Energii a++).
Podle mne to není špatná nabídka a kdyby Vám přesto nevyhovovala, tak je na dobu neurčitou, kde se dá bez sankcí odejít kdykoliv, pokud nebudete spokojena. Výhodou tady je, že nemusíte řešit nějaké ceníky, protože se Vaše cena za elektřinu odvíjí od aktuální situace na trhu. A jestli Vám Váš stávající dodavatel nabídl nějakou lepší cenu až v momentě, kdy od něj odcházíte, tak to už je asi trochu pozdě.
Pokud jde o nabídku od Skautské energie, tak ta se nyní otevřela i pro nečleny, ale jde o vysoutěžené ceny, které se také odvíjejí od aktuální ceny na trhu, která se mění. Takže tady Vám také nikdo v tuto chvíli neřekne jaká bude např. v roce 2021. Navíc těžko říci co bude do budoucna s cenami u Skautské energie, pokud by jejich příznivých cen využilo výrazně více zájemců než nyní - a zájem určitě bude. Protože i servis se v takovém případě dříve či později musí v nějaké podobě do ceny promítnout.

Datum: 21.11.2019 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Lejsku,
děkuji Vám za Váš obsáhlý komentář a konečně seriózní názor.
Snažila jsem se pročíst na TZB články a názory (hlavně od pana Schindlera) a jak jste poznamenal, nevypadá to v příštích letech na snižování cen elektřiny. U BEE u tarifu ENERGIE ++ zvedají denní paušál a také zákaznický servis o 50 Kč/MWh, tyto "poplatky" si BEE může určovat sama a vlastně tím uměle navyšovat cenu pro konečného odběratele.
Mohu se zeptat, jak mohu sledovat na kalkulátoru TZB zpětně vývoj ceny tarifu ENERGIE++? Nějak se mi to nedaří, pravděpodobně do kalkulátoru něco chybně zadávám.
Když se podívám v porovnání - seznam všech nabídek, tak BEE je relativně levná pouze pro nové zákazníky (kromě tarifu ENERGIE++, tedy zatím) a pro ty stávající jsou tarify někde na chvostu tabulky. Tarif PLUS již není aktuální, není nabízen.
Moje úvaha směřuje k ceně za 2 roky. Pokud BEE nakoupí na trhu elektřinu v roce 2020-21 za stejnou cenu jako je uvedena v dnešním kalkulátoru (domnívám se, že je to zprůměrovaná cena za posledních 12 měsíců a zohledněno zvýšení ceny paušálu a zákaznického servisu od 01.12.2019) a nebude navyšovat svoji obchodní přirážku, tak za období dvou let ušetřím pouhých cca 500,- Kč oproti současnému dodavateli.
Vzhledem k prognóze, snad správné (nebude krize, povolenky nebudou levnější ...), se ceny na trhu pohnou směrem nahoru, potom by byl současný dodavatel výhodnější. Jediný zápor bych viděla, že smlouva je na dobu určitou.
Váš pohled na vývoj ceny elektřiny u Skautů je zajímavý a hodný zřetele, jak by se vyjádřil klasik. :-)
Ještě jednou děkuji. J.L.

Datum: 22.11.2019 03:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
“Váš pohled na vývoj ceny elektřiny u Skautů je zajímavý a hodný zřetele, jak by se vyjádřil klasik. :-)
Ještě jednou děkuji. J.L. “

Proboha a proc by mela cena u skautu stoupat, cetli jste smlouvu?

Provize je vyplacena prostrednikovi i skautum na zaklade celkoveho odebraneho mnozstvi silove energie cele skupiny, tusim 25 Kc z MWh pro toho i onoho, je tedy ekonomicky zajem mit tuto skupinu co nejvetsi stejne, jako odebrany pocet MWh, naopak cenu MWh a pausal co nejnizsi, aby se skupina nerozprchla.

Autor: Filip Tomeš
Datum: 22.11.2019 13:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117301
reakce na ...
Podle mě není levná jen pro nové zákazníky, ale jde o to jak jsou zákazníci aktivní, ono je jednoduchý se o účty nestarat a stěžovat si, když proto člověk aby ty účty nějak vypadaly nehne ani brvou. Z vlastní zkušenosti vím, že ušetřit se dá vždycky i když to třeba dělá rozdíl jen pár stovek. Ten tarif Start++ mě osobně přišel velice zajímavý a to jak nabízenou cenou tak i tím, že se člověk nemusí nijak zavazovat, takže může klidně po pár měsících odejít, když přijde na něco zajímavějšího. Ale to aktuálně neřeším jako třeba i to, jestli se u navazujícího tarifu zvedají nějaké poplatky, podle mě je daleko důležitější, že jsou ceny odvozovány od spotového trhu a jsou tak ok. A až na to přijde, tak to budu řešit. Pan ing. Schindler o tom napsal celkem dobrý článek, tak jen pro zajímavost tady přikládám.
https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/19338-jake-nabidky-si-vybrat-u-elektriny-pro-sviceni

Autor: Robin Lejsek
Datum: 22.11.2019 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129834
reakce na ...
Dobrý den, paní Lišková,
bohužel ceny elektřiny v poslední době jsou takové jaké jsou a nezbude než se této situaci nějak přizpůsobit.
Ano, BEE zvyšuje od 1.12.2019 poplatky u Energie a++ , jak u elektřiny, tak plynu. Pravděpodobně v tom bude více důvodů - vedle toho, že obchodování na spotovém trhu není laciná záležitost i to, že cena elektřiny na spotovém trhu od začátku roku mírně klesla (u plynu klesla výrazně), což by mělo vliv na zisk a také svou roli mohlo sehrát i to, že distributoři elektřiny ČEZ i E.ON na podzim oznámili na svých územích u některých tarifů zvýšení poplatků za odběrná místa. Což se také musí projevit na koncových cenách i u jiných dodavatelů. Který faktor hrál navýšení poplatků u Energie a++ největší roli, těžko soudit, možná to budou všechny zmíněné nebo nějaký další, nevím.
Ale to jsem odbočil. Ohledně sledování zpětného vývoje cen u Energie a++ tady v kalkulátoru na TZB se Vám musím omluvit, protože jsem se zmýlil - tento tarif tu není. Ale má svojí stránku reseni2plus.cz , kde už vývoj cen zpětně najdete. Pokud jde o ostatní nabídky, tak BEE na svých stránce momentálně nabízí domácnostem v zásadě tři - Start++, Energii a++ a tarif Klasik. Tarif PLUS byl nabízen pouze telefonicky.
K Vaší úvaze o ceně za dva roky - nejprve musím napsat, že na spotovém trhu se nenakupují energie v horizontu let jako na klasické burze, ale v horizontu dní, kdy jeden den se za aktuální cenu nakoupí určité množství a následující den se zákazníkovi prodává - a tak to jde pořád dokola po celý rok.
Pokud by Vaše úspora byla po porovnání tady v kalkulátoru cca 500 Kč za dva roky, tak to podle mne nemá asi moc smysl měnit stávajícího dodavatele. To bych pochopil třeba kdyby šlo o tisíce korun ročně nebo jste nebyla spokojena se zákaznickým servisem (třeba problémy s vracením přeplatků, vyúčtováním atd.). Možná by bylo lepší si buď najít nějakého výrazněji levnějšího dodavatele nebo najít u stávajícího dodavatele nějaký lepší tarif a domluvit se na fixaci ceny např. na 2 nebo 3 roky (pokud není automaticky nabízena) a pak máte jistotu, že se cena po tuto dobu měnit nebude. To mi přijde asi nejlepší a co jsem dodatečně četl, tak jste od něj podobnou nabídku dostala. Samozřejmě, po uplynutí doby fixace bude cena už jiná, daná aktuální situací na trhu a z toho plynoucí nabídky ceníků.

Autor: Miroslav Láska
Datum: 14.11.2019 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131241
reakce na ...
To Vám BE dává to nejlepší, co v současné době existuje.

Datum: 14.11.2019 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta cenu se od 1.11. už nenabízí pro nové smlouvy..

Autor: Miroslav Láska
Datum: 14.11.2019 10:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131241
reakce na ...
Pokud to bylo podepsáno před 1.10., tak to platí.

Datum: 13.11.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A kdo je vas stavajici dodavatel?

Sel bych k nemu az za rok. Obe ceny jsou v soucasnosti nejnizsi na trhu, BEE aktualne uz ma 1290,-.

Datum: 11.11.2019 16:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě doplňují info:
jistič nad 3x25 A do 3x32 A včetně

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama