Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Problém s nízkou teplotou na chodbě

Autor: Jan Drábek
Datum: 20.11.2019 18:50
uživatel: 131294

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

pokusím se můj problém popsat stručně a krátce, ale obávám se, že se mi to moc nepodaří.

Na přiložených fotkách můžete vidět můj plán jak vyřešit problém (nízké teploty, rosení okna nad dveřmi a rosení kliky na dveřích) na chodbě rodinného domu. Bohužel nemám změřený rozdíl teplot mezi začátkem a koncem schodů vedoucích k zadnímu vchodu na dvůr (tak jak je vidět na fotce), ale pocitově je u dveří jako kdybychom vůbec netopili. Původní majitel nalepil 10 cm polystyren z vnější strany této strany domu a 5 cm polystyren na strop chodby. Fialově označená zeď je kamenná zeď nezatepleného sklepu.
Plíseň v oranžově označeném rohu byla jen povrchová a důvod vzniku odhaduji kvůli nové fajnové omítce (komplet všechny zdi) + malování vápenným roztokem.

Můj dotaz tedy zní:

- Má cenu snižovat strop pomocí SDK desky a pokud ano, bude stačit upevnění standartní SDK desky na CD profily? Co s volným vzniklým prostorem mezi původním stropem a SDK deskou, zateplit vatou?

- Měla by se nějakým způsobem zateplit nebo ošetřit kamenná stěna sklepu?

- Má vůbec nějaký smysl takto nalepený polystyren na stropě a na vnější zdi?

- Existuje nějaké lepší funkční řešení na zvýšení teploty na schodech?

Děkuji za jakýkoliv postřeh, nápad, radu atd.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček26.11.2019 13:13
Jan Drábek26.11.2019 11:48
Jiří Kubíček22.11.2019 23:10
Jan Drábek22.11.2019 20:15
Jan Drábek22.11.2019 20:13
Jan Drábek22.11.2019 19:25
Jozef Homola22.11.2019 07:33
Jiří Kubíček22.11.2019 00:11
Pavel Wolf21.11.2019 23:12
Jan Drábek21.11.2019 21:20
Jaroslav Dítě20.11.2019 19:28
Pavel Wolf20.11.2019 19:18

Datum: 22.11.2019 07:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Tazateli doporučuji se pokusit otočit cirkulaci. Nenižší místo vyhřívat malým radiátorem aby eliminoval klesavé proudy vlhkého vzuchu, který nabírá na hodnotě relativní vlhkosti a na všem studeném už kondenzuje. Také platí, že vzduch, který se pohybuje rychleji, tak nekondenzuje.

Datum: 22.11.2019 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, pravděpodobně to bude jedno z prioritních řešení, které budu muset provést, děkuji.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 22.11.2019 00:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, předně je potřeba říci, že uvažované opatření nevyřeší kondenzaci vlhkosti na klice a na okně nad dveřmi. Zde jsou prostě tepelné mosty, nízké povrchové teploty a s tím nic neuděláte, jedině že byste to vyměnil za lepší dveře a okno, případně byste tam musel pořádně topit a pravidelně větrat. Ty plísně v rozích nejsou způsobené druhem omítky nebo malby, ale tím, že opět zde jsou největší tepelné mosty a nejnižší povrchová teplota. Mimochodem nevím, co je vše nad tím 5 cm zateplením stropu, ale je dost možné že dochází ke kondenzaci a třeba i tvorbě plísní nad tím polystyrenem na stropě.

Snížení stropů by mělo význam pouze v případě, že byste ty stropy zateplil a velice dobře udělal parozábranu, jinak to žádný význam nemá, jen byste to zakryl, teplo a vlhkost by vám tam stejně unikaly, akorát byste neviděl ty plísně, co by se vám tam tvořily.Nevím, co myslíte pouze těmi CD profily, ale jestli máte představu takovou, že kolem stěn dáte jen CD profily a na ně upevníte SDK, tak to je podle mne špatně, kolmo k těm dlouhým zdem byste měl dát ještě CD profily, můžete to udělat i jako samonosné bez závěsů do stropu.

Zda zateplíte tu stěnu ke sklepu, je jen na vašem rozhodnutí, snížilo by to o něco TZ chodby, ale bylo by lepší to zateplit ze strany sklepa, než na chodbě. V případě vnitřního zateplení vám to ubere prostor v chodbě a musel byste použít materiál vhodný pro vnitřní zateplení.

Celkově teplotu na schodech zvýšíte buď tím, že tam snížíte tepelné ztráty (snížením a zateplení stropu a stěny sklepa, případně výměnou okna a dveří), nebo tam musíte více topit.

Datum: 22.11.2019 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, v prvé řadě bych chtěl poděkovat za rozsáhlou odpověď, ale jestli nevadí, měl bych k ní pár dotazů.

Dveře a okno bude muset nějaký čas počkat, protože jsou bohužel na řadě důležitější věci, ale každopádně radiátor by nebyl zase až takový problém - myslíte, že by byl lepší klasický malý radiátor připojený na stávající okruh (plynový turbokotel s venkovním čidlem), nebo raději elektrický přímotop v kombinaci s nějakou spínanou zásuvkou (např. s hygrostatem)?

V době, kdy jsme dělaly omítky v navazujících místnostech na tuto chodbu se ta povrchová plíseň už jednou objevila. Další rok, kdy vnitřní vlhkost nebyla ničím zvýšená se tato plíseň neobjevila a objevila se až tento rok po tom, co jsem dělal omítky v celé chodbě, proto jsem si myslel, že je to tím ovlivněno. Každopádně je to důvod proč se na to všechno ptám, protože bych to rád vyřešil jednou, kvalitně a pokud možno navždy :-).

Zateplení jsem nedělal já, takže netuším jak byl dělaný strop (jediné co je vidět, je že je polystyren přilepen na neošetřené, bílé starší omítce...každopádně žádná půda nad chodbou není a část střechy je rovná a problematická část chodby je zastřešená prodloužením střechy celého domu, tzn. pálené tašky atd. - viz. fotografie.

V případě snížení stropu nad schody - jaké zateplení máte na mysli a co si mám představit pod "velice dobře" udělanou parozábranou?

Ohledně SDK profilů - napsal jsem to špatně, omlouvám se - po bocích UD profily, do nich kolmo CD profily a na to dvě SDK desky, samovolně bez závěsů do stropu.

Zateplení stěny sklepu zevnitř byla jediná možnost co mě napadla, ale předpokládám, že to má nějaká vlastní pravidla kdy lze použít jaký materiál (vata vs polystyren, popřípadě výrobce).

Datum: 22.11.2019 23:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, jaký způsob vytápění použít, na to vám nedám přesnou odpověď. U těch dveří dole budou velké tepelné ztráty, takže bych asi použil ten plyn, když už v domě je, než vytápění elektřinou. Aby na těch různých místech nedocházelo ke kondenzaci a tvorbě plísní, tak se musí na kritických místech zvýšit povrchová teplota, a toho docílíte buď vytápěním nebo odstraněním tepelných mostů, nejlépe kombinací obojího.

Jestli je strop chodby plně ochlazovaný z venkovní strany a je na něm zevnitř jen 5 cm EPS, tak jednak má takový strop velké tepelné ztráty a dále je dost pravděpodobné, že mezi EPS a stropem dochází ke kondenzaci vlhkosti, proto by dost pomohlo snížení stropu, ale se zateplením a instalací parozábrany.

Buď to můžete udělat tak, že parozábranu nalepíte ze spodní strany na rošt a překryjete SDK deskami, ale bude pak ta parozábrana provrtaná, taková instalace není úplně ideální a vy potřebujete, aby se vám nad parozábranu nedostávala žádná vlhkost. Takže by to šlo udělat tak, že byste tam dal nejdříve trámky, mezi které a nad které byste dal tepelnou izolaci, klidně dohromady 20-30 cm izolace. Pod trámky byste celoplošně nainstaloval parozábranu, a teprve pod to byste udělal SDK rošt s podhledem. Zůstala by vám tam mezera třeba pro kabely atd. Parozábrana musí být dobře slepená a připevněná jak k trámkům, tak ke stěnám.

Proč ten sklep v místě, kde má společnou stěnu s chodbou, nemůžete zateplit ze strany sklepa, to by bylo nejlepší, pak by vám stačil i třeba obyčejný polystyren ? V případě, že byste to chtěl dělat zevnitř, musel byste použít buď porézní materiály přímo určené k vnitřnímu zateplení jako třeba ytong multipor WI nebo materiál, přes který se nedostane žádná vlhkost, jako jsou třeba PIR desky obalené ALU fólií. Tyto desky se dají použít i třeba celoplošně pod trámky na strop a nebyla by potřeba už parozábrana, jsou ale drahé.

Datum: 26.11.2019 11:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

ohledně výběru vytápění by bylo jednodušší připojit cokoliv na elektřinu, ale z hlediska dlouhodobého bude lepší připojit radiátor na stávající okruh. Pokud jste odstraněním tepelných mostů myslel zmiňovanou výměnu dveří a okna, tak to už je nákladnější řešení.

Vytvořil jsem malý náčrtek situace kterou jste popsal, pokud jsem to z tečtu správně pochopil viz. příloha.

Zateplení sklepu mám od začátku v plánu zevnitř, ale zevnitř sklepu, tzn. ne od schodů, ale ze strany kamenů (fotka je někde v předchozím textu) , takže komplikace s vnitřním zateplením nenastane. Špatně jsem se vyjádřil a tím jsem vás spletl.

Na rozdíl mezi polystyrenem a vatou jsem se ptal z toho důvodu, že dům je skoro 100 let starý a nejsem si jistý jestli v tomto případě není "jistější" použít vatu kvůli vlhkosti, ale bohužel nejsem z oboru, takže jen teoretizuji.

Datum: 26.11.2019 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pochopil jste to vše správně. Ze strany toho sklepa můžete použít libovolnou izolaci, klidně i EPS. Ten strop na té chodbě udělejte tak, aby zateplený celý strop chodby, když už to budete dělat. Odstraněním tepelných mostů jsem myslel veškeré tepelné mosty, tedy i vlivem nedostatku nebo chybějící tepelné izolace, ale to vlastně ve velké míře provedete zateplením toho stropu. Kolem těch dveří a okna alespoň zabezpečte to, aby zde netáhlo a dobře to těsnilo.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2019 19:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To snížení by určitě pomohlo, ale musí být provedeno s dobrou parozábranou, jinak se dostane vlhkost nahoru a totálně se tam vytvoří plíseň kterou ovšem už neuvidíte. Nepíšete jestli je zeď od sklepa suchá jestli není tak ten polystyren tu vlhkost částečně uzavře a vlhkost bude stoupat nahoru. Vhodnost použití polystyrenu je tehdy když zeď je suchá. Ta plíseň nahoře je proto že izolace je nedostatečná voda tam kondenzuje a vzniká plíseň. Určitě se ozve pan Kubíček ten je tady na izolace odborník. Zvyšovat výkon radiátoru nebude v tomto případě moc ekonomické, ale ten stávající by měl topit po celé ploše.Možná že by pomohlo nějaké řízené odvětrání té vlhkosti. Nebo tam zapojit na několik dní vysoušeč, ale ta vlhkost se asi obnoví.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 20.11.2019 19:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud nebude nějaký malý radiátor vedle vchodových dveří, tak tam bude stejně k vychlazování a tím i kondenzaci docházet. Studený a zvlhlý vzduch dolů žádné teplo nepustí. To tam musíte přivést jiným způsobem.

Datum: 21.11.2019 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
V příloze zasílám další fotky - Vnitřní strana zdi ze sklepa vlhká není (jedině až u země), ale nemám koupený nebo půjčený vlhkoměr, takže je to vše jen o pocitu. Každopádně jsem dnes zjistil, že se začla tvořit plíseň i na rantlu nad tou jádrovou omítkou, ale to se dalo vzhledem k silné vrstvě omítky čekat (netopilo se tam). Aktuálně jsem začal vysušovat halogenovým topením a několika minutovým větráním, ale nechci to nechávat dlouhodobě, protože to není zrovna ekonomická varianta. Malý radiátor vedle dveří nezní jako špatný nápad, pokud je to jedna z věcí, která je 100% nutná na zlepšení situace. Jako druhá nutná věc bude seřízení dveří nebo použití vyšší izolační těsnění dveří, protože i po zavření a zamčení dveří je několika milimetrová mezera mezi horní hranou dveří a hrany zárubně.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 21.11.2019 23:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ty dveře jsou nějaké novější plastové, jestli ano a těsnění není poškozené tak musí jít seřídit, sundat kryty z pantů a tam by to mělo jít seřídit. Díra je nehorší, existují vysoušeče něco jako lednička.

Datum: 22.11.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dveře budou už pár let staré, ale jsou plastové a těsnení je na pár místech lehce prohnutý, ale těsní. Jakmile jsem tam dal to halogenové topení (+venku se oteplilo), mezera zmizla, takže budu čekat že jakmile začne zima, zase se objeví :-)

Na vysoušeče už jsem se díval, ale nevěděl jsem, jestli to má na tento malý prostor smysl a na jak dlouho bych ho musel nechat zapnutý v tomto období.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama