Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Schéma zapojení AKU, TČ, solár, krb

Autor: radmil adamus
Datum: 17.11.2019 21:51
uživatel: 131260


Fotogalerie:

Prosím o kontrolu schématu připojení TČ, solárů a krbové vložky k akum.nádrži LMT 800 2V+N825. Nyní jsme ve fázi projektování a chci dodat projektantovi vzorové schéma. Díky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
Příspěvky
Autor: radmil adamus
Datum: 21.11.2019 19:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131260
reakce na ...
Fotogalerie:
Dům který bude firma ES stavět již samozřejmě splňuje požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (izolace 15 cm obvod, 36 cm stropy, trojskla s 0,4 W, tep.čerpadlo vzduch-voda, centrální rekuperace), jiné domy již dávno nestaví :-)
Po včerejší návštěvě a informací z pracoviště SFŽP z projektu zatím vypouštím termické soláry (o dotaci 50 tis.Kč lze žádat až po kolaudaci stavby, takže jen příprava dvou výměníku v akum.nádrži), a zmenšuji nádrž na 500 litrů.
Upravené schéma přikládám k posouzení ... (napište co je na něm špatně).
Uvítal bych také doporučení vhodných krbových kamen s výměníkem, ale to asi dám znovu do jiné diskuze. Díky. RA

Autor: Marek Bednar
Datum: 21.11.2019 20:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
ES = to je tak firma na kterou si hodne uzivatelu stezuje? Tak to hodne stesi.

Dum s temer nulovou spotrebou a izolaci pouze 15 cm obod a 36 cm strop? Pasivni domy maji vetsinou cca 30 cm izolace na stene, cca 45 cm strecha, cca 30 cm podlaha. Pokud se zada na SFZP (zelena usporam), tak se zada o novostavbu v pasivnim standardu viz odkaz https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/

Krb s vymenikem v pasivu by mel byt odstrasujicim prikladem, jak se to nema delat. Prumerne tyto domy maji pozadavek na topeni za celou topnou sezonu cca 1 kW na plochu cca 150 m2 a v nejvetsich mrazech maji cca 2,1 kW.

P.s. Na dotaci v kategorii B2 se da dosahnout masivni izolovaci v kombinaci s TC vzduch-voda, zeme-voda, pripadne maly kotel na pelety, ktery na ni dosahne levou zadni.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.11.2019 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, existuje i podpora B0, kde vám stačí jen rekuperace a neřeší se měrná potřeba tepla, jen především neobnovitelná primární energie, takže dům nemusí být pasivní a dosáhne na to prakticky každý dům s rekuperací a zdrojem tepla s malým faktorem neobnovitelné primární energie.

Autor: Marek Bednar
Datum: 22.11.2019 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Zdravim pane Kubicek,
tod otazka zda nejit rovnou min. do B1 misto B0. Online zadost je ve vsech pripadech stejna a rozdil je pouze v zaskrtnuti o jakou podporu zadatal zada. Dale energeticky posudek vypracovava stejna osoba s pripadne rozdilnym zdrojem vytapeni doplnenym o FVE atp. Nasledne odeslani vsech podkladu na SFZP je take stejne. Dolozeni faktur s vypisem je take stejne.

Pozor si musi dat investor na otvorove vyplne u B1, B2 a konkretne se jedna o vchodove dvere a HS portaly u kterych si rada vyrobcu vylame zuby. Doba jiste pokrocila a snad i v tomhle se vyrobci polepsili.

Autor: Jiri Přibyl
Datum: 22.11.2019 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100296
reakce na ...
mam podobny dotacni system...nadrz 750l(prutok)+solary+krb+el. patrony v nadrzi+rekuperace..v dome dle dotacniho programu pasivnim.

Drahy to bylo jako cert..dotace..mno ok.

Ve finale jsem spokojen.
Solary dokazi duben-rijen zajistit 100% teple vody. Pak uz ani tuk.
Krb..v listopadu topime cca 1x3dny, prosinec 1x2dny..nez spalime drevo co se behem roku nashromazdilo. Neni toho moc. Kotel Verner 13/10.1 mam pocit

Pak nastupuje elektrina, nez zase slunce dokaze ohrivat vodu.

Bez dotaci bych se do toho nepoustel. Moc penez a mnoho mista. S dotacema proc ne (neberu tedy ze dotace jou zlo)

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.11.2019 11:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Napsal jste to hezky a po pravdě. Zeptám se měl jste představu že budou soláry taky trochu přitápět? Hromada lidí tomu věří a dávají panely ať termické nebo el. ale v zimě u nás je slunce slabé a svítí málo, (lidé málo koukají na oblohu jen podléhají reklamě obchodníkům) pro topení nepoužitelné. Solárníci sotva udrží baterie nabité natož aby dostali něco do spotřeby.

Autor: Jiri Přibyl
Datum: 22.11.2019 12:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100296
reakce na ...
tech predstav o vytapeni sluncem bylo vice...treba i to, ze jizni svah, kde mam velke okno do obyvaku, bude v zime druhym krbem :) Ono by to i fungovalo, ale...slunce nesviti a kdyz tak kratce. A tech opravdu slunecnych dni je malo. Pred 10 lety jsem tomu veril..dnes uz ne.

Hadanka..kolega delal pred 15 lety diplomku na el. solary. Bavime se a z nej vypadlo, ze el. solary v zime vyrobi vic nez v lete...tohodle se chytaj ti obchodnici a zakaznik neni schopen neuverit...ma pravdu nebo ne? :) slovickareni

Autor: Marek Bednar
Datum: 22.11.2019 12:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
chyba

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.11.2019 12:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ano tam záleží na venkovní teplotě čím je panel chladnější tím víc dává, zkušení solárníci na to upozorňují při propojování panelů, nesmí se překročit max. napětí pro regulátor. Ale co je platné když nesvítí potom nepomůže ani -20st.

Autor: Karel Technik
Datum: 22.11.2019 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Velmi korektní.
Zkusím ještě odpovědět zadavateli na jeho úvodní dotaz. Myslím, že diskuze se odklonila k průtokovému ohřevu vody v akunádobě. Pokud to udělá tak, jak to nakreslil, předpokládá jako hlavní zdroj topení krb v obýváku. Soláry jen na TUV, snad duben až září. Pak už ani ťuk i kdyby byly multi - vakuové. A tepelné čerpadlo na občasné přitopení když je na služebce a nemůže topit v krbu.
Pokud uvažuje jako hlavní zdroj TČ, je to z principu celé špatně. Pak raději místo TČ dejte elektrokotel a ušetříte. Tyto multisoustavy jsou to nejhorší, co stavitel v zápalu realizace něčeho dokonalého může udělat. I když dotace to může cenově zvýhodnit, provozně z toho bude nešťastný. Celé to nakonec skončí napojením tepelka přímo na podlahové rozdělovače a třeba desetiletým provozem, aniž by o tom věděl. To samé nákladově.
Při realizaci tepelného čerpadla je velice náročné toto technicky zkloubit s jinými-hlavně vysokopotenciálovými zdroji. Rovněž tak průtokový ohřev TUV v aku při použití TČ není vůbec provozně optimální. Hlavně pokud spotřebujete 200 litrů za den (nebo více) a ještě jí chcete hlavně večer při koupání 4 lidí.
Naprosto stejné chyby se bohužel stále opakují, ve své praxi se dostávám k několika takovým hybridům ročně, obvykle v situaci naprostého zoufalství jejich majitele.
Dobře své rozhodnutí važte a před realizací se pokuste vyhladat někoho, kdo má podobnou sestavu doma.
Hodně zdaru.

Autor: radmil adamus
Datum: 22.11.2019 13:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131260
reakce na ...
Díky Karle T. za váš názor. Nerad bych nový dům překombinoval, chci vše co nejjednodušší. Záměrem je použít jako hlavní zdroj vytápění v zimě TČ vzduch-voda, které automaticky přepíná 3-cestný ventil mezi PT a nádrží. Takto už jsme z kotlíkovky postavili dvě TČ Toshiba a fungují skvěle.
Jako občasný zdroj pro pohodu a využití zásob dřeva bych chtěl teplovodní krb.kamna.
A v létě šetřit kompresor TČ a ohřívat TUV termickými soláry (ty bych instaloval dodatečně až po kolaudaci s dotací 50 tis.Kč z NZÚ). Akumulační nádrž bych použil jen LMT 500-2V+DN32. Snad bude dostatečná i pro průtočný ohřev nerezovým hadem 6,3 m2.
Celé schéma zapojení pak má umožňovat případné (občasné) využití tepla z aku.nádrže také pro topení (pokud bude např.nahřáta krbem). Jinak bude horní část nádrže trvale udržována tep.čerpadlem na cca 50°C (v podstatě jako bojlér). Nezdá se mi to příliš složité ani drahé. Co vy na to ?

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 22.11.2019 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Proč chcete termické koletory? Nemáte místo na střeše? Mám je také, z doby, kdy FVE byla ještě dost drahá. myslím 3x20 trubic, tehdá za 80t (bez montáže, vše na dotaci). Dnes už bych do nich asi nešel. Bez dotace určitě ne (mám TČ), s dotací pokud by bylo na výběr tak FVE. Klidně bez měniče, jen na ohřev TUV ale připadá mi to jednodušší.

Autor: radmil adamus
Datum: 22.11.2019 18:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131260
reakce na ...
FVE na ohřev TUV ..? To už snad vůbec nedává smysl, vždyť má 4x menší účinnost než termické soláry. Na to skutečně na střeše místo nemám, nehledě na návratnost - snad sto let ...

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 23.11.2019 07:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Pokud nemáte místo na střeše, OK. Já ho tam mám dost. Zatím tedy nemám se sytémem problém. Ale je pravda, že trochu kašlu na údržbu. Solární kapalinu jsem ještě neměnil. Zato díky okolnostem musím mít 2 oběhová čerpadla, to snižuje účinnost systému (stojí to asi 10% získané energie).
Je složitější instalace, zvláště v již postaveném domě (potrubí). Také vychází dráž AKU, kde musí být k dispozici příslušný výměník. I údržba je náročnější, kontrola tlaku, jednou odejde expanzka a oběhová čerpadla...
U FVE jsem uvažoval jen panely a použít DC patronu (tedy bez drahého a poruchového měniče).

Autor: Karel Technik
Datum: 22.11.2019 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý večer.
Není snadné změnit něčí pohled na věc. Začnu tedy vašimi slovy-nechcete trápit kompresor na letní ohřev TUV ale klidně ho budete týrat na trvalé udržování 50 st. v aku v zimě ( aby jste měl dostatek TUV). Pokud tedy bude hlavní zdroj tepla TČ, mělo by být zapojeno přímo na topný okruh bez jakéhokoli směšování. Pokud je to podlahovka, platí to dvojnásob. Tak dosáhnete maximální efektivity a se svou toshibou si budete 10 a víc let žít vedle sebe, aniž o sobě budete vědět. Pokud máte TČ , jakýkoliv solár je ekonomicky nenávratný. Samozřejmě respektuji ekologické hledisko. Přeci jen spotřebujete o pár kW ročně méně a slunce svítí zadarmo. A průtokový ohřev TUV- ten mne nikdy nepřesvědčil. Po jedné koupeli či sprše klesne teplota v aku i v horní části a je potřeba v podstatě po každém větším odběru TUV aku dotápět. Tento typ provozu je ve spojení s tepelným čerpadlem velmi nevhodný.Jediné, co je zcela určitě velice výhodné je hygiena.
Často opomíjeným hlediskem je nežádoucí přetápění místnosti s aku v létě. To budete mít díky soláru největší nežádoucí tepelný tok do domu právě v období největších veder.
A jak na to? Zvažte druhou minimalistickou variantu. TČ jako hlavní zdroj, přepínací ventil TUV - TOPENÍ, napojeno přímo na rozdělovač podlahovky nebo bojler NTR - HP - 250 l pro 2 dospělé, 300 l pro 4 dospělé. Ohřev 1 x denně na 50. To zvládne i TČ s výkonem do 9 kW i v době běžných mrazů jen kompresorem. Když budete chtít slunce, zvažte FVE 2 kW a DC ohřev. Je to brutální ( pálím nejkvalitnější energii a dělám z ní JEN teplo), ale funguje to, technicky to bude nesrovnatelně jednodušší než Vaše varianta. A ureguluje to standartní výbava uvažované toshiby.
A krb?-teplovzduch, pro radost, pokud pro topení, lze ho stavebně situovat tak, aby teplovzduchem zvládl i patro. Samozřejmě je nespočet jiných variant.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 22.11.2019 20:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Co člověk to jiný názor a já zase z hlediska průtokového ohřevu nesouhlasím s Vámi. Postatně větší zásoba TUV , legionela nehrozí a netřeba zvyšovat teplotu a TČ běží na nižší potřebné teploty než s bojlerem, rozměrově skoro stejně jak Vámi uváděný 300l bojler-( porovnejte teplotu při potřebném natápění bojleru s aku - plochu výměníků), ztráty při dobrém izolování nižší než u bojleru. Spodní polovina vyrovnávačky natápěná na ekvitermní teplotu potřebnou pro topný systém s hydrulickým oddělením co přímé zapojení neposkytne. Ještě větší rozdíl mezi bojlerem- je v průtokovém ohřevu TUV a vnořeném kondenzátru TČ.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 23.11.2019 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Nemám nic proti průtokovému ohřevu. Až mi odejde současný bojler, možná do toho půjdu.
Ale nejsou mi jasné ty úspory. Proč má AKU s průtokem menší ztráty? Proč má nižší teploty? Jen vlůli Legionele? Aby průtok fungoval, musí být AKU logicku nahřáta na o něco vyšší teplotu než chci TUV. Tedy místo na 45 bych musel nahřívat na 48.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.11.2019 09:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Buď ohříváte TUV hadem v bojleru, nebo ohříváte přímo obsah AN a TUV pomocí výměníku. V obou případech máte a musíte mít min jeden výměník mezi topnou vodou a TUV. Z hlediska vlivu na účinnost je to stejné. Obvykle je to ale tak, že výměník v bojleru má podstatně menší plochu, takže potřebuje větší teplotní rozdíl. Mezi teplotou v AN a výstupní teplotou z průtokového výměníku TUV bývá rozdíl do 2stupňů.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 23.11.2019 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Takhle bych to netvrdil šnek pro TUV musí být proto delší protože jakmile pustíte teplu vodu na několika místech v domě současně tak je průtok hadem tak velký že by rozdíl teplot topné vody a TUV byl hodně veliký a měnila by se teplota výstupní vody. Dražice mají u 300 horní 1 dolní 1,5 m2 horním výměníkem se ohřívá jen horní část bojleru a naprosto to stačí.Spodní pro solár. 500 má horní 1,4 dole 2 m2 Vždy je možnost osadit el. těleso.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.11.2019 12:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Šnek pro TUV má v případě DN32+LMT plochu 6.5m2 nebo pro N825 plochu 8.25m2. Proti tomu ocelový šnek třeba pro solár má jen 1,5m2 a podobně je to se šnekem v bojleru. Jde o to, že při ohřevu TUV pomocí TČ je důležitý teplotní spád. Pro normální bojler bývá mezi TČ a TUV výměník s plochou kolem těch 1.5 až 2m2. V případě průtokového ohřevu tam máte výměník s plochou kolem 6.5 až 8.5m2. V tomto případě je tedy teplotní spád menší. Já mám rozdíl zhruba do 2 stupnu.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 23.11.2019 20:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Takto to ale brát nemůžete. Víte, jaký je potřebný výkon na ohřev vody pro sprchování pokud nemáte nějakou super úspornou hlavici? Minimálně 20kW, spíš více. Jen si vemte průtokový ohřívač u umyvadla. Má 3,5kW a ohřeje tu vodu jen když teče čůrkem. Jestli má tedy TČ 7kW a 2m2 výměník, u 6,5m2 to dělá výkon tak 24kW. Tedy trochu silnější sprcha. U 8,5 je to 30kW, což stačí na sprchu a třeba umyvadlo.
Z toho plyne, že větší výměník je prostě nutnost, aby se dokázal přenést ten větší požadovaný výkon. Při stejné teplotní diferenci.

Autor: radmil adamus
Datum: 23.11.2019 19:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131260
reakce na ...
Samozřejmě teplosměnné plochy výměníků u bojleru a akum.nádrže jsou nesrovnatelné a tím teplotní spády a doba ohřevu. Ten nejpodstatnější důvod pro akum.nádrž však vidím v životnosti. Určitě už nechci co 8-10 let měnit jakýkoliv bojler (byť Dražice, stejně odejde...). Akum.nádrž s nerez hadem a "mrtvou vodou" mě možná přežije :-)
Souhlasíte ?

Autor: Karel Technik
Datum: 24.11.2019 07:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,
uvedu jen fakta. Průtokový ohřev TUV ve 400 l aku(=horní polovina 800 l) umořňuje odebrat rozumně 200 l TUV. Odběrem energie klesá teplota ne jen ve spodní části, ale v celé výšce. Tím také klesá vše, co souvisí s energií použitelnou pro průtokový ohřev. Ohřátím 400 l mrtvé vody v aku na 50 st nezískáte 400 l 48 st. teplé ( dle IŽ) TUV. Od dvoustého litru při nedodávání energie TO poteče již jen tak 38 st. Při třístém litru budete rád za 30 st. Porovnejte to s ohřevem 300 l bojleru, ze kterého i při nedodávání energie odeberete v podtstatě 250 l na ohřevové teplotě a zbytek jen o pár ( =2) st. chladněji. Tolik k teplotě. Doba antikorových zásobníků TUV vypukla před 20 lety, skončila před 10 lety. Všechny tekly. Dnes si myslím, že se moc neprodávají, protože splnit záruční podmínky je pro běžného uživatele obtížné i nákladné. Stačí jen malé množství chloru a po zastavení odběru TUV tento plyn nahlodává na specifických místech antikorového hada a za 10 let si nedovedu představit jeho výměnu.
8-10 let, dražice...kolikrát jste ho vyčistil, kolikrát vyměnil ochrannou anodu. Je to údržba, stejná a nutná jako olejový servis u aut. A stejná platí i pro antikoro, jen ty intervaly určuje výrobce podle konkrétního složení vody v místě instalace. Jinak máte smůlu se všemi garancemi. Jak budete čistit hada?Viděl jsem ten proces u ohřevu v jednom zdravotnickém zařízení....doma těžko představitelné ( už jen s pohledu provozních nákladů).Další věc je týrání tepelka při ohřevu 400 l mrtvé vody, abych získal 200 l živé teplé. Hlavně, pokud to bude stroj menšího výkonu ( 7 kW). Nedovedu si představit, jak NORDline WWBC-9,5 H-B/P drží při - 5 stupních 400 l na teplotě 50 st. Dále zcela opomíjeným problémem jsou elektrochemické jevy při použití různých materiálů ( dokonalá eliminace korozní činnosti bludných - galvanických proudů). Domácí ohřev TUV nechci srovnávat s velkými stanicemi, kde se elektro-chemie řeší velice svědomitě, právě kvůli galvanické korozi. Antikoro ten proces zklalitňuje, v RD to většinou nikdo neřeší.
Pokud chcete TČ jako hlavní zdroj tepla, prostudujte doporučená schemata hydraulického zapojení topných okruhů tepelných čerpadel. Mnoho výrobců má na netu i projekční manuály, tím se , pokud chcete být spokojen, řiďte.
Hodně zdaru.

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.11.2019 09:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dobrý příspěvek. Asi hodně o tom víte.
Korozivzdorné oceli a "dobrá" pitná voda je z pohledu mezikrystalické korozi velký problém. Zásluhu na tom má chlór ale i jiné halogenidy neprospívají.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 24.11.2019 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ano naprostý souhlas, využití energie je mizerné podle IŽ naprosto perfektní. Už jsem to tu také na fóru vyvracel, ale lidi si myslí že je to nějaký zázrak. Boler je bojler. Výhoda je třeba i to že se dá umístit blíž blíž odběrnému místu. A nerez bojler, otec ho koupil byla to nějaká MORA, představa byla že je nadosmrti. První tekl druhý den, druhý 5 let a byl KO.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 24.11.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Takovéto výrobky mívají v reklamách nadepsánu "Doživotní záruku". Mnozí lide nechápou, že to je záruka na dobu, než umře výrobek a ne oni. :-)

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.11.2019 11:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Problém je i jiný i když z pohledu tloušťky stěny málo "vážící" ale je a to tepelná vodivost měděného hada a korozivzdorného hada, který tu vodivost má jenom 16 W/mK. To měď je docela jinde.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 24.11.2019 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Pro mně je podstatné, že 100% zákazníků je spokojeno s dodávkou TUV, nikdo nepociťuje diskomfort z hlediska spotřeby ba naopak podstatné zlepšení a žádné při běžných činnostech. Pokud DN 32 je schopna utáhnout ve spojení s kotlem na dřevoplyn bytovku o 9 bytech, nebo horský penzion o 20 pokojích, není na tom průtokáč špatně. Za mně doba bojlerová skončila a pokud to jde bojleru se vyhnu ( aku jednoduší instalace, delší životnost, odpadá zapojení a mísení obsahu aku v případě zapojení bojleru. V jedné instalaci jsem napojoval dřevoplyn na akumulaci 4m3 s průtokovým nerezovým výměníkem 12m2 a je v provozu přes 30let, majitel chtěl z venku porezlou akumulaci vyměnit nabyla 5 let používána, endoskopem nebyl vidět žádný vnitřní defekt a hlavně žádné usazeniny vodního kamene. Pokud vydrží i tyto výměníky, toto je to minimálně 4x životnost smalt bojleru. Pokud porovnám cenu bojleru 300l HP k TČ je cena stejná, navíc instalací vyrovnávačky, zároveň oddělím topný okruh hydraulicky od okruhu TČ. Ve spojení s TČ zatím také nikdo nepociťuje nedostatek vody a nemožnost si napustit plnou vanu. Dále průtokáč umožňuje instalaci vnořeného kondenzátoru, kde se dostáváme dle chladiva na teploty v zóně TUV kolem 60°C a celkově se zjednoduší instalace.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 24.11.2019 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Která firma to dělá standardně ten vnořený kondenzátor?
Připomínky nebyli ani tak k výkonu ale k malé efektivitě.

Autor: fugas fugas
Datum: 24.11.2019 13:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128616
reakce na ...
Dobrý den životnost bojleru je různá. U babičky jsem měnil tatramat z roku 1976 v roce 2015 veškeré čištění pouze při výměně patrony. Dával se pryč jenom kvůli tomu, že se místo vany dělala sprcha a potom stačil dzd 50l.
F.F.

zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama