Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zvlhčovač vzduchu - má smysl?

Autor: Karel Kopřiva
Datum: 21.11.2019 19:28
uživatel: 131302

Dobrý den, mám takový dotaz. Bydlím v menším bytě a uvnitř máme hrozně suchý vzduch. Větrání nepomáhá. Myslíte, že má smysl pořizovat zvlhčovač vzduchu? Četl jsem, že by to mohlo zabrat.

Zkoušeli jsme i vlhké hadry na topení, ale nic nepomáhá. Díky, Karel K.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip24.11.2019 23:21
Dětřich Danek21.11.2019 22:22

Datum: 24.11.2019 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Jak bylo popsáno - v zimě se větráním vlhkost v bytě snižuje. Tudíž každý zvlhčovač, odpařovač a pod. se musí zákonitě projevit zvýšením vlhkosti. Nějak se mě nezdá, že vlhké hadry na topení nemají efekt. Je naprosto normální, že kdo chce něco vědět o teplotě, tak si pořídí teploměr. kdo sleduje vlhkost, tak nutně musí mít vlhkoměr. Relativní vlhkost ( RV ) je veličina, která velmi hodně ovlivňuje komfort vnitřního prostředí. Má se udržovat mezi 50 - 60 %. Pod 40 % je sucho a pocit totálního sucha v celém dýchacím ústrojí je nejen nepříjemný, ale i zdravotně závadný. Nad 70% máte pocit pobytu v pralese, nebo v parní lázni. Snížení je snadné - otevřete okno a za chvíli máte RV 50 %. Zvýšení vlhkosti je také snadné - musíte si pořídit velké odpařovače. ve kterých je odpařovací plocha vody zvýšena pomocí savého papíru. Vlhkoměr je pro sledování průběhu změn naprosto nezbytný.
Filip

Autor: Dětřich Danek
Datum: 21.11.2019 22:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121185
reakce na ...
Čím nižší je teplota vzduchu, tím méně je ve vzduchu vody absolutně (v g na m3). Protože je nyní venku menší teplota než v místnosti, tak větráním snižujete vlhkost v bytě. Za mrazu bude toto vysoušení ještě intenzivnějí. Takže méně větrat.
Každý z nás vydýchá nějakou vodu, pokud sušíte prádlo na sušácích, tak to máte zase další přísun do vody. Ta se musí někam ztrácet. Podle mne Vám netěsní vchodové dveře a okna, a máte byt automaticky provětrávaný nějakýmmi škvírami. Větráním okny tento stav ještě zhoršujete.
Odpařit vodu je dost energeticky náročné a tudíž drahé.
Hledal bych, kudy se voda ztrácí.
Čím vlhkost měříte?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama