Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotel Hercules U68

Autor: Radek Kostelník
Datum: 17.11.2019 09:49
uživatel: 131257

Před touto topnou sezonou jsem si nechal namontovat kotel Hercules U68 od Viadrusu. Vybral mi jej topenář, že je to novinka a pro mé potřeby nejvhodnější varianta. Mám malý rodinný domek a doposud jsem topil Dakonem 1 třídy. Bez potíží jsem dokázal do pul hodiny vytopit místnosti domu. Nyní teprve za 2 hodiny se začíná vracet vlažná voda ze systému. Třícestný ventil, který musel údajně topenář dle pokynů výrobce namontovat otevírá při 55 st. Myslím si že to není správně. Topím výhradně dřevem 3 roky vysušeným.
Co by se stalo, kdybych nechal termostatickou vložku trvale odstranit s ventilu? Na pár dnů to topenář udělal a vše topilo dle mých představ. Poradíte prosím někdo?
Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 68   starší >>
Datum: 01.04.2021 22:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 134276
reakce na ...
Dobrý den pane Kostelník. Mohl bych se vás zeptat na pár věcí ohledně vašeho kotle? Určitě už jste získal s kotlem plno zkušeností. Také o něm uvažuji, teď, kdy je poslední šance jej sehnat v doprodeji. Mohl byste jste mi prosím vás na sebe poslat kontakt na e-mail . Mockrát vám děkuji, s pozdravem Martin P.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 02.04.2021 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Asi znáte - https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/
- je tam cca 1600 příspěvků o U68 v min. 2 tematech.

Autor: Martin Polách
Datum: 02.04.2021 10:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano znám, několikrát jsem ho pročítal. Bohužel se tam toho člověk moc nedoví, většinou to tam sklouzne k hádkám a slovním útokům mezi těmi co jsou a nebo nejsou zastánci Viadrusu. Já se chtěl jsem se zeptat pana Kostelníka hlavně odkud je, protože bych chtěl vidět tento kotel naživo. A 6-ti čl. je varianta o které i přes bohužel menší objem a hloubku komory uvažuji, protože 7.cl. je už na 23 kW a bojím se že bych kotel nedokázal udržet čistý bez dechtu, ikdyz asi při montáži půjdu do alespoň 750 l Aku nádrže, nevím, uvažuji, nikdo z oslovených firem před uzavřením konkrétní smlouvy není ochoten to nějak konzultovat.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 02.04.2021 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
To víte. peníze jsou až na prvním místě a z konzultaci stylu "já nevím, rozhoduji se, možná bych do toho šel", nic nemají. Těch co vědí a chtějí nezávazně poradit je málo. Buď mají svoje osvědčené kotle a ty propagují za všech okolností a nebo, hlavně namontovat a jet o dům dál. To jenom na vysvětlenou toho, že pravdivých informací se člověk těžko dobere.

Datum: 02.04.2021 11:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dám názor do diskuze - kdysi jsem se také rozhodoval zda si pořídím Viadruse - konkrétně typ U22 Economy. Byl za dobrou cenu a vybral jsem ho jako jednoduchý kotel na dřevo, a případně i uhlí.
Nicméně když jsem si promyslel parametry - velikost spalovací komory/výkon kotle/doba hoření/velikost aku-nádrží/regulovatelnost výkonu/cena kotle/četnost přikládání-zátopu .. tak jsem nápad vybudovat novou kotelnu pro tento kotel odložil na neurčito.
Potřeba dřeva by v mém případě byla asi 30 kubíků metrovice a při ceně 800Kč/kubík to vychází na 24t. + práce se zpracováním dřeva a častým ručním přikládáním.
ps: takže už osmou sezonu topím v uhel. automatu a loni jsem platil za uhlí 80q+dopravu 28t. (v záloze mám ještě plyn. kotel).

Autor: Martin Polách
Datum: 02.04.2021 12:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No já mám po rodičích les, dřeva dostatek, samozřejmě zadarmo to není, hlavně to stojí nějaký čas, než člověk to poleno vezme naposled do ruky a vloží jej do kotle😊 Ale zase to člověka udržuje v kondici. Uhlí ale také odkupují, asi 10 mq na sezonu, kvůli prodloužení hoření přes nic a ve velkých mrazech.
Proto o automatu na uhlí neuvazuji. Teď topím v U26 13 let takto a výměnu kotle resim jen kvůli ET. A bohužel 9/22 se nezadržitelně blíží a kotle Viadrus se doprodavají.

Datum: 20.11.2019 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jak jsem slíbil, tak překládám schéma s vyrovnávacím propojením a dvěma čerpadly. Důvod tohoto provedení:
Vytápěná soustava byla rozsáhlá a vyžadovala velký průtok. Při použití ochrany zpátečky a jednoho čerpadla by to dopadlo jako u pana Kostelníka. Majitel ale nechtěl čtyřcestný řízený ventil, kvůli údajné možné poruchovosti. Aby se čerpadla nepřetahovala, tak jsme použili ta kotlovým okruhem propojku, která supluje anuloid. kotlové čerpadlo je spínáno při 45°C a okruhové při 60°C. Je to těsně nad otevírací teplotou třícestného ventilu. Soustava sice nabíhá pomalu, ale průtok radiátory je zajištěn a soustava rozvede všechno teplo od kotle.
Kotel dostává svoji dávku a vše co vyrobí, je plně rozvedeno, i když z počátku s nižší teplotou. Mohu panu Kostelníkovi doporučit. Kotel ale k vyššímu výkonu nedonutím.

Datum: 21.11.2019 08:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Na tom schématu máte obrácené kotlové čerpadlo ..
.. jinak dám také schema ale s ručně ovládaným 4cv a čerpadlo postačí jen jedno a to zvládne i bojler.

ps: neslyšel jsem nikdy že by se někomu porouchal ruční 4cv ... to už bude mít tazatel problém s tou patronou v 3cv - ta se časem vyměnit musí.

EDIT:
http://www.rojek.cz/pdf/TTP/Nuceny_a_nenuceny_obeh.pdf

Datum: 21.11.2019 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za upozornění. To jsem dělal jen pro svoji potřebu a dále to neprověřoval. Raději ho vyříznu a přetočím. To myslím na tom výkresu. ve skutečnosti jsou samozřejmě správně.

Datum: 21.11.2019 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Schéma klasika s čtyřcestným ventilem. Bojler na samotíž, který dokáže zlepšit teplotu vratky. Jen je potřeba si s čtyřcesťákem vyhrát a při zátopu ho zavřít a pak nastavit do "vychytané" polohy.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 21.11.2019 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pánové nevím, jestli jsem úplně v obraze, ale doporučujete 4c ventil ručně řízený bez jakékoliv spolehlivé ochrany kotle před přetopením pro přikládací kotel? Nahoře radiátory na 50 dole kotel poskakuje na 100. Je to jen můj názor, dobrý kotelník si to pohlídá, ale co když ke kotli přijde někdo jiný.

Datum: 21.11.2019 11:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano. Je to jen jedna z levnějších alternativ s určitými riziky. Jinak doporučuji řízený čtýřcesťák třeba Adexem. To je ale o 10k dražší. Proto bych raději u tazatele volil ta dvě čerpadla a ten rádoby anuloid.

Datum: 21.11.2019 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemusí to stát 10t koukněte jako odborník na https://www.elektrobock.cz/regulator-tri-ctyrcestnych-ventilu/p1733
Už jsem to 2 lidem doporučovat a naprostá spokojenost za 1400 kč + motor Ta ochrana kotel proti přetopení se tam taky nechá udělat směšovač půjde na max když se zchladí opět reguluje.

Datum: 21.11.2019 11:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tom schématu v odkaze je také info, že bojler v tomto zapojení slouží také jako určitá ochrana před přetopením - velmi chytře vymyšleno ;-)

Řídit 4cv přes regulátor považuji ale osobně jako zbytečné ... kotel je ručně přikládaný, potřebuje častou obsluhu.

Topení si s 4cv představuji takto:
- zátop - 4cv plně otevřený do radiátorů - radiátory rychle hřejí
- přikládám, stáhnu 4cv = dohřeji zpátečku
- přikládám, stáhnu 4cv více = ohřívám bojler

Datum: 21.11.2019 12:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné že nejste zastáncem motoru, ale kotel který má regulaci do radiátorů výdrží podstatně déle hořet na jedno přiložení.
A k těm vaším bodům.

Při zátopu 4c na max + bojler který není ničím řízen znamená pro kotel max zátěž a studená zpátečka to nebude dobré pro kotel ani rozhoření.

Dohřátá zpátečka by měla být dohřátá jako první a potom až kotel zatěžovat

Bojler se začne dohřívat okamžitě jak kotel dosáhne teplotu co je v bojleru a bude mít takřka stejnou teplotu jak kotel tak že moc přebytků tepla už nepojme a voda i při standardní teplotě kotle bude bez 3c ter. ventilu i nebezpečná a asi bych doporučoval i ex.n..

Datum: 20.11.2019 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Případ bude mít asi nečekané rozuzlení - dle zveřejněného obr. na Energoportálu jsem doplnil info do obrázku (zatím neověřeno - čekáme na sdělení přesného označení Esbe ventilu).

Datum: 20.11.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ohledně této instalace jsem s uživatelem již měl kontakt. Osobně vidím problém v jednom čerpadle a konstrukci kotle. Řešil bych to čtyřcestným ventilem a buď čerpadlem na radiátorovém okruhu, nebo lépe dvěma čerpadly. Čerpadlo do radiátoru spínat dle teploty zpátečky. Zdy by z počátku cyklovalo. Pro lepší řešení řídit nastavení čtyřcestného ventilu elektricky. To je ale již vyšší úroveň a cena.

Datum: 20.11.2019 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové pozor ten ventil je špatně připojený.
dodatek víte už jsem si to přečetl na tom obrázku

Datum: 20.11.2019 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dostel jsem od uživatele tyto obrázky. Nevím, jestli půjdou touto cestou otevřít. To schéma je podle toho nakresleno špatně a zapojení je správné. Instalatérovi se omlouvám. Pokud to nepůjde otevřít, tak je večer upravím a odešlu. Teď nemám na to čas.
Odkaz pro stažení / Download link: 1/7 - 20191114143212723.pdf (71 kB)
Odkaz pro stažení / Download link: 2/7 - Přípojení čidla termostatu.jpg (3.12 MB)
Odkaz pro stažení / Download link: 3/7 - Oběh. čerpadlo.jpg (3.04 MB)
Odkaz pro stažení / Download link: 4/7 - Termostat.jpg (3.11 MB)
Odkaz pro stažení / Download link: 5/7 - Třícestný ventil.jpg (3.27 MB)
Odkaz pro stažení / Download link: 6/7 - Zapojení boileru.jpg (3.59 MB)
Odkaz pro stažení / Download link: 7/7 - Zapojení II.jpg (3.42 MB)

Stáhnout vše / Download all: 2019-11-14_1438.zip (19.62 MB)

Datum: 20.11.2019 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak že to večer upravím a zveřejním.

Datum: 20.11.2019 11:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebo ten zip soubor pošlete na můj email

Datum: 20.11.2019 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je přiložené schéma správné, pak ventil otevírá (možná) jen voda, která proteče bojlerem. Pokud to tak je, tak by "topenáře" měla hanba fackovat.

Datum: 20.11.2019 11:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozor - opět jsme na začátku .... schema není správně nakresleno - prohlédl jsem si fotky a ty říkají něco jiného ....

Datum: 20.11.2019 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete je sem dát?
Odpovídal jsem pánovi na Energoportálu z dotazem jestli to dobře nakreslil.

Datum: 20.11.2019 12:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dávám fotky - některé jsem okomentoval šipkami a textem.

ps: 2fotky: detail = štítek oběhového čerpadla Wilo RS25/4 a termostatu nedávám - je to zbytečný, resp. je termostat je vidět na zdi (zatím jako jedinou chybku vidím nezaizolované čidlo termostatu ..)

Datum: 20.11.2019 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to dost nepřehledné a to čidlo je na černé trubce nebo je to dokonce izolace? Foto nejde moc zvětšit.

Datum: 20.11.2019 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
.. stále nemohu najít váš email ...

Datum: 20.11.2019 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Posílám jedno foto k posouzení.

Datum: 20.11.2019 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souběžně jsem Vám poslal email.

ps: ty trubky jsem zatím nezkoumal - ještě na to mrknu; primárně mě zajímalo zapojení Esbe

Datum: 20.11.2019 13:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po shlédnutí fotek je jasné že problém je s umístěním čidla termostatu čerpadla. Je na správném místě snad nebude ovlivňováno teplotou kouřovodu ale musí být pod izolací s co nejlepším kontaktem s trubkou výstupní teplé vody. Je jasné když čerpadlo neběží, tak nejde voda do radiátorů, možná že bude vhodné přepnout čerpadlo na 2 polohu protože 3c bude stále asi část vody vracet do kotle. To se pozná až po natopení soustavy (o které asi zatím nevíme zda jsou použité ter. hlavice) jestli nejsou měli by být radiátory přiměřeně teplé až dolů.Díky za email. Wolf

zobrazuji 1 - 30 z 68   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama